Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Rusijos ekonomika: vis dar laikosi, tačiau investuotojams tampa nebepatraukli

Dėl išaugusios įtampos tarp Maskvos ir Vakarų Rusijos rinkos atsidūrė giliame įšale. Net ir po didelio akcijų ir rublio kurso kritimo investuotojų nevilioja galimybė pigiai investuoti šioje šalyje, skelbia „The Wall Street Journal“.
Rusijos birža
Rusijos birža / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Gegužę ir birželį rusiškų akcijų kursas išaugo, nes investuotojai tikėjosi, kad Vladimiras Putinas pakeis savo požiūrį į Ukrainą. Tačiau liepą, kai buvo numuštas Malaizijos avialinijų lėktuvas, kainos staigiai ėmė kristi. Pirmadienį rublio kursas dolerio atžvilgiu krito iki rekordiškai žemo lygio, o nuo metų pradžios jo kursas krito 11,4 proc. Rusiškas MSCI akcijų indeksas krito 17,5 proc., tuo metu kai besivystančių rinkų indeksas „Emerging Markets“ išaugo 8,5 proc. Ir nors kompanijos „J.P.Morgan Case“ indeksas „EMBI Gold“ pakilo beveik 10 proc., rusų valstybinės obligacijos JAV doleriais krito 1,6 proc. 

Remiantis tradiciniais vertinimais, dabar Rusija atrodo pigi. „Coutts“ duomenimis, rusiškų akcijų kainos ir pelno, tenkančio vienai akcijai, santykis dabar siekia mažiau 4, kas yra pakankamai prastas rodiklis. Tačiau reikia turėti galvoje, kad investuotojai baiminasi, jog akcijos apskritai šiuo metu yra pervertintos. Rusijos valstybinių obligacijų pelningumas yra vis dar pakankamai aukštas, nes šalies įsiskolinimai nedideli, o valiutiniai rezervai gausūs. Valstybinių obligacijų JAV doleriais su išpirkimu 2023 metais pelningumas siekia 5,2 proc., nacionaline valiuta – 9-10 proc. 

Galbūt investuotojams dabar Rusija ir atrodo pigi ir verta pagundos, tačiau jie neturėtų pasiduoti šioms vilionėms. Ji gali atpigti dar labiau

Rusijos ekonomika pasirodė esanti atsparesnė nei tikėjosi kai kurie apžvalgininkai. Ukrainos įvykių pasekmes kol kas labiau jaučia Europa, nors būtent ji pritaikė Rusijai sankcijas. Nedarbo lygis Rusijoje krito iki 4,9 proc., o kai kurios pramonės sritys dėl Ukrainos ekonomikos paralyžiaus netgi išgyvena pakilimą. Jau nekalbant apie V.Putino turimus aukštus reitingus. 

Tačiau Rusijos perspektyvos, net ir turint visa tai galvoje, atrodo niūriai. Rublio kurso kritimas ir Rusijos įvestas Europos prekių importo draudimas gali paspartinti infliacijos augimą. Jau dabar ji pakilo iki 7,5 proc. Tai sukels problemų Rusijos Centriniam bankui, kuris stengiasi susikurti reputaciją institucijos, kuri sėkmingai kovoja su infliacija. Šiais metais Rusijos Centrinis bankas jau pakėlė palūkanų normą 2,5 proc., o rugsėjį gali tekti ją didinti ir toliau. Be to, naftos kainos, kurios yra esminis Rusijos biudžeto faktorius, nuolatos mažėja. 

Jeigu V.Putinas ir toliau tęs savo pasirinktą strategiją Ukrainoje, naujos sankcijos atrodo visai tikėtinos. Rizikai nepasiruošusiems investuotojams nerimą kels investavimo Rusijoje apribojimai. Net jeigu Vakarų ir Rusijos santykiai atšils, žala šios šalies ekonomikai dėl prarastų investicijų ir pasitikėjimo turės ilgalaikes pasekmes. Rusijos ekonomikos sulėtėjimas prasidėjo dar iki įvykių Ukrainoje pradžios. 

Galbūt investuotojams dabar Rusija ir atrodo pigi ir verta pagundos, tačiau jie neturėtų pasiduoti šioms vilionėms. Ji gali atpigti dar labiau. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius