Parodos atidarymas Kaune įvyko gegužės 14 d. Jo metu savo vokalinius įgūdžius demonstravo atlikėja Gabija Li. Taip pat šokių pasirodymus atliko kolektyvo „Laisvė“ šokėjos. Atidarymo vakarą susirinko nemenkos smalsių lankytojų gretos, tarp kurių stilistė ir mados dizainerė Kamilė Bukauskaitė, mados dizainerė Rimantė Rimgailaitė, aukštosios mados siuvinėjimo ekspertė Valerija Fic bei nuomonės formuotoja Arina Tara.
Įgyvendino sapne matytą reginį
L.Svirplys kalbėdamas apie parodos idėją atvirauja, jog ji atsidaro visai netikėtai. Tačiau prie to prisidėjo ir jo slapta aistra bajorams bei dvarams, kuri menininką lydėjo nuo vaikystės.
„Juokingai nuskambės, bet viską susapnavau grįžęs atgal į Lietuvą po pusmetį trukusių studijų Ispanijoje. Žinoma, dvarai, pilys, barokas ir kilmingieji sluoksniai – mano slapta aistra nuo mokyklos laikų. Būtent tada pirmą kartą ir išgirdau apie plikbajorius – nusigyvenusius ir prasiskolinusius bajorus – ir jų gyvenimus“, – pasakoja kūrėjas.
Plikbajoriai gyvena iš kartos į kartą
Prisimindamas mokykloje girdėtas istorijas, menininkas jas ėmė gretinti su šiomis dienomis matomais pavyzdžiais ne tik socialiniuose tinkluose, bet ir gyvenime. Tai paskatino mados dizainerį susimąstyti ir dar labiau įkvėpė kūrybai.
„Pamačiau, kiek daug mes stengiamės dėl savo viešojo įvaizdžio ne tik socialiniuose tinkluose, bet ir realiame gyvenime. Kartais žmonių finansinė padėtis nė neleidžia turėti to, kas norima. Dėl to pradedama skolintis, atsiranda melas ir daroma viskas, jog būtų turima trokštama prabanga. Tad ėmiau galvoti, jog gal plikbajoriai neišnyko, o tiesiog gyvena iš kartos į kartą. Tai mane itin įkvėpė pasinerti į kūrybinius procesus“, – atvirauja L.Svirplys.
Pristatė sukurtus kvepalus
Lydimas kūrybinio įkvėpimo L.Svirplys nusprendė parodos lankytojams pateikti savo plikbajorių dvaro pokylių salės interpretaciją. Joje menininkas eksponuoja sukurtus drabužius, keramikos gaminius, paveikslus ir net kvepalus.
„Ši paroda „Puota“ tarsi pokylių salė, kurioje kviečiama prisėsti prie netradicinių „vaišių“ stalų, apsuptų modernaus dvaro scenografijos. Ant jų laukia mano kurti naujausi keramikos gaminiai, o greta eksponuojami autoriniai rūbų, aksesuarų deriniai ir vaizdą iškreipiantys veidrodžiai su klausimais kviečiant „pasitikrinti“ realybę. Taip pat šioje parodoje pristatau ir parfumeriją – kvepalus „Spring of youth“, kurtus kartu su „maar“ prekės ženklu. Tai – šiuolaikinė prabangos interpretacija, kurią lankytojai gali įsigyti pigiau su limituotu nuolaidos kodu – SVIRPLYS“, – apie parodą pasakoja tarpdisciplininis kūrėjas.
Parodoje eksponatai sukurti iš likučių
Tačiau, kaip priduria L.Svirplys, nemaža dalis parodoje eksponuojamų jo kūrinių – sukurti iš senų ir nebenaudojamų drabužių arba daiktų.
„Nuo vaikystės esu kaupikas ir visada sugalvodavau, ką naujo galiu padaryti iš daiktų, kaip juos pritaikyti ateičiai, buičiai. Ir šis kartas – ne išimtis. Norint kurti nėra būtinos tobulos sąlygos, užtenka noro, nes priemones galima susirasti po ranka, o trūkstamus reikmenis įsigyti. Todėl dalis elementų, atėjusių į parodą – likučiai iš senų kūrybinių projektų. Tai – tam tikri audiniai, medžiagos, dažai, drabužiai ir kt. Iškėliau sau iššūkį juos panaudoti. Paprasčiausiai supratau, kad tas šių dienų plikbajorių švaistūniškas gyvenimas netinka mūsų pasauliui, tad švaistytis – nereikėtų“, – sako L.Svirplys.
Menininkas priduria, jog tokio pobūdžio parodai buvo svarbu atrasti tinkamą erdvę, jog ji pritrauktų įvairių lankytojų, kurie ne tik grožėtųsi eksponatais, bet kartu ir susimąstytų: „Norėjau, kad menas ateitų arčiau žmonių, o ne būtų vien tik parodų namuose, kuriuose lankosi jau tiek visko matę žmonės, kuriuos labai sunku nustebinti ar sukelti emocijas. Tad Kauno „Akropolio“ renginių aikštė tam itin palanki, nes čia susirenka daug ir įvairių žmonių, todėl tikiuosi, kad ši „Puota“ juos privers ne tik grožėtis, bet ir susimąstyti.“
Lieskite, matuokitės eksponatus ir netgi jais kvėpinkitės
Menininkas visus parodos „Puota“ lankytojus kviečia nepamiršti, jog ekspozicija – skirta patyrimas, tad visi kviečiami ne tik iš arčiau susipažinti su L.Svirplio kūryba, bet ir raginami eksponatus paliesti ar net pasimatuoti.
„Norėčiau tik žiūrovo paprašyti, kad jis sustotų, paskaitytų paliktus tekstus, pasivaikščiotų, pasėdėtų, pasimatuotų, pasikvėpintų ir drąsiai išbandytų tai, kas galima. Su šia paroda nesiekiu liūdinti, mokyti, šokiruoti, kviečiu tik pamatyti, kaip svarbu yra mokėti švęsti“, – priduria L.Svirplys.
Nemokama patirtinė L.Svirplio paroda „Puota“ Kauno „Akropolio“ renginių aikštėje bus eksponuojama iki birželio 2 dienos.
Fotogalerija: