Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Genijaus pamokymai, kaip elgtis su Rusija

Ateinantį ketvirtadienį Londone aukciono būdu bus parduodama Alberto Einšteino laiškų kolekcija. Kai kuriuose laiškuose fizikas dėsto savo požiūrį į tai, kaip po karo reikėtų elgtis su agresyvia Rusija. Kitame laiške Einsteinas pajuokė žurnalistų skleidžiamą nuomonę, esą jo teorijas labai sunku suprasti, rašo „The Guardian“.
Albertas Einšteinas
Albertas Einšteinas / „Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Rusija

Aukcionas sulauks didelio dėmesio, kadangi už paskutinį tokiu būdu parduotą laišką, kuriame religiją jis vadina vaikišku prietaru ir žmogaus silpnumo padariniu, pirkėjui teko sumokėti net 170 000 svarų.

Šį laišką savo fondui siekė nupirkti evoliucijos teoretikas, profesorius Richardas Dawkinsas, tačiau kur kas didesnę sumą pasiūlė pirkėjas iš JAV.

Įdomu tai, kad Einšteino dėstomos mintys apie pageidautiną elgesį su Sovietine Rusija yra panašios į dabartinę vakarų vyriausybių praktiką.

Su Einšteinu susirašinėjo garsus psichoanalitikas Walteris Marseille, kuris laiške Einšteinui kalbėjo apie pasaulinės vyriausybės būtinybę. Marseille siūlė savo metodus pasaulinei taikai sukurti, ir juos laiškuose dėstė Einsteinui ir filosofui Bertrandui Russellui.

Einšteino dėstomos mintys apie pageidautiną elgesį su Sovietine Rusija yra panašios į dabartinę vakarų vyriausybių praktiką.

1948-aisiais Einšteinas psichoanalitikui atsakė: „Reikia padaryti taip, kad Rusija suvoktų, kad agresija daug nepasieks. Reikia parodyti, kad Rusija daugiau laimės dalyvaudama pasauliniame valdyme – Tuomet Rusijos režimo požiūris pasikeis ir jie dalyvaus be prievartos“.

Kitame laiške garsusis fizikas vėl aukštino diplomatiją. „Rusų veiksmai man rodo, kad jie labai susirūpinę dėl karinės-industrinės situacijos. Jeigu pavyktų juos nuraminti ir situaciją atpalaiduoti, jie padarytų daug nuolaidų“.

„Mano nuomone, žiūrint tiek morališkai, tiek praktiškai, būtina sukurti tokias sąlygas, kuriose separatizmo atsisakymas atitiktų gryną rusų interesą“, – dar kitame laiške psichoanalitikui dėstė Einšteinas.

Bloomsbury Aukcionams vadovaujantis Simonas Luterbacheris tikina, jog šie laiškai tiksliausiai atskleidžia Einšteino pasaulio reikalų supratimą.

Gyvenimo gale Einšteinas buvo vertinamas ne vien dėl fizikos, bet ir dėl savo pažiūrų įvairiais pasaulio reikalų klausimais. Izraelis mokslininkui netgi siūlė tapti pirmuoju valstybės prezidentu.

Dėmesio neabejotinai sulauks ir fiziko laiškas Adrienui Wilsui, visuomenininkui, kuris į Einšteiną kreipėsi kritikuodamas jo reliatyvumo teoriją.

„Einšteinas turėjo milžinišką korespondenciją. Jis stengėsi atsakyti į kuo daugiau laiškų. Jis atrašydavo netgi vaikams.“, – pasakojo profesorius Harvey Brownas, fizikos filosofas ir Einsteino biografas. „Aš manau, kad jis turėjo išskirtinį pilietinės atsakomybės jausmą“.

Štai ką Wilsui, kuris Einšteiną kaltino moraliniu reliatyvizmu, atrašė fizikas: „Deja, Jūsų minčių negalėčiau rekomenduoti publikavimui, kadangi jos neatspindi mano teorijos pagrindų. Mano teorija neturi nieko bendro su paviršutinišku teigimu, jog viskas yra reliatyvu...Tai ne filosofinė, o fizikos teorija“.

Kitame laiške Einšteinas išbarė žurnalistus, kurie nepajėgė suvokti jo didžiausių mokslinių atradimų. „Paistalai, kad mano teoriją neapsakomai sunku suprasti, yra visiška nesąmonė, kurią platina paviršutiniški žurnalistai“.

Luterbacheris tikisi, jog Wilsui skirtas laiškas bus parduotas už 8000 svarų, kiek mažiau tikimasi už korespondencija su Marseille. Tiesa, verta prisiminti tai, kad suma, paklota už filosofui Ericui Gutkindui skirtą laišką apie religiją, buvo 20 kartų didesnė nei prognozuota.

Luterbacheris sutiko, jog prognozuoti aukcionus yra beveik neįmanoma. Jei susiremia du turtingi ir užsispyrę kainos siūlytojai, tuomet suma gali pasiekti netikėtas aukštumas.

2007-aisiais 13 Einsteino laiškų buvo parduoti už bendrą 60 tūkst. svarų sumą. Tais pačiais metais laiškas apie pasaulio vyriausybę – už 9000 svarų. 2006-aisiais šešių puslapių mokslinis straipsnis kartu su laišku – už 300 tūkst. svarų.

Luterbacheris tikino nemanąs, jog prastas ekonominis klimatas turės įtakos siūlomoms sumoms.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Reklama
LPC meno galerijoje eksponuojamos parodos turi išskirtinę misiją
Užsisakykite 15min naujienlaiškius