Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Gailestį jaučia ne tik žmonės

Mokslininkai visai neseniai išsiaiškino, kad beždžionės kaip ir žmonės geba jausti gailestį ir paguosti liūdintį draugą. Pavyzdžiui, apkabindamos viena kitą, beždžionės nuramina ir paguodžia draugą po pralaimėtų muštynių.
Gorilos jauniklis
Gorilos jauniklis / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Didžiosios Britanijos mokslininkas dr. Orlaithas Fraseris praleido 18 mėnesių Chesterio zoologijos sode tyrinėdamas 22 suaugusias šimpanzes. Jis stebėjo, kas vyksta po to, kai šimpanzės susipeša dėl maisto, patelės ar tiesiog sėdėjimo vietos. Beveik 50 proc. atvejų pralaimėjusi šimpanzė būdavo paguodžiama kito grupės nario. Ir dažniausiai tas narys būdavo artimas, pavyzdžiui, draugas, su kuriuo dažniausiai žaidžia arba dalijasi maistu kovą pralaimėjusi „auka“.

Paguodą viena kitai šimpanzės išreikšdavo bučiniu ar apkabinimu, krapštinėjimosi sesija arba tiesiog žaidimu. Mokslininkai pastebėjo, kad po tokios paguodos, sumažėja šimpanzių streso lygis.

„Nors dažnai manoma, kad sugebėjimas užjausti yra išimtinai žmoniškas bruožas, akivaizdu, kad tai klaidinga nuomonė. Išsiaiškinau, kad šimpanzės lygiai taip pat kaip ir žmonės ištikus bėdai sugeba paguosti savo artimą“, – sakė O.Fraseris.

Taip pat pastebėta, tačiau tyrimais kol kas neįrodyta, kad gailestį jaučia ir užjausti moka gorilos, šunys, bonobos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius