-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Įkando erkė? Nepanikuok!

Baigiantis vasarai ir į miškus plūstelėjus grybautojams, medikai prognozuoja, kad netrukus medicinos įstaigų duris ims varstyti dėl įsisiurbusios erkės išsigandę pacientai. Ką daryti ir kaip elgtis ištikus tokiai bėdai, dienraščiui L.T. papasakojo Klaipėdos universitetinės ligoninės infekcinių ligų gydytoja Silvija Želnienė.
Geriausia apsauga nuo erkinio encefalito – skiepai.
Geriausia apsauga nuo erkinio encefalito – skiepai. / Tomo Urbelionio/BFL nuotr.

Paraudimas – dar ne liga

Ar įsisiurbus erkei būtina kreiptis į medikus, pasiteiravome medikės. „Pirmiausia reikėtų nepanikuoti. Jau pirmomis dienomis erkei įkandus atbėga išsigandę žmonės, kad bus užsikrėtę Laimo liga ar erkiniu encefalitu. Tokius jautruolius raminame ir aiškiname, jog ne kiekvienas paraudimas įkandimo vietoje pavojingas“, – tvirtino infekcinių ligų gydytoja S.Želnienė.

Pasak gydytojos, pastebėjus įsisiurbusią erkę, reikėtų švariomis rankomis ir steriliu pincetu erkę ištraukti. „Esame traukę šimtus erkių, nors teigiama, kad lengviau ištraukti gyvį sukant ranką prieš laikrodžio rodyklę, tačiau jos vienodai traukiasi ir sukant į priešingą pusę“, – šypsojosi gydytoja.

Medikė pabrėžė, kad įkandimo vietos negalima tepti sviestu, aliejumi, neva taip erkę išimti bus lengviau, taip pat draskyti, stipriai suėmus spausti ar kitaip maigyti.

Tai kada gi reikėtų kreiptis į gydytojus? „Dažniausiai žmonės ateina pirmosiomis dienomis po įkandimo. Pacientai rodo paraudusias, patinusias įkandimo vietas, bet juos raminu, kad tai tik organizmo alerginė reakcija. Laimo ligai būdingas simptomas – apie 5 centimetrų skersmens odos bėrimas su aiškiais rausvai alyvinės spalvos ar tamsesniais kraštais – atsiranda tik antrą savaitę po įkandimo. Žmogui gali pradėti skaudėti galvą, raumenis, sąnarius, gali pakilti temperatūra, apimti bendras silpnumas“, – sakė infekcinių ligų specialistė.

Jei gydytojas mato visus šiuos simptomus, kraujo tyrimas net neatliekamas, nes diagnozė ir taip aiški. Kitais atvejais kraujo tyrimas veiksmingas tik praėjus dviem savaitėms po įkandimo, tuomet serume galime aptikti specifinius antikūnus prieš Laimo ligos sukėlėjas – borelijų bakterijas.

Mirčių nebepasitaiko

Paklausta, ar erkinis encefalitas tikrai toks pavojingas, kaip dažnas įsivaizduoja, gydytoja S.Želnienė nuramino: „Daugybė žmonių šios ligos ypač baiminasi, tačiau ji nėra tokia baisi. Šiuo metu ligoninėje guli trys vyrai, sergantys erkiniu encefalitu. Ši liga – tai virusas, gydymo jam nėra, gydomi tik simptomai.

Per 25 mano darbo metus nuo erkinio encefalito mūsų ligoninėje nebuvo nė vienos mirties. Čia dirbantys medikai atsimena tik vieną kitą komplikaciją.“ Kaip atpažinti ligą? Medikės teigimu, patys ligoniai tiksliai nupasakoja: vienam taip skaudėjo visus raumenis ir sąnarius, kad vyras iš antro aukšto nesugebėdavo laiptais nulipti į pirmąjį. Tad supainioti sąnarių maudimo dėl besikeičiančio oro ar lengvo šaltkrėčio su erkinio encefalito sukeltais negalavimais neįmanoma. Pirmieji šios ligos simptomai pasireiškia tik po 2–3 savaičių. Jie panašūs į gripą – galvos ir raumenų skausmas, karščiavimas, kartais vėmimas, tačiau ligonio nekamuos kosulys, nebus slogos.

Laimo ligos sukeltas paraudimas po mėnesio ar dviejų išnyksta. Tačiau negydant po 6 savaičių gresia smegenų žievės pažeidimai, boreliozinis meningitas, veido nervų pakenkimas. Žmogų kamuoja nuolatinis nuovargis, silpnumas.

Laimo liga gydoma antibiotikais, tik įsisenėjusią gydyti sunku. Erkiniu encefalitu sirgusieji ligoninę paprastai palieka gerai jausdamiesi. Nors labai retais atvejais, kai liga gydoma pavėluotai, gresia paralyžius, bet žmogus invalidu netampa. Trečdalis ligonių pasveiksta per 3 mėnesius, trečdalis – per metus.

Geriausia apsauga nuo erkinio encefalito – skiepai.

Pasiskiepyti galima dažnoje medicinos įstaigoje. Po pirmo skiepo praėjus mėnesiui, būtina skiepytis antrąkart. Tuomet įgaunamas imunitetas 9–12 mėnesių. Po šio laikotarpio pakartotas trečiasis skiepas apsaugos trejus metus. Po trejų metų pasiskiepijus dar kartą imunitetas įgaunamas penkeriems metams.
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius