Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vienam gyventojui tenka mažiau kaip litras nelegalaus absoliutaus alkoholio

Alkoholis
Marijampolės apskrities VPK nuotr. / Alkoholis
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Lietuvoje vienam gyventojui tenka mažiau kaip litras nelegalaus alkoholio, rodo neteisėtos alkoholio apyvartos įvertinimo tyrimas.

Atlikus tyrimą buvo gauti duomenys apie neapskaityto alkoholio suvartojimą Lietuvoje 1991-2010 metais, praneša Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD).

Nuo 2002 iki 2010 metų neapskaitomo alkoholio kiekis, tenkantis vienam 15 metų ir vyresniam Lietuvos gyventojui, sudarė mažiau negu vieną litrą absoliutaus alkoholio: 2010 metais – 0,8 litro, 2009 metais – 0,63 litro, 2008 metais – 0,84 litro, 2007 metais – 0,79 litro.

Didžiausias nelegalaus alkoholio kiekis, tenkantis vienam 15 metų ir vyresniam Lietuvos gyventojui, buvo nustatytas 1995 metais. Tuo metu jis siekė 4,9 litro absoliutaus alkoholio vienam 15 metų ir vyresniam Lietuvos gyventojui

Didžiausias nelegalaus alkoholio kiekis, tenkantis vienam 15 metų ir vyresniam Lietuvos gyventojui, buvo nustatytas 1995 metais. Tuo metu jis siekė 4,9 litro absoliutaus alkoholio vienam 15 metų ir vyresniam Lietuvos gyventojui.

Po to šis kiekis mažėjo ir 2010 metais jau tesiekė 0,8 litro absoliutaus alkoholio. 1995 metais nelegalus alkoholis sudarė 45 proc. viso suvartojamo alkoholio, tuo tarpu 2010 metais nelegalus alkoholis sudarė 6 proc. bendro alkoholio suvartojimo.

Gautus minėto tyrimo rezultatus patvirtina ir kiti NTAKD atlikti tyrimai bei valstybinių institucijų duomenys, pažymima pranešime. Departamento užsakytas tyrimas buvo atliktas pagal Skandinavijos mokslininkų sukurtą metodiką.

Tyrime buvo vertinamas visas neapskaitomas alkoholis, t.y. namų gamybos alkoholiniai gėrimai, nelegalios gamybos alkoholis, kontrabandiniai alkoholio produktai bei surogatinis alkoholis, neskirtas vartojimui (burnos skalavimo skystis, kvepalai ir odekolonai).

Duomenų surinkimą bei analizę atliko Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Sveikatos tyrimų instituto mokslininkai bendradarbiaudami su Kauno technologijos universiteto matematikos specialistais. Pagrindiniu sveikatos rodikliu po konsultacijų su Švedijos mokslininkais buvo pasirinktas mirtingumas nuo kepenų cirozės.

Europos Sąjungos kontekste Lietuva pasižymi kaip viena iš šalių, patiriančių didžiausią su alkoholio vartojimu siejamą žalą

Departamento direktorius Zenius Martinkus pristatydamas tyrimus pažymi, kad NTAKD 2012 metais yra atlikęs psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo paplitimo Lietuvoje tyrimą. Pagal šį tyrimą per paskutiniuosius 12 mėnesių alkoholinius gėrimus, nepaženklintus lietuviškomis banderolėmis, buvo įsigiję 5,8 proc. 15–64 metų amžiaus šalies gyventojų. Tą taip pat patvirtina ir Policijos departamento duomenys – per 2010 metus Lietuvoje sulaikytų nelegalių alkoholinių gėrimų dalis, skaičiuojant nuo visų alkoholinių gėrimų pateiktų į mažmeninės prekybos rinką, sudarė apie 0,12 procento.

Tačiau bendra Lietuvos padėtis, susijusi su alkoholinių gėrimų vartojimu ir jo sąlygotomis pasekmėmis, nėra gera, pažymi departamentas – Europos Sąjungos kontekste Lietuva pasižymi kaip viena iš šalių, patiriančių didžiausią su alkoholio vartojimu siejamą žalą.

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką