Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

S.Jakeliūnas: G20 greičiausiai nepriims esminių sprendimų

Stasys Jakeliūnas
Asmeninio archyvo nuotr. / Stasys Jakeliūnas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Ketvirtadienį Pietų Korėjos sostinėje Seule prasidedančio Didžiojo dvidešimtuko (G 20) susitikimo pagrindinės temos turėtų būti bankų ir kitų finansų institucijų priežiūros stiprinimas, šios priežiūros tarptautinis koordinavimas, griežtesni reikalavimai bankų kapitalo pakankamumui, vadinamųjų valiutų karų tramdymas. Tačiau esminių ir konkrečių sprendimų greičiausiai nebus priimta, teigia nepriklausomas finansų analitikas Stasys Jakeliūnas.

Ketvirtadienį Pietų Korėjos sostinėje Seule prasidėjo Didžiojo dvidešimtuko (G 20) susitikimas, kurio retransliaciją savo žiūrovams siūlo internetinė televizija 15min.tv. Naujienų portalas 15min.lt, kaip ir žadėjo, savo skaitytojams pateikia analitikų komentarus. Šįkart siūlome susipažinti su nepriklausomo finansų analitiko S.Jakeliūno prognoze, kokie bus Didžiojo dvidešimtuko susitikimo rezultatai.

„Didžiojo dvidešimtuko (G 20) valstybių vadovų susitikimas Seule (Pietų Korėja) turėtų nubrėžti pasaulio finansų sistemos reformos gaires tam, kad ateityje būtų užkirstas kelias kilti dar vienai visuotinei finansų krizei. Prieš tai vykę susitikimai daugiausia buvo skirti spręsti karštoms finansų ir ekonominės krizės problemoms, koordinuojant centrinių bankų ir vyriausybių veiksmus, siekiant išgelbėti išsivysčiusių pasaulio valstybių ekonomiką nuo depresijos.

Šį kartą pagrindinės temos turėtų būti bankų ir kitų finansų institucijų priežiūros stiprinimas, šios priežiūros tarptautinis koordinavimas, griežtesni reikalavimai bankų kapitalo pakankamumui, valiutų karų tramdymas. Šios ir kitos panašios temos sudarys apie 90 proc. susitikimo Seule darbotvarkės. Tačiau valstybės turi skirtingą požiūrį į tai, kaip reikėtų pertvarkyti savo šalių finansų sistemą, ir todėl, matyt, esminių bei konkrečių sprendimų nebus priimta. Kita vertus, kyla pagrįstas klausimas: ar valstybių vadovai apskritai pajėgūs pakeisti savo šalių ir visuotinę finansų sistemą?

Ši sistema veikia pagal savus dėsnius ir jau gerą dešimtmetį diktuoja sąlygas Vakarų politikams. Būtent nuo jos veiksmų priklauso daugelio išsivysčiusių šalių vidaus ekonomikos plėtra, nekilnojamojo turto, žaliavų ir akcijų kainos biržose bei valstybių biudžetų pajamos. Per šią krizę pasaulio finansų sistema tik dar labiau sustiprėjo – stambios finansų institucijos tapo dar stambesnės, jų kompetencija ir galia išaugo dar daugiau. Bet koks rimtesnis jos varžymas ar reguliavimas paveiktų trapų ir lengvai pažeidžiamą ekonomikos atsigavimą Vakarų pasaulyje bei dar labiau didintų valstybių skolos ir deficito problemas.

Valiutų karai – taip pat sunkiai sprendžiama problema, nes tarptautinė valiutų sistema jau beveik keturis dešimtmečius veikia be jokio patvaresnio pagrindo. Pasitikėjimas JAV ekonomika ir šios šalies valdžios bei centrinio banko veiksmais nuolat mažėja. Būtent pasitikėjimas yra valiutų sistemos pagrindas. Taigi mažėja pasitikėjimas ir JAV doleriu – vis dar svarbiausia valiuta pasaulyje. Kita vertus, šia valiuta vis dar atsiskaitoma už didžiąją dalį energetinių išteklių pasaulyje ir tai palaiko dolerio paklausą. Kylant energetinių išteklių kainoms, kyla ir JAV dolerių paklausa. Neseniai JAV centrinio banko priimtas sprendimas į finansų sistemą įlieti dar 600 milijardų niekuo nepadengtų JAV dolerių lyg ir mažina šios valiutos kursą, kita vertus, didina žaliavų kainas, taigi veikia priešinga kryptimi – palaiko šį kursą. Taigi JAV turi pakankamai amunicijos toliau kariauti valiutų fronte, jau nekalbant apie 700 JAV karinių bazių, nemaža dalis kurių išdėstyta svarbiose energetinių išteklių sankaupų vietose Persų įlankos regione.

Todėl daugiausia, ko būtų galima tikėtis iš G20 susitikimo Seule – kosmetinių finansų sistemos pakoregavimų, politiškai korektiškų deklaracijų ir pažadų dar daugiau nuveikti kituose G20 susitikimuose. Bet koks rimtesnis finansų sistemos pertvarkymas, nors jis ir reikalingas, grėstų dar vienu ekonomikos nuosmukiu išsivysčiusiose šalyse, dar didesniu nedarbu ir kai kurių valstybių bankrotu. Suprantama, politikai tokio scenarijaus vengs bet kokia kaina.

Tiesioginę Didžiojo dvidešimtuko konferencijos retransliaciją ketvirtadienį ir penktadienį stebėkite 15min.tv, o analitikų komentarus apie G20 nutarimus skaitykite naujienų portale 15min.lt.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką