-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Mokslininkai paaiškino, dėl ko pasaulį apėmė smarkių potvynių banga

Specialistai mano, kad pastaruoju metu Australiją, Braziliją, Kolumbiją, Filipinus ir Šri Lanką niokojusios didelių potvynių bangos yra nulemtos bendrų veiksnių, nurodoma britų nacionalinio transliuotojo BBC tinklalapyje paskelbtame pranešime.
Potvynis Brisbano vakaruose
Potvynis Brisbano vakaruose / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Potvynis

Per kelias pastarąsias dienas minėtose šalyse lietaus iškrito tiek, kiek paprastai prilyja tik per kelis mėnesius.

Šiuo metu meteorologai panašius kataklizmus dažniausiai sieja su vadinamuoju La Ninjos fenomenu, kai dalyje Ramiojo vandenyno paviršinio sluoksnio temperatūra nukrenta žemiau vidutinių reikšmių.

Pasak vienos hipotezės, pastaruosius potvynius lemia vandenyno srovių ir oro masių sąveikos į rytus nuo Australijos ypatybės.

Ramiajame vandenyne iš rytų link Australijos krantų judančios vėsaus vandens masės greitėja ir įšyla. Šis veiksnys skatina debesų susidarymą ir sukelia liūtis.

Stiprūs vėjai

Britų dienraštis „Daily Mail“ cituoja Redingo universiteto meteorologijos specialistą Nicholasą Klingamaną, kuris sakė, jog La Ninją galima prognozuoti iš anksto, tačiau nuspėti, kokius lietus ji sukels yra itin sudėtinga.

„Prieš kelis mėnesius prognozavome, kad šis reiškinys bus itin intensyvus, tačiau neturėjome galimybių iš anksto nuspėti rekordinio kritulių kiekio, kuris viršijo visus Australijos rekordus“, – sakė jis.

Musoninės liūtys, kurios vienaip ar kitaip paveikė apie 20 mln. Pakistano gyventojų ir nusinešė apie 2 000 gyvybių, taip pat galėjo būti susijusios su šiuo reiškiniu.

Pasak BBC meteorologės Ninos Ridge, esama įrodymų, kad Šri Lanką apėmusias liūtis taip pat sukėlė La Ninja. Ši vandenyno paviršiaus temperatūros anomalija taip pat gali sukelti debesis nešančius stiprius vėjus, kurie dar labiau sustiprina sezonines liūtis.

Du vandenynai

Manoma, kad tie patys veiksniai taip pat lėmė stichines nelaimes Brazilijoje, Kolumbijoje ir Venesueloje.

Meteorologų nuomone, šių procesų poveikis plinta į Atlanto vandenyno regionus, kur taip pat stebimos smarkios liūtys.

Manoma, kad pernai Meksikoje ir Gvatemaloje pernai apie 200 žmonių gyvybių nusinešiąs liūtis taip pat nulėmė La Ninja.

Ši gamtinis reiškinys labai veikia gyvenimą Lotynų Amerikoje, tačiau jis taip pat gali padaryti poveikį pasaulio ekonomikai.

Ramųjį ir Atlanto vandenynus jungiantis Panamos kanalas, kuriuo praplaukia apie 5 proc. visų komercinių laivų, pernai gruodį buvo laikinai uždarytas, vandens lygiui jame pakilus iki rekordinių žymų.  

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius