Dabar populiaru
Publikuota: 2013 balandžio 3d. 13:48

Krizės randai Lietuvos krepšinio žemėlapyje

Krepšinio kamuolys
„Scanpix“ nuotr. / Krepšinio kamuolys

Laikraštis „Sportas“ rašo: po Lietuvos ekonomiką kausčiusios krizės trijose pagrindinėse mūsų šalies vyrų krepšinio lygose – LKL, NKL ir RKL – neliko net dešimties savivaldybių komandų. Liūdniausia situacija – Rytų Lietuvoje, geriausia – Šiaulių apskrityje. Būtent čia krepšinio gerbėjai turi daugiausia galimybių rinktis, už kurią mėgstamą komandą sirgti.

Trijuose pagal pajėgumą nacionaliniuose čempionatuose šį sezoną iš viso žaidžia 57 krepšinio klubai – 12 Lietuvos krepšinio lygoje (LKL), 18 – Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL) ir 27 Regionų krepšinio lygoje (RKL). Tačiau jei palygintume dabartinį Lietuvos krepšinio žemėlapį su buvusiu prieš kelerius metus, išvystume nemažai skirtumų.

Dar 2009–2011 m. iš 57 savivaldybių (to paties miesto ir rajono savivaldybės traktuojamos kaip vienas vienetas, nebent turi atskiras komandas) tik 11 neturėjo savo krepšinio ekipos bent vienoje šalies lygoje. Tačiau praūžus ekonominei krizei krepšinio žemėlapyje nebeliko Varėnos, Rokiškio, Jurbarko, Pagėgių, Rietavo, Ignalinos, Visagino, Elektrėnų, Širvintų ir Ukmergės rajonų komandų.

Dzūkai neturi kuo pasigirti

Alytaus apskrityje gyvuoja vos dvi krepšinio komandos ir abi priklauso apskrities centrui – Alytaus miestui. NKL grumiasi „Dzūkija“, o RKL rungtyniauja „Savanoris“.

Apskričiai priklausantys Lazdijų ir Varėnos rajonai bei Druskininkų miestas neturi savo vyrų krepšinio komandų, rungtyniaujančių bent viename nacionaliniame čempionate. Varėna prieš kelerius metus turėjo savo komandą RKL, ji vadinosi Varėnos „Ekstra-Feniks“. Tačiau 2009–2010 m. sezonas šiai ekipai buvo paskutinis.

Druskininkų sporto centro direktoriaus pavaduotojas Gintaras Grigas paminėjo dvi pagrindines priežastis, kodėl jų miestas neturi krepšinio komandos: „Lėšas skiriame vaikų komandoms, skatiname jų tobulėjimą. Organizuojame klasių krepšinio varžybas, nemažai tam skiriame pinigų.

O juk žinote, kiek kainuoja išlaikyti komandas nacionaliniuose čempionatuose, tad tas lėšas geriau skiriame vaikų sportui. Kitas dalykas – gyventojų skaičius ir gimstamumas. Jei mieste per metus gimsta 160 vaikų, išauginti komandą yra labai sunku. Nėra visavertės atrankos – kas ateina, tas sportuoja.

Kas iš to, kad miestas turi savo vyrų krepšinio komandą, bet jai atstovauja visi žaidėjai, atvykę iš kitų miestų. Mes norėtume, kad bent dauguma būtų vietiniai žaidėjai. Turėti komandą vien tam, kad galėtumėm išleisti pinigus, – to nenorime.“

Tiesa, Druskininkai ne visada buvo juoda skylė Lietuvos krepšinio žemėlapyje. Prieš septynerius metus gyvavo „Druskininkai“, žaidę NKL ir lygoje, kurią vėliau pakeitė RKL.

„Neatmetame galimybės, kad ateityje vėl turėsime savo komandą. Bus geresnės sąlygos ar bent ekonominė situacija pasitaisys, tada galbūt sugrįšime į didįjį krepšinį“, – sakė G. Girgas.

Lazdijų rajono gyventojai krepšinį žaisti taip pat moka, be to, turi ir puikią krepšinio areną, tačiau nė viename iš čempionatų komandos nėra turėję. Lazdijų sporto centro krepšinio trenerio Ričardo Čepanonio teigimu, svarbiausia kliūtis yra finansai. Vis dėlto tikimasi, kad jau kitą sezoną pavyks debiutuoti RKL pirmenybėse.

„Mūsų miestelis mažas, nėra įmonių, todėl reikia prašyti finansavimo iš savivaldybės. Lazdijų vaikai treniruojasi, noriai dirba, turime ir neblogų žaidėjų, tačiau tinkamo požiūrio dar nesulaukėme. Aš manau, kad komanda būtų svarbi mūsų jaunimui kaip motyvavimo priemonė. Jie turėtų stengtis, žaisti ir turėti galimybę atstovauti Lazdijų komandai. Tai didelis motyvas“, – komandos naudą įžvelgė R. Čepanonis.

Rytų Lietuvoje – ne koks vaizdelis

Ne koks vaizdas pasitinka ir Rytų Lietuvoje. Utenos ir Vilniaus apskrityse randame vos keturias krepšinio komandas – Utenos „Juventus“ (LKL), Molėtų „Ežerūnas-Karys“ (NKL), „KK Trakai“ ir Anykščių „KKSC-Volupis“ (RKL).

Rajono centrų – Ignalinos, Visagino, Zarasų, Elektrėnų, Šalčininkų, Širvintų, Švenčionių, Ukmergės – gyventojai šiemet neturi galimybės sirgti už savo komandą nė viename iš nacionalinių čempionatų. Tiesa, prieš kelerius metus net penki iš minėtų aštuonių miestų turėjo savo ekipas RKL. Dar praėjusį sezoną gyvavo „Ignalina“ ir Elektrėnų „Hidras-Centauras“, 2010–2011 m. sezone žaidė Širvintų „Alekniškis“, 2009–2010 m. rungtyniavo „Visaginas“, 2008–2009 m. buvo ir Ukmergės „Olimpas“.

Ukmergės sporto centro direktorius Vytautas Tutlys pripažino, kad miestui reikia krepšinio komandos, bet lėšų stygius neleidžia dalyvauti RKL.

„Pateiksiu vieną pavyzdį. Jonava savo klubams šiemet skyrė 700 tūkst. litų, o Ukmergės vyrų ir moterų krepšinio bei futbolo komandos gavo po 5 000 litų.

Visi labai norėtume turėti komandą, kuri žaistų RKL. Kiekvienai sporto šakai svarbu turėti pagrindinę komandą, kurioje tobulėti galėtų perspektyviausi miesto sportininkai. Juolab kad mūsų komandai gali atstovauti ir čia mokyklas pabaigę Vilniuje studijuojantys žaidėjai.Turime ir noro, ir techninių galimybių – visos mokyklų sporto salės yra renovuotos. Trūksta tik pinigų“, – sakė V. Tutlys.

Tauragės apskritis pasigirti krepšinio komandų skaičiumi taip pat negali. Tuštumą tarp Jurbarko, Pagėgių ir Šilalės užpildo vienintelis Tauragės krepšinio klubas, besigrumiantis RKL pirmenybėse. 2009–2010 m. RKL rungtyniavo Jurbarko „Nemunas“, o 2010–2011 Pagėgiams atstovavo Vilkyškių pieninė, bet jų neliko.

Jurbarko sporto centro vadovas Antanas Domeika pateikė kelias komandos subyrėjimo priežastis, tačiau pagrindinė išlieka finansavimo stoka.

„Šešis sezonus žaidėme RKL, bet paprasčiausiai susiklostė tokia situacija, kad dėl lėšų stokos nebegalime dalyvauti. Tam įtakos turėjo ekonominė krizė. Deja, artimiausiu metu sugrįžti į didįjį krepšinį planų nėra, bet ne tik dėl lėšų stokos. Neturime ir tinkamo trenerio, kad žaistumėm tokio lygio lygoje“, – sakė A. Domeika.

Marijampolės apskrityje krepšinis dar taip pat turi vietos plėstis. Čia padėtį gelbėja tik regiono centras – Marijampolės miestas, kuriame yra trys komandos. NKL rungtyniauja „Sūduva-Mantinga“, o RKL žaidžia dvi jaunimo komandos – „ŽSM-Mantinga“ ir KK „Kadis“. Krepšinis šaknis įleidęs ir Šakiuose. Šio miesto komanda „Zanavykas“ iš RKL šiemet persikėlė į aukštesnę lygą NKL ir čia sėkmingai grumiasi. Tačiau šiais dviem miestais krepšinis Suvalkijos regione ir apsiriboja. Vilkaviškis, Kalvarija ar Kazlų Rūda savo komandų neturi.

Lyderiai Lietuvoje – šiauliečiai

Nepralenkiama yra Šiaulių apskritis, būtent čia krepšinio gerbėjai turi daugiausia galimybių rinktis, už kurią mėgstamą komandą sirgti. Visos septynios savivaldybės čia turi savo krepšinio komandų pagrindinėse Lietuvos lygose – LKL, NKL arba RKL. Aukščiausioje lygoje rungtyniauja „Šiauliai“. Antroje pagal pajėgumą lygoje žaidžia Joniškio „Delikatesas“, Pakruojo „Meresta“ ir Radviliškio „Radviliškis-Juodeliai“. Regionų krepšinio lygoje dalyvauja „SCKK Akmenė“, „Kelmė“, Kuršėnų „Grafų baldai-Kristalas“ ir „Saulė-Šiauliai“.

Komandų skaičiumi pasigirti gali ir gretima Panevėžio apskritis. Čia penkiose savivaldybėse pasiskirsčiusios septynios krepšinio komandos ir tik vienas iš rajonų centrų – Rokiškis – nuo 2010 m. nebeturi savos komandos.

Panevėžio miestui LKL atstovauja „Lietkabelis“, o RKL žaidžia „Omega-Irmus“ ir „Bangenė-Aivera“. Pasvalys taip pat turi savo atstovus LKL – tai „Pieno žvaigždės“, o RKL rungtyniauja „Pasvalio melioracija“. Kupiškiui Regionų lygoje atstovauja „SC-Dailista“, o Biržų garbę gina „Rinkuškių alus“.

Tik viena savivaldybė komandos neturi ir Telšių apskrityje – Rietavas. Žemaičiai NKL gali sirgti už „Mažeikius“ ir Plungės „Olimpą“, o RKL – už „Telšius“. Dar 2010–2011 m. sezoną Rietavui Regionų lygoje atstovavo „Liūtas“.

Lietuvos krepšinio sostinę Kauną taip pat supa nemažai komandų. Kauno apskrityje savo klubus pagrindinėse šalies pirmenybėse turi šie regiono centrai: Kėdainiai, Jonava, Prienai, Raseiniai, Birštonas. Be savo komandos lieka vienintelis Kaišiadorių rajonas, išugdęs vieną mūsų krepšinio žvaigždžių Ramūną Šiškauską. Prieš gerą dešimtmetį baigė gyvuoti R. Šiškausko pirmoji komanda Kaišiadorių „Baltija“.
Pajūryje žaidžia krepšinį

Nemažai ekipų yra ir pajūrio regione. Klaipėdos apskrityje veikia aštuonios komandos, pasiskirsčiusios beveik visuose rajonų centruose. LKL rungtyniauja Klaipėdos „Neptūnas“ ir Palangos „Palanga“, NKL grumiasi „Nafta-Universitetas“, „Gargždai-Bremena“, „Šilutė“, RKL žaidžia Klaipėdos „LCC tarptautinis universitetas“, Neringos „Kuršiai“ ir „Kretinga“. Savo komandos pastaruosius sezonus neturi tik Skuodas. Dar 2009–2010 m. gyvavo Skuodo komanda „Kuršasta“, tačiau pastarasis RKL sezonas jai buvo paskutinis.

Apibendrinant Lietuvos krepšinio žemėlapio duomenis, galima drąsiai teigti, kad nuo 2008 m. užklupusi ekonominė krizė turėjo nemažai įtakos ir krepšinio klubams. Vis dėlto Šiaurės ir Šiaurės vakarų Lietuvos regionai sugebėjo prie šios padėties prisitaikyti lanksčiau ir išsilaikyti krepšinio žemėlapyje. O kitoms apylinkėms, ypač Rytų Lietuvos, dar teks įdėti nemažai pastangų, norint sugrįžti į didįjį krepšinį.

sportas.info
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 24sek