-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Išėjimas iš euro zonos. Kodėl ši misija sunkiai įmanoma?

Euro zonos šalys, susidūrusios su finansinėmis problemomis, vis dažniau ima svarstyti ir vieningos valiutos atsisakymo galimybę, – manoma, kad tokiu būdu, sumažinusios nacionalinės valiutos keitimo kursą, galima padidinti valstybės įmonių konkurencingumą. Tačiau išėjimas iš euro zonos toli gražu nėra toks paprastas, o gal ir išvis sunkiai įmanomas, sako prancūzų leidinio „Le Monde“ kalbinti specialistai.
Moneta
Moneta / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Kaip teigia ekonomistai, visų pirma iš euro zonos nusprendusios pasitraukti šalys susidurtų su juridinėmis problemomis. Mat nors stojimo į Europos Sąjungą sutartyje yra numatyta galimybė išstoti iš sąjungos, čia niekaip nepažymėta, kaip galima pasitraukti iš euro zonos. Tokiu būdu negalima pasitraukti iš euro zonos, likus Europos Sąjungos nare.

Antra problema – techninė. Šiuolaikinėje ekonomikoje ne taip paprasta pakeisti valiutą. Perėjimui prie euro prireikia ilgų pasirengimo metų, sutarčių pasirašymų, susitarimų. Greitas šios valiutos atsisakymas brangiai kainuotų ir būtų destabilizuojantis.

Trečia kliūtis – ekonominė. Išėjimo iš euro zonos šalininkai pasisako už kontroliuojamą nacionalinės valiutos devalvaciją. Tačiau jie užmiršta, kad šalys, pasiryžusios tokiam pasirinkimui, kenčia nuo pasitikėjimo deficito. Todėl naivu galvoti, kad jos pačios bus pajėgios nustatyti keitimo kursą: naujos valiutos kainą nustatys rinka. Be to, valiutos keitimo kurso sumažinimas ekonomiką neabejotinai pavers konkurencingesne, tačiau kartu padidins įvežamos produkcijos kainas. Tai nuskurdins pirkėjus, o įmonės susidurs su sunkumais, pirkdamos naują įrangą.

Ketvirta ir pati rimčiausia kliūtis – finansinė. Visos euro zonos šalių žmonių, įmonių, valstybės skolos skaičiuojamos eurais. Atsisakius euro reikėtų visų įsipareigojimų su partneriais euro zonoje perskaičiavimo. Kai kam tai duotų pelną, tačiau kai ką privestų prie bankroto. Palikti euro zonos neįmanoma per vieną valandą, taigi žmonės spėtų pasiimti savo indėlius iš bankų, bankai – paimti paskolas centriniuose bankuose, kad investuotų pinigus šalyse, liekančiose euro zonoje. Tokia schema tik pagilintų krizę.

„Le Monde“ cituojamas ekonomistas teigia, kad išėjimas iš euro zonos yra fikcija, ir jeigu tai vyktų, viskas virstų chaosu ekonominiu bei socialiniu aspektais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius