Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pameistrystės programa – galimybės įmonėms išsiugdyti kvalifikuotus darbininkus

LR Ūkio ministerija ir VšĮ „Versli Lietuva“ kviečia įmones dalyvauti pilotiniame projekte „Pameistrystė – galimybė eksporto plėtrai“, kuriuo siekiama padėti Lietuvos įmonėms išsiugdyti kvalifikuotus darbininkus konkrečiai darbo vietai. Tai pasaulyje plačiai taikomu pameistrystės principu grindžiamas projektas, kuris leidžia darbuotojui darbo vietoje suteikti ne tik teorines žinias, bet ir praktinius įgūdžius, taip įgyjant paklausią kvalifikaciją.
Suvirintojas
Suvirintojas / UAB „Arginta“ nuotr.
Temos: 1 Versli Lietuva

Projekto metu 20–24 Lietuvos įmonės, kurios susiduria su kvalifikuotų darbininkų trūkumu Vilniaus ir Šiaulių regionuose, turės galimybę gauti konsultacijas darbuotojų ugdymo tema.

Nors remiantis LR Statistikos departamento duomenimis, šių metų balandį gyventojų užimtumo lygis buvo 1,1 procentinio punkto mažesnis nei prieš metus ir siekė 11,2 proc., tačiau kvalifikuotos darbo jėgos klausimo aktualumas nemažėja. Ši problema ypač išryškėja bendraujant su Lietuvos įmonėmis, kurios net ir esant gana aukštam nedarbo lygiui, negali rasti pakankamai kvalifikuotų darbuotojų, kurie užtikrintų stabilią jų veiklą. Kritinę situaciją atskleidžia ir įvairūs tyrimai, pvz., Lietuvos pramoninkų konfederacijos 2012 metais atliktos apklausos duomenimis, net 44 proc. Lietuvos įmonių nesamdo naujų darbuotojų, nes neranda turinčių tinkamą kvalifikaciją. Praėjusiais metais Kauno pramonės, prekybos ir amatų rūmų atliktas tyrimas parodė, kad net 73 proc. apklaustų įmonių nurodė, kad profesinį mokymą gavusiems darbuotojams trūksta praktinių įgūdžių, o 2013 metais Pasaulio ekonomikos forumo ataskaitoje „The Human Capital Report“ Lietuvai skirta 87 vieta iš 122 pagal tai, ar yra paprasta susirasti kvalifikuotą darbininką. 

Susidariusiai situacijai spręsti LR Ūkio ministerija ir VšĮ „Versli Lietuva“ imasi užimtumo rėmimo priemonių įgyvendinimo: ketinama įgyvendinti projektą „Pameistrystė - galimybė eksporto plėtrai“. Pasak LR Ūkio ministro Evaldo Gusto, tai pameistrystės (dar vadinamo dualinio mokymo) modeliu paremtas konsultacinis projektas, skatinantis pačias įmones investuoti į kvalifikuoto darbuotojo ugdymą, kuris iškart po programos būtų perpratęs visus įmonės techninius ir technologinius procesus ir galėtų pradėti dirbti. Projektas pilnai finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.

„Pasaulio šalyse, kur fiksuojamas mažiausias jaunimo nedarbas, pameistrystės principu grindžiamas profesinis mokymas yra labai plačiai taikomas. Danijoje ir Vokietijoje, profesinių mokyklų studentai darbo vietoje praleidžia iki 90 proc. viso mokymosi laiko. Tuo tarpu mokymosi realioje darbo vietoje atvejai Lietuvoje yra pavieniai. Ilgalaikėje perspektyvoje kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas gali daryti neigiamą poveikį šalies makroekonominiams rodikliams, nes tik kvalifikuota darbo jėga gali garantuoti tolygų ir aukštą šalies ūkio konkurencingumą“, - teigė E. Gustas. 

VšĮ „Versli Lietuva“ generalinis direktorius Mantas Nocius pritaria tokio projekto būtinumui: „Tenka dažnai bendrauti su įmonėmis regionuose. Jos visos pabrėžia susidariusią pavojingą situaciją, kai labai sunku rasti tinkamų darbui parengtų darbuotojų. Dėl kvalifikuotų darbininkų trūkumo tenka riboti įmonės darbo apimtis, atsisakyti didesnių užsakymų, riboti plėtrą“. Pasak M. Nociaus, šis projektas suteiks Lietuvos įmonėms grupines arba individualias konsultacijas pameistrystės klausimais, priklausomai nuo įmonės poreikio ir veiklos pobūdžio, taip pat padės pačioms, kartu su konsultantais išsiugdyti darbuotojus, kurių trūksta. 

Atrenkant įmones, kurios dalyvaus pilotiniame pameistrystės projekte bus orientuojamasi į tris pagrindinius sektorius: logistika, statyba ir gamyba. Įmonių veiklos ir projekto siekiai bus glaudžiai susiję su eksporto plėtra ir noru prisidėti prie sektoriaus ir verslo partnerių pridėtinės vertės augimo.

Įmonės, siekiančios dalyvauti programoje turi atitikti šiuos minimalius atrankos vertinimo kritėjus: įmonės minimali metinė apyvarta turi būti ne mažesnė kaip 2 mln. Lt; atitikti de minimis reikalavimus, ieškoti darbuotojų prioritetinėse profesijose: suvirintojų elektra, suvirintojų dujomis, skardininkų, motorinių transporto priemonių kroviniams vežti vairuotojų, krautuvų vairuotojų, siuvėjų – operatorių. Vertinant įmonių tinkamumą bus taikomi šie kriterijai, už kuriuos bus skiriami balai: įmonės pajamų iš eksporto procentinė dalis nuo bendrų įmonės pajamų; vidutinis darbuotojų išdirbamas laikas įmonėje; įmonės poveikis atstovaujamam ir (ar) susijusiems sektoriams (tiekėjams); įmonės dydis – pirmenybė bus teikiama smulkioms ir vidutinėms įmonėms. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius