-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Iš Pietryčių Azijos – vietnamietiškos kavos kvapas ir prisiminimai apie smalsius žmones

Komunikacijos specialistė Rita Stanelytė Pietryčių Azijoje klajojo 9 mėnesius. Ir vis vien grįždama atgal į Vilnių jau pildė sąrašą vietų, kurių nespėjo aplankyti, kurias dar norėtų pamatyt. „Su vyru esame sau pasižadėję, kad dar ten grįšime“, – sako Rita. Kelionę jiedu prisimena kiekvieną šeštadienį, kai ji Aisčiui daro „Cà phê sua dá“, vietnamietišką kavą specialiame plieniniame puodelyje. Jos kvapo nenupasakosi žodžiais, bet ir nesupainiosi su niekuo kitu.
Rita Stanelytė Laose
Rita Stanelytė Laose / Asm. Archyvo nuotr.

„Kava tuose kraštuose gali būti dvejopa: tirpi arba vietoje užauginta malta robusta. Kai buvome Tailande, kiekvienas vietinis manė, kad turistams turėtų labiausiai patikti „NESCAFÉ 3in1“, nes visoje Azijoje ji yra itin populiari. O Vietname ragavome ypatingosios vietnamietiškos stiprios ir saldžios kavos“, – prisiminė Rita. Vietnamui kava yra ekonomikos variklis, tai – produktas, iš kurio šalis gauna daugiausiai pajamų nuo pat praėjusio amžiaus pradžios. „Kavą augina Tailando šiaurėje, Laose, Vietname – ten, kur yra jos plantacijos, kavos gėrimas gyventojams yra kasdienybė, nors šiaip Pietryčių Azijos žmonės dažniausiai geria vandenį“, – pasakojo keliautoja.

Vietnamiečiai patys pasiskrudina pupeles, sumala gana stambiai ir užpila specialiuose induose, kuriuos sudaro puodelis ir į jį įstatomas smulkus filtras su dangteliu. „Iš pradžių, gavę tuos indelius kavinėje, pasijutom kaip sovietiniai žmonės vakarietiškame tualete – nežinojom, ką su jais daryti“, – juokėsi mergina. Bet iš tiesų jais naudotis nesudėtinga, pakako kartą pamatyti, kaip tai daroma. Pasak jos, tokia kava stipri ir sodri – ją privalu gerti iš mažo puodelio. „Ji labai intensyvaus skonio ir kvapo. Galiu iš tolo jį atpažinti“, – kalbėjo Rita apie vietnamiečių pasididžiavimą – jų išaugintą robustą. Su šia kava Vietname ją supažindino olandas, su žmona turintis kavos plantaciją: jis pasakojo, kad vietinės pupelės vis geriau vertinamos visame pasaulyje, nes yra ekologiškai užaugintos.

Asm. Archyvo nuotr./Rita Stanelytė Filipinuose
Asm. Archyvo nuotr./Rita Stanelytė Filipinuose

Azijos gyventojams, kuriuos matė Rita, kava yra gėrimas, prie kurio bendraujama, o ne priemonė padėti praplėšti akis pakirdus ryte. „Jie vis vien keliasi su saule – ir be kavos. Azijos gyventojai labai daug dirba, kartais nuo 5 ryto iki vidurnakčio, bet yra gana atsipalaidavę, ramūs. Mums, atvažiavusiems iš Lietuvos, užtruko beveik 2 mėnesius, kol patys nurimome, „paleidome“ visus planus ir susigalvotus įsipareigojimus“, – merginos atmintyje pasakojant iškyla pirmas įspūdis, kuris buvo apėmęs atskridus į Bankoką: „Jautėmės kaip šaldyti viščiukai, pašauti į orkaitę“.

Kai melsvakojai turistai iš Lietuvos šiek tiek apšilo ne tik tiesiogine prasme, jie pradėjo drąsiau nukrypti nuo savo ilgais žiemos vakarais prie kelionių knygų ruošto lankytinų vietų ir veiktinų veiklų sąrašo. Tuomet pasidarė lengva kartais nieko neveikti. „Dabar, kai po kelionės praėjo kuris laikas, vienas dalykas atrodo neįtikėtinas. Būdami gana purvinoje ir apšnerkštoje Flores saloje, kasryt atsikeldavom ir išnuomotu motociklu dardėdavom 10 km iki paplūdimio. Ten išsinuomodavome po šezlongą, įsitaisydavome veidu į jūrą ir žiūrėdavome į ją. Visą dieną! Ir garbės žodis, nė karto nebuvo nuobodu“, – pati savimi stebisi Rita. Žiūrėdami į vandenį, jie kartais klausydavo audiopaskaitų, kartais skaitydavo, o kartais aptardavo, kokius žmones matė keliaudami po 8 egzotiškas šalis.

Darbščius – žinoma. Kuklius – o taip, nepastebėjo nė vienos vietinės, kuri bristų į jūrą su bikini, o ne su ilgais kasdieniais drabužiais. Ir dar... Smalsius. Ne tik dėl to, kad daugybė sutiktųjų kelyje buvo vaikai, nesibodintys užkalbinti bet kurį baltaodį. Suaugusiesiems irgi kaskart magėjo kuo daugiau sužinoti. „Ar jūs vedę? O vaikų turite? Kodėl ne? O kada turėsite ir kiek? Kuo tu dirbi? Aha. O kiek uždirbi?“ – tokie klausimai ir veidan įsmeigtos smalsios akys lydėjo daugelyje vietų. „Pietryčių Azijos žmonės, kuriuos matėme, labai nori žinių. Ten įprasta pamatyti „tuktuko“ vairuotoją, kuris turėdamas laisvą minutę mokosi japonų kalbos, nes gali prireikti vežti tos šalies turistus“, – žavėjosi Rita. Kai kitąkart važiuos į tuos kraštus, jai tikrai nebereikės atsakinėti į klausimą, kodėl neturi vaikų: dabar antruosius einanti dukra Julija, ko gero, irgi neatsisakys leistis su tėvais į daug žadantį nuotykį.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius