Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nors lietuviai nepatikliai žiūri į šiaudinius namus, jų statoma vis daugiau

Statant šiaudinis namą statybininkai gali dirbti ir namiškiai.
Statant šiaudinį namą statybininkais gali dirbti ir namiškiai.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Lietuvoje jau pastatyta daugiau nei 100 namų iš šiaudų. Nors lietuviai įpratę gyventi mūriniuose arba mediniuose namuose, mūsų šalyje, palyginti su kitomis Europos valstybėmis, šiaudinių namų statyba populiarėja sparčiau.

Labai naudinga šiukšlė

„Šiaudai žemės ūkyje šiuo metu dažniausiai laikomi šiukšlėmis, likusiomis nukūlus grūdus. Tačiau tai ne tik ekologiška, bet ir labai patvari statybinė medžiaga, nes šiaudo struktūra yra tokia pat kaip ir medžio. Šiaudas ir savo ilgaamžiškumu prilygsta medienai“, – pasakoja šiaudinių namų statytojas, VŠĮ „Šiaudinukas“ direktorius Jonas Kačerauskas.

Šiaudinių namų statybai naudojami šiaudai, molis ir mediena, iš kurios daromas namo karkasas. Tokie namai pasižymi didele šilumine varža, todėl juose yra šilta žiemą, o vasarą – vėsu.

Šiaudinis namas
Šiaudinis namas

Trys šiaudinių namų tipai

Architektas Audrys Kručius teigia, kad dažniausiai Lietuvoje žmonės renkasi skydinius šiaudinius namus. Iš viso yra žinomi trys šiaudinių namų tipai.

Be skydinių, dar yra Nebraskos tipas, pavadinimą gavęs nuo JAV valstijos, kurioje namai iš šiaudų ryšulių pradėti statyti dar XIX a. pabaigoje, kai naujakuriams stepėse trūko medienos, bei karkasiniai šiaudiniai namai.

Pasak A.Kručiaus, jis rekomenduotų šiaudinį namą, kurio langai išeina į pietus. Žiemą per juos patenka daugiausia saulės, tiesa, ne kiekviename sklype yra tam tinkamos sąlygos.

Šiaudinis namas
Šiaudinis namas

Statyba iš šiaudų – pigi

Pigiausia šiaudinio namo statyba – bekarkasis namas. Tačiau statant tokį namą susiduriama su tam tikrais apribojimais: negalima pastatyti didelio namo, be to, reikia laukti gero oro ir apriboti langų skaičių vienoje namo sienoje.

Visiškai įrengtą 100 kvadratinių metrų gyvenamojo ploto namą galima pasistatyti už 50 tūkst. Lt, daugiausia 150 tūkst. litų – jei žmogus namą statosi pats.

Visiškai įrengtą 100 kvadratinių metrų gyvenamojo ploto namą galima pasistatyti už 50 tūkst. Lt, daugiausia 150 tūkst. litų – jei žmogus namą statosi pats.

„Viskas priklauso nuo žmogaus sugebėjimų“, – pasakoja J.Kačerauskas.

Norėdami pasistatyti šiaudinį namą, žmonės privalo susidaryti darbų planą. „Nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens reikia pasidaryti pagrindinius darbus: pakloti akmeninį pamatą. Pavasarį statomas karkasas, dengiamas stogas ir laukiama rugiapjūtės. Neskubant, dirbant dviem ar trims žmonėms, namą galima pastatyti per metus“, – aiškino J.Kačerauskas.

Neribotos interjero galimybės

Šiaudinių namų interjeras taip pat atveria neribotas galimybes. „Yra daug dekoravimo variantų: galima apvalinti kampus, daryti įdubimus arba tiesiog klasikinį interjerą",  – sakė dekoratorius Eduardas Kaltanas.

Neretai šiaudinių namų savininkai palieka vieną neužtinkuotą sieną viduje, kad aiškiai būtų matoma, iš kokių medžiagų pastatytas namas.

Šiaudinis namas
Šiaudinis namas

 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką