Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Michailas Saakašvilis: Gruzija nenaudos karinių pajėgų teritorijos vientisumui atkurti

Michailas Saakašvilis
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Michailas Saakašvilis
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis antradienį pareiškė, kad jo šalis niekada nenaudos jėgos savo teritorijos vientisumui atkurti, rašo naujienų svetainė interpressnews.ge.

Per 30 minučių trukusią savo kalbą Europos Parlamento sesijoje Strasbūre M.Saakašvilis paskelbė vienašališką iniciatyvą, kad savo teritorijos vientisumui ir suverenitetui atkurti Gruzija naudos tik taikius metodus, nors Rusijos kariuomenę vis dar laiko okupantais.

„Prašome kvalifikuoti Rusijos atstovų buvimą tarptautinių Gruzijos sienų ribose kaip neteisėtą suverenios šalies okupaciją. Daugelis Europos šalių, kaip ir JAV, jau tai padarė“, – kalbėjo Gruzijos prezidentas.

„Taip pat reikia kvalifikuoti kaip etninį valymą tas žiaurias karo kampanijas, kurių aukomis jau tapo šimtai tūkstančių Gruzijos gyventojų“, – sakė M.Saakašvilis.

„Mūsų konstruktyvus pažadas neturės laukiamo poveikio, jeigu mūsų draugai Europoje nepasakys tiesos. Mes priklausome nuo jūsų“, – pridūrė jis.

2008 metų rugpjūtį Rusijos pajėgos užėmė dalį Gruzijos teritorijos, smogusios Tbilisio pajėgoms, kurios mėgino jėga susigrąžinti separatistinės Pietų Osetijos kontrolę. Rusijos pajėgos iki šiol laiko okupavusios 20 proc. Gruzijos teritorijos.

Prezidentas vylėsi, kad pareiškimas atsisakyti karo veiksmų teritorijos vientisumui atkurti sumažins įtampą ir bus galima imtis rimtų derybų.

„Gruzijos Vyriausybė visada suprato, kad rugpjūčio 12 dienos ugnies nutraukimo sutartis aiškiai uždraudžia naudoti jėgą, bet patvirtindami tai, kad Gruzija iš tikrųjų siekia taikiai spręsti konfliktą su Rusijos Federacija, šiandien mes pateikiame vienašališką iniciatyvą, pareikšdami, kad Gruzija niekada nenaudos jėgos savo teritorijos vientisumui ir suverenitetui atkurti; kad ji naudosis tik taikiais metodais siekdama deokupacijos“, – sakė M.Saakašvilis.

„Net tuo atveju, jeigu Rusijos Federacija atsisakys išvesti savo okupacinę kariuomenę, net tuo atveju, jeigu Rusijos ginkluoti būriai dvigubai daugiau darys žmogaus teisių pažeidimų, Gruzija pasilieka tik teisę į gynybą, jeigu bus naujas įsiveržimas į tuos 80 proc. šalies teritorijos, kuriuos kontroliuoja Gruzijos vyriausybė“, – pareiškė jis.

Jis pažymėjo, kad atitinkamais laiškais jis kreipsis į Jungtinių Tautų (JT) ir ESBO generalinius sekretorius, taip pat Europos Sąjungos (ES) vadovybę.

„Šiuose laiškuose bus aiškiai pareikšta, kad mes nenorime panaudoti jėgos mūsų neteisėtai padalytai šaliai suvienyti – nei prieš okupacines jėgas, nei prieš jų marionetes, nors JT įstatai leidžia mums tai. Mano pažadas čia, duotas jums, yra pavaldžios tarptautinei teisei valstybės vienašališka deklaracija“.

„Tai nelengva iniciatyva šaliai, kuri dalinai okupuota ir turi 500 tūkst. priverstinių persikėlėlių ir pabėgėlių. Aš pasirengęs išsamiam ir visa apimančiam dialogui su savo partneriais Rusijoje“, – pažymėjo Gruzijos prezidentas.

Maskva antradienį skeptiškai įvertino M.Saakašvilio iniciatyvą „ištiesti ranką Rusijai“.

„Su dabartine Gruzijos vadovybe mums nėra apie ką kalbėtis“, – sakė šaltinis Rusijos URM.

Abchazija taip pat pareiškė, kad netiki Gruzijos prezidento Michailo Saakašvilio žodžiais ir neketina pradėti dialogo su „fašistiniu režimu“.

„Mes netikime jokiais Saakašvilio žodžiais ir niekada nepradėsime dialogo su fašistiniu režimu Tbilisyje“, – pareiškė separatistinės Abchazijos prezidentas Sergejus Bagapšas, komentuodamas M.Saakašvilio kalbą Europos Parlamento sesijoje.

„Mes vis dar atsimename Saakašvilio pareiškimą, kad jis neketina naudoti jėgos Pietų Osetijoje, barbariško įsiveržimo į Cchinvalį išvakarėse. Mes netikime jo žodžiais. Yra derybų procesas Ženevoje, ir jeigu Gruzija neketina naudoti jėgos, tegu pasirašo karinių veiksmų neatnaujinimo susitarimą, tegu pasirašo taikos sutartį“, – sakė S.Bagapšas.

„Abchazija, pasitraukus Saakašviliui, pasiryžusi vesti dialogą su Gruzija, bet tik kaip dviejų nepriklausomų valstybių dialogą. Jokio kito dialogo negali būti“, – pabrėžė Abchazijos lyderis.
„Ir nereikia vėl viską mėginti suversti Rusijai. Yra dvi nepriklausomos valstybės – Abchazija ir Pietų Osetija, ir Europai reikia vesti dialogą su jomis, o ne kuo nors kaltinti Rusiją“, – pažymėjo S.Bagapšas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min