Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Sukilo pieno gamintojai

Ūkininkai Briuselyje reikalavo pieno kvotų visoje Europoje.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Ūkininkai Briuselyje reikalavo pieno kvotų visoje Europoje.
Šaltinis: „Lietuvos žinios“
0
Skaitysiu vėliau
A A

Europos pieno gamintojai išgyvena sunkius laikus. Daugelyje šalių jie protestuoja prieš sumažėjusias supirkimo kainas.

Šimtai Europos ūkininkų pirmadienį susrinko prie Europos Komisijos būstinės Briuselyje protestuoti prieš krintančias pieno supirkimo kainas. Apie 1000 fermerių suvažiavo iš įvairių Europos šalių, tarp jų Prancūzijos, Vokietijos, Belgijos, Olandijos.

Į protestą savo karvę atsivedęs belgas Ericas dėstė: „Vidutinė gamybos kaina yra 33 euro centai už 100 litrų pieno, ir tai neįskaitant darbo kainos, o mums šiuo metu moka 19 centų už 100 litrų. Tai reiškia, kad kaskart, kai melžiame karvę, prarandame pinigus“.

Ūkininkas sakė, jog derama kaina būtų mažiausiai 44 centai už 100 litrų. Nors supirkėjai sumažino kainą 30 proc., pienas prekybos centrų lentynose neatpigo. Tačiau, užuot kaltinę prekybininkus, ūkininkai reikalauja, kad veiksmų imtųsi Europos Sąjunga (ES) – daugiau reguliavimo ir fiksuotos pieno kainos. Jie taip pat laukia pieno kvotų, kurias ES žada įvesti nuo 2015 metų. „Prekybininkai darosi pelną, štai ir viskas. Visoje Europoje reikia kvotų, nes tai reguliuos pasiūlą ir paklausą“, – sakė Ericas.

Protestai vyko ir kitur Europoje. Prancūzijoje, kurioje yra 150 tūkst. pieną gaminančių ūkininkų ir daugiau kaip 3 tūkst. pieninių, apie 12 tūkst. ūkininkų užblokavo 81 pieninę visoje šalyje. Prancūzijos vyriausybė pasiuntė tarpininkus, kurie padėtų ūkininkams ir supirkėjams susiderėti. Vokietijoje apie 6 tūkst. ūkininkų pasirodė Berlyno gatvėse, o Airijoje apie 40 atstovų surengė protestą prie Europos Komisijos biuro Dubline.

Jei nebus jokių rezultatų, Europos pieno gamintojai žada rengti dar daugiau protestų ir net visuotinį visos Europos streiką, kol pasieks savo. „Mes nustosime melžti, nebepirksime pašarų ir sustabdysime visą šią pramonę, o pieną atiduosime veršeliams“, – įspėjo Ericas.

Savo ruožtu Europos Komisija teigia jau ėmusis kai kurių veiksmų, kad padėtų Europos pieno rinkai: grąžintos eksporto subsidijos, 83 tūkst. t sviesto pateko į privačias parduotuves, nupirkta dar 77 tūkst. t sviesto bei 161 tūkst. t nugriebto pieno miltelių.

ES žemės ūkio komisarė Mariann Fischer Boel teigia, kad kvotos nepadės pakelti kainų, kurios yra kritusios dėl sumažėjusio vartojimo. Komisarė mano, jog ūkininkai turi gaminti mažiau, nes mažesnė yra paklausa. 

„Lietuvos žinios“
Komentarai
Temos Pienas, Kaina
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min