Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Sėkmingai pakilo danų mėgėjų sukonstruota raketa, skirta kosmoso turizmui

Danų mėgėjų sukonstruota raketa „HEAT 1-X“
Kadras iš „YouTube“ / Danų mėgėjų sukonstruota raketa „HEAT 1-X“
Šaltinis: Technologijos.lt
0
Skaitysiu vėliau
A A

Penktadienį nuo plūduriuojančios platformos iš Baltijos jūros pakilo danų mėgėjų „Copenhagen Suborbitals“ sukonstruota raketa „HEAT 1-X“ su vienam žmogui keliauti pritaikyta kosmine kapsule „Tycho Brache“. Bekildama ji pasiekė garso greitį.

Raketos paleidimas įvyko už 12 jūros mylių nuo Danijos krantų, iš karinės bandymų zonos Baltijos jūroje. Pirmosiomis skrydžio akimirkomis kylanti raketa šiek tiek siūbavo į šonus, tačiau vėliau jos skrydžio trajektorija išsilygino ir bandymas buvo įvykdytas pagal planą. Skrydis truko 21 sekundę – tiek laiko pakako, jog raketa „HEAT 1-X“ viršytų garso greitį.

Aparatas spėjo pakilti į maždaug 3,2 km aukštį. Nors iki atmosferos ribos, kurią susitarta laikyti kosminės erdvės pradžia (100 km), raketai pritrūko 96,8 km, pasiekti didesnį aukštį bandymą atlikusi specialistų grupė neplanavo.

Šiokių tokių nesklandumų buvo ir parašiutų išskleidimo stadijoje – kupolai išsiskleidė kiek vėliau, nei buvo tikėtasi, tad raketa patyrė „kietesnį“ nusileidimą, todėl kapsulė „Tycho Brache“ buvo šiek tiek pažeista.

„Copenhagen Suborbitals“ pirmuosius bandymus atliko rugsėjo pradžioje, tačiau tuo metu susidūrė su techniniais nesklandumais. Iki šiol danai raketos variklius išbandė 33 kartus.

Raketos kūrėjų tikslas – sukurti vienvietę transporto priemonę, kuria pasižvalgyti po mūsų planetą į beorę erdvę galėtų keliauti kosmoso turistai. Kad tokie skrydžiai būtų vykdomi saugiai, trūksta dar labai daug. Tačiau milžinišku pasiekimu laikomas faktas, jog ši mėgėjų kuriama raketa jau sėkmingai kyla į orą.

Projektas finansuojamas vien iš rėmėjų lėšų. Tarp jų yra ir lietuvių. Vienas aktyviausių rėmėjų iš Lietuvos – UPS atstovo Lietuvoje „Skubių siuntų“ vadovas Vladas Lašas.

Danai tiki, kad jų kūrinys galės atlikti suborbitinį skrydį. Raketa galėtų pakilti į 120–130 kilometrų aukštį, o skrydis truktų apie 15 minučių. Tiesa, šio bandymo metu raketoje vietoj žmogaus keliavo manekenas, nes skrydis buvo atliekamas pirmą kartą.

Vaizdo siužete apie raketos skrydį 1.53 min. užfiksuotas epizodas, kai nepavyko užvesti raketos variklių. Tačiau raketa sėkmingai pakyla 5.45 min.:

Technologijos.lt
Komentarai
Temos Raketa, Turizmas
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min