-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Devynių vaikų motina: šešis kartus gimdžiau namuose, bet paskutinį vaiką – ligoninėje

Vienuolikos asmenų Kursų šeima vos išsitenka dviejų kambarių bute. Ankštose buvusio bendrabučio patalpose glaudžiasi tėvai ir devyni vaikai, vyriausiajam iš jų – 18, jauniausiajai – vos penki mėnesiai. Taip atrodo daugiavaikės šeimos gyvenimo sąlygos. Net šeši Kursų vaikai pagimdyti namuose – be medikų pagalbos.
Rita Kursienė šešis vaikus pagimdė namuose
Rita Kursienė šešis vaikus pagimdė namuose / Andriaus Repšio nuotr.

Savo istoriją arba nuomonę šia tema siųskite ikrauk@15min.lt.

Devynių vaikų mama Rita Kursienė pasakoja, kad susilaukti vaikučių namuose buvo visiškai nebaisu. Gimdymo namuose subtilybių išmoko beveik prieš dvidešimt metų Panevėžyje lankydama „Motinystės mokyklą“: „Baigėme specialius gimdymo kursus, daug žinių įgavome bendraudamos tarpusavyje.“

„Ši mokykla turėjo didžiulės įtakos mano apsisprendimui gimdyti namuose. Pirmagimis pasaulį išvydo be medikų pagalbos, antroji gimė greitosios pagalbos automobilyje, trečia, ketvirta, penkta ir šešta atžala taip pat gimė namuose“, – vardijo itin didelę gimdymo namuose patirtį turinti 42-ejų panevėžietė.

Vienai TV laidai panevėžietė prasitarė, kad jai per didelė prabanga išvažiuoti į gimdymo namus, nes reikia prižiūrėti kitus vaikus.

Krikščioniškų gimdymo namų Akušerijos skyriaus vedėjos Rasos Babiliūtės teigimu, idealiomis sąlygomis gimdymo

Andriaus Repšio nuotr./Rita Kursienė šešis vaikus pagimdė namuose
Andriaus Repšio nuotr./Rita Kursienė šešis vaikus pagimdė namuose

pavojų neturėtų būti nei ligoninėje, nei namuose: „Pavojų atsiradimas nepriklauso nuo to, kokiame kambaryje moteris gimdo. Tačiau apskritai gimdymas susijęs su rizika, ne viską galima numatyti iš anksto. Gimdant namuose rizika didėja, kadangi šalia nėra tinkamos pagalbos.“

Galimam kraujavimui gimdyvė turėtų būti visuomet pasiruošusi

Gydytojos teigimu, riziką lemia netaisyklinga kūdikio galvutės, kūnelio padėtis, esą didžiausios problemos gimdymo metu – vidinis kraujavimas, tarpvietės plyšimai: „Moteris gimdymo metu visuomet kraujuoja, tik kartais jis būna pernelyg didelis, galimas vidinis kraujavimas. Kraujavimui gimdyvė turėtų būti visuomet pasiruošusi.“

Didžiausios problemos gimdymo metu – vidinis kraujavimas, tarpvietės plyšimas.

„Gimdymas namuose tai ne vien gimdymas, bet ir tęstinumas –  įsitikinusi devynių vaikų motina. – Vaikus vesdavome į baseiną, rūpindavomės, kad jie užaugtų sveiki, nereikėtų jiems vaistų, antibiotikų.“

R.Kursienės teigimu, nėra nieko svarbiau už gimdymą natūralioje aplinkoje, nes ligoninėje viskas nenatūralu: jaučiama įtampa, nežinia iš kur atsiranda stresas: „Gimdydama kartais nesupranti, kas vyksta su tavimi, todėl natūrali namų aplinka, namų sienos, išties padeda.“

Ginekologė-akušerė: niekada nenorėčiau būti atsakinga už gimdymą namuose

„Gimdymas nėra liga, tačiau turi tam tikrų rizikų, kai kurias galima numatyti iš anksto. Jei kraujospūdis aukštas, pasireiškia toksikacijos (apnuodijimo) požymių, tačiau būna atvejų, kad, regis, iš pirmo žvilgsnio, neturinti rizikų moteris, ima ir nukraujuoja. Aš neprieštarauju gimdymui namuose, bet pati niekada nenorėčiau vykti į namus ir būti atsakinga už tokį gimdymą“, –  kalbėjo gydytoja.

Yra situacijų, kai iš anksto žinoma, kad bus atliekamas planinis Cezario pjūvis, o yra atvejų, kai tik begimdant paaiškėja, kad jis būtinas, moteris pati nepagimdys: „Jei tai paaiškėtų namuose, moteris susidurtų su rimtais sunkumais, jai reiktų laiko nuvykti į ligoninę.“

Neprieštarauju gimdymui namuose, bet pati niekada nenorėčiau vykti į namus ir būti atsakinga už tokį gimdymą.

Gimimo namuose kultūra ypatinga tuo, kad visuomet stengiamasi sukurti nenutrūkstamą ryšį su vaiku. Kęsdama didelius skausmus moteris neretai vaiką linkusi atstumti. „Pagimdžius namuose kūdikis tampa mylimesnis, brangesnis, juo labiau rūpinamasi, jis neatstumiamas. Su vyriausiuoju sūnumi iki šiol mus sieja glaudūs ryšiai“, – pasakojo panevėžietė.

„Prieš gimdymus ne visuomet žinojau, ar gimdysiu namuose ar ligoninėje, bet visą laiką stengiausi įvertinti, koks gimdymas bus, kaip jis prasidės, ar bus sąrėmiai. Jei gimdymo pradžia normali, esu linkusi gimdyti namuose“, – kalbėjo ji.

Kiekvieno gimdymo metu būna visokiausių smulkmenų, tačiau gimdymas be išorinių intervencijų – esminė gimdymo namuose kultūros dalis. Vaiko gimimas be prievartos lemia kitokį jo charakterį, turi įtakos jo bruožams: „Nėra išorinio įsikišimo, stimuliavimo vaistais, vaikas pats išlenda, kai jam reikia, pamiegojęs, pailsėjęs, be skubos.“

Gimdymas – neprognozuojamas pavojus vaikui ir gimdyvei

Gimdymas visuomet yra tam tikras pavojus ir vaikui, ir gimdyvei. Ir nėra nė vieno tyrimo metodo, kuris leistų rūšiuoti moteris į sklandžiai gimdysiančias ir, galbūt, turėsiančias komplikacijų. „Jei traumų įvyksta ligoninėje, tai ir namuose gali jų įvykti. Jas lemia netaisyklinga kūdikio padėtis įsčiose ir deguonies stoka. Jeigu kūdikis patiria deguonies badą, jis gali likti luošas visą gyvenimą“, – įsitikinusi gydytoja.

Nors R.Kursienė pasisako už gimdymą namuose, vis dėlto devintąjį kūdikį ji gimdė ligoninėje. Ji sako, kad moterys turi būti atidesnės – įsiklausyti į save. Apie komplikacijas išduoda netolygūs sąrėmiai: „Nešiodama vėliausiąją atžalą jaučiau, kad gali būti komplikacijų ir neklydau. Ligoninėje vyko kova už kūdikio gyvybę, bet gimdymas buvo sėkmingas.“

SUSIJĘ: Ž.Pekarskas: (Ne)legalūs, bet išgyvenę kūdikiai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius