Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Kokią kavą savo žygiuose gėrė Everesto užkariautojai ir pirmieji žmonės Mėnulyje?

Legendiniai keliautojai ir kariai, leisdamiesi į keliones, su savimi pasiimdavo jiems reikšmingus ar sentimentus keliančius simbolius. Daugelis šios dienos karių nešiojasi kryžių, viduramžiais ne vienas karys įsidėdavo akmenėlį su nupiešta sėkmę mūšyje lemiančia runa. O Napoleonui tokiu simboliu buvo jo žmonos atvaizdas, suteikdavęs stiprybės ir drąsos sunkiomis akimirkomis. Nedaugelis žino, kad šiltų namų ir vilties sugrįžti simboliu tapo ir tirpi kava.
Neilas Armstrongas
Neilas Armstrongas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Armijai – visi kavos ištekliai

Istorija byloja, kad tirpią kavą pirmiausiai pamėgo JAV karininkai. Jiems, II-ojo Pasaulinio karo metu atsidūrusiems kitapus vandenyno, buvo itin svarbu, kad kavą būtų galima paruošti greitai, paprastai, o jai laikyti nereikėtų specialių sąlygų. Galimybių gerti kavą iš kavinukų ar kavos aparatų viduryje laukų atsidūrusiems karininkams nebuvo.

Todėl kiekvienas jų savo sausojo davinio dėžutėje rasdavo tirpiąją kavą. Karininkams ši kava taip patiko, kad 1942 metais visa Amerikoje parduodama tirpi kava buvo rezervuota armijai. Tirpios kavos išgėrę karininkai ne tik pražvalėdavo nuo joje esančio kofeino, bet ir pailsėdavo, prisimindavo pasiilgtus brangius žmones. Kai 1943 metais karininkų skaičius išaugo iki 6 mln. žmonių, tirpios kavos gamintoja „Nestlé“ turėjo papildomai atidaryti dvi naujas gamyklas JAV, kad patenkintų išaugusį kavos poreikį. Iki šiol tirpią kavą geria Rusijos, JAV, Prancūzijos, Švedijos, Norvegijos, Kanados ir kitų pasaulio valstybių karininkai.

Įkvėpė pirmuosius Everesto užkariautojus

Tirpi kava ne tik lydėjo kareivius, bet ir padėjo viršukalnę pasiekti pirmiesiems Everesto užkariautojams. 1953 metais penkiolikos kareivių, gydytojų, psichiatrų, kelionių agentūrų vadovų ir kitų drąsuolių komanda pradėjo kelionę į vieną didžiausių savo gyvenimo nuotykių. Sunkiose kuprinėse prie išgyvenimui būtinų priemonių ir įrangos užteko vietos ir tirpiai kavai.

Scanpix/Caters News nuotr./Himalajai
„Scanpix“/„Caters News“ nuotr./Himalajai

Lengvai ir patogiai paruošiama tirpi kava ne tik sušildydavo keliautojus, bet ir įkvėpdavo tuomet, kai atrodydavo, kad  toliau nebepavyks žengti nė žingsnio. Edmundas Hillary ir Sherpas Tenzingas (tik dviem iš visos komandos!) pavyko užkopti į 8848 metrų aukštį. Šie alpinistai buvo pirmieji pasiekę aukščiausią pasaulio viršukalnę.  

Kava keliavo į Mėnulį

Retas tirpios kavos mėgėjas žino, kad 1969 metais pirmasis mėnulyje išsilaipinęs žmogus Neilas Armstrongas ir jo komanda į kosminę kelionę taip pat su savimi pasiėmė tirpios kavos. Ji padėjo išlaikyti budrumą nepaisant tvyrojusios įtampos: juk kiekvieną žingsnelį reikėjo atlikti preciziškai tiksliai. Nusileidę Mėnulyje, Neilas Armstrongas ir Bazas Oldrinas (Buzz Aldrin) surinko 21,5 kg uolienų, kurias tyrimams sėkmingai pargabeno į Žemę. Tada daugiau nei dvi valandas Mėnulyje praleidęs N. Armstrongas pasakė savo kultinę frazę: „Tai mažas žingsnelis žmogui, bet didelis šuolis žmonijai“. Pirmoji kelionė į Mėnulį ne vienam leido patikėti, kad gyvenime nėra neįmanomų dalykų.

Tirpi kava lydi įdomiausias atradimų akimirkas, kurias patiria keliaujantys, ieškantys ar tiesiog vienoje vietoje nesėdintys žmonės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Reklama
LPC meno galerijoje eksponuojamos parodos turi išskirtinę misiją
Užsisakykite 15min naujienlaiškius