Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Zenonas Vaigauskas: ar bus pasiektas 50 proc. aktyvumas, dar neaišku

Rinkimai Kaune
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Rinkimai Kaune
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas sako, kad dar nėra aišku, ar prezidento rinkimuose bus pasiektas 50 proc. aktyvumas, o kol kas dalyvavimo rinkimuose rodikliai beveik analogiški situacijai prieš penkerius metus.

„Į patį įdomiausią klausimą, ar turėsime 50 proc. aktyvumą, aš negaliu atsakyti, nes aktyvumas praėjusiuose rinkimuose vos ne šimtųjų tikslumu sutampa su dabartiniu rinkėjų aktyvumu, tik yra procentas daugiau iš anksto balsavusių rinkėjų. Praėjusiuose rinkimuose buvo apie 52 proc. aktyvumas, dabar priklausys, kiek rinkėjų ateis balsuoti iki rinkimų apylinkių užsidarymo“, – spaudos konferencijoje sekmadienį sakė Z.Vaigauskas.

Į patį įdomiausią klausimą, ar turėsime 50 proc. aktyvumą, aš negaliu atsakyti, nes aktyvumas praėjusiuose rinkimuose vos ne šimtųjų tikslumu sutampa su dabartiniu rinkėjų aktyvumu, tik yra procentas daugiau iš anksto balsavusių rinkėjų, – sako Z.Vaigauskas.

Sekmadienį vykstančiuose prezidento rinkimuose iki 14 valandos balsavo maždaug ketvirtadalis rinkėjų – 26,82 proc., pateikus 1989 apylinkių iš 2004 aktyvumo duomenis. Iki 10 val. savo valią buvo pareiškę 7,4 proc. rinkėjų. Dar 6,03 proc. rinkėjų balsavo iš anksto.

Per prezidento rinkimus 2009 metais iki 10 val. balsavo 5,74 proc. rinkėjų. Iki 14 val. savo valią buvo pareiškę 26,54 proc., iki 19 val. – 44,28 proc. rinkėjų, išankstinio balsavimo aktyvumas buvo 5,12 proc., o iš viso bendras galutinis aktyvumas siekė 51,76 procento.

Kaip rodo VRK skelbiami duomenys, aktyviausiai balsuojama Šalčininkų rajone (33,12 proc.), Vilniaus rajone (30,29 proc.), Akmenės rajone (29,95 proc.), Panevėžyje (29,25 proc.), Vilniuje (28,89 proc.), Šiauliuose (28,87 proc.), Kaune (28,76 proc.). Mažiausias aktyvumas – Neringos savivaldybėje (21,11 proc.) bei Pagėgiuose (22,45 proc.), panašūs balsavimo aktyvumo rodikliai ir Skuodo rajone, Kalvarijoje, Kazlų Rūdoje.

Komentuodamas aktyvumo duomenis Z.Vaigauskas pažymėjo, jog mažas Neringos gyventojų aktyvumas gali būti susijęs su tuo, kad dalis čia deklaravusių gyvenamą vietą iš tiesų gyvena kitose savivaldybėse, rinkėjo kortelių įteikimo skaičius Neringoje irgi buvo mažas.

„Neringoje yra labai nemažas rinkėjų skaičius, kurie Neringoj deklaravę gyvenamą vietą, o faktiškai gyvena kitoj savivaldybėj, ir rinkimų komisijos nariai jų neranda“, – sakė VRK vadovas.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, jog nemažai rinkėjų naudojasi galimybe balsuoti ne savo gyvenamos vietos rinkimų apylinkėje, iki 14 val. tokių buvo per 16 tūkstančių.

„Nemažas aktyvumas rinkėjų, norinčių balsuoti kitose apylinkėse. Nėra lengva tuos rinkėjus aptarnauti, pagal įstatymus yra numatytas užklausimas į apylinkę, kurioje rinkėjas įrašytas, ir gavus atsakymą internetinio ryšio priemonėmis, sudaroma galimybė rinkėjams balsuoti, ir tai užtrunka, ypatingai užtrunka, jei rinkėjai yra grįžę iš užsienio, ten užsiregistravę, o dabar pakeitę savo nuomonę ir nori balsuot Lietuvoje“, – kalbėjo VRK vadovas.

Užsienio rinkėjų sąrašuose yra įrašyta apie 14 tūkst. Lietuvos piliečių. Iš viso rinkėjų sąrašuose šiemet įrašyta per 2,5 mln. rinkėjų.

Balsavimas apylinkėse sekmadienį prasidėjo 7 ir truks iki 20 valandos. Nuo šeštadienio nakties iki balsavimo pabaigos draudžiama agitacija, išskyrus nuolatinę vaizdinę agitaciją, iškabintą iki prasidedant draudimui.

Kandidatas pirmajame ture išrenkamas, jei esant ne mažiau kaip 50 proc. aktyvumui jis gauna daugiau kaip pusę visų rinkimuose dalyvavusių rinkėjų balsų. Jei aktyvumas nesiekia 50 proc., jau pirmajame ture išrinktu kandidatas gali būti, jei už jį balsavo daugiausia ir ne mažiau kaip trečdalis visų rinkėjų.

Jeigu pirmą kartą balsuojant prezidento rinkimuose nė vienas kandidatas nesurinks reikiamos balsų daugumos, po dviejų savaičių gegužės 25 dieną kartu su Europos Parlamento rinkimais vyks antrasis turas.

Antrajame ture rungiasi du daugiausia balsų pirmą kartą balsuojant surinkę kandidatai. Per pakartotinį balsavimą išrinktu laikomas kandidatas, surinkęs daugiau balsų.

Rinkimuose varžosi septyni kandidatai: socialdemokratas europarlamentaras Zigmantas Balčytis, antros kadencijos siekianti šalies vadovė Dalia Grybauskaitė, Darbo partijos atstovas parlamentaras Artūras Paulauskas, parlamentaras Naglis Puteikis, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Ignalinos meras Bronis Ropė, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos lyderis europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis, Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min