Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kaimo gyventojų gerovę kuria ir savivaldybių iniciatyvos

Pagal visuotinį žemės ūkio surašymą nuo 2013 metų bus skirstoma parama kaimo vietovėms.
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Kaimas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Savivaldybių administracijos turi puikią progą pagerinti kaimo gyventojų gyvenimo kokybę ir realiais darbais prisidėti prie patrauklesnės aplinkos kūrimo.

Šiemet ir pernai šalies savivaldybės teikė projektinius pasiūlymus pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos (KPP) priemonę „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ įgyvendinti planavimo būdu.

Šiuo metu savivaldybės, kurių projektai yra įtraukti į projektinių pasiūlymų sąrašą, teikia paraiškas pagal Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio  ministerijos (NMA) išsiųstus pranešimus. Kai kurios paraiškos jau patvirtintos, o projektai pradėti įgyvendinti.

Gali atnaujinti kelius ar rekonstruoti pastatus

KPP priemonė „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ įgyvendinama dviem būdais: LEADER metodu ir planavimo būdu. Įgyvendinant priemonę planavimo būdu, pareiškėjais gali būti tik savivaldybių administracijos.

Parama1

Pagal KPP priemonę „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“,  įgyvendinamą planavimo būdu, kaimo vietovėse galimas viešųjų erdvių sukūrimas ir (arba) sutvarkymas, kultūrinio kraštovaizdžio komponentų išsaugojimas ir atnaujinimas, privažiuojamųjų kelių, gyvenvietės ribose esančių vietinės reikšmės viešųjų kelių ir gatvių ar jų atkarpų, esančių prie viešosios paskirties ar kitų kaimo vietovei svarbių pastatų ir (arba) statinių, rekreacinių zonų – transporto priemonėms privažiuoti ir (ar) pastatyti skirtos infrastruktūros, nuosavybės teise priklausančių savivaldybei sutvarkymas ar sukūrimas.

Kaimo vietovėse, kuriose gyvena iki 500 gyventojų, savivaldybės gali įgyvendinti su vandentvarka susijusius projektus. Tačiau viena savivaldybė gali teikti tik vieną vandentvarkos projektą.

Pagal minėtą  priemonę taip pat finansuojama istorinę, architektūrinę ar kitokią kultūrinę vertę turinčių nekilnojamųjų kultūros paveldo objektų, priklausančių valstybei ar savivaldybei, rekonstrukcija. ES paramos lėšomis gali būti atliekamas ir religinių objektų kapitalinis remontas, taip pat – kaimo vietovėje esančių privačių pastatų grupės eksterjero atnaujinimas.

Įgyvendina kartu su partneriais

Pasirašiusieji paramos sutartį turi laikytis įgyvendinimo taisyklėse pateiktų įsipareigojimų: pavyzdžiui, be rašytinio NMA sutikimo mažiausiai penkerius metus nuo sutarties pasirašymo dienos iš esmės nekeisti projekte numatytos veiklos, vietos ar sąlygų.

Be to, paramos gavėjai privalo reguliariai stebėti ir užtikrinti, kad projektas būtų įgyvendinimas taip, kaip numatyta paraiškoje.

Parama

Jei projektą savivaldybė įgyvendina su partneriais, visus pakitimus, turinčius įtakos partnerių įsipareigojimams ir teisėms, pirmiausia reikia susiderinti su partneriais ir tik paskui kreiptis į NMA.

Didžiausia paramos suma vienam projektui negali viršyti 690 560 Lt be PVM. Kiekvienai savivaldybei nustatyti paramos lėšų limitai minėtos KPP priemonės įgyvendinimo taisyklių 3 priede esančioje lėšų paskirstymo metodikoje. 

Paramos lėšomis finansuojama iki 80 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų. Privačių pastatų išorės atnaujinimui, kai projekto partneriai yra fiziniai asmenys, kompensuojama iki 50 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų.

Remiami tik ne pelno projektai

Remiami tik ne pelno projektai, kai vykdytojas nesiekia gauti pelno arba gaunamas pelnas investuojamas į projekto veiklos plėtrą, tęstinumą, o tiesioginiai naudos gavėjai yra kaimo vietovėje veikiantys arba gyvenantys asmenys.

Projektas gali būti įgyvendinamas kaimo vietovėse ar miestuose, kuriuose gyvena iki 6000 gyventojų ir kurie priskirti paraišką teikiančios savivaldybės teritorijai, išskyrus savivaldybių centrus. Įgyvendinimo vieta gali apimti ir kelias kaimo vietoves.

Skatina plėtoti tradicinių amatų centrus

Pagal KPP priemonę „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ planavimo būdu išskiriama atskira veikla  „Tradicinių amatų centrų kūrimas ir (arba) plėtra“, kurios tikslas – išsaugoti kultūrinį paveldą, įkuriant ir plėtojant tradicinių amatų centrus.

Pagal šią veiklos sritį remiamas tradicinių amatų centrų kūrimas arba plėtra. ES paramos lėšomis finansuojama iki 90 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų. Tą tinkamų finansuoti projekto išlaidų dalį, kurios nepadengia parama, projekto vykdytojas arba partneris turi finansuoti piniginiu įnašu arba prisidėti nekilnojamuoju turtu.
 

kpf logo naujausias

 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką