-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

„Pragaro mašina“ neveiks mažiausiai du mėnesius (atnaujinta 21.43 val.)

Didžiausias pasaulyje dalelių greitintuvas – Didysis hadronų kolaideris (LHC) – buvo sustabdytas netrukus po starto. Mokslininkai susidūrė su aušinimo problemomis, apie kurias pasaulis sužinojo tik po savaitės.
LHC valdymo pultas
LHC valdymo pultas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Didžiausias pasaulyje dalelių greitintuvas, kuris buvo iškilmingai paleistas šį mėnesį, dėl gedimo pažeistas labiau nei manyta, todėl neveiks mažiausiai du mėnesius, rugsėjo 20 dieną pranešė projekto atstovai.

Rusijos naujienų agentūra „Interfax“ rugsėjo 19 dienos vakare, remdamasi Europos branduolinių tyrimų centro (CERN – Conseil Europeen pour la Recherche Nucleaire) atstovais, buvo pranešusi, kad LHC vėl įjungtas. Olandų kalba Belgijoje leidžiamas laikraštis „De Standaard“ anksčiau teigė, kad kolaiderio aušinimo sistemos problemos gali būti išspręstos dar šią savaitę, tačiau tvirtino, kad jokių garantijų jog tai pavyks padaryti taip greitai, nėra.

Kaip informuoja „Interfax“, CERN atstovas Jamesas Gillisas pareiškė, kad priverstinis Didžiojo hadronų kolaiderio sustabdymas nesugriovė anksčiau numatyto tyrimų grafiko.

Didysis hadronų kolaideris, esantis 27 kilometrų požeminiame rato formos tunelyje Šveicarijos ir Prancūzijos pasienyje netoli Ženevos, buvo įjungtas rugsėjo 10 dieną. Jame vykdomas eksperimentas vadinamas didžiausiu ir ambicingiausiu projektu žmonijos istorijoje. Šiame greitintuve beveik šviesos greičiu įsukti protonų srautai, skriejantys priešingomis kryptimis, susidurs vienas su kitu. Po susidūrimo mokslininkai ištirs skeveldras, ieškodami naujų elementariųjų dalelių.

Šiuo eksperimentu bus siekiama atsakyti į klausimą, ar egzistuoja kitos dimensijos ir patvirtinti arba paneigti Higso bozono egzistavimą. Tai turėtų paaiškinti, iš kur dalelėse atsiranda masė. Skeptikų teigimu, eksperimento metu gali būti sukurta juodoji skylė, kuri galėtų įtraukti visą Žemės planetą. Kai kas jau spėjo LHC perkrikštyti „pragaro mašina“.

Eksperimentas gali pavykti tik tuo atveju, jeigu pagrindiniai greitintuvo elementai bus ataušinti iki -271,3 laipsnių pagal Celsijaus skalę. Tam naudojami didžiuliai skysto azoto kiekiai. Deja, šią savaitę aptikta elektrinė problema milžiniškų greitintuvo magnetų, kurie valdo protonų srautus, aušinimo sistemoje.

CERN atstovai, komentuodami problemą, pabrėžė, kad LHC vis dar yra testavimo fazėje, tad laikini sutrikimai ir nesklandumai nėra joks netikėtumas.

Britų naujienų portalas telegraph.co.uk praneša, kad LHC sugedo prabėgus vos kelioms valandoms po jo starto praėjusį trečiadienį, tačiau mokslininkai savaitę slėpė šią informaciją. Dabar CERN jau oficialiai pranešė, kad sugedęs 30 tonų sveriąs transformatorius, naudojamas aušinimo sistemoje, privertė mokslininkus sustabdyti LHC jau antrą eksperimento dieną.

CERN anksčiau penktadienį taip pat pranešė, kad sugedęs transformatorius jau pakeistas, o sistema vėl atvėsinta beveik iki absoliutaus nulio temperatūros.

Kalifornijos universitete Santa Barbaroje dirbantis fizikos profesorius Steve'as Giddingsas pareiškė: „Tai, ko gero, didžiausias žmonijos pagamintas įrenginys, jis nepaprastai sudėtingas ir jame panaudoti įvairaus amžiaus ir skirtingose vietose pagaminti komponentai, tad aš nebuvau nustebintas, kai išgirdau apie kai kuriuos nesklandumus.“

Telegraph.co.uk prognozavo, kad LHC vėl bus įjungtas ir pradėtas rengti eksperimentui artimiausiomis savaitėmis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius