Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti
2008 09 26

Socialliberalai – prie valdžios dėl skaičiaus

Ši partija neturi nei aistringų gerbėjų, nei priešininkų. Gal tik paksininkai vis dar nenori atleisti socialliberalų lyderiui Artūrui Paulauskui dėl liūdnai pasibaigusio prezidentinio skandalo. Tačiau ar tokia niekur neišsišokanti politika padės laimėti rinkimus, parodys tik rinkimai.
Artūras Paulauskas
Artūras Paulauskas / Tomo Urbelionio/BFL nuotr.

Partija

Naujajai sąjungai (socialliberalams) pavasarį suėjo dešimt metų. Teisingumo ministerijos duomenimis, dabar partijoje yra 6507 nariai. Soclibams sėkmės metai buvo 2000-ieji, kai suprato, kad nusipelnė gyventi geriau. Sėkmingi tais metais buvo ir savivaldybių, ir Seimo rinkimai. Tačiau sėkmė greitai išgaravo ir jau 2004-aisiais į Seimą paulauskininkus vos ne vos atvilko koalicija su Algirdu Brazausku ir jo socdemais.

Simbolis

Soclibus atpažinsi iš partijos pavadinimo pirmųjų raidžių N ir S monogramos. Šalia jos dažniausiai būna ir užrašas „Naujoji sąjunga” – kad nesuklystų net buki rinkėjai. Juk partijos pagrindinė spalva – mėlyna, o ją pasirinkusių savo partijoms Lietuvoje yra ir daugiau. Šių rinkimų socialliberalų šūkis – „Priverčiame valdžią dirbti”. Jis, beje, į neviltį varo visus – perskaitęs kiekvienas krapšto pakaušį: „O jie ką – ne valdžioje?”

Programa

Kai Naujoji sąjunga įvykdys savo programą, bent jau tie, kas nusipelnė gyventi geriau, gyvens pagal europietiškos gerovės standartus. Šeimoms, auginančioms vaikus, sąlygos bus kur kas geresnės. Nebus galima smurtauti nei prieš moteris, nei prieš vaikus. Gydysimės pas europietiškus gydytojus, visi turėsime šiuolaikiškus būstus. Viena smulkmena: nelabai aišku, kada ta programa bus įvykdyta.

Reitingai

Pagal Baltijos tyrimų atliktą viešosios nuomonės apklausą, kurios rezultatus rugsėjo pradžioje paskelbė ELTA, už socialliberalus balsuotų maždaug 7 proc. apklaustųjų: šios partijos gerbėjų skaičius, palyginti su liepa, nežymiai padidėjo. Paulauskininkai lenkia netgi Artūro Zuoko liberalcentristus bei Kazimiros Prunskienės valstiečius liaudininkus.

Vadovai

Nuo pat įsikūrimo Naujajai sąjungai vadovauja A.Paulauskas. Tačiau ištikimų jo bendražygių, su kuriais pradėjo kurti partiją, ratas išretėjo. Vieni išduoda, kaip, pavyzdžiui, partijos Pilkuoju kardinolu kadaise vadintas Artūras Skardžius, kitus, kaip buvusį Trakų merą Vytautą Petkevičių, parklupdo korupcijos skandalai.

Rugpjūtį A.Paulauskui sukako 55-eri. Ta proga partiečiai jam padovanojo filmą, kur priminė skaudų politiko gyvenimo viražą – kaip 2006-ųjų balandį buvo išspirtas iš Seimo pirmininko kėdės.

Grįžo į valdžią

Apie oficialųjį pretekstą – kilusį skandalą dėl šunų vežiojimo Seimo automobiliais – filme neužsimenama nė žodžiu. Tačiau išsamiai aptartos valdžios intrigėlės: esą prieš A.Paulauską tuomet susimokė visi. Dabar tas etapas jau praeityje, ir paulauskininkai kadencijai baigiantis net grįžo į valdžios koaliciją. Tiesa, socdemai juos priėmė sukandę dantis: poros soclibų kandidatų, pretendavusių į tam tikrus postus Seime, nepatvirtino, nors tu ką. Tokie jau tie socdemai: į akis šypsosi, už akių taikosi įkąsti.

Plečia akiratį sąvartynuose

Tačiau politikoje įsižeisti – ne vieta. Neįsižeidė ir soclibai. Juolab kad pačiam lyderiui A.Paulauskui buvo pasiūlyta keletą mėnesių, iki kadencijos pabaigos, vadovauti šalies aplinkosaugai. Ir A.Paulauskui šis darbas, regis, patiko: mielai plečia akiratį važinėdamas po sąvartynus ir apžiūrėdamas nuotekų valymo įrenginius.

Tvoros skandalas

Dabartinis aplinkos ministras, paskelbęs akciją prieš nelegaliai užsitvertas ežerų pakrantes, 1999-aisiais pats buvo įklimpęs į tvoros skandalą: apsitvėrė ne tik savo teritoriją, bet priglobė dar ir 9,2 aro valstybei priklausančios žemės. Vėliau už tą žemę sumokėjo ir tvoros nugriauti neteko. Tiesa, į ją buvo įsisukęs viesulas ir šiek tiek apgadino.

Vilioja Prezidentūra

A.Paulausko priešai dar vis bando jam prikišti tėvo anų laikų tarnybą KGB. O kaip žinoma, lašas po lašo ir akmenį pratašo. Nežaišku kodėl, bet rinkėjai A.Paulauską nelabai myli: tai jis Fabijoniškėse kokiam Raimondui Šukiui pralaimi, tai prezidento rinkimuose jam nesiseka: kandidatavo 1997-aisiais – prakišo, kandidatavo 2002-aisiais – prakišo. Tad 2004-aisiais net nebekandidatavo. Į prezidentus tuomet delegavo Viliją Blinkevičiūtę, o kaip ji atsilygino? Kai tik pamatė, kad pas socdemus geriau, spruko iš NS neatsisukdama.

O jei jau apie prezidento rinkimus, tai jų dar bus. Ir ateinatys – jau visai netoli. Galbūt A.Paulausko žmona Jolanta dar kada nors ir bus prezidentiene.

Anketinė išpažintis

Žmona: Jolanta, 36 metų teisininkė.
Vaikai: Aistė ir Arnas. Aistei – 14, Arnui 8 metai. Sūnūs iš pirmosios santuokos – 30-metis Andrius ir dvejais metais jaunesnis Vilius – jau sukūrę šeimas.
Namai: nuosavas namas Tarandėje.
Automobiliai: žmonos vairuojamas „Volvo”. Pats A.Paulauskas nevairuoja, tad kol kas jį gelbsti ministerijos vairuotojai.
Mėgstamas valgis: vaisiai.
Mėgstamas gėrimas: pomidorų sultys.
Mėgstamas filmas: kino teatre buvo seniai. O kas įstrigo iš matytų? „Kažkada labai patiko per televiziją matytas filosofinis filmas „Užtarkite vargšą husarą”, – pasirausė atmintyje A.Paulauskas. (Ką reiškia politiko talentas! Įžvelgti Eldaro Riazanovo muzikinėje komedijoje dar ir filosofinę potekstę gali tik A.Paulauskas – aut. past.)
Mėgstama knyga: „Paprastai skaitau po tris iš karto. Dabar susidomėjau verslininkams skirta knygele su pasvarstymais apie ateitį. Neseniai kažkas padovanojo.”

Ką atsakys rinkėjams, jei paklaus:

– Laužomos ietys dėl Kuršių nerijos ateities vizijos. Teigiama, kad jūsų pirmtakas Arūnas Kundrotas dėl to net iš posto atsistatydino. O jūs pats kada paskutinį kartą atostogavote Kuršių nerijoje?

– Seniai. Net nebežinau. Gal prieš dešimt ar daugiau metų. (Akivaizdu, kad dabartinį aplinkos ministrą unikali Kuršių nerijos gamta nelabai žavi... – aut. past.).

– Ar žinote, į kokios spalvos konteinerius reikia mesti kokias atliekas?

– Žinau, kad reikia rūšiuoti. O ant kontenerių turi būti parašyta, kur ką mesti. (A.Paulauskas skaityti moka! – aut. past.)

– Kiek per mėnesį Jūsų žmona išleidžia grožio salonams?

– Nežinau. Man atrodo, kad nelabai ką išleidžia. Neklausiau. (Tikimės, neįstums į bankrotą – aut.past.)

– Jei Naujoji sąjunga laimėtų rinkimus, kokie būtų jūsų ministrai?

– Galėtume pretenduoti į Ūkio, Švietimo, Žemės ūkio ministerijas. Švietimo ministerijai galėtų vadovauti dabartinis ministras Algirdas Monkevičius, tinkamas kandidatas yra Valerijus Simulikas. Vaclovas Karbauskis galėtų būti ūkio ministru. Gintautas Kniukšta arba Alvydas Ramanauskas galėtų vadovauti Žemės ūkio, Alvydas Sadeckas – Vidaus reikalų ministerijai.

Lyderių žodžių mūšis

Ką atsakysite...

...Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkui Andriui Kubiliui, kuris paklausė: „Ar buvę bendražygiai Gediminas Jakavonis, Rolandas Zujevas, Artūras Skardžius, labai aktyviai pasireiškę Neringoje, padeda Jums kaip aplinkos ministrui?”

– Padeda kabutėse.

...Pilietinės demokratijos partijos pirmininkui Algimantui Matulevičiui, kuris paklausė: „Kada esate sąžiningas dėl Viktoro Uspaskicho: ar kai sakote, kad jis yra užsienio spec. tarnybų žmogus, ar kai ruošiatės su juo daryti koalicijas?”

– Tokių žodžių lyg ir nesu sakęs. Tačiau A.Matulevičius, cituodamas kitų žodžius, objektyvumo ir tiesos kriterijų netaiko. O eidami su kitomis partijomis į koalicijas, pirmiausia vadovausimės programa. Jei partijos, kurios gaus visuomenės ir rinkėjų pasitikėjimą, padės mūsų programą įgyvendinti, tada svarstysime.

 ...Darbo partijos pirmininkui Viktorui Uspaskichui, kuris paklausė: „Koks skirtumas tarp nelegaliai pastatytos tvoros ir pirtelės prie ežero?”

– Dėl pirtelės buvo teismo sprendimas: ji pastatyta nelegaliai. O skirtumas toks: iki 2006 metų buvo palikta galimybė laisvai susitvarkyti dokumentus ir nelegalius statinius įteisinti. 2006-aisiais Seimas priėmė įstatymą ir tokios galimybės nebeliko: nelegalius statinius reikia nugriauti.

Pliusai

Tiems, kas ryšis balsuoti už Naująją sąjungą, teks pasukti galvas ieškant jos pranašumų. Tikėsimės, kokių nors ras. Gal ką nors sugundys palankios Baltijos tyrimų prognozės. „Už” balsuos partijos aktyvistų giminės ir draugai – jie priežastį balsuoti jau turi. Kita vertus, paulauskininkai savo rinkėjų greičiausiai nenuvils: į valdančiąją daugumą vis kaip nors įsisuks. Naujoji sąjunga jau įrodė, kad tai sugeba.

Minusai

Socialliberalai – neįtakinga partija, nors beveik visą laiką lyg ir prie valdžios. Kitos politinės jėgos į valdančiąją koaliciją juos priima daugiau dėl skaičiaus, bet ne dėl įtakos. Jei mato, kad apsieis be jų, soclibams tenka laukti savo valandos. Be to, partiją paliko beveik visos spalvingesnės asmenybės. Net V.Uspaskichas, į Seimą atėjęs A.Paulausko dėka, dabar įkūrė savo partiją ir tapo jam rimtu konkurentu.

L.T. išvada

Rinkimai parodys, ar Naujoji sąjunga perkops Seimo barjerą. Kol kas panašu, kad Baltijos tyrimų prognozės, esą už socialliberalus balsuos maždaug 7 proc. rinkėjų, per daug optimistinės. Tačiau optimizmas dar niekam nepakenkė, o soclibams gal šįkart ir padės. Juolab kad į rinkimų agitaciją jie kibo labai rimtai. Kita vertus, tik į naudą, kad neseniai dėl kilusių skandalų Naujoji sąjunga atsikratė kai kurių abejotinos reputacijos narių. Apsivalymas tik į naudą!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trijų s galia – ne tik naujam „aš“, bet ir sveikoms akims!
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas