-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2012 10 10

10 faktų apie garsųjį kinų milžiną Yao Mingą

Faktai apie vieną geriausių NBA vidurio puolėjų, karjerą neseniai baigusį Yao Mingą. Beje, milžiną yra treniravęs ir lietuvis Jonas Kazlauskas, kuomet buvo Kinijos nacionalinės rinktinės treneris.
Yao Mingas
Yao Mingas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Y.Mingas gimė 1980-aisiais metais, Kinijos didmiestyje Šanchajuje. Pasak ligoninės darbuotojų, kūdikis buvo kone dusyk sunkesnis nei įprastai bei svėrė 5 kilogramus. Vis dėlto tai nebuvo stebėtina – Y.Mingo tėvai – Yao Zhiyuan bei Fang Fengdi – buvo atitinkamai 208 cm ir 188 cm ūgio.

Būsimojo atleto tėvai taip pat žaidė krepšinį – Y.Zhiyuanas atstovavo Šanchajaus krepšinio komandai, o motina F.Fengdi buvo pagrindinė Kinijos moterų rinktinės vidurio puolėja.

Būdamas vos aštuonerių, Y.Mingas ūgtelėjo iki 170 cm, o dar po penkerių metų perkopė dviejų metrų ribą. Suprasdama, jog jos sūnus pasižymi išskirtiniais fiziniais duomenimis, F.Fengdi nusprendė išsiųsti sūnų į sporto akademiją ir pradėti kelią į krepšinio aukštumas. Treneris po mėnesio pasakė, jog Y.Mingas niekuomet netaps geru krepšininku dėl prastos koordinacijos ir neproporcingai sudėto kūno.

Būdamas 17 metų amžiaus, kinų milžinas prisijungė prieš Šanchajaus „Sharks“ klubo ir jau debiutiniame savo sezone vidutiniškai pelnydavo po 10 taškų bei sugriebdavo po 8 atšokusius kamuolius. Antrąjį savo profesionalųjį sezoną kinas praleido dėl pėdos traumos, tačiau trečiajame ir ketvirtajame sezonuose atvedė savo ekipą į šalies pirmenybių finalus. Tiesa, juose abu kartus Y.Mingo komandai teko pripažinti varžovų pranašumą, kuriuos į priekį vedė pirmasis Kinijos atstovas NBA lygoje Wangas Zhizhi.

Reuters/Scanpix nuotr./Yao Mingą dažnai kamavo traumos
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Yao Mingą dažnai kamavo traumos

Paskutinysis – penktasis sezonas Y.Mingui buvo pats sėkmingiausias. Šanchajaus klubas triumfavo čempionate, o atkrintamosiose varžybose aukštaūgis vidutiniškai rinko 38,9 taško ir 20,2 atkovoto kamuolio vidurkius.

2002-aisiais metais krepšininkas nusprendė dalyvauti NBA naujokų biržoje, tačiau tai jam pavyko padaryti neįprastomis sąlygomis. Kinijos krepšinio federacija pareiškė, jog į JAV savo milžiną išleis tik tuo atveju, jei šis bus pašauktas pirmuoju numeriu. Šią vietą Y.Mingui užtikrino Hiustono „Rockets“ klubas, kuris buvo paragintas ir NBA lygos vadovų, Kiniją mačiusių kaip puikią rinką. Šios šalies atstovas padėtų pritraukti didžiules sumas pinigų.

Savo debiutinio sezono starte, Y.Mingas per pirmasias septynerias rungtynes aikštelėje praleisdavo vos po 14 minučių bei įmesdavo po 4 taškus. Vis dėlto jau lapkričio mėnesio viduryje, atletas blykstelėjo mače su Los Andželo „Lakers“ – pataikė visus devynis dvitaškius, abi baudas bei surinko 20 taškų. Prieš pirmąją dvikovą su kinu, NBA baudos aikštelėse dominavęs Shaquille‘as O‘Nealas pasityčiojo iš Y.Mingo, tačiau pastarasis savo vertę įrodė aikštėje. Jau per pirmąsias dvikovos minutes aukštaūgis iš Azijos du sykius blokavo Sh.O‘Nealo metimus, o pratęsimo metu atliko pergalę nulėmusį dėjimą į krepšį.

Balsavime į NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynes Y.Mingas pranoko patį Sh.O‘Nealą bei pateko į Vakarų komandos startinį penketą. Jis tapo pirmuoju žaidėju nuo 1995-ųjų metų, kuriam pavyko jau pirmaisiais metais pradėti žvaigždžių rungtynes startiniame penkete. Debiutinio sezono geriausio lygos naujoko rinkimuose vidurio puolėjas užėmė antrąją vietą, pirmąją poziciją užleisdamas Fynikso „Suns“ ekipos žvaigždei Amare‘ui Stoudemire‘ui.

Antrasis sezonas pajėgiausioje planetos krepšinio lygoje Kinijos atletui buvo dar sėkmingesnis. Rungtynėse su Atlantos „Hawks“, Y.Mingas pelnė 41 tašką ir pasiekė karjeros rezultatyvumo rekordą, o „Rockets“ tais metais pateko į atkrintamąsias varžybas. Kinas 2003-2004 metų sezone pagerino savo statistinius rodiklius kone dvigubai – vidutiniškai 17,5 taško bei 9 atkovoti kamuoliai.

2004-2005 metų sezone Hiustono klubas atliko mainus ir į savo gretas prisiviliojo vieną geriausių to meto NBA žaidėjų Tracy McGrady. „Aš esu sužavėtas galimybe žaisti vienoje komandos su Tracy. Jis aikštėje atlieka nuostabius dalykus“, – kalbėjo Y.Mingas. Sustiprėjusi „Rockets“ ekipa antrą sezoną iš eilės pateko į atkrintamąsias varžybas, tačiau jau pirmajame jų rate nusileido Dirko Nowitzkio vedamai Dalaso „Mavericks“ komandai. Milžinas iš Kinijos šioje serijoje vidutiniškai pelnydavo 21,4 taško bei sugriebdavo 7,7 atšokusio kamuolio.

AFP/Scanpix nuotr./Yao Mingas yra buvęs susidūręs ir su Lietuvos rinktine
AFP/„Scanpix“ nuotr./Yao Mingas yra buvęs susidūręs ir su Lietuvos rinktine

Vėliau kelis metus iš eilės Y.Mingą kamavo traumos, dėl kurių jis sužaidė tik mažąją dalį rungtynių. Nors žaidėjo statistikos rodikliai vis gerėjo, komanda tuo galėdavo pasinaudoti vis rečiau. Galiausiai 2008-2009 metų sezone Y.Mingas vėl atrodė sveikas ir sužaidė 77 reguliariojo sezono rungtynes. „Rockets“ pateko į atkrintamąsias varžybas, kurių pirmajame raunde iš tolimesnės kovos eliminavo Portlando „Trail Blazers“ ekipą. Konferencijos pusfinalyje Hiustono klubas susidūrė su Los Andželo „Lakers“ krepšininkais ir turėjo pripažinti jų pranašumą. Iškritimas iš tolimesnės kovos nebuvo vienintelė bloga žinia „Rockets“ vadovams – jų lyderis patyrė dar vieną traumą ir turėjo praleisti visą ateinantį 2009-2010 metų sezoną.

2010-2011 metų sezone Y.Mingas į aikštelę išbėgo vos penkeriose rungtynėse ir dėl traumos vėl buvo priverstas savo komandos draugų žaidimą NBA stebėti nuo atsarginių suolelio. 2011 metų vasarą baigėsi aukštaūgio kontraktas su „Rockets“. Po ilgų svarstymų Y.Mingas paskelbė apie karjeros pabaigą.

Per savo 8 metų karjerą NBA lygoje, Y.Mingas sužaidė 486 rungtynes, per kurias vidutiniškai pelnydavo 19 taškų, sugriebdavo 9,2 atšokusio kamuolio bei „nupūsdavo“ 1,9 varžovo metimo. Žaidėjas net 8 kartus buvo išrinktas į NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynes.

Atstovaudamas Kinijos nacionalinei ekipai, aukštaūgis tris kartus padėjo jai iškovoti Azijos pirmenybių aukso medalius. Tiek pat sykių Y.Mingas buvo pripažintas naudingiausiu turnyro žaidėju.

Baigęs karjerą kinas pasinėrė į verslą ir šiuo metu investuoja į įvairius projektus. Y.Mingas taip pat yra savo gimtosios Šanchajaus „Sharks“ komandos savininkas.

Ar žinote, kad:

Y.Mingo vaikystės idealas – lietuvis Arvydas Sabonis. „Stengdavausi stebėti visas Arvydo rungtynes ar bent jau gauti jų statistiką. Mane žavėjo jo aikštės matymas bei metimas iš tolimesnių distancijų. Jis buvo mano „dievukas“, – legendinį vidurio puolėją gyrė geriausias Kinijos krepšininkas.

Prieš debiutinį Y.Mingo sezoną NBA, ekspertai atleto galimybes vertino skeptiškai. „Aš pabučiuosiu Kenny Smitho pasturgalį, jeigu šis kinas bent kartą sezono rungtynėse įmes 19 taškų“, – lažinosi Charlesas Barkley. Kinų milžinas 19 taškų pelnė jau po mėnesio, o C.Barkley pabučiavo asilą, kurį nupirko pats K.Smithas.

Kai „Rockets“ su Y.Mingu pirmąsyk atvyko į Majamį, arenoje buvo išdalinti 8000 „sėkmės sausainėlių“, kuriuos amerikiečiai pripažįsta kaip kinų kultūros dalį. Vis dėlto pats Y.Mingas teigė, jog tokių dalykų savo šalyje nėra matęs ir tai turbūt tėra emigrantų į JAV idėja.

2004-aisiais metais buvo išleista biografinė knyga apie Y.Mingą, kuri buvo pavadinta „Yao: Gyvenimas tarp dviejų pasaulių“.

2004-ųjų Pekino olimpinėse žaidynėse Y.Mingas buvo Kinijos vėliavnešys. Simboliška, tačiau atidarymo rungtynėse su JAV komanda pirmuosius taškus pelnė būtent šis krepšininkas. Tiesa, jam neįprastu būdu – taikliu metimu iš trijų taškų zonos.

Y.Mingui didžiausius turtus atnešė ne kontraktas su Hiustono „Rockets“ klubu, tačiau prekinių ženklų reklamavimas. Krepšininkas tapo tokių kompanijų kaip „Reebok“, „Apple“, „Garmin“, „McDonald‘s“ ar „Coca-Cola“ veidu.

Baigęs karjerą, Y.Mingas sukūrė... savo vyną. Pirmasis butelys buvo parduotas aukcione, o jo vertė – daugiau nei 10 tūkst. JAV dolerių.

Kinijos sporto žvaigždės veidas vertinamas daugiau nei 1 milijardu JAV dolerių.

Y.Mingo hobis – istorija, o vaikystėje krepšininkas svajojo tapti archeologu. „Vis dėlto ši svajonė neišsipildys dėl mano ūgio“, – guodėsi 229 cm ūgio milžinas.

Baigęs karjerą, vidurio puolėjas grįžo į universitetą bei pabaigė vadybos studijas.

 

VIDEO: Yao Ming Mix - The Best Center [ A True Hero]

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius