Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Išaiškintas dar vienas pavojus, kurį sukelia rūkymas

Harvardo medicinos mokyklos mokslininkai išsiaiškino, kad rūkymas sukelia ilgalaikius genų veiklos pakitimus, praneša „NBC News“. Tokią išvadą mokslininkai padarė išnagrinėję, kaip vyksta 16 tūkst. tirtų asmenų metilinimo – metilo grupės CH3 prijungimo prie DNR – procesai.
Rūkymas
Rūkymas / „Shutterstock“ nuotr.

Mokslininkai išanalizavo įvairių tyrimų, vykdytų nuo 1971 metų, dalyvių kraujo mėginius. Jie taip pat sulygino gautus rezultatus su duomenimis iš anketų, kuriose pacientai nurodydavo, kaip jie maitindavosi, ar rūkė, kokio gyvenimo būdo laikėsi ir kuo sirgo.

Nustatyta, kad daugelio rūkorių metilinimo procesai, darantys įtaką septyniems tūkstančiams genų, susijusių su širdies ligomis ir vėžinių auglių formavimusi, buvo pakitę. Didžioji dalis metusiųjų rūkyti asmenų DNR vėl tapo normali maždaug po penkerių metų, tačiau dalis pakitimų, susijusių su 19 genų, tarp jų ir TIAM2, atsakingu už limfomos atsiradimą, išliko net 30 metų.

Mokslininkų nuomone, tai reiškia, kad buvę rūkoriai net ir po dešimtmečių labiau rizikuoja susirgti kai kuriomis vėžio formomis, chroniška obstrukcine plaučių liga ar patirti insultą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius