Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

N.Mačiulio neįtikina ECB vadovų kalbos – palūkanų mažinimo jis tikisi jau netrukus

Nors pastarąją savaitę Europos centrinio banko (ECB) valdančiosios tarybos nariai bando įtikinti finansų rinkas, kad palūkanų normas mažinti dar ne laikas, „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis šio sprendimo tikisi jau po kelių mėnesių.
Nerijus Mačiulis
Nerijus Mačiulis / Asmeninio archyvo nuotr.

N.Mačiulis teigia, kad pastarąją savaitę pasipylė ECB valdančiosios tarybos narių komentarai, kad palūkanų normos dar nebus mažinamos.

„Nesitikėkite, kad palūkanų normos sumažės šiemet“, – gąsdina Austrijos centrinio banko vadovas Robert Holzmann.

„Artimiausiu metu neaptarinėsime galimybės mažinti palūkanų normas“, – tvirtina Philip Lane, ECB vyriausiasis ekonomistas.

„Per anksti kalbėti apie palūkanų normų mažinimą, gal galėsime diskutuoti po vasaros atostogų“, – sako Joachim Nagel, Bundesbanko prezidentas.

Apie tai, kad greito palūkanų normos mažinimo nereikia tikėtis, interviu 15min sakė ir Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus.

PLAČIAU SKAITYKITE: Lietuvos banko vadovas – apie tai, kada pigs paskolos, naują banką ir „Revolut“ planus skolinti būstui

Visgi, N.Mačiulio nuomone, tokiu būdu ECB valdančiosios tarybos nariai stengiasi bet kokia kaina neleisti įsibėgėti infliacijai.

„Ar tai reiškia, kad rinkos ir kitokią nuomonę turintys ekonomistai klysta? Kalbos yra svarbus centrinio banko vadovų instrumentas, bet priminsiu, kad 2021 metų pabaigoje Christine Lagarde sakė, jog „labai mažai tikėtina, kad 2022 metais palūkanų normos padidės“. Ir tada 2022 viduryje pradėjo sparčiausią ir didžiausią palūkanų normų didinimo tiradą ECB istorijoje.

Tai ką šiuo metu daro ECB vadovai yra bandymas įtikinti save ir aplinkinius, kad jie nepadarys tos pačios klaidos antrą kartą iš eilės – nepražiopsos infliacijos ir neleis jai įsibėgėti. Net jei to kaina bus atvirkštinė klaida – sukeltas ekonomikos nuosmukis ir nedarbo lygio didėjimas“, – teigia N.Mačiulis.

Jis priduria, kad tuo pačiu visi ECB ekonomistų tyrimai rodo, kad praėjusių dviejų metų infliacija buvo sukelta ne perteklinės paklausos, o pasiūlos šoko – kitaip sakant, dabartinis palūkanų normų kaitaliojimas infliacijai beveik neturi jokios įtakos.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Christine Lagarde
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Christine Lagarde

„Čia turbūt daugeliui net ir nestudijavus ekonomikos aišku, kad su aukštesnėmis palūkanomis nesumažinsi dujų ar elektros kainos, nepaspartinsi Kinijos gamyklų ir nenuraminsi Raudonojoje jūroje siautėjančių hučių.

Taigi, nepaisant visų dabartinių šnektų, labiausiai tikėtina, kad po kelių mėnesių ECB jau patapšnos sau per petį, pasidžiaugs, kad „infliaciją įveikėme“ ir pradės sparčiai mažinti palūkanų normas“, – rašo „Swedbank“ ekonomistas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius