Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Muitininkų rasti šešėliniai fabrikai per 10-metį: nuo falsifikuotos „Primos“ iki skalbimo miltelių

Balose mirkstanti tabako žaliava, apibarstyta žiurknuodžiais, šimtai kilogramų klastotos rūkomojo tabako produkcijos, pakuojamos į „Golden Virginia“ ir „Winston“ pakuotes, šimtai pakelių kontrabandinių cigarečių „Minsk“ ir... keli pakeliai legaliai įsigytų cigarečių su lietuviškomis banderolėmis, nes nelegalaus fabriko darbininkai savo gaminamos produkcijos nedrįso rūkyti. Tokį vaizdą muitinės pareigūnai pamatė prieš kelis metus aptikę nelegalų tabako fabriką Vilniaus rajone.
Cogarečių fabrikėlis Naujojoje Vilnioje, rastas 2010 metais
Cogarečių fabrikėlis Naujojoje Vilnioje, rastas 2010 metais / Muitinės departamento nuotr.

Per dešimtmetį, nuo 2005 metų, muitinės pareigūnai konfiskavo daugiau kaip šimtą tonų spirito, virš šimto tonų tabako žaliavos, iš kurios buvo galima pagaminti milijonus nelegalių cigarečių, likvidavo dešimtis pogrindinių fabrikėlių, kuriuose antisanitarinėmis sąlygomis buvo gaminamos cigarečių klastotės, pilstukas ir... buitinė chemija. Šią savaitę vykstant akcijai „Šioje šalyje nėra vietos šešėliui“, kviečiame prisiminti muitinės pareigūnų aptiktų ir likviduotų įdomiausių šešėlinių fabrikėlių istoriją:

1. 2005 metų pradžioje Vilkaviškio rajone, apleistose fermose, muitinės pareigūnai aptiko pogrindinį falsifikuotos degtinės gamybos fabriką. Jame buvo įrengti spirito filtravimo įrenginiai, dėžėse gulėjo degtinės išpilstymui paruošti buteliai. Šis nelegalus fabrikas buvo pirmasis, kurio veiklą nutraukė muitinės pareigūnai. Atlikdami tyrimą, muitinės kriminalistai išaiškino grupuotę, kuri kontrabandiniu spiritu aprūpino ne tik Vilkaviškio, bet ir kitus Lietuvos regionus.

2. Tų pačių metų gruodį muitinės pareigūnai nelegalų cigarečių „Prima“ gamybos fabriką aptiko Šakių rajone. Fermoje rasta visiškai sukomplektuota cigarečių gamybos linija, kuria gaminti cigarečių „Prima“ be filtro falsifikatai.

3. 2006 m. balandį muitinės pareigūnai šešėlinį tabako gaminių fabriką likvidavo Vilkaviškio apylinkėse. Nelegalus fabrikas ruošė smulkintą tabaką suktinėms, kurias populiaru rūkyti Vakarų Europoje. Pastate muitinės pareigūnai aptiko įrangą tabakui smulkinti, tris su puse tonos jau paruoštos produkcijos ir apie dvi tonas tabako lapų.

4. Alytaus rajone 2008 m. muitinės pareigūnai surado nelegalų alkoholio gamybos fabrikėlį. Pilstuko gamintojai iš Lenkijos į Lietuvą įveždavo įvairių skysčių, kurių sudėtyje buvo didelė etilo alkoholio koncentracija.

Muitinės departamento nuotr./Pilstuko fabrikas Alytuje, aptiktas 2008 metais
Muitinės departamento nuotr./Pilstuko fabrikas Alytuje, aptiktas 2008 metais

Nors Lenkijoje pagamintas spiritas buvo skirtas techninėms reikmėms, šešėliniai verslininkai nesunkiai buitinėmis sąlygomis jį „pritaikydavo“ pilstuko gamybai.

Alytaus rajone aptiktame alkoholio fabrikėlyje muitininkai atrado 3000 litrų lenkiško spirito, taip pat įrangą bei įvarius priedus nelegalaus alkoholio gamybai – siurblius, aktyvintos anglies maišus ir įvairių chemikalų, kuriuos paskui vartojo pilstuko mėgėjai.

5. 2009 m. rudenį dar vieną „pilstuko“ gamybos fabriką muitininkai likvidavo Vilniaus rajone. Tuomet buvo sulaikyta beveik 200 tūkst. litų (apie 60 tūkst. eurų) vertės „pilstuko“, gaminto iš vokiško langų ploviklio.

6. 2010 metais muitinės pareigūnai Vilniuje likvidavo nelegalų cigarečių gamybos fabriką. Jame aptiktos beveik 9 tonos smulkinto tabako – iš tokio kiekio tabako buvo galima pagaminti apie 9 mln. vienetų cigarečių. Ten pat rasta padirbtų Rusijos Federacijos banderolių, 22 tūkst. pakelių ką tik pagamintų ir supakuotų cigarečių „West“ falsifikatų ir apie 145 tūkst. vienetų dar nespėtų supakuoti to paties pavadinimo cigarečių „West“ ir „Jin Ling“.

7. 2011 m. Muitinės kriminalinės tarnybos bendros operacijos su Lenkijos pareigūnais metu Varšuvoje aptiktas didžiausias Europoje nelegalus tabako fabrikas. O Klaipėdoje bei Lietuvos ir Lenkijos pasienyje sulaikyta 70 tonų (23 mln. Lt vertės) šiam fabrikui skirta tabako siunta. Nelegalūs tabako fabrikai, kuriuose darbavosi ar juos įkūrė Lietuvos piliečiai, bendradarbiaujant MKT ir užsienio šalių teisėsaugos pareigūnams, taip pat aptikti Didžiojoje Britanijoje ir kitose Vakarų Europos šalyse.

Muitinės departamento nuotr./Tabako žaliava
Muitinės departamento nuotr./Tabako žaliava

8. Muitininkai, padedant Vilniaus miesto vyriausiojo policijos komisariato pareigūnams, 2013 m. sostinės pakraštyje, Avižieniuose, likvidavo dar vieną nelegalų tabako fabriką. Pogrindinis fabrikėlis „specializavosi“ gamindamas Vakarų Europos šalyse populiarų rūkomąjį tabaką suktinėms. Iš viso pareigūnai pastate aptiko apie 1200 kg tabako žaliavos.

Taip pat šioje šešėlinėje įmonėje buvo aptiktas didelis kiekis falsifikuotų įvairių šalių cigarečių banderolių, klijų, įvairių chemikalų, aromatų ir kitos įrangos bei cheminių medžiagų, reikalingų tabako produkcijai gaminti. Pastate rasta ir įrengta cigarečių gamybos linija, bet jos paleisti į darbą šešėliniai vertelgos dar buvo nespėję. Pareigūnai teaptiko mėginimų ja gaminti cigarečių „Prima“ falsifikatus.

Ne vieną pogrindinį tabako fabrikėlį regėję pareigūnai šį įsidėmėjo dėl ypač antisanitarinių sąlygų. Ant grindų mėtėsi ne tik tabako žaliava, susimaišiusi su antipelėsiniu preparatu, bet nestigo ir žiurkių išmatų bei ten pat pribarstytų žiurknuodžių.

9. 2015 m. spalį Alytaus rajono Radvilonių kaime muitinės kriminalistai aptiko pilstuko gamybos cechą, kuriame rasta 620 litrų vadinamojo „namų gamybos brendžio“ − su kolos gėrimu maišyto spirito. Įtariama, kad spiritas buvo išgautas filtruojant nelegaliai įvežtą langų ploviklį.

Panašu, kad pareigūnai laiku užkirto kelią nelaimei − šiame gėrime aptiktas metilo alkoholis net septynis kartus viršijo gyvybei nepavojingą koncentraciją.

Muitinės departamento nuotr./Pilstuko fabrikėlis 2015 metais
Muitinės departamento nuotr./Pilstuko fabrikėlis 2015 metais

10. Praėjusių metų pabaigoje Muitinės kriminalinės tarnybos ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai Šiaulių rajone aptiko nelegalų buitinės chemijos gamybos fabriką.

Jame masiškai falsifikuota žinomų pasaulio kompanijų produkcija: „Ariel“, „Lenor“, „Vanish“, „Fairy“ ir kt. Fabrike ir sandėliuose rasta beveik 150 tonų žaliavos ar iš jos pagamintų produktų, kurių bendra vertė – apie 300 tūkst. eurų.

Muitinės departamento nuotr./2015 aptikta suklastota buitinė chemija
Muitinės departamento nuotr./2015 aptikta suklastota buitinė chemija

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius