Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

VMI siūlo gyventojams susigrąžinti apie 52 mln. Lt gyventojų pajamų mokesčio

Pinigai
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Pinigai
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI prie FM) ragina gyventojus pateikti metinę pajamų deklaraciją ir susigrąžinti per daug jiems išskaičiuotą pajamų mokestį, kurio bendra suma siekia apie 52 mln. Lt.

Gyventojų pajamų deklaracijas už 2009 metus pateikė per 820 tūkst. mokesčių mokėtojų, kurie privalėjo tai padaryti arba norėjo susigrąžinti dalį sumokėto pajamų mokesčio, tačiau liko ir tokių, kurie praėjusiais metais sumokėjo per daug pajamų mokesčio, tačiau neteikė deklaracijų ir negali susigrąžinti lėšų.

„Išanalizavusi darbdavių bei trečiųjų šaltinių pateiktus duomenis, VMI nustatė, kad 168 tūkst. gyventojų 2009 metais nebuvo pritaikytas arba buvo pritaikytas ne visas metinis neapmokestinamas pajamų dydis (toliau – MNPD), todėl jie gali susigrąžinti 52 mln. litų sumokėto gyventojų pajamų mokesčio. Jiems elektroninėje deklaravimo sistemoje (toliau – EDS) pateikta VMI suformuota preliminarioji pajamų deklaracija. Užpildęs savo preliminarią pajamų deklaraciją, kiekvienas gyventojas galės matyti informaciją apie jam apskaičiuotą grąžintiną pajamų mokesčio sumą. Šie gyventojai permokėtas sumas taip pat gali įskaityti 2010-ujų metų žemės mokesčiui, 2009 m. privalomo sveikatos draudimo įmokoms ar kt. mokesčiams padengti“, – primena VMI prie FM viršininko pavaduotoja Vilma Vildžiūnaitė, paaiškindama, jog per mažas MNPD gyventojui galėjo būti pritaikytas jei jis neteko darbo, sumažėjo atlyginimas, pats buvo prašęs netaikyt NPD ir dėl kitų priežasčių.

Pajamų mokesčio permoka apskaičiuojama ir grąžinama tik pagal gyventojo pateiktą teisingai užpildytą metinę pajamų deklaraciją, todėl jos nepateikęs gyventojas mokesčio permokos susigrąžinti negalės.

VMI taip pat primena, jog 31 tūkst. gyventojų buvo pritaikytas per didelis MNPD ir dėl to išskaičiuota per mažai pajamų mokesčio (apie 6 mln. Lt). Šie gyventojai pateikdami metinę pajamų deklaraciją turės papildomai sumokėti į biudžetą pajamų mokestį. VMI artimiausiu metu jiems išsiųs priminimus EDS ir klasikiniu paštu (tik tiems, kurie nėra EDS vartotojais) apie tai, kad jie dėl pritaikyto per didelio MNPD į biudžetą turi papildomai sumokėti pajamų mokestį.

Per didelis MNPD gyventojams galėjo būti pritaikytas, jei už tuos pačius mėnesius jiems NPD taikė kelios darbovietės. Pavyzdžiui, tuo atveju, jei keisdamas darbovietę gyventojas buvo pateikęs prašymus taikyti NPD abiems darbovietėms, todėl tą mėnesį, kurį gyventojas jas keitė, NPD jam pritaikė ir buvusioji ir naujoji darbovietės. Taip pat tuomet, jei gyventojas gavo kitų apmokestinamųjų pajamų, pvz. iš nekilnojamojo, kito turto nuomos, dividendų, honorarų, autorinių atlyginimų ir pan.

Pateikti deklaraciją naudinga nesumokėjusiems PSD įmokų ir žemės mokesčio mokėtojams

Pateikti metinę gyventojų pajamų mokesčio deklaraciją VMI rekomenduoja ir tiems gyventojams, kurie turi prievolę sumokėti PSD už 2009 metus, žemės mokestį už 2010 metus ar turi kitų mokestinių prievolių. Grąžintiną dalį gyventojų pajamų mokesčio dėl nepritaikyto MNPD (arba pritaikyto per mažo MNPD) VMI užskaitys kitiems mokesčiams padengti ir gyventojas arba atsiskaitys su valstybe, arba jo įsiskolinimas taps mažesnis. Sužinoti mokėtiną žemės mokesčio sumą už 2010 m. taip pat galima VMI EDS pateiktoje Žemės mokesčio deklaracijos duomenų pažymoje.

EDS pateikta ir pažyma gyventojui apie VMI žinomas jo gautas pajamas bei išlaidas, dirbtą laikotarpį, taip pat laikotarpį, kuomet jo sveikatos draudimu rūpinosi valstybė (buvo draudžiamas valstybės lėšomis). Šie duomenys pateikti tam, kad gyventojas žinotų apie galimą prievolę mokėti PSD už 2009 metus. Jei mokesčių mokėtojas mano, kad pateikti duomenys apie jo draustumą valstybės lėšomis 2009 metais yra nekorektiški, jis turėtų kreiptis į Valstybinę ligonių kasą, kuri VMI pateiks patikslintus duomenis. Jei gyventojas mano, kad pažymoje pateikti nekorektiški duomenys apie jo išdirbtą laikotarpį, gautas pajamas, turėtų kreiptis į VMI Informacijos centrą telefonu 1882 ar VMI teritorinį skyrių. Taip pat VMI rekomenduoja gyventojams, kurie turi neįvykdytų mokestinių prievolių, tačiau patiria finansinių sunkumų, atvykti į VMI ir susitarti dėl mokesčio mokėjimo atidėjimo arba išdėstymo dalimis, ar kitų lengvatinių mokesčių administravimo priemonių taikymo.

VMI duomenimis iš viso už 2009 m. deklaracijas pateikė per 820 tūkst. gyventojų, iš kurių 597 tūkst. dėl GPM lengvatų pareiškė norą susigrąžinti 234 mln. Lt. VMI už praėjusius metus ir ankstesnius laikotarpius šiemet grąžino per 240 mln. litų GPM permokų.

VMI primena, jog informaciją ir konsultacijas visais mokesčių klausimais teikia VMI Mokesčių informacijos centras telefonu 1882. Taip pat mokesčių apskaičiavimui ir sumokėjimui reikalingą informaciją, mokesčių paaiškinimus ir komentarus, populiariausius klausimus ir atsakymus į juos galite rasti Mokesčių informacijos centro konsultacinės medžiagos duomenų bazėje adresu: http://mic.vmi.lt.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką