Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

ERASMUS patirtis. Unikalusis Kipras: geriau kartą pamatyti, nei šimtą kartų išgirsti (nuotraukos)

Kipras
Kęstučio Mačiūno nuotr. / Kipras
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Kipras – šalis pilna unikalumo. Šalis, kurią iš visų pusių skalauja Viduržemio jūra. Šalis, kuri didžiąją istorijos dalį buvo okupuota kitų valstybių. Šalis – padalinta, bet nepriklausoma.

Valstybės padalijimas

Anksčiau Kipras buvo Jungtinės Karalystės kolonija, jiems pasitraukus šalies suverenitetui buvo suteiktos Graikijos, Turkijos ir Jungtynės Karalystės garantijos. Taip Kipras buvo apsaugotas nuo padalinimo ar prijungimo prie kurios nors valstybės. Tačiau 1974 metais graikų radikalai bandė nuversti prezidentą ir paskelbti šalį Graikijos dalimi. Į šį poelgį sureagavę turkai įvedė savo armiją į šiaurinę salos dalį ir paskelbė ją Šiaurės Kipro Turkų Respublika. Salos šiaurėjė kariuomenė liko iki šių dienų. Šiaurinę ir pietinę salos dalį skiria Jungtinių Tautų pajėgų saugoma žalioji linija kuri kerta Nikosiją (gr. Lefkosia), Kipro sostinę. Taip Nikosija tapo vienintelė visame pasaulyje dviejų valstybių sostinė.

Prabėgus daugiau nei trisdešimčiai metų, skirtumai tarp šiaurės ir pietų tapo akivaizdūs, kaip praeityje tarp Vakarų ir Rytų Vokietijos. Kipro ekonomika sėkmingai klesti. Šaliai, tais pačiais metais, kaip ir Lietuvai, įstojus į Europos Sąjungą buvo sėkmingai ieškoma verslo partnerių iš už jūros. Priimta euro valiuta.

Nors šalį skiria tik „pasienio ruožas“ (kurį pereiti užtenka užpildyti vienkartinę vizą įrašius savo asmens kodą, vardą ir pavardę, bei pilietybę), tačiau kultūriniai ir ekonominiai skirtumai – akivaizdūs: prekeiviai pardavinėjantys „Gucci“, „Armani“ ar „D&G“ produkciją tiesiog gatvėse, giesmės sklindančios nuo mečečių stogų ir gatvėmis lakstantys purvini vaikai primena karinius amerikiečių filmus apie Iraną.

Istorinis paveldas ir turizmas

Kipriotai labai didžiuojasi savo istorija, kuri sieka daugiau nei 9000 metų. Saloje pilna istorinių paminklų, kuriuos aplankius, kaip vietiniai sako, galima pajusti praeities dvasią. Šalies istorijoje gausu graikų mitologijos motyvų: Kipras buvo pagrindinė meilės deivės Afroditės garbinimo vieta. O ir pats Kipras neretai vadinamas: Afroditės sala. Salos pietvakariuose stūkso Afroditės uola, kuri byloja apie jos gimimą. Žmonės kalba, kad apiplaukus uolą, nustosi senti.

Visai čia pat nuo Afroditės uolos, truputėlį į vakarus įsikūręs Paphos (gr. Pafos) miestelis, saugomas UNESCO. Tiesiog gatvėse prasiveriantys požeminiai urvai į karalių kapavietes, amfiteatrai, graikų mitologijos piešiniuose matytos kolonos.

Ne vien Paphos gali pasigirti istoriniu palikimu, jo apstu visoje saloje – visa tai traukia turistus iš viso pasaulio. Nors kaip Nidoje apstu Vokietijos pensinio amžiaus turistų, taip Kipre pilna britų senjorų.

Trečia pagal dydį Viduržemio jūros sala traukia žmones ne vien savo istoriniu palikimu, bet ir gamta: paplūdimiai, kuriuos saulė šildo 300 dienų per metus, kalnai, kuriuos žiemos pabaigoje dengia sniegas. Puikiai išvystytas aptarnavimo sektorius sudaro didelę dalį bendro vidaus produkto (BVP).

Transportas

Lietuviai jau pripratę piko valandomis brautis į pilnus autobusus ar troleibusus, taip pat reikėtų pasakyti ir apie kipriotus... Tik žodį „pilnus“ reikėtų pakeisti antonimu – tuščius.

Viešasis transportas Kipre išvystytas labai prastai. Autobusai pro miestą pravažiuoja vos keletą kartų per dieną, o ir maršrutų įvairovė absurdiška. Situacija su tarpmiestiniais autobusais tokia pati.

Todėl žmonėms tenka turėti nuosavą transportą. Nikosijoje labai populiarūs motoroleriai, motociklai. Dviračius dažniausiai renkasi užsieniečiai iš vargingesnių šalių: Bangladešo, Indijos, taip pat galima pamatyti ir kinietį minantį pedalus.

Kipro automobilių parkas labai įvairus: nuo vos judančios „Toyota Corolla“ iki „Lamborghini Murcielago“. Nors senų automobilių nėra labai daug, tačiau jų pasitaiko. Kaip pas mus, Lietuvoje, apstu „Wolkswagen“ ar „Audi“ markės autmobilių, taip Kipre populiarūs „Mercedes-Benz“ automobiliai.

Žmonės

Žmones visada sunku vertinti objektyviai, nes tai priklauso ir nuo paties vertintojo būdo savybių. Taip pat sunku įvertinti moteriškąją ir vyrišką auditoriją lygiai taip pat.

Tačiau kipriotai labai draugiški žmonės, linkę bendrauti. Linksmi veidai išduoda apie pasitenkinimą gyvenimu, žmonės atsipalaidavę, linkę linksmintis, todėl klubai apyvarta tikrai nesiskundžia. Nenorėdami sugadinti kipriotui nuotaikos jokiu būdu neužsiminkite apie Turkijos okupaciją, jie nemėgsta apie tai kalbėti ir daugelis jaučia didelį priešiškumą turkams. Vertėtų paminėti, kad kipriotai yra religingi žmonės. Turkiškoje Kipro dalyje galima sutikti piktesnių veidų ar net susiraukusių skustagalvių su sportiniais kostiumais.

Kipre pilna užsieniečių: didžiausias bendruomenes sudaro graikai ir rusai. Kaip bebūtų keista, bet rusų šalyje yra daugiau, nei britų. Neretai galima išgirsti rusų kalbą parduotuvėse ar gatvėje. Taip pat daug svetimšalių iš pietryčių Azijos: Kinijos, Indijos, Nepalo, Bangladešo, kiek mažiau iš Afrikos: Kamerūno, Nigerijos.

Nors šalyje verda tautų katilas, nusikalstamumo lygis šalyje yra labai mažas. Žmonės nekonfliktiški, turbūt čia tas kipriotų gerumas persiduoda visiems. Todėl ir patruliuojančių pareigunų gatvėse niekad nesutiksi. Žemą nusikalstamumo lygį parodo ir tai, kad žmonės eidami apsipirkti neretai nerakina automobilių, o motorolerius palieka su rakteliais.

Miestai

Šalies sostinė labai skiriasi nuo visų kitų Kipro miestų. Nikosija yra verslo ir pramonės centras. Kai tuo tarpu kiti didesni miestai išsidėstę prie jūros yra turistų traukos centrai ir gyvena iš aptarnavimo sektoriaus. Vasara ypač populiarus miestas – Agia Napa. Elektroninės muzikos festivaliai tiesiog po atviru dangumi iki pat paryčių, daugybė klubų ir barų, štai kodėl vietiniai šį miestelį vadina antra Ibiza – pasaulio klubinės muzikos sostinė.

Nemažiau populiarus miestas yra Larnaka, kuriame įsikūręs tarptautinis oro uostas. Miestas, turintis net kelias jachtų prieplaukas, siūlo įvairius pramoginius pasiplaukiojimus: egzotinių žuvų žvejyba, koralų rifų salų lankymas ir t.t.

Paphos miestelis yra unikalus vien tuom, kad visas miestas yra saugomas UNESCO. Čia taip pat įsikūręs tarptautinis oro uostas. Tai miestas sutraukiantis didelę dalį turistų.

Žiemos metu, kuomet kurortų paplūdimiai ištuštėja, miestai vistiek nestokoja turistų dėl daugybės istorinių paminklų.

Pabaigai

Kipras daugelio dar neatrastas Europos kampelis. Kelionių agentūros dažniausiai siūlo vykti į Kretą ar Egiptą, o žmonės dažnai praleidžia pro akis tą mažą žemės lopinėlį Viduržemio jūroje. Nors paslaugų lygis tikrai aukštas ir pamatyti yra ką...

Galima būtų daug pasakoti apie Kipro gamtą ir jos unikalumą. Tačiau, kaip sakoma, geriau kartą pamatytį nei šimtą kartų išgirsti.

Buvai išvykęs studijuoti svetur pagal ERASMUS mainų programą? Dar neišblėso ten patirti įspūdžiai bei nuotykiai? Pasidalyk ERASMUS patirtimi su kitais studentais. Savo pasakojimą ir keletą nuotraukų siųsk el. paštu studentai@15min.lt

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min