Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Šiaurės Korėja paleido tolimojo nuotolio raketą, sukeldama pasmerkimų bangą (nuotraukos, atnaujinta 12.23 val.)

Paleisdama tolimojo susisiekimo raketą, Šiaurės Korėja ignoravo savo tarptautinius įsipareigojimus
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Paleisdama tolimojo susisiekimo raketą, Šiaurės Korėja ignoravo savo tarptautinius įsipareigojimus.
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Šiaurės Korėja sekmadienį paleido tolimojo nuotolio raketą, kuri praskriejo virš Japonijos, – šis Pchenjano žingsnis iš karto sulaukė tarptautinio pasmerkimo ir privertė surengti neeilinį Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos posėdį.

Pasak pranešimų, raketa iš Musudano poligono Korėjos pusiasalio šiaurės rytuose buvo paleista 11 val. 32 min. vietos (5 val. 32 min. Lietuvos) laiku.

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) sekmadienį paragino Šiaurės Korėją susilaikyti nuo tolesnių „provokuojamų veiksmų“ ir sakė, kad raketos „Taepodong-2“ paleidimas pažeidė JT taisykles.

Rusijos užsienio reikalų ministerija ragina laikytis santūriai dėl to, kad Šiaurės Korėja sekmadienio rytą paleido raketą, praneša televizijos „Pirmasis kanalas“.

„Šiuo provokuojamu veiksmu Šiaurės Korėja ignoravo savo tarptautinius įsipareigojimus, atmetė nedviprasmiškus raginimus (demonstruoti) santūrumą ir dar labiau izoliavosi nuo valstybių bendrijos“, – sakoma B.Obamos pareiškime, kuris buvo paskelbtas Prahoje, kur JAV lyderis šiuo metu lankosi.

Pirmoji apie paleidimą pranešusi Japonija nurodė, kad liovėsi stebėjusi raketą „Taepodong-2“, kuri praskriejo 2,1 tūkst. km į rytus nuo Tokijo. Tai rodo, kad paleidimas buvo sėkmingas. Per vienintelį ankstesnį tokį bandymą 2006 metų liepą tokia raketa sprogo 40 sek. po paleidimo.

Nepaprastųjų situacijų štabo prie Japonijos vyriausybės pranešime buvo pažymėta, jog kadangi pavojaus, kad raketa ar jos nuolaužos nukris į Japonijos teritoriją, nebuvo, priešraketinės gynybos sistema nebuvo įjungta.

Paleidimą užfiksavo ir Rusijos priešraketinės gynybos priemonės.

Turimais duomenimis, pirmoji raketos pakopa nukrito į Japonijos jūrą, antroji – į Ramųjį vandenyną. Priekinė dalis praskriejo virš Hokaido salos Akitos ir Ivatės prefektūrų.

Pietų Korėjos naujienų agentūra „Yonhap“ citavo Seulo vyriausybės pareigūną, sakiusį, kad raketa tikriausiai nešė palydovą. Pchenjanas tvirtino, kad toks ir buvo jo planas.

Japonijos vyriausybės vyriausiasis sekretorius Takeo Kawamura (Takeo Kavamura) sakė, jog net jeigu paleistas objektas ir buvo palydovas, tai pažeistų JT rezoliucijas dėl Šiaurės Korėjos veiklos, susijusios su balistinėmis raketomis.

Pasak analitikų, šis paleidimas gali padėti Šiaurės Korėjos lyderiui Kim Jong-ilui (Kim Čen Irui) sustiprinti savo pozicijas po to, kai insultas, kurį jis, kaip manoma, patyrė rugpjūtį, privertė suabejoti jo sugebėjimu valdyti. Be to, šis raketos paleidimas gali padėti jam kariniais grasinimais išsikovoti nuolaidų iš įtakingų pasaulio valstybių.

JAV, Pietų Korėja ir Japonija yra sakiusios, kad šis paleidimas iš tikrųjų bus raketos „Taepodong-2“ kuri gali kovinę galvutę nunešti iki Aliaskos, išbandymas. Ši raketa gali nuskrieti 6,7 tūkst. kilometrų.

Skurdi Šiaurės Korėja, kuri jau daug metų kariniais grasinimais siekia nuolaidų iš regiono valstybių, paskelbė, kad pagal taikią kosmoso programą iškels į orbitą palydovą, ir pagrasino karu, jei jos raketa bus numušta.

Kad eksperimentinis ryšių palydovas „Kwangmyongsong-2“ („Ryški žvaigždė“) parengtas startui Šiaurės Korėjos valdžia paskelbė šeštadienį.

Vis dėlto pasaulio bendrija mano, kad izoliuotas komunistinis režimas iš tikrųjų atlieka tolimojo veikimo balistinės raketos „Taepodong-2“, galinčios pasiekti Aliaską, bandymą.

Niujorke Japonijos ambasadorius Jungtinėse Tautose paprašė neeilinio Saugumo Tarybos posėdžio šiam raketos paleidimui aptarti. Vienas diplomatas sakė, kad šis posėdis įvyks 15 val. Niujorko (22 val. Lietuvos) laiku.

Šiuo metu, JAV, Prancūzijos, Didžiosios Britanijos ir Japonijos delegacijos rengia rezoliucijos projektą.

Diplomatinių sluoksnių duomenimis, jame smerkiamas raketos paleidimas ir griežtinami reikalavimai Šiaurės Korėjai, išdėstyti JT Saugumo Tarybos 1718-ojoje rezoliucijoje, priimtoje 2006 metų spalį.

Ankstesnė rezoliucija ragino Šiaurės Korėją „neatlikti jokių naujų branduolinių bandymų ar balistinių raketų paleidimų", sustabdyti visų rūšių veiklą, susijusią su jos balistinių raketų programa, ir atnaujinti savo ankstesnius įsipareigojimus raketų paleidimo moratoriume“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Paleisdama tolimojo susisiekimo raketą, Šiaurės Korėja ignoravo savo tarptautinius įsipareigojimus
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Paleisdama tolimojo susisiekimo raketą, Šiaurės Korėja ignoravo savo tarptautinius įsipareigojimus

Dokumentas taip pat numatė uždrausti tiekti, parduoti ar perduoti Pchenjanui bet kurią įprastinę karinę techniką ir ginkluotę, taip pat medžiagas, įrenginius, prekes ir technologijas, kurios galėtų būti panaudotos masinio naikinimo ginklui kurti.

Pekinas mano, kad į situaciją Šiaurės Korėjoje reikia žiūrėti šaltakraujiškai

Kinija paragino visas suinteresuotas šalis laikytis santūriai dėl to, kad Šiaurės Korėja paleido dirbtinį palydovą, sakoma šalies URM atstovės spaudai Jiang Yu pareiškime.

„Mes atkreipėme dėmesį į tai, kad Korėjos Liaudies Demokratinė Respublika šiandien (sekmadienį) paleido palydovą, taip pat atkreipėme dėmesį į tai, kaip atitinkamos šalys reagavo į tai, – sakoma pareiškime, paskelbtame Kinijos URM oficialiame tinklalapyje. – Mes tikimės, jog visos šalys bus šaltakraujiškos ir santūrios, vadovausis bendra nuostata, kad klausimus reikia spręsti konsultuojantis ir vadovaujantis būtinybe palaikyti taiką ir stabilumą regione“.

Drauge Jiang Yu priminė, jog Šiaurės Korėja „iš anksto įspėjo apie rengimąsi paleisti palydovą“, ir pabrėžė, kad „Kinija pasiryžusi ir toliau vaidinti konstruktyvų vaidmenį šiuo klausimu“.

Maskva teigia, kad būtina laikytis santūriai dėl situacijos Šiaurės Korėjoje

Rusijos užsienio reikalų ministerija ragina laikytis santūriai dėl to, kad Šiaurės Korėja sekmadienio rytą paleido raketą, praneša televizijos „Pirmasis kanalas“.

Jo duomenimis, Rusijos diplomatai pareiškė, jog būtina neleisti eskaluoti padėties Šiaurės pusiasalyje.

Taip pat Maskva nurodė patikrinsianti, ar atitinka Pchenjano veiksmai atitinkamas JT Saugumo Tarybos rezoliucijas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min