Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Konkurencijos taryba imasi pieno ir biokuro rinkų – pažeidėjams gresia didžiulės baudos

Ketvirtadienį Konkurencijos tarybos vadovas Šarūnas Keserauskas apžvelgė tarybos veiklą. Pasak jo, didžiausi tyrimai atlikti energetikos, mažmeninės maisto prekybos, transporto srityje. Milijoninėmis baudomis nubaustos tokios bendrovės kaip „Gazprom“, „Maxima“, „Mantinga“ ir kitos.
Pieno produktai
Pieno produktai / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Šiuo metu vyksta biokurą parduodančios bendrovės „Bionovus“ veiklos tyrimas. Jei paaiškėtų, kad „Vilniaus energija“ varžė konkurenciją pirkdama biokurą iš „Bionovus“, abiem bendrovėms grėstų baudos, galinčios siekti 10 proc. metinių pajamų. Šiuo metu tiriama ir konkurencijos situacija pieno rinkoje.

Investicijas atperka 7 kartus

Tiesioginis mūsų sukuriamos naudos vartotojams vidurkis yra virš 9 mln. eurų per metus, – teigė Š.Keserauskas.

„Mūsų veiklos tikslas suteikti vartotojams kuo didesnę naudą. Kiekvienais metais skaičiuojame naudą. Tiesioginis naudos vartotojams vidurkis yra virš 9 mln. eurų per metus. Kiekvienas į mūsų instituciją investuotas euras turi atnešti bent jau 5 eurus naudos. Mūsų institucijos biudžetas per metus siekia 1,35 mln. eurų, todėl kol kas savo planus viršijame“, – teigė Š.Keserauskas.

Į naudos skaičiavimą nėra įtrauktos baudų sumos. „Negalime pasakyti, kiek po mūsų tyrimo kainos sumažėjo, tačiau matome, kad šioje rinkoje šiuo metu vyksta kainų mažėjimas ar net kainų karas“, – sakė tarnybos vadovas.

Prezidentūros nuotr./Šarūnas Keserauskas ir Dalia Grybauskaitė
Prezidentūros nuotr./Šarūnas Keserauskas ir Dalia Grybauskaitė

Susitikimo metu priminta „Gazprom“ byla. Rusijos bendrovei buvo leista įsigyti „Lietuvos dujų“ akcijų su sąlyga, kad nebus trukdoma ūkio subjektams įsigyti dujų iš kitų tiekėjų. Atsiradus tokiai galimybei „Gazprom“ net į derybas nesileido. Buvo skirta 26 mln. eurų bauda ir buvo siekiama atverti rinkas.

„Mūsų institucija yra ne tik konkurencijos institucija, bet ir klaidinančios reklamos atvejus tirianti institucija. Vartotojams dažnai tenka pirkti prekes su nuolaida, kai šalia perbraukta kur kas didesnė kaina. Dažnai įmonės negali pagrįsti, iš kur ta didesnė kaina“, – minėjo Š.Keserauskas.

Liūdina savivaldybės

Žinome, kad „Lidl“ orientuojasi į žemas kainas, bet jų siūlomas asortimentas nėra toks didelis. Kai kurių produktų segmente konkurencija gali gerokai padidėti, – teigė tarybos vadovas.

Konkurencijos tarybos vadovo teigimu, dažnai pažeidimai nustatomi ten, kur veikia viešojo administravimo subjektai. Tai labai liūdna, nes jos turi rodyti pavyzdį. Savivaldybės iškraipo šilumos, transporto paslaugų tiekimo rinkas.

Šiuo metu vyksta keli dideli tyrimai. „Tyrimą pieno sektoriuje mes pradėjome pernai gruodžio mėnesį. Tai vienas iš probleminių sektorių. Tyrimas tik pradėtas. Yra išsiųsti klausimynai, kurie labai platūs. Gauname atsakymus, kuriuos turėsime apibendrinti. Kol kas jokių išvadų nėra“, – sakė Š.Keserauskas.

Paklaustas apie mažmeninę prekybą, tarybos vadovas teigė, kad Lietuvos situacija toli nuo tobulos, tačiau ji nėra tokia bloga, kokią ją bandoma piešti. Prekybos tinklų yra nemažai. Laukiama dar vieno pasaulinio tinklo atėjimo. Konkurencija turi galimybę didėti.

AFP/„Scanpix“ nuotr./„Lidl“ parduotuvė
AFP/„Scanpix“ nuotr./„Lidl“ parduotuvė

„Žinome, kad „Lidl“ orientuojasi į žemas kainas, bet jų siūlomas asortimentas nėra toks didelis. Kai kurių produktų segmente konkurencija gali gerokai padidėti“, – sakė Š.Keserauskas.

Laukia sprendimų iš naujos Vilniaus valdžios

Mums tas klausimas iškilo jau prieš kurį laiką. Yra pradėtas tyrimas. Aiškinamės, kodėl biokuras yra perkamas išimtinai iš vieno tiekėjo, – sakė E.Šadas.

Taryba atidžiai stebi situaciją sostinės taksi paslaugų rinkoje. „Mes esame nusiuntę laišką Vilniaus savivaldybei su klausimu, kaip sekasi įgyvendinti mūsų sprendimą.

Mes būsime kantrūs ir labai tikimės, kad naujoji Vilniaus valdžia laikysis konkurencijos taisyklių ir įvykdys mūsų sprendimą“, – kalbėjo Š.Keserauskas.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Antroji Vilniaus termofikacinė elektrinė
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Antroji Vilniaus termofikacinė elektrinė

Konkurencijos tarybos narys Elonas Šadas užsiminė, kad šiuo metu atliekamas sostinės šilumos ūkio rinkos tyrimas: „Mums tas klausimas iškilo jau prieš kurį laiką. Yra pradėtas tyrimas. Aiškinamės, kodėl biokuras yra perkamas išimtinai iš vieno tiekėjo.

Tyrimas yra pažengęs gana toli. Per šiuos metus žadame pateikti savo galutinį vertinimą, ar toks bendradarbiavimas leistinas. Jei ne, bus skirtos sankcijos – iki 10 proc. bendrovės metinių pajamų.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius