Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Sulaikytas prancūzas, įtariamas surengęs žudynes žydų muziejuje Briuselyje

Žydų muziejus Briuselyje
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Žydų muziejus Briuselyje
Šaltinis: 15min.lt, BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Dėl praėjusios savaitės šaudymo žydų muziejuje Briuselyje, kai žuvo trys žmonės, buvo areštuotas prancūzas, kuris, kaip įtariama, turi ryšių su radikaliais islamistais Sirijoje, sekmadienį sakė tyrime dalyvaujantys šaltiniai.

Atnaujinta 17.41 val. Areštuotasis Mehdi Nemmouche‘as vaizdo klipe prisiėmė atsakomybę, sekmadienį sakė prancūzų prokuroras. M.Nemmouche‘as nufilmavo trumpą klipą, kuriame pripažino, kad įvykdė tą gegužės 24 dienos išpuolį ir taip pat parodė ginklus, kuriuos panaudojo, spaudos konferencijoje sakė Paryžiaus prokuroras Francois Molins’as.

Suimtas Marselyje

Įtariamasis, 29 metų Mehdi Nemmouche'as, penktadienį buvo areštuotas Pietų Prancūzijos Marselio mieste.

Jis turėjo Kalašnikovo automatą ir pistoletą, panašius į tuos, kurie buvo panaudoti per gegužės 24 dienos išpuolį Briuselio muziejuje.

Jis buvo sulaikytas dėl įtarimų nužudymu ir bandymu nužudyti ryšium su teroristiniu sumanymu, sakė šaltinis teismų sistemoje.

Per užpuoliko šaudymą Briuselio žydų muziejuje iš karto žuvo trys žmonės, izraeliečių pora ir prancūzė, o ketvirtą auką – 24 metų belgą – ištiko klinikinė mirtis.

Pareigūnai paskelbė šiurpią saugumo kamerų nufilmuotą medžiagą, kurioje matyti užpuolikas su kepure ir akiniais nuo saulės, įeinantis į muziejų, išsitraukiantis iš krepšio automatą ir šaudantis pro duris, o paskui išeinantis.

Belgijos žiniasklaida pranešė, kad užpuolikas kamera filmavo savo išpuolį – taip pat, kaip prancūzas Mohammedas Merah, kuris prieš dvejus metus Tulūzoje nušovė kelis žydus. 

Muitinės pareigūnai sulaikė M.Nemmouche‘ą Marselio autobusų stotyje, iš Amsterdamo per Briuselį atvykusiame autobuse.

Šie ginklai yra tokio paties tipo, kokie buvo panaudoti Briuselyje

Kaip sakė tyrimui artimi šaltiniai, jo bagaže buvo Kalašnikovo automatas, pistoletas ir amunicija, taip pat – miniatiūrinė vaizdo kamera.

„Šie ginklai yra tokio paties tipo, kokie buvo panaudoti Briuselyje“, – sakė vienas šaltinis. Kitas tyrimui artimas šaltinis sakė, kad „daug elementų atitinka šaudymą Briuselyje“.

Minimas vyras iš Rubė Šiaurės Prancūzijoje, kaip manoma, 2013 metais buvo nuvykęs prisidėti prie islamistų kovotojų Sirijoje ir buvo žinomas Prancūzijos vidaus žvalgybos agentūrai DGSI, sakė šaltiniai.

Jį apklausia DGSI, kuri jį gali laikyti iki 96 valandų – iki antradienio – arba 144 valandas iki ketvirtadienio, jei tyrėjai taikys išlygą dėl realios teroristinės grėsmės.

Pasak tyrimui artimų šaltinių, pirmąsias 24 tardymo valandas M.Nemmouche‘as tylėjo.

Pirmas toks incidentas per 30 metų

Ataka Briuselyje yra pirmas toks incidentas Belgijoje per daugiau kaip 30 metų. Jis atgaivino nuogąstavimus, kad į Europą gali grįžti smurtinis antisemitizmas.

Belgijoje gyvena maždaug 40 tūkst. žydų, maždaug pusė jų – Briuselyje, o kita pusė – Antverpeno uostamiestyje.

M.Nemmouche‘o atvejis taip pat turi padėti atgaivinti ginčą Prancūzijoje dėl stebėjimo tų, kurie išvyksta iš šalies kovoti Sirijoje.

Balandžio mėnesį Prancūzija pristatė planus, kaip bandyti mažinti didėjantį jaunų Prancūzijos musulmonų, vykstančių kovoti Sirijos pilietiniame kare ir grįžtančių į tėvynę su radikalesnėmis pažiūromis, skaičių. 

Prezidentas Francois Hollande‘as sekmadienį sakė, kad įtariamasis buvo „areštuotas, kai tik įkėlė koją į Prancūziją“.

„Vyriausybė yra mobilizuota susekti džihadistus ir sutrukdyti jiems padaryti daugiau žalos“, – sakė jis ir pridūrė, kad kovos su jais veiksmų planas „artimiausiais mėnesiais bus sustiprintas“.

Kaip rodo naujausi duomenys, maždaug 780 žmonių išvyko iš Prancūzijos kovoti džihadistų gretose Sirijoje. 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min