2012 07 22 /23:49

Auksinė karta, laimėjusi viską: Lietuva U-20 Europos krepšinio čempionato finale įveikė Prancūziją 50:49

Auksinė Lietuvos krepšininkų karta pateks į istoriją. Net penkias vasaras mūsų šalies rinktinė neturėjo lygių Europos, pasaulio čempionatuose. Neturėjo ir šiame Europos jaunimo (U-20) čempionate Slovėnijoje.
Auksinė Lietuvos krepšininkų karta pateks į istoriją
Auksinė Lietuvos krepšininkų karta pateks į istoriją / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Dovydas Redikas

Lemiamose rungtynėse lietuviai po dramatiškos kovos 50:49 (24:11, 12:13, 7:12, 7:13) palaužė Prancūziją. Per pirmąjį kėlinį Lietuvos rinktinė pelnė 24 taškus, o per likusius tris – vos 26. Prancūzai nuolat mažino atsilikimą ir likus 14-kai sekundžių galėjo išplėšti aukso medalius. Bet tuomet suklydo, ir triumfuodami aikštę užplūdo mūsų šalies krepšininkai.

Kai rezultatas buvo lygus 49:49, baudos metimų stojo mesti Žygimantas Skučas. Tik vienas iš dviejų buvo tikslus. Pergalei to pakako. Šis krepšininkas turbūt prisimins dramatiškas U-18 Europos čempionato pusfinalio rungtynes – tuomet jis taip pat įmetė vieną baudą, o lietuviai tašku įveikė serbus.

1992 metais gimusių vaikinai kartai tai bus atsisveikinimas su jaunimo krepšiniu. Olimpinis festivalis, Europos šešiolikmečių čempionatas, Europos aštuoniolikmečių čempionatas, pasaulio devyniolikmečių čempionatas ir triumfas Europos dvidešimtmečių čempionate. Tokį kelią nužygiavo Kazio Maksvyčio vadovaujama rinktinė.

Į simbolinį čempionato penketą buvo išrinktas Edgaras Ulanovas. Naudingiausiu krepšininku buvo pripažintas prancūzas Leo Westermannas, kuris finale lemiamos atakos metu prarado kamuolį, o iš viso pataikė vos 2 metimus iš 16.

Čempionato bronzos medalius iškovojo Ispanijos ekipa, rungtynėse dėl trečiosios vietos 67:66 (18:18, 14:15, 20:16, 15:17 privertusi pasiduoti Serbijos bendraamžius.

Lietuvos jaunimo rinktinė: Egidijus Mockevičius 11, Žygimantas Skučas 10, Vytenis Čižauskas 9 (8 atk. kam., 6 rez. perd.).

Prancūzijos jaunimo rinktinė: Axelis Toupane 16, Livio Jeanas-Charlesas (12 atk. kam.) ir Rudy Gobert'as (10 atk. kam., 6 blk.) po 9.

Komandų statistika
Lietuva - Prancūzija
50 Taškai 49
45,9 proc. (17/37)  Dvitaškiai 30,6 proc. (11/36)
25 proc. (4/16) Tritaškiai 18,2 (4/22)
40 proc. (4/10) Baudų metimai  62,5 proc. (15/24)
42 Atkovoti kamuoliai 37
13 Rezultatyvūs perdavimai 9
3 Perimti kamuoliai 5
2 Blokai 7
24 Pražangos 16

FIBA nuotr./Vytenis Čižauskas
  • Pirmosios trys minutės buvo nervingos ir nerezultatyvios: geriau gynęsi lietuviai pirmavo 4:1. Vytenis Čižauskas prasiveržė po krepšiu, netrukus pataikė tritaškį ir išvedė Lietuvą į priekį – 11:8. Nuo 6-osios min. mūsiškiai perėmė iniciatyvą, puikiai po keitimo į žaidimą įsiliejo E.Mockevičius. D.Redikas smeigė tritaškį ir persvara tapo dviženklė – 20:9. Sėkminga gynyba ir rezultatyvus puolimas davė vaisių – po pirmųjų dešimties minučių – 24:11.
  • Lietuviai vertė klysti prancūzus ir antrojo kėlinio pradžioje jų pranašumas jau siekė 15 taškų (27:12). Tuomet Lietuva pateko į duobę: Prancūzijos krepšininkai surengė spurtą 11:0 (27:23), o mūsų šalies krepšininkai taškų nepelnė net šešias minutes. Pirmasis taškų sausrą nutraukė E.Ulanovas, vėliau sekė keli tikslūs metimai ir iniciatyvą pavyko susigrąžinti. Po antrojo kėlinio – 36:24.
  • Po didžiosios pertraukos Lietuvos ekipa pelnė keturis taškus be atsako ir susikrovė rekordinį šešiolikos taškų pranašumą (40:24). Prancūzai atsakė spurtu 7:0, nors daug klaidų darė ir vieni, ir kiti (40:31). Kėlinio pabaiga tokia džiuginanti nebuvo, o lietuviai, pelnę vos septynis taškus, leido varžovams priartėti – 43:36.
  • Lemiamas ketvirtis prasidėjo netiksliais lietuvių metimais, o prancūzai grėsmingai artėjo – 43:42. Pirmuosius taškus Lietuvos komanda pelnė prabėgus trim su puse minutės, o A.Butkevičius pataikė ir labai svarbų tritaškį – 48:42. Rinktinės taškus rinko nuo baudų metimo linijos – 49:45, bet varžovai įkrovė iš viršaus ir likus dviems minutėms sumažino atsilikimą iki dviejų taškų. Prasidėjus paskutinei minutei, prancūzai išlygino rezultatą 49:49, o Ž.Skučas pataikė vieną baudą iš dviejų – 50:49. Likus 14 sek, varžovai rengė ataką, bet suklydo ir lietuviai triumfavo vieno taško skirtumu – 50:49.