Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kūno tapyba – nauja mados tendencija ar nukrypimas?

Kadras iš dokumentinio serialo „Ant gyvosios drobės“
„Viasat“ nuotr. / Kadras iš dokumentinio serialo „Ant gyvosios drobės“
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Plastinės operacijos ir įvairus kūno dekoras Lietuvoje – seniai nebe tabu. Žmonės ryžtasi itin grėsmingai elgtis su savo kūnu, kad tik pasiektų įsivaizduojamą grožio idealą. „Viasat Explorer“ pristato dokumentinį serialą „Ant gyvosios drobės“, kuriame – net šokiruojančios kančios dėl grožio.

Kūno menas gyvuoja jau seniai, tačiau pastaruoju metu jo populiarumas pasiekė naujas aukštumas. Kažkada tai buvo laikoma nukrypimu nuo normos, o šiandien tai - nauja mados tendencija. Daugybė įžymybių puikuojasi įvairiomis kūno modifikacijomis, o kūno menas taip išpopuliarėjo, kad netrukus gali tapti įprastu reiškiniu.

Kas tai – mados klyksmas ar galios išraiška, o gal saviraiškos priemonė? Ši programa atskleis beribę kūno modifikacijų įvairovę, kurią sunku ignoruoti, o kartais ir sudėtinga suvokti.

Kalbinsime istorikus, psichologus, brolijų narius, kalinius ir baikerius bei tatuiruočių meistrus, lankysimės auskarų vėrimo ir tatuiravimo mokyklose. Norėdami išsiaiškinti kūno meno ištakas, apžvelgsime iki šių dienų išlikusius tradicinius ritualus: maorių genčių tatuiruotes, Amerikos čiabuvių praktikuojamus kabinimo ant kablių ritualus, japonų irezumi meną, kinietiškąją pėdų formavimo tradiciją ir tailandiečiams būdingą paprotį ilginti kaklą.

Viso kūno tatuiruotė prabanga

Pirmoji žinoma tatuiruotė rasta ant 5 300 metų senumo ledynmečio eros žmogaus kūno, aptikto Italijoje. Vakaruose kūno menas beveik išnyko, tačiau naujam gyvenimui jį prikėlė su genčių kultūrų įvairove susipažinę jūreiviai ir keliautojai.

Manoma, kad Japonijoje tatuiruotės buvo daromos ir daugiau negu prieš 10 000 metų. Žinoma, kad Japonijos salų čiabuvių ainų tauta tūkstančius metų tatuiruotes naudojo puošybai ir socialiniais tikslais. Japoniškąsias tatuiruotes sudaro daug įvairių detalių, todėl norint jomis pasipuošti reikia turėti daug laiko ir pinigų. Tradicinė kūno kostiumu vadinama tatuiruotė (dengianti rankas, nugarą, krūtinę ir kojas iki kelių) kainuoja daugiau kaip 30 000 JAV dolerių, o norintiesiems ja pasipuikuoti gali tekti net penkerius metus iš eilės kartą per savaitę lankytis pas tatuiruočių meistrą.

Kaklo žiedai – apsauga nuo tigro nasrų

Tailande gyvenančios Padaungo genties, save vadinančios ka-kaung, moterys dažnai vadinamos žirafomis arba ilgakaklėmis, nes šioje gentyje vis dar gyvuoja sena tradicija ilginti moters kaklą. Penkerių sulaukusioms mergaitėms ant kaklo pradedami nerti variniai žiedai. Mergaitėms augant, joms ant kaklo užneriama vis daugiau žiedų, kad kaklas vis ilgėtų. Tiesą sakant, pats kaklas neilgėja, tik nuo užnertų žiedų svorio vis labiau svyra augančių mergaičių pečiai. Suaugusios Padaungo genties moters kaklą gali puošti iki 10 kilogramų metalo, o pats kaklas būna net 25–40 centimetrų ilgio. Šis Padaungo genties paprotys aiškinamas labai įvairiai. Pačios genties mitologijoje teigiama, kad taip elgiamasi norint apsaugoti moteris nuo puolančio tigro nasrų.

Šokiruojantis dokumentinis serialas „Ant gyvosios drobės“ – gegužės 15–22 d. per skaitmeninės televizijos „Viasat“ dokumentikos kanalą „Viasat Explorer“.

Komentarai
Temos Drobė
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie Žmonės.lt