-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Šiaudinės sienos – ekologiška ir šilta

Norintiems turėti iš ekologiškų medžiagų pastatytą ir gerai apšiltintą būstą sprendimas yra – šiaudinės sienos. Šiaudinius skydus gaminančios įmonės „Ecococon“ vadovas Marius Tarvydas teigė, kad šiaudinės sienos yra geras sprendimas, tačiau bene svarbiausias dalykas – kokybė. Tik įsirengę kokybiškai būsto šeiminkai turės tai, ko troško – šilumą ir ekologiją.
Šiaudai
Šiaudai / „Scanpix“ nuotr.

Svarbiausia – tinkamai sumontuoti

M.Tarvydas tikino, kad šiaudinių sienų paklausa Lietuvoje itin didelė. Įmonė, anot jo, net nespėja suktis: „Mes gaminame medinius skydus, į juos dedami ir ypač tankiai suspaudžiami šiaudai. Taip pasiekiama itin gera šiaudinio skydo šiluminė varža.“

Anot įmonės vadovo, tokių konstrukcijų montavimas užtrunka apie 1–2 dienas. M.Tarvydas pasakojo, kad kitokia situacija, jei žmonės renkasi statyti šiaudines sienas patys, tada rizikuoja namo kokybe: „Tokia statyba vyksta visai kitaip. Žmogus turi pasistatyti karkasą, o jį savo rankomis, ar pasamdęs kokį žmogų prikimšti šiaudiniais ryšuliais. Jie turi būti suspausti tolygiai, o tai padaryti yra nelengva. Noriu pabrėžti, kad jei to padaryti tinkamai nepavyks – viskas bus veltui.“

Žmogus turi pasistatyti karkasą, o jį savo rankomis, ar pasamdęs kokį žmogų prikimšti šiaudiniais ryšuliais. Jie turi būti suspausti tolygiai, o tai padaryti yra nelengva, – pasakojo M.Tarvydas.

Tai yra labai ilgas ir atsakingas procesas, kurį, tiesą sakant, mažai kas sugeba atlikti gerai. M.Tarvydas tikino, kad tai labai svarbus procesas ir jį turi daryti specialistas. Jiems yra rengiami seminarai, tačiau ir jie ne visada atlieka darbą tinkamai. „Žinote, tai kaip mokykloje – ne visi juk pamokas išmoksta.“

„Galvoti, kad pasistatysi šiaudinį namą ir jis bus šiltas, nes taip girdėjai kalbant, – toli nuo realybės“, – teigė M.Tarvydas. Anot jo, namo kokybė priklauso nuo to, kaip jį įrengsi, nuo profesionalumo, todėl parduodamos jau paruoštos konstrukcijos kokybė suteikia daugiau garantijų.

Privalumų daug

M.Tarvydas tikino neabejojantis, kad pasirenkant šiaudines sienas didelę įtaką padaro ekologiškumo veiksnys, tačiau vyras pabrėžė, kad jis ne vienintelis – žmonės galvoja apie visus komponentus.

„Tokios šilumos varžos praktiškai negali pasiūlyti jokia kita šiltinimo sistema. Taip pat reiktų paminėti, kad tokios sienos yra pralaidžios garui, o tai užtikrina gerą namų mikroklimatą. Jokios kitos sienos to užtikrinti negali, tuo dažniausiai rūpinasi rekuperavimo sistemos, pavyzdžiui, vėdinimo ar drėkinimo sistemos, turiu minty – inžinerinės. O šiuo atveju, tai užtikrina pati konstrukcija“, – šiaudinių sienų privalumus vardijo vyras.

Taip pat M.Tarvydas tikino, kad šiaudinių konstrukcijų privalumas tas, jog jas diegti galima ir žiemą. Kai visas statybų sektorius apmiršta, šiaudinių blokų prekyba gyva. „Pasirinkusiems šiaudines sienas nerūpi, ar betonas sustings, temperatūra montavimui netrukdo.“

Tokios šilumos varžos praktiškai negali pasiūlyti jokia kita šiltinimo sistema. Taip pat reiktų paminėti, kad tokios sienos yra pralaidžios garui, o tai užtikrina gerą namų mikroklimatą, – tikino M.Tarvydas.

Didžiausias pavojus – drėgmė

M.Tarvydas tikino, kad vienintelis dalykas, galintis pakenkti šiaudams – drėgmė. Žmonėms, perkantiems šiaudus iš ūkininkų, vyras patarė atkreipti dėmesį būtent į tai: „Vienintelis dalykas svarbus šiaudams, kad jie nesušlaptų. Po to, kai grūdai yra nukulami, o šiaudai paklojami lauke, jie negali sušlapti. Jei bent vieną kartą nulijo,tų šiaudų naudoti jau nebegalima. Jų drėgnumas negali viršyti 15 proc. Tam yra skirti specialūs įrenginiai – drėgnomačiai, jais žmonės gali patikrinti šiaudų drėgnumą."

Vyras perspėjo, kad jei šiaudų drėgnumas viršija 20 proc. jie jau virsta biomase, kompostu, o kitaip tariant supūva. Presuojant šiaudus, jie turi būti visiškai sausi. Tik tada bus užtikrinta kokybė.

Naudodami ekologiškas statybines medžiagas gyventojai rūpinasi ne tik savo, bet ir gamtos ateitimi. Iš natūralių statybinių medžiagų pastatyti namai neteršia aplinkos, o kada nors jį nugriovus nebeliks šiukšlių, kurių negalima būtų 100 proc. perdirbti. Aplinkosaugininkai primena, kad svarbu galvoti ir apie namų energetinį efektyvumą – nesandarūs namai išleidžia daug šilumos, kuri prisideda prie klimato atšilimo. Tokiems namas apšildyti sunaudojama ir daugiau gamtos išteklių.

Parengta bendradarbiaujant su LR Aplinkos ministerija

AM-logo-bendras
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius