2012 08 19 /23:25

39-is taškus pelnęs kroatas Dario Šaričius palaidojo Lietuvos 18-mečių krepšininkų svajones apie Europos čempionato auksą – 76:88

Dario Šaričius ir prabėgus dvejiems metams išliko Lietuvos rinktinės duobkasiu. 18-metis Kroatijos krepšinio vunderkindas Europos jaunių (iki 18 metų) finale pelnė net 39 taškus, atkovojo 11 kamuolių ir sugriovė auksinius iki tol nė karto nepralaimėjusių šeimininkų planus – lietuviai finalą pralaimėjo 76:88 (15:22, 18:14, 20:22, 23:30).
Dario Šaričius
Dario Šaričius / A.Pliadžio nuotr.
Temos: 1 Lietuva

Kerštas nepavyko. Prieš dvejus metus – tuomet dar 16-mečių Europos čempionato finale – tas pats D.Šaričius pelnė 30 taškų, atkovojo 11 kamuolių ir atliko 11 rezultatyvių perdavimų, o lietuviai kroatams neprilygo 52:80.

Pažangą mūsiškiai padarė, tačiau iki aukso medalių pritrūko. Kelyje į finalą tik pergales skynę mūsiškiai suklupo lemiamame mače, tačiau „Siemens“ arenoje susirinkusių žiūrovų audringai buvo pasveikinti ir su sidabro apdovanojimais.

Vos minutę – trečiajame kėlinyje (40:38) – pirmavusiems šeimininkams koją pakišo ne tik neveiksminga gynyba prieš D.Šaričių, bet ir apmaudžios klaidos, po kurių kroatai pelnė daug lengvų taškų.

„D.Šaričius mus nužudė. Šiuo metu mes neturime tokio žaidėjo, kuris galėtų jį sustabdyti vienas prieš vieną, – po pralaimėjo finalo kalbėjo Lietuvos rinktinės vyriausiasis treneris Arūnas Visockas. – Tačiau sidabras, manau, yra geras rezultatas.“

Lietuva: Marius Grigonis 17 (9 išp. praž.), Justas Tamulis ir Jokūbas Gintvainis – po 15, Lukas Lekavičius 9, Simas Raupys 8, Augustinas Jankaitis 7 (6 atk. kam.), Rokas Gustys (6 atk. kam.), Denisas Krestininas, Mantvydas Staselis ir Tomas Galeckas – po 0 (Tautvydas Jodelis ir Benas Griciūnas nežaidė).

Kroatija: Dario Šaričius 39 (15/24 metimai, 11 atk. kam.), Tomislavas Gabričius 14, Jakovas Mustapičius 11, Mislavas Brzoja (7 atk. kam.) ir Dominikas Mavra (3/15 metimai) po 10.

A.Pliadžio nuotr./Lietuvos krepaininkai iakovojo sidabrą
A.Pliadžio nuotr./Lietuvos krepšininkai iškovojo sidabrą
  LIETUVA KROATIJA
TAŠKAI 76 88
DVITAŠKIAI 21/48 (43,8 proc.) 25/43 (58,1 proc.)
TRITAŠKIAI 7/17 (41,2 proc.) 7/22 (31,8 proc.)
BAUDOS 13/19 (68,4 proc.) 17/24 (70,8 proc.)
ATKOVOTI KAMUOLIAI (PUOLIME) 36 (11) 39 (12)

Į simbolinį turnyro penketą pateko Marius Grigonis

D.Šaričius, kuriam piešiama šviesi ateitis ne tik Europoje, bet ir NBA lygoje, nuskynė ir naudingiausio čempionato krepšininko prizą.

Jis pateko ir į simbolinį turnyro penketą – kartu su lietuviu Mariumi Grigoniu, rusu Michailu Kulaginu ir dviem serbais Nikola Jankovičiumi bei Nikola Radicevičiumi.

Bronzos medalius čempionate užėmė Serbijos 18-mečiai, sekmadienį mažajame finale 66:56 (20:20, 15:13, 17:12, 14:11) nugalėję Rusijos rinktinę.

Lietuviai pirmavo tik kartą

Šiame čempionate „Siemens“ arena tiek sirgalių ir tokios atmosferos dar nematė. Beveik šeši tūkstančiai aukso ištroškusių geltonai žalių aistruolių nuo pirmos akimirkos užkūrė tikrą pirtį varžovams. Tačiau kroatų tai neišgąsdino. Kaip ir bijota, svečių lyderis Dario Šaričius dominavo po krepšiais – ne tik pats rinko taškus, bet ir sėkmingai stabdė šeimininkų atakas (0:5).

Pirmuosius taškus lietuviams pavyko pelnyti tik neparuoštu Mariaus Grigonio tritaškiu paskutinę atakos sekundę, o D.Šaričius per tą laiką – tris minutes – vienas pats įmetė net aštuonis (3:11).

Kad ir ką Lietuvos rinktinės treneris Arūnas Visockas buvo sugalvojęs prieš mačą – tai neveikė. D.Šaričius toliau siautėjo aikštelėje, o vienos atakos metu net dukart nusiėmė kamuolį po lietuvių krepšiu. Šeimininkams akivaizdžiai trūko centimetrų – aukštesni ir ilgesnių rankų kroatai buvo greitesni tiek puldami, tiek gindamiesi (7:17).

Lietuviai kovojo nagais ir dantimis, bet ir fortūna buvo ne mūsų pusėje. Vienas kovodamas dėl kamuolio Rokas Gustys jį kažkokiu būdu sugebėjo net įmesti į savo krepšį (12:19). Lengvai pasiduoti šeimininkai nesiruošė (15:19), bet po pirmojo kėlinio atsiliko (15:22).

Daugybę antrųjų šansų po savo krepšiu varžovams suteikdavę lietuviai vėl atsiliko (19:31), bet pasiekė mažytę pergalę. Simas Raupys privertė net dukart puolime prasižengti D.Šaričių, kuris su 16 taškų, bet trimis asmeninėmis pražangomis sėdo ant suolo. Šeimininkai atgavo kvapą ir puolė vytis (26:31). Be D.Šaričiaus kroatų puolimas jau nebuvo toks įvairiapusis, o mūsiškiai iki antrojo kėlinio sirenos spėjo priartėti per vieną taiklų metimą (33:36).

Po didžiosios pertraukos lietuviai tęsė spurtą ir po Jokūbo Gintvainio tritaškio pirmą kartą rungtynėse išsiveržė į priekį (40:38). Taip ilgai besiviję varžovus ir pagaliau juos pralenkę lietuviai stabtelėjo, tarsi nežinodami ką daryti toliau. Kroatai tuo pasinaudojo ir spurtavo 10:0, susigrąžindami mačo kontrolę į savo rankas (40:48).

Sūpuoklės tęsėsi. Lietuviai pavijo (47:48), bet vėl paleido kroatus (47:54). Mūsiškiai gelbėjosi tritaškiais ir po trijų kėlinių atsiliko penkiais taškais (53:58).

Ką valgo D.Šaričius? 18-metis Kroatijos krepšinio vunderkindas dėjimu su lietuvių pražanga pelnė 30-ąjį savo tašką (53:61), o netrukus ir 32-ąjį (55:63). Likus žaisti septynioms minutėms lietuvių padėtis tapo nepavydėtina (55:67).

Tačiau mūsiškiai nepasidavė ir tada. Juos pažadino vos muštynėmis nesibaigęs konfliktas. S.Raupys susikibo su Karlo Zganeču, patiesė šį ant grindų, o iš aikštelės buvo pašalinti abu peštukai. Šešis taškus be atsako po šio epizodo pelnę šeimininkai atgaivino viltį (61:67).

Viltį, kurią pirmuoju tritaškiu, po penkių nesėkmingų bandymų, palaidojo tas pats D.Šaričius (66:76). Marius Grigonis ir lietuviai dar bandė desperatiškai gelbėtis, tačiau kroatai pergalės ir aukso iš savo rankų nepaleido (74:88). Rungtynės baigėsi lietuvių pralaimėjimu 76:88, bet sidabro medaliais!