-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kruizai. Kaip įveikti nusistatymus?

Tiesą sakant, prisikalbėjau... Visada savo svajonėse apie keliones mačiau didelius lėktuvus, skrendančius kitapus pusiaujo ar į kokį kitą žemyną. Atrodė, kad kuo daugiau kilometrų nusidanginsiu, tuo labiau bus vykusi kelionė. Kruiziniai laivai atrodė tinkantys tinginiams arba atvirutėms puošti.
Sigita Samoškaitė
Sigita Samoškaitė / Autorės nuotr.

Darbe kolegoms sakiau „na, plauksiu gal tada, kai išeisiu į pensiją arba jei gaučiau dykai...“. Bet kai akcijos metu pasirodė „pasiūlymas, kurio negali atsisakyti“, neatsilaikiau. Iš pradžių labai džiūgavau dėl mažos kainos, vėliau galvą ėmė kvaršinti tiek neramių minčių.

Pirmoji moteriška mintis „neturiu ką rengtis!”. Girdėjau, kad ponios kruizuose tokias sukneles vilki, tokiais papuošalais pasidabina ir švyti, kad, jei staiga kuriam laikui laive dingtų elektra, niekas jos nepasigestų...

Antroji mintis „net jei iš savo ir draugių spintų susirinksiu tiek drabužių, kiek reikia (pietums, vakarienėms vis naujas rūbelis), tai man paprasčiausiai viskas netilps į lagaminą“.

Trečioji mintis „kruizuose plaukioja tik senjorai, man ten bus labai nuobodu“.

Ketvirtoji mintis „kruiziniame laive labai daug žmonių, visur eilės, tikriausiai žmonės laivuose kaip silkės statinėse trinasi ir trukdo vieni kitiems“.

Penktoji mintis „taip, su kruizo kaina pasisiekė, bet juk ekskursijos į kainą neįskaičiuotos, gėrimai neįskaičiuoti, aptarnavimo mokestis papildomai bus mokamas laive, o dar ir nuskristi bei nuvažiuoti teks iki tos šalies ir to uosto, kuriame laukia manęs tas septyniolikos aukštų „jūrų princas“... Girdėjau, kad kruizo kaina gali padidėti dukart, kai sudedi visas papildomas išlaidas.

Prie visos neramių minčių puokštės dar prisidėjo ir laivo supimo baimė, vaizduotė priminė ir kadaise nuskendusį „Titaniką“ arba santykinai neseniai – „Concordia“.

Bet vis dėlto džiaugiuosi, kad profesinis smalsumas bei iššūkis nugalėti išankstines nuostatas nugalėjo. Ryžausi. Todėl mielai pasidalysiu patirtimi ir padėsiu įveikti „kruizinius baubus“.

Apie stilių

Nebūtina pasiimti greitąjį kreditą ar apiplėšti banką, kad galėtumėte tinkamai apsirengti kruiziniame laive. Tiesiog galima pasirinkti, į kurį restoraną jūs eisite pusryčių, pietų ir vakarienės. Tiems, kurie mėgsta puoštis, rekomenduotinas pagrindinis restoranas.

Būsite maloniai pasitikti, palydėti iki savo staliuko, turėsite keletą itin malonių padavėjų, kurie, net pirmą kartą jus matydami, kreipsis vardu (iš kur jie žino? O net jei pasižiūrėjo savo duomenų bazėje, kaip nesusipainioja? Juk stalelių bei svečių tikrai ne vienas ir ne du), pateiks jums meniu ir sumaniai bei nuoširdžiai patars, ką būtų geriausia užsisakyti. Būtent šiame restorane ponios gali išskleisti savo plunksnas, o džentelmenai – įsijausti į Džeimso Bondo vaidmenį, vilkėdami savo išeiginius kostiumus ar net smokingus. Taip, mielieji, šventę turite susikurti patys. Jei gerai jaučiatės, tai taip ir atrodote.

Puoškitės ir džiuginkite save bei vieni kitus. Tiesa, nežinau, ar labiau linksmina, ar liūdina pavieniai paklydėliai, avintys sandalus ir vilkintys šortus prie baltomis staltiesėmis dengtų stalų, kai net padavėjai ryši varlytes ir vilki kantuotas kelnes...

Kruiziniame laive rasite ir savitarnos restoraną. Tie, kurie dažnai ilsisi kurortuose, galbūt labiau supras, jei paminėsiu „švedišką stalą“. Tai reiškia, kad jūs matote begalę įvairiausio maisto: salotų, užkandžių, karštųjų patiekalų, desertų ir t.t. Einate ir statote savo lėkštėse maisto bokštelius, jei manote, kad paskui nieko neliks arba tiesiog tingėsite eiti dar kartą. Galiu jus nuraminti. Kruiziniame laive maisto visada pakanka ir dar daug lieka.

Eikite, ragaukite, mėgaukitės ir bent trumpam ištraukite baterijas iš savo elektroninių svarstyklių. Kai kurie juokauja, kad būtent į šį savitarnos restoraną ateina žmonės „prisibaigti“ (kitaip tariant, normaliai pavalgyti), jei kartais kažko pritrūko pagrindiniame puošniajame restorane. Būtent į šį restoraną galite ateiti apsirengę kaip tinkami.

Galite vilkėti džinsus, galite vilkėti šortus, galite užeiti susivėlęs ir pavargęs po kokios nors ekskursijos. Niekas jums neištars nė žodžio, nebraižys jūsų aštriais žvilgsniais ir mintyse neteis, kad atrodote netinkamai. Žinoma, teoriškai būtų gražu, jei vakare vyriškiai vilkėtų ilgas kelnes bei uždarą avalynę. Kaip minėjau, tai nebūtina, bet, jei pabandysite, galbūt jums patiks? Kita vertus, taip ir gražiau...

Rekomenduočiau iš anksto pasidomėti, kokius teminius vakarus rengia kruiziniai laivai. Pavyzdžiui, jei plauksite Viduržemio jūroje su „MSC“ ar „Costa“ kompanijomis, greičiausiai bus tema „Italija“. Galima puoštis itališkomis spalvomis: raudona, balta, žalia. Kitas populiarus vakaras – baltas. Visi kaip angelėliai balti ir tyri suplaukia ir užtvindo restoranus, barus bei diskotekas. Toks vienijantis jausmas užplūsta.

Na, o spalvingiausias ir prašmatniausias suknias ponios tegu pasilieka „Gala dinner“ – vakarienei su kapitonu bei „oficieriais“ (atsiprašau už šį žodį, bet jis čia labiausiai tiko). Kai išsirikiuoja jūsų kruizinio laivo inžinieriai, mechanikai ir visi kiti stotingi vyrai, vilkintys iškrakmolytas uniformas, tai net kojas iš grožio pakerta. Galima ir pašokti su šiais rimtais ir gražiais vyrais! …ponios? Gyvos dar?

Gera žinia – kiekvienas laivo svečias gali turėti ne vieną didelį lagaminą (tiek dažniausiai leidžiama neštis į lėktuvą), o du. Žinoma, prieš kelionę dar vertėtų pasitikrinti šią informaciją, nes skirtingos kruizų kompanijos gali turėti savo taisykles, tačiau jie tikrai puikiai supranta, kad kruizuose keleiviai mažiausiai mėgsta būti ribojami...

Apie „aplinką“. Kas gi plaukioja kruiziniais laivais?

Tikrai, senjorai iš tiesų labai mėgsta tokią poilsio rūšį. Bet ranką ant širdies pridėjusi galiu pasakyti, kad nesu mačiusi vienoje vietoje tiek laimingų ir besišypsančių senjorų. Nuostabu! Nusipelnė gi žmonės gyvenime, jei gali taip gražiai ilsėtis senatvėje. Ar nelinkėtumėte to savo tėvams? Noriu atkreipti

Jūsų dėmesį, kad kruizai gali būti patys įvairiausi, teminiai, ilgesni, trumpesni, ir publika laivuose tikrai gana mišri. Man teko plaukti su MSC CruisesViduržemio jūroje tokiu maršrutu: La Spezia (Italija) – Marselis (Prancūzija) – Maljorka (Ispanija) –Valeta (Malta) – Mesina (Sicilija) – Salerno (Italija). Teko matyti jaunų šeimų su pypliais, šeimų su paaugliais vaikais (dabar vaikai iki 18 metų su tėvais keliauja beveik nemokamai, reikia tik susimokėti uostų mokesčius, tai būtų apie 120 eurų už mano minėtąjį kruizą vienam vaikui), mačiau draugų kompanijų, vidutinio amžiaus porų, mišrių grupių (gal darbo kolegos ar kelių kartų giminaičiai?).

Pramogų ir veiklos laive užteks visiems, nepriklausomai nuo jūsų ar šeimos narių amžiaus. Vaikams – žaidimų kambariai (keletas jų, pagal įvairų amžių), paaugliams ir kiek vyresniems – diskotekos, vidutinio amžiaus žmonėms – gyvos muzikos barai su šokiais ir šokių pamokomis. Vakare visus suvienija įdomios šou programos: kostiumų, akrobatinės, teminės, dainų ir šokių. Nepakaks man vietos išvardyti kiekvieno laivo turimas pramogas ir pramogas.

Tik pabandykite, mieli lietuvaičiai, įsivaizduoti pačiame laivo viršutiniame denyje įrengtą natūralaus dydžio krepšinio aikštelę. Aplink iš visų pusių jūra... Ne, nesapnavau, taip tikrai yra. Nuobodžiauti neteks. Jei tik pageidausite, galite papulti į naujausius kruizinius laivus su „Formulės 1” simuliatoriais ir bangomis baseine, kur galima mokytis suvaldyti banglentę. Taip, visa tai laive. Kasdien kajutėje ant lovos rasite programą su dienos renginiais, ekskursijomis, pramogomis, akcijomis. Atrodys, kad išeinate kaip į darbą: nuo ryto iki vakaro, tik ne dirbti, o pramogauti.

Bijantiems grūsčių

Mano laive plaukė apie 1700 keleivių ir apie 700 aptarnaujančio personalo. Ar vargina toks žmonių kiekis laive? Ne. Iki šiol vis bandau suvokti, kaip viskas sustyguota, kaip apskaičiuota, pavyzdžiui, kiek maisto reikės, kaip viskas suorganizuota, kad nesijaučia jokio diskomforto ir jokios įtampos. Per savaitę koridoriuje prie savo kajutės prasilenkiau su kitais laivo svečiais gal kokius tris ar keturis kartus.

Kiekvieną kartą rasdavau laisvų gultų prie baseino, nepriklausomai nuo to, ar ateidavau ryte, priešpiet ar po pietų. Sulaukti gėrimo prie baro niekada neužtrukau ilgiau kaip penkias minutes. Vienintelį kartą teko palaukti ilgiau, kai reikėjo po kruizo išlipti iš laivo, tačiau visi keleiviai tiksliai žinojo, kurią valandą bus jų eilė (tokia tvarka). Kai laivas sustoja suplanuotuose miestuose, išlipti iš laivo galima bet kada ir įlipti bet kada. Kitaip tariant, dažniausiai einate kiaurai, kaip svarbiausi laivo svečiai – kada tik norite.

Jei nesinori išlaidauti

Ar kruize išleisite visus savo pinigus? Kaip čia pasakius... Kadangi keliauju daug, tai vienose kelionėse smagiai išlaidauju, kitose taupau. Šioje kelionėje nusprendžiau pataupyti, greičiau iš azarto.  Su malonumu dalinuosi savo įžvalgomis.

Rinkitės tokius kruizinių kelionių pradžios miestus, į kuriuos skraidina pigių skrydžių bendrovės, pavyzdžiui, Barseloną, Romą, Maljorką, Bergamą. Nors galite suspėti tą pačią dieną ir atskristi, ir išplaukti (dauguma kruizų prasideda vakare), tačiau pagalvokite, ar neverta nušauti du zuikius ir aplankyti minėtus gražius Europos miestus. Nakvynę dviem asmenims surasite už 50– 60eurų (padoriai, su pusryčiais, arčiau centro). Be to, būsite garantuoti, kad dėl netikėto skrydžio vėlavimo (o juk pasitaiko!) jūsų kruizas niekur neprapuls. Vėluojančių nelaukia ne tik traukiniai, bet ir laivai... Tik įsimylėjėliai laukia.

Pilnas maitinimas laive įskaičiuotas beveik 24 val.: ankstyvipusryčiai, vėlyvi pusryčiai, priešpiečiai, pietūs, pavakariai, vakarienė, naktipiečiai. Pradedant jūros gėrybėmis, baigiant picomis, keptomis bulvytėmis ir mėsainiais. Be valios sprogsite. Tačiau ką daryti su gėrimais? Jie nėra įskaičiuoti į kainą. Pusryčių metu visuomet bus patiekta kavos, arbatos, sulčių, gaiviųjų gėrimų. Visa tai įskaičiuota. Pietų, užkandžių ir vakarienės metų viskas bus už papildomą mokestį. Tiesa, bent jau „MSC“ kompanijos laivuose savitarnos restorane stovi didelės talpos geriamo vandens, yra galimybė pasiruošti kavos ar arbatos (nemokamai). Tai negalioja pagrindiniame restorane.

Nors laivai dažniausiai laikosi gana griežtos politikos: jokių atsineštų gėrimų iš namų ar iš lankomų miestų, tačiau į mūsų laivą keletas bičiulių sėkmingai nešėsi ne tik gėrimų, bet ir įvairiausių delikatesų. Sako: „ai, tie italai nieko netikrina, viską leidžia, o štai Karibuose ar amerikiečių laivuose viskas gerokai rimčiau“. Jei vis dėlto nenorite tikrinti italų budrumo ir griežtumo, galima iš anksto užsisakyti tam tikus gėrimų paketus: gaiviųjų gėrimų, vyno ar alaus paketų, įvairių kokteilių. Jei galimybės jūsų neriboja, galima užsisakyti „viskas įskaičiuota“ už maždaug 20 eurų asmeniui dienai. Tuomet būsite visų barų liūtas.

Jeigu norite sutaupyti ir pamatyti lankomus miestus be ekskursijų, reikia šiek tiek padirbėti prieš kruizą. Mokėsite ne pinigais, o savo laiku. Pati išsiaiškinau, kaip toli yra nutolę uostai, kuriuose švartuojasi kruiziniai laivai, nuo miestų senamiesčių ir centrų. Jeigu išeis keletas kilometrų, teks pasiimti taksi (jie patys atvažiuoja prie kruizinių laivų, įjungia skaitliukus ir yra gana sąžiningi). Tokiu atveju susiraskite kompaniją. Laive tai tikrai nesudėtinga. Tačiau daugelyje miestų (Valetoje, Salerne, Maljorkoje, Mesinoje) drąsiai nuo uosto iki miesto galėsite ateiti pėstute arba pasinaudoti viešuoju transportu už simbolinį mokestį.

Iš anksto pagalvokite, ką norite pamatyti ar aplankyti. Jei esate gudrūs, atsisiųskite miestų žemėlapių į savo išmaniuosius įrenginius. Šiek tiek paskaitykite apie miesto istoriją arba tiesiog suveskite į „google“ elementarią frazę anglų kalba: „top 10 things to see in…”. Per savaitę dviese tokioms išlaidoms (taksi, autobusams, turistiniam traukinukui, lankytinoms vietoms, vienam kitam puodelis kavos) išleidome tik 95 eurus. Įkandama, ar ne? Geresnių akcijų kruizinėms kelionėms Viduržemio jūroje ieškokite sezono pradžiai arba pabaigai (pavasariui arba rudeniui). Būtent tokiu metu pasitaiko pasiūlymų „2 už 1 kainą“ ir pan.

Jūros romantika

Keliavimas laivu yra tikrai žavingas ir be galo patogus. Vieną dieną geriate kavą laivo denyje ir žiūrite į Mesinos Katedros bokštą, esantį vos už 200 – 300 metrų nuo laivo, kitą dieną išvaikštote Valetos senamiestį, o vėliau dar galite pasigrožėti juo gulėdami prie baseino... Kaip malonu stovėti laivo denyje ir stebėti artėjančius uostamiesčius! Jie pasirodo visai kitu veidu, kaskart naujai, nors prieš tai berods buvote pažįstami. Ir jūra, jūra, aplink tiktai jūra. Viešbučiuose mokate už kambarius, pro kurių langus matytųsi jos lopinėlis, o laive galite kasdien svaigintis neaprėpiamais toliais.

Vieną kartą gyvenime būtinai rekomenduočiau išbandyti kelionę kruiziniu laivu. Tiek dėl bendrojo išsilavinimo, tiek dėl komforto, tiek dėl galimybės pamatyti daug šalių per trumpą laiką. Pasaulis didelis, gyvenimas trumpas –skubėkite pasilepinti!

West Express – kruizų pasiūlymai iš pirmų rankų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius