-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Bilietas į Kiniją po parodos brangs

Pirmoji iš pasaulinio ekonominio sunkmečio griuvėsių besikelianti Kinija įžiebia viltį greičiau atsigauti ir kitoms šalims. Tačiau kitąmet šioje šalyje vyksiančią parodą „Expo2010“ Lietuva gali praleisti, mat valdžia ketina taupyti šių pasaulinių „piršlybų“ sąskaita.
Litai
Litai / Šarūno Mažeikos/BFL nuotr.
Temos: 2 Ekonomika Kinija

Premjeras Andrius Kubilius jau ragina nebegąsdinti visuomenės krize ir pradėti ieškoti teigiamų ekonomikos atsigavimo ženklų. „Atsiverskime „Financial Times“, ten kartais galima paskaityti trumpų žinučių apie tai, kad Kinijos ekonomika, kuri labai svarbi visam pasauliui, jau rodo atsigavimo požymių. O ir JAV ekonomikoje jau lyg ir yra kai kurių pozityvių ženklų. Tad kodėl mes čia dabar turime svarstyti, kas bus kada nors, ir gąsdintis“, – interviu Lietuvos radijui praėjusią savaitę sakė A.Kubilius.

Tiek mūsų šalies, tiek ir kitų pasaulio šalių ekonomistai ir politikai sutaria, kad vienas iš ekonomikos gaivinimo būdų – eksporto didinimas. O Kinijai prabilus apie artėjančią sunkmečio pabaigą ir jau šiais metais numatytą ekonomikos augimą, visų pasaulio valstybių žvilgsniai pakrypo būtent į ją.

Manoma, kad Kinijos ekonominis augimas galėtų padėti išbristi ir kitoms valstybėms, tad organizuojamai pasaulinei valstybių pasiekimų pristatymo parodai „Expo2010“ pasaulio šalys, nepaisydamos sunkmečio, skiria didžiulį dėmesį ir lėšų, nes tai tarsi bilietas į Kinijos rinką, į kurią prasibrauti ateityje bus sunkiau bei brangiau.

Manoma, kad Kinijos ekonominis augimas galėtų padėti išbristi ir kitoms valstybėms, tad organizuojamai pasaulinei valstybių pasiekimų pristatymo parodai „Expo2010“ pasaulio šalys, nepaisydamos sunkmečio, skiria didžiulį dėmesį ir lėšų, nes tai tarsi bilietas į Kinijos rinką, į kurią prasibrauti ateityje bus sunkiau bei brangiau.

Nurėžė finansavimą

Keliose ankstesnėse parodose itin sėkmingai pasirodžiusi Lietuva šįkart gali visai nedalyvauti „Expo2010“. Mat Vyriausybė pateikė pasiūlymą vietoj numatytų šalies prisistatymui parodoje Kinijoje 4 mln. 977 tūkst. litų palikti tik 77 tūkst. litų. Pasak parodos rengėjų, su tiek lėšų Lietuva turės visai atsisakyti joje dalyvauti.

Savo dalyvavimą parodoje jau patvirtino 187 pasaulio valstybės, tarp jų – visos ES narės, įskaitant prasčiau besilaikančius mūsų kaimynus latvius. Ekspertai perspėja, kad atsisakymas dalyvauti tokio masto renginiuose kraštui turės itin skaudžių tiek finansinių, tiek įvaizdžio pasekmių.

Aplinkos ministerijos Visuomenės informavimo ir viešųjų ryšių departamento direktorius Romo Jankausko nuomone, šis Vyriausybės siūlymas yra priimtas neturint pakankamai informacijos apie renginio svarbą. Jis LŽ patikino, kad su 77 tūkst. litų Lietuva tikrai negalės dalyvauti parodoje, nes vien paviljono nuoma ten kainuoja 2,5 mln. litų. „Suprantama, kad krizės sąlygomis galvojama apie pačius drastiškiausius taupymo būdus, bet nereikia atsisakyti investicijų į ateitį. Kol kas iš 187 pasaulio valstybių mes vieninteliai atsisakytume dalyvauti šioje parodoje. Mano žiniomis, daugeliui šalių teko peržiūrėti biudžetą ir, pavyzdžiui, Lenkija jį sumažino kone per pusę, tačiau palyginti su mūsų šalies skiriamomis lėšomis jų investicijos kelis kartus didesnės. Net mūsų kaimynai latviai ir estai prisistatymui Kinijoje skiria žymiai daugiau pinigų. Antai Latvija anksčiau net neskirdavo lėšų „Expo“ parodoms, tačiau kitąmet pasiryžo būtinai dalyvauti. Kaimynai planuoja pristatyti savo oro linijas ir uostus“, – kalbėjo R.Jankauskas.

2005 metais Japonijoje, 2008 metais Ispanijoje organizuotose „Expo“ parodose Lietuva pasirodė itin sėkmingai, jos stendus aplankė per 2 mln. žmonių, įvyko daug aukšto lygio renginių.

Pasak pašnekovo, Kinijoje vyksianti paroda bus pati didžiausia iš kada nors organizuotų: joje planuojama sulaukti daugiau nei 70 mln. žmonių. Nors manoma, kad didžioji dalis lankytojų bus kinai, tačiau kiekvieną paviljoną aplankys ir dalyvaujančių parodoje šalių delegacijos bei verslininkai.

Atsisakius dalyvauti parodoje „Expo2010“, Lietuvai tektų mokėti baudas už nutrauktas sutartis ir jau pradėtus darbus.

Teks mokėti dvigubai

Lietuvos ekonominės plėtros agentūros Ekonominio įvaizdžio departamento direktorė Violeta Makauskienė LŽ teigė, kad atsisakymas dalyvauti pasaulinėje parodoje Kinijoje Lietuvos įvaizdžiui turės itin neigiamų pasekmių – pirmiausia, sulaužysime pasitikėjimą, mat dalyvavimo sutartys pasirašytos prieš kelerius metus, be to, prarasime progą pristatyti savo šalį kitų pasaulio šalių atstovams.

„Manau, kad ir kitos šalys susiduria su finansinėmis problemomis, tačiau sugeba rasti lėšų pasaulinei parodai. Tokios parodos visų pirma šalį reklamuoja, o tai yra pagrindinis siekis, nes apie mus pasaulis beveik nieko nežino. Prarasime progą parodyti, kuo turtinga mūsų šalis, kokie mūsų laimėjimai ir pasiekimai“, – dėstė V.Makauskienė. Pašnekovės nuomone, net ir sunkmečiu būtina išnaudoti bet kokias galimybes pasirodyti pasauliui, kad nebūtume pamiršti ir padidintume galimybes pritraukti investicijų į Lietuvą.

Kinija – svarbi šalis

Jakaterina Rojaka, „DnB NORD“ banko vyresnioji analitikė LŽ pabrėžė, kad sunkmečiu kiekvienai šaliai yra labai svarbu skatinti investicijas. „Jeigu mūsų kraštas iš tiesų turi ką pasiūlyti kitoms rinkoms, o ne veržiasi dalyvauti pasaulinio lygio parodose vien tik dėl dalyvavimo, tai neturėtų būti stabdoma. Mes jau žinome, kiek pinigų buvo sukišta Lietuvos įvaizdžio formavimui ir kokie to rezultatai. Ne viskas yra pamatuojama pinigais“, – pabrėžia ekonomistė. Pasak jos, Kinijos ir visos Azijos rinkos Lietuvai yra svarbios, nes net ir pasaulinės krizės metu jos išlieka augančios.

„Kinija yra viena iš tų šalių, kuri visokiomis priemonėmis palaiko vartojimą, ypač vidaus, o tai reiškia, kad ekonomikos augimas garantuotas. Lietuvai, kaip ir kitoms valstybėms, yra svarbu ten atrasti savo nišą. Su nemasine, orientuota į konkretų klientą gamyba mūsų šalis drąsiai galėtų išeiti į kitas rinkas ir pasiekti gerų eksporto rezultatų“, – sakė J.Rojaka. Pasak jos, konkurencingų produktų skvarba į kitas rinkas turėtų būti palaikoma valstybės. „Taupyti investicijų sąskaita reiškia ilgalaikį smukimą“, – konstatavo pašnekovė.

Lietuvos ekonominės plėtros agentūros vyriausias analitikas Dalius Simėnas LŽ pažymėjo, kad Kinija yra viena iš didžiausių rinkų, kurioje vykdomi daugiausia gamybos projektai. „Kinija yra daug žadanti šalis tiek mūsų gamintojams, siekiantiems sumažinti sąnaudas, tiek eksportuotojams, ieškantiems naujų rinkų. Tad vienaip ar kitaip prisistatyti kinams reikia. Šiuo laikmečiu, kai ekonomikos atsigavimas siejamas su eksporto didinimu, dalyvauti pasaulinėje parodoje Kinijoje, mano nuomone, reikėtų. Yra nebloga galimybė prisivilioti turistų iš Kinijos, t. y. skatinti paslaugų eksportą. Pavyzdžiui, Pasaulinė turizmo organizacija prognozuoja, kad iki 2020 metų kinai atsidurs tarp keturių labiausiai turistaujančių pasaulio tautų, o pati Kinija taps labiausiai turistų lankoma pasaulio šalimi. Kita vertus, sunkmečio sąlygomis itin aktualus prioritetų klausimas, nes pinigų visoms geroms iniciatyvoms tikrai nepakaks“, – samprotavo jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius