Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kovojanti Ukraina: V.Janukovyčius ir opozicija susitarė dėl kai kurių įstatymų, A.Jaceniukas vėl atsisakė premjero posto

Opozicijos mitingas Kijevo Nepriklausomybės aikštėje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / „Berkut“ Kijeve
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Pirmadienį protestuotojai Kijeve sutiko apleisti užimtą Teisingumo ministeriją, nors protestuotojai tebėra apsupę pastatą. Ukrainos žiniasklaida skelbia apie nedideles pergales – „Berkut“ daliniai iš Užkarpatės pasitraukė iš Kijevo, nutrauktos kelios dešimtys bylų prieš protestuotojus. Tačiau pačiame sostinės centre užfiksuotas makabriškas įvykis – ant naujametės eglės rastas pakaruoklis. Opozicijos politikas prabilo apie slaptą informaciją, skelbiančią apie 10 tūkstančių kovotojų, kurie „išvalys“ Maidaną. Vakarop opozicija su prezidentu V.Janukovyčiumi pratęsė derybas dėl krizės sureguliavimo.

Papildyta 0.09 val. Svarbus susitarimas

Opozicijos susitikimo su prezidentu V.Janukovyčiumi metu sutarta atšaukti vadinamuosius sausio 16-osios įstatymus. Tiksliau tuos, kurie riboja pilietines teises (mitingų, laisvo žodžio ir pan.). Juos parlamentas svarstys iš naujo.

Taip pat sutarta dėl Amnestijos įstatymo taikymo. Jei opozicija pasitrauks iš užimtų vyriausybinių pastatų, V.Janukovyčius visiems sulaikytiems Maidano kovotojams skelbs amnestiją.

Derybų metu Arsenijus Jaceniukas (partijos „Batkivščina“ lyderis) atsisakė V.Janukovyčiaus pasiūlymo tapti vyriausybės vadovu. Šis pasiūlymas nuskambėjo jau antrą kartą (pirmą kartą – praėjusį šeštadienį).

Vis dėlto Aukščiausioji Rada antradienį svarstys vyriausybės atsakomybės ir tinkamumo klausimą. Gali būti, kad M.Azarovo kabinetui bus išreištas nepasitikėjimas.

Papildyta 20.06 val. Prezidentas V.Janukovyčius derasi su opozicija (ketvirtasis derybų raundas)

Prasidėjo prezidento Viktoro Janukovyčiaus, politinės krizės sureguliavimo darbo grupės ir opozicijos parlamentinių frakcijų lyderių susitikimas, pranešė pirmadienį vakare prezidento spaudos tarnyba.

Susitikime dalyvauja prezidento administracijos vadovo pavaduotojas Andrijus Portnovas, teisingumo ministrė Jelena Lukaš, frakcijos UDAR vadovas Vitalijus Klyčko, frakcijos „Batkivščyna“ (Tėvynė) vadovas Arsenijus Jaceniukas ir frakcijos „Svoboda“ (Laisvė) vadovas Olehas Tiahnybokas.

Susitikimas vyksta prezidento administracijos pastate.

Papildyta 18.41 val. Bijoma dujotekių sprogimų

Ukrainos vyriausybė praneša, kad šalyje rengiamos provokacijos – minuojami dujotekiai. Apie tai pareiškė užsienio reikalų ministras Leonidas Kožara. Jo teigimu, blogiausias galimas scenarijus – jei opozicija pultų dar ir Kijevo apskrities administraciją (kurioje įsikūrusi Vyriausioji rinkimų komisija) bei Centrinį paštą.

Lenta.ru praneša apie kitą kraštutinumą – Kryme uždrausta nacionalistinė partija „Svoboda“. Draudimas priimtas dėl to, kad „partija kelia grėsmę nacionalinaim saugumui“.

Papildyta 15.57 val. Ukrainos opozicija įspėja apie Maidano valymą

Iš Ukrainos vidaus reikalų ministerijos esą nutekinta informacija skelbia, kad valdžia ruošiasi Maidano valymui. Opozicinės partijos „Tėvynė“ narys Genadijus Moskalis teigia, kad „Xvylja“ operacijos metu Kijevo centre protestuotojus vaikys daugiau nei 10 tūkst. specialiųjų pajėgų kovotojų, rašo rus.newsru.ua.

Operacijai rengiami geriausi pareigūnai, kurie prieš tai dalyvavo specialiuose jungtiniuose antiteroristiniuose mokymuose. 

Pasak politiko, operacijai rengiami geriausi pareigūnai, kurie prieš tai dalyvavo specialiuose jungtiniuose antiteroristiniuose mokymuose. 

„Xvylja“ metu bus siekiama atsiimti teritorijas ir pastatus, kuriuos yra užėmę protestuotojai. G.Moskalio atstovų teigimu, sprendimas dėl „valymo“ priimtas po to, kai „Spilna Sprava“ užėmė Žemės ūkio ir Teisingumo ministerijas, dar bandė užimti ir Energetikos ministeriją.

Skelbiama, kad operacijos metu nukreipiant dėmesį ruošiamasi pastatyti naujas filtravimui skirtas užtvaras. Taip būtų sulaikomi nauji protestuotojai, kurie skubėtų į pagalbą Maidane esantiems.

G.Moskalio žiniomis, operacija bus vykdoma ne tik Maidane, bet ir gretimose gatvėse. Plataus masto puolimo tikslas – atlaisvinti valstybinės svarbos pastatus, tokius kaip Kijevo miesto administracija, Profsąjungų rūmai, Teisingumo ministerija, Žemės ūkio ministerija, „Ukrainos namai“ ir kiti.

Anot politiko atstovų spaudai, G.Moskalis šią informaciją gavo kaip Aukščiausiosios Rados tyrimų komiteto, tiriančio jėgos struktūrų ir pavienių asmenų veiksmus Kijeve nuo 2013 metų lapkričio 21 dienos, pirmininkas.

G.Moskalis jau kreipėsi į Ukrainos vidaus reikalų ministrą ir Ukrainos saugumo tarnybą prašydamas patvirtinti arba paneigti šią informaciją.

Live streaming video by Ustream
Live streaming video by Ustream

Papildyta 15.02 val. Protestuotojai pasitraukė iš Teisingumo ministerijos

„Spilna Sprava“ protestuotojai pirmadienį popiet sutiko pasitraukti iš Teisingumo ministerijos, kurią užėmė sekmadienio vakarą.

Maždaug 13.45 val. vietos laiku prie ministerijos pastato atėję kiti protestuotojai viduje esantiems perdavė nurodymus apleisti pastatą. 

Milicininkai Kijeve
Milicininkai Kijeve

Tačiau nors pastatą opozicionieriai ir apleido, tebesitęsia jo blokada. Gatvėje aplink ministeriją susirinko keli šimtai žmonių, kurie prie pastato neprileidžia valdžios atstovų ir milicininkų.

Papildyta 14.07 val. „Berkut“ daliniai traukiasi

Pirmadienį du autobusai su specialiosios paskirties milicijos dalinių „Berkut“ nariais išvyko iš Kijevo atgal į Užkarpatę.

„Ryte pasirodė informacija, kad į Užkarpatės sritį įvažiavo du autobusai su specialiųjų pajėgų pareigūnais. Užkarpatės srities vietos valdžios atstovui Vasilijui Varcabui pavyko sužinoti, kad tuose autobusuose yra „Berkut“ pareigūnai, kurie grįžta iš Kijevo. Šią informaciją patvirtino ir specialiųjų pajėgų vadas“, – sakė opozicijos atstovas R.Bulganovas. 

„Liko visai nedaug laiko. Valdžios nurodymus vykdantys vyrai pavargo“, – pridūrė jis.

Kijevo Nepriklausomybės aikštėje ant naujametės eglės karkaso aptiktas pasikorusio vyro lavonas

Papildyta 13.33 val. Kijevo centre rastas lavonas

Kijevo Nepriklausomybės aikštėje ant naujametės eglės karkaso aptiktas pasikorusio vyro lavonas, skelbia zn.ua. Įvykio aplinkybės tiriamos, kūnas perduotas medicinos ekspertams.

Pranešama, kad Volynės srities gyventojas pasikorė ant šventinės eglės karkaso, pastatyto Maidane. Apie įvykį pranešta specialiosioms tarnyboms apie 11 valandą vietos laiku. Milicijos pareigūnai tiria įvykį.

Vyriškio tapatybė jau nustatyta – kūnas yra 56-erių metų vyro, kuris gyveno Volynės srityje.

Papildyta 12.54 val. Nutraukiamos bylos prieš protestuotojus

Kijevo prokuratūra nusprendė nutraukti 35 baudžiamąsias bylas, kurias buvo iškėlusi protestuotojams nuo lapkričio 21-osios iki gruodžio 26 dienos, praneša news.liga.net, remdamasi prokuratūra.

Kijevo prokuratūros vadovė Jana Sobolevskaja taip pat tvirtina, kad svarstoma nutraukti dar 12 bylų. Tai leidžiama daryti remiantis naujuoju Ukrainos įstatymu dėl viešųjų renginių, kuriame numatyta galimybė panaikinti baudžiamąjį persekiojimą, jeigu nusižengimas įvykdytas konkrečiai nurodytu metu, kai vyko masiniai protestai.

Dalyvaujant prokurorams, teisme trys įtariamieji buvo paleisti, jiems panaikinti kaltinimai. Be to, Kijevo prokuratūra dalyvaus teismuose, kuriuose turėtų būti paleista dar 18 žmonių. Dalis posėdžių dėl to įvyks jau pirmadienį.

Pirmadienį Vyriausybėje surengtas pasitarimas dėl situacijos Ukrainoje. Uždarame susitikime galėjo dalyvauti tik tie ministrai, kurie turi teisę dirbti su slapta ir ypatingai slapta informacija.

Papildyta 12.18 val. Parlamente užregistruotas įstatymo projektas dėl „Berkut“ uždraudimo

Ukrainos Aukščiausiojoje Radoje užregistruotas įstatymo projektas, kuriuo būtų uždrausti specialiosios paskirties milicijos daliniai „Berkut“. 

Regionų partijos nario Nikolajaus Rudkovskio pateiktame projekte Ministrų kabinetui rekomenduojama taip pat uždrausti pareigūnams taikių protestų metu naudoti šaunamuosius ginklus, ašarines dujas, vandens patrankas ir specialiąsias transporto priemones.

Anot M.Rudkovskio, šiuo dokumentu siekiama užtikrinti žmogaus teises ir laisves, apsisaugoti nuo galimo pareigūnų įgaliojimų viršijimo ir aukų per taikias demonstracijas. 

VIDEO: Himnas Kijeve ant barikadų
Himnas Kijeve ant barikadų

Pirmadienį Vyriausybėje surengtas pasitarimas dėl situacijos Ukrainoje. 

Uždarame susitikime galėjo dalyvauti tik tie ministrai, kurie turi teisę dirbti su slapta ir ypatingai slapta informacija.

Papildyta 10.48 val. Valdžia „tituškoms“ moka po 100 grivinų

Dniepropetrovske valdžios samdytiems „tituškoms“ už muštynes mokama 100 Ukrainos grivinų (apie 30 litų).

Tokius Ukrainos valdžios įkainius už keliamą chaosą ir provokacijas atskleidė vienas protestuotojų sugautas valdžios pasamdytas „tituška“.

VIDEO: „Tituška“ Dniepropetrovske
„Tituška“ Dniepropetrovske

Anksčiau paskelbtoje filmuotoje medžiagoje matyti, kaip dešimtys lazdomis ginkluotų jaunuolių su geltonomis juostomis ant rankų kartu su milicija administracijos pastate ruošiasi grumtynėms su protestuotojais.

Internete paskelbtos vaizdo medžiagos autoriai teigia, kad kadrai nufilmuoti Dniepropetrovske, prieš administracijos pastato šturmą. Prie jo susirinkę protestuotojai reikalavo vietos valdžios atsistatydinimo.

VIDEO: „Tituškos“ ruošiasi grumtynėms
„Tituškos“ ruošiasi grumtynėms

Iš viso Dniepropetrovske už viešosios tvarkos pažeidimus buvo sulaikyti 37 protestuotojai.

Papildyta 10.15 val. Čerkasuose sumušti du Lenkijos žurnalistai

Savaitgalį Čerkasuose buvo sumušti Lenkijos televizijos kanalo „Belsat“ žurnalistas ir operatorius. Kanalo interneto svetainėje pranešama, kad milicija iš jų atėmė dokumentus ir įrangą.

Žurnalistas Jurijus Vysockis buvo nugabentas į milicijos komisariatą Sosnovskyje. Operatorius Sergejus Marčikas dėl smegenų sukrėtimo paguldytas į ligoninę. „Belsat“ praneša, kad jis per susidūrimą su milicija itin nukentėjo. 

Čerkasuose milicija iš viso sulaikė 12 žmonių.

Papildyta 9.34 val. Kijevas dieną nurimęs, atšaukiamos paskaitos

Pirmadienio rytą Kijeve – tylu, rašo kp.ua. Hruševskio gatvėje prie barikadų tebėra keli šimtai protestuotojų, Maidano aikštėje – keli tūkstančiai. 

Dauguma protestuotojų susispietę šildosi aplink laužus. Šiuo metu Kijeve yra apie -15 laipsnių šalčio.

Dauguma protestuotojų susispietę šildosi aplink laužus. Šiuo metu Kijeve yra apie -15 laipsnių šalčio.

Nacionalinis universitetas „Kijevo Mohylos akademija“ oficialiai paskelbė, kad esant sudėtingai situacijai sostinėje jis negali užtikrinti studentų saugumo, todėl atšaukiamos paskaitos.

Bent iki vasario 1 dienos studentai mokytis turėtų likti namuose, bendrabučiuose arba vykti pas šeimą už Kijevo, rašoma universiteto interneto puslapyje.

Užimta Teisingumo ministerija

Vėlų sekmadienio vakarą protestuotojams pačiame Kijevo centre pavyko įsiveržti į Teisingumo ministeriją, iš kurios jie atsisako trauktis ir ryte. Tai – jau trečia protestuotojų kontroliuojama įstaiga. 

Teisingumo ministrė Olena Lukaš pareiškė, kad jeigu greitu laiku ministerijos pastatas nebus atlaisvintas, ji kreipsis į prezidentą Viktorą Janukovyčių prašydama trauktis iš derybų su opozicija ir šalyje skelbti nepaprastąją padėtį.

VIDEO: Teisingumo ministrės pareiškimas
Teisingumo ministrės pareiškimas

Pirmadienį išplatintame Ukrainos Vidaus reikalų ministerijos pareiškime teigiama, kad pareigūnų prašymą leisti įeiti į patalpas ir apžiūrėti incidento vietą medinėmis lazdomis ir metaliniais strypais ginkluoti jaunuoliai su kaukėmis griežtai atmetė. Anot ministerijos, pastate yra apie 50 žmonių.

„Jie pareiškė, kad valstybinė įstaiga užimta, jog protestuotojai galėtų pasišildyti ir pernakvoti“, – rašoma pranešime.

Protestai plinta, milicininkai vaiko protestuotojus

Savaitgalį protestai Ukrainoje pradėjo plisti ir į prorusiškus Rytus – protestuotojai užiminėja valstybinius pastatus, vietomis įvyko susidūrimų su pareigūnais.

Šeštadienio rytas Kijeve
Šeštadienio rytas Kijeve

Čerkasuose naktį apie 300 milicijos pareigūnų ir „Berkut“ narių susirėmė su prie savivaldybės pastato protestuojančiais ukrainiečiais. Euromaidano „Facebook“ paskyroje pranešama, kad žmonės buvo be gailesčio mušami ir suiminėjami, daug sužeistųjų. Maidano automobiliai buvo sudaužyti, o jų padangos – perpjautos.

Naktį Sumuose milicija ir „Berkut“ išlaisvino užimtą savivaldybės pastatą ir pradėjo vaikyti protestuotojus. Protestuotojams į administracijos pastatą buvo pavykę įsiveržti sekmadienio popietę. Anot Nacionalinio jaunimo kongreso, pareigūnai apsupo aikštėje įsikūrusius kelis tūkstančius protestuotojų, tuomet prasidėjo grumtynės. Suimta kelios dešimtys žmonių, yra sužeistųjų.

Viskas vyko labai kietai ir žiauriai

Zaporožės srityje milicija sekmadienio vakarą išvaikė kelis tūkstančius protestuotojų, mėginusių užimti vietos administracijos pastatą.

„Priemonės, kurių buvo imtasi, sužlugdė mėginimą“ užimti srities administracijos pastatą, rašoma vietos milicijos išplatintame pareiškime.

Milicininkai, vaikydami protestuotojus, naudojo kurtinamąsias granatas bei gumines lazdas, daug žmonių buvo sužeisti.

Jame priduriama, kad užimti pastatą mėgino 3 tūkst. protestuotojų.

Vietos žurnalistai socialiniame tinkle „Facebook“ pranešė, kad milicininkai, vaikydami protestuotojus, naudojo kurtinamąsias granatas bei gumines lazdas, daug žmonių buvo sužeisti.

„Berkut“ (milicijos specialiosios pajėgos) išvalė aikštę. Viskas vyko labai kietai ir žiauriai“, – savo paskyroje rašė žurnalistas Maksimas Ščerbinas.

„Milicija panaudojo gumines lazdas, kad išvarytų žmones iš prekybos centro, kur šildėsi protestuotojai, ir tuomet pradėjo visuotinę valymo operaciją“, – protestuotojus remiančiai interneto televizijai „Espreso TV“ sakė vietos protestuotojų lyderis Ihoris Andruščenka.

Sekmadienį V.Janukovyčiui Maidanas paskelbė ultimatumą apie 200 protestuotojų išlaisvinti. Jeigu šie nebus paleisti, aktyvistai žada organizuoti išlaisvinimo akciją.

Savaitgalio įvykių seką galite matyti čia.

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min