2013 07 07

Džiugi pasaulio jaunimo krepšinio čempionato pabaiga: Lietuvai – bronzos medaliai

Ilgas devynių mačų pasaulio jaunimo krepšinio čempionato maratonas Lietuvos devyniolikmečių rinktinei baigėsi sėkmingai – lietuviai namo vyks ne tuščiomis. Mūsų šalies jaunieji krepšininkai, vedami trenerio Tomo Masiulio, lemiamame mače dėl pirmenybių bronzos tik po pratęsimo palaužė Australijos bendraamžius 106:100 (21:18, 21:16, 14:28, 29:23, 21:15) ir iškovojo garbingą trečiąją vietą.
Jokūbas Gintvainis ir Justas Tamulis
Jokūbas Gintvainis ir Justas Tamulis / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Itin permainingose ir trilerį priminusiose rungtynėse buvo visko – triuškinimo 17 taškų skirtumu, atsitiesimo, nevilties gaidų ir pratęsimo. Ir net Marijaus Mikutavičiaus „Trijų milijonų“ dainos, lietuviams švenčiant pergalę bei džiaugiantis apdovanojimu.

Sekmadienio mače dėl trečiosios vietos lietuviai nuo pat pirmojo kėlinio minučių išsiveržė į priekį ir jau antrojo kėlinio viduryje turėjo susikrovę 17 taškų persvarą – 38:21.

Pamanę, kad darbas jau atliktas, lietuviai aprimo ir leido Australijai po truputį tirpdyti turimą persvarą.

Jau trečiojo kėlinio pradžioje varžovai ne tik ištirpdė 17 taškų skirtumą, bet ir išlygino rezultatą 45:45. O po kelių minučių Australija jau pirmavo 54:46. Maža to – įsibėgėję varžovai buvo susikrovę 9 taškų persvarą, bet tritaškių dėka lietuviai, likus žaisti ketvirtame kėlinyje 3 min., sugebėjo išlyginti rezultatą bei persverti jį savo naudai 73:72.

Prasidėjusiame nervų kare nugalėtojo nebuvo – ir lietuviai, ir australai galėjo pataikyti lemiamą metimą, tačiau po keturių kėlinių švieslentėje degė skaičiai 85:85. Komandos buvo priverstos žaisti pratęsimą.

Per jį J.Gintvainis ir T.Dimša pelnė ypač reikalingus tritaškius, lietuviai aktyviau gynėsi ir atakavo, pabėgo 95:89 ir nors australai vijosi – 100:92, 102:97, 105:100 – šventė galutinę bronzinę pergalę.

Lietuvai taškų pelnė: Tomas Dimša 19, Marius Grigonis 17,  Lukas Lekavičius 16, Simas Raupys ir Martinas Gebenas po 12, Jokūbas Gintvainis 9, Justas Tamulis 8, Rokas Gustys 5, Augustas Jankaitis ir Denisas Krestininas po 4.

Australijai daugiausia taškų pelnė: Dante Exumas 28, Dane'as Pineau 20 (14 atk. kam.), Kalau Van-Hoffe 16, Anthony Fischeris 14.

Ši akistata su australais – lyg sportinio gyvenimo juokeliai: per pasirengimą pasaulio jaunimo krepšinio čempionatui su australais mūsų šalies devyniolikmečių rinktinė buvo žaidusi tris kontrolinius mačus. Bet sekmadienį buvo kovojama ne draugiškame turnyre. Ir lietuviai, ir australai žaidė svarbiausią čempionato mačą – pasaulio pirmenybių (iki 19 metų) rungtynes dėl bronzos medalių.

Pirmąjį kontrolinį susitikimą su Australijos rinktine lietuviai pralaimėjo 56:72, tačiau 83:81 laimėjo antrąjį ir 71:68 pasiekė pergalę trečiajame mače.

Pusfinalyje Lietuva buvo sutriuškina galingai rungtyniaujančios JAV rinktinės – 60:100, o australai kitame pusfinalyje tik po dramatiškos kovos nusileido Serbijai 58:63.

Australai per 8 pirmenybėse žaistus mačus laimėjo keturias dvikovas ir tiek pat pralaimėjo: dukart nusileido Serbijai – 57:78 ir 58:63, JAV komandai – 51:94 ir Kinijai – 79:88, o šventė pergales prieš Senegalą (90:46), Braziliją (73:45), Rusiją (78:61) ir Ispaniją (87:76).

Tuo tarpu trenerio T.Masiulio vadovaujama komanda Prahoje, be nesėkmės prieš JAV ekipą pusfinalyjė, sykį turėjo pripažinti varžovų pranašumą – nors pirmame etape lietuviai šventė pergales 3-41 taško skirtumu, antrame etape jie 90:91 nusileido kroatams.

Didžiausiu skirtumu lietuviai nugalėjo Irano atstovus – 81:40.

Pirmame etape Lietuva įveikė Čekiją 77:74, iraniečius, Argentiną – 76:66. Antrame etape lietuviai įveikė Kanadą 82:76, pralaimėjo kroatams ir nugalėjo Ispaniją 61:59. Ketvirtfinalyje mūsų šalies atstovai nepasigailėjo Kinijos 89:58.

Rungtynės

Pirmasis kėlinys

Lietuviai buvo užsivedę ir iškart atkovojo ginčo kamuolį ir pelnė du taškus – pasižymėjo D.Krestininas. 2-ąją min. po M.Gebeno dvitaškio su pataikyta bauda, lietuviai pirmavo 7:2, tačiau australai atsakė tritaškiu.  4-ąją min. lietuviai pirmavo 9:5, tačiau australai  ne kartą galėjo sumažinti skirtumą, nes lietuviai nebrangino kamuolio ir lengvai atiduodavo jį varžovams.

Tačiau įvyko tai, kas turėjo įvykti – varžovai 5 min. išlygino skirtumą 9:9. Situacija išgelbėjo J.Tamulis, kuris tuoj pat pelnė tritaškį ir mūsų šalies ekipa pirmavo 12:9.

Beveik tris minutes Lietuvos krepšininkai negalėjo pelnyti taškų, tačiau po dar vieno J.Tamulio tritaškio rezultatas tapo 15:11 lietuvių naudai.

Paskutinę kėlinio minutę lietuviai pirmavo 16:11, tačiau po dviejų klaidų varžovai skirtumą sumažino iki minimumo – 15:16.

Greitos ir be gynybos vykusios pirmosios dešimt minučių baigėsi pirmaujant lietuviams 21:18.

Antrasis kėlinys

Antrąjį kėlinį sėkmingiau pradėjo žaisti lietuviai – po L.Lekavičiaus dviejų pelnytų baudos, R.Gusčio perimto kamuolio ir pelnytų taškų mūsų šalies atstovai 2 min. susikrovė net 9 taškų persvarą – 27:18.

3 min. lietuviai pirmavo 29:18,o jau  4-ąją min., po J.Gintvainio tritaškio, mūsų šalies ekipa pradėjo triuškinti varžovus – 34:21.

5-ąją min. lietuviai turėjo susikrovę 15 taškų persvarą – 36:21 ir varžovų treneriui nieko neliko, kaip paimti minutės pertraukėlę.

Likus kovoti 3 min. lietuviai turėjo solidų 17 taškų pranašumą – 38:21, 40:23.

Tačiau jau 8-ąją min. australai pelnė 9 taškus be atsako ir skirtumas sumažėjo iki 32:40. Tomas Masiulis buvo priverstas paimti minutės petraukėlę.

„Jie tik mėto tritaškius, o jūs žiūrite“, – kalbėjo T.Masiulis.

Paskutinę kėlinio minutę lietuviai ir toliau darė klaidas, o australai mažino skirtumą ir pailsęėti ekipos išėjo Lietuvai pirmaujant 42:34.

Po dviejų kėlinių Australijai daugiausia taškų pelnė: Dante Exumas 9, Dane'as Pineau 8.

Lietuvai: Martinas Gebenas 9 (5 atk. kam.), Justas Tamulis 6, Simas Raupys 5, Lukas Lekavičius, 5, Jokūbas Gintvainis 5.

Trečiasis kėlinys

Abi ekipos ir toliau labiau galvojo apie taškus nei gynybą, todėl jau pirmąją ketvirčio minutę rezultatas buvo 45:38 lietuvių nadai.

Blogiausia, kad lietuviai pateko į duobę, o Australijos atstovai naudojosi mūsų šalies krepšininkų klaidomis ir 4 min. jie sumažino skirtumą iki 43:45. Po to, kai autralai išlygino rezultatą 45:45, Tomas Masiulis paėmė minutės pertraukėlę.

„Žaidžiame. Nusiraminame“, – tokius nurodymus jis davė krepšininkams.

Po petraukos įvyko tai, ko nebuvo šiame mače – australai po D.Exumo  dvitaškio 6 min. pirmavo 47:46, o po dar vienos taiklios atakos – 49:46.

Lietuvos krepšininkai bandė gelbėtis tritaškiais, tačiau net trys iš eilės mesti tolimi metimai nesiekė tikslo, o varžovai tolo – 51:46, likus kovoti 3 min. – jau 54:46. Po A.Fischerio tritaškio metimo australai 8 min. turėjo 9 taškų persvarą – 60:51

Paskutinę ketvirčio minutę apsukų nemažinantys varžovai pirmavo 62:53, o lietuviai bandė iš paskutiniųjų jėgų pasivyti nubėgančius australus. Ir šiek tiek lietuviams pasisekė sumažinti skirtumą – po trijų kėlinių varžovai pirmavo 62:56.

Ketvirtasis kėlinys

Lietuvos ekipa jau nuo ketvirtojo kėlinio pradžios bandė presinguoti australus net jų aikštės pusėje, tačiau tai davė mažai naudos – 2 min. australai pirmavo 65:56.

3 min. lietuviai sumažino skirtumą iki 60:65, tačiau tuoj pat australai įsūdė tritaškį. Komandos negalvojo apie gynybą ir siekė pelnyti kuo daugiau taškų: iki 5 min. rezultatas kito itin greitai – 68:63, 70:66, 72:69.

6-ąją min.T.Dimša sukūrė stebuklą: pelnė tritaškį ir metė varžovui skirtą baudą – tad lietuviai per vieną ataką surinko 4 taškus ir pirmavo 73:72. Bet australai neliko skolingi – tai pat įmetė 4 taškus ir pabėgo 76:72.

Bet lietuviai nenuleido rankų: ne tik prisivijo varžovus, bet ir likus žaisti 2 min. L.Lekavičius persvėrė rezultatą mūsų šalies komandos naudai 78:77.

Likus žaisti 1 min. 48 sek. rezultatas buvo lygus 81:81. Likus žaisti 1 min. Lietuva pirmavo 84:82.

Likus kovoti 30 sek. rezultatas buvo 84:84 ir lietuviai nepataikė tritaškio. Mūsiškiai prasižengė ir D.Exumas pataikė vieną metimą, bet australai taip pat prasižengė. Likus žaisti 7 sek. Simas Raupis pataikė tik vieną baudos metimą ir lemiama ataka priklausė varžovams.

Tačiau nieko įdomaus australai nesukūrė, ir po keturių kėlinių – 85:85. Komandos privalėjo žaisti pratęsimą.

Pratęsimas

Komandos per pirmąją minutę apsikeitė taikliais metimais, tačiau J.Gintvainis įsūdė tritaškį ir lietuviai pirmavo 90:87. Likus kovoti 3 min. mūsų šalies atstovai po T.Dimšos tritaškio jau buvo atitrūkę 95:89. Nors varžovai bandė keisti mačo eigą, T.Dimšos pastangomis jiems to padaryti nesisekė: likis žaisti 1 min. 40 sek. lietuviai pirmavo 97:90.

Likus kovoti 1 min. S.Raupys įmetė šimtąjį tašką ir Lietuva pirmavo 100:92 bei niekam nekilo klausimą, kas bus bronzos medalių savininkas.

Tieasa, patys Lietuvos žaidėjai sukūrė šiokią tokią intrigą: leido po savo klaisų australams pelnyti 5 taškus iš eilės ir likus kovoti 44 sek. mūsiškiai pirmavo tik 102:97, tačiau ramiai sužaidę pabaigą ir laimėjo 106:100.