2013 07 26

Latvijos jaunimas išstūmė mūsų krepšininkus į Europos čempionato užribį : Lietuva – Latvija 54:71

Lietuvos aštuoniolikmečių rinktinė turės tenkintis Europos čempionato vieta, už kurią neduodamas medalis. Mūsų šalies jaunieji krepšininkai, kuriuos treniruoja Saulius Štombergas, savo sėkmingą žygį medalių link baigė atsimušę į šeimininkų latvių barjerą: ketvirtfinalyje Latvijos bendraamžiai Rygos arenoje nurungė lietuvius 71:54 (16:11, 19:24, 21:12, 15:7) ir privertė mūsų atstovus rengtis kovoms tik dėl 5-8 vietų.
Domantas Sabonis
Domantas Sabonis / V.Mikaičio nuotr.

Mūsų šalies krepšininkų nesėkmę lėmė tragiškai sužaistas trečiasis kėlinys, po kurio iniciatyvą į savo rankas perėmę latviai jos neatidavė ir neleido lietuviams sumažinti įgyto 8-15 taškų pranašumo.

Akistatos pradžioje gausių žiūrovų palaikomi latvių žaidėjai pabėgo 10:6, o kėlinį laimėjo 16:11. Tačiau jau antrame ketvirtyje savo jėgą parodė lietuviai, kurie ne tik pasivijo varžovus, tačiau kėlinio viduryje turėjo 6 taškų persvarą – 27:21. Vis dėlto, lietuviai spartos neišlaikė ir leido latviams pasivyti – po 20 min. kovos rezultatas buvo lygus 35:35.

Trečiame ketvirtyje šeimininkai spurtavo 7:1, o baigiantis kėliniui jau turėjo 11 taškų pranašumą – 55:44. Nors Lietuvos krepšininkai puolė mažinti atotrūkį tritaškiais, jų pastangos buvo bevaisės: nekrito nei dvitaškiai, nei tritaškiai, latviai ne kartą pelnė taškus paskutinę atakos sekundę. Likus kovoti 3 min. Latvijos rinktinė turėjo 15 taškų pranašumą – 69:54 ir tapo aišku, kad lietuviams nepasiseks perlipti šeimininkų barjero.

Lietuvos ekipa Latvijos komandai nusileido pagal visus statistinius parametrus. Mūsų krepšininkai prasčiau atakavo – 37 proc. prieš 43 proc, atkovojo mažiau kamuolių – 34-40, atliko mažiau rezultatyvių perdavimų – 13-15, dažniau klydo – 19-11.

Lietuvos jaunių rinktinei taškų pelnė: Gediminas Žalalis 13, Domantas Sabonis 11 (10 atk. kam.), Ričardas Verbickas 7, Žydrūnas Jurgutis ir Haroldas Saprykinas po 6, Paulius Valinskas 5, Lukas Grabauskas 3, Dainius Chatkevičius 2, Norbertas Giga 1.

Latvijai daugiausia taškų pelnė: K.Porzingis (8/15 dvitaškiai, 8 atk. kam.) 17, R.Smitsas (6/8 dvitaškiai) 12, I.Zvigursas (5/9 dvitaškiai) ir A.Pasečnikas (6 atk. kam.) po 10.

Lietuviai ir latviai šiose pirmenybėse iki šios dienos akistatos buvo iškovoję po keturias pergales bei patyrę po du pralaimėjimus. Tiesa, Latvijos rinktinės krepšininkai abu kartus, kai iš aikštės traukė nuleistomis galvomis, buvo per žingsnį nuo pergalės. Kroatams pirmajame etape latviai nusileido tik 69:70, o antrajame vos 2 taškais turėjo pripažinti turkų pranašumą 62:64.

Latvija žengė į pusfinalį, kur susitiks su kroatais, kurie gan netikėtai lengvai ketvirtfinalyje 82:72 pranoko bendraamžius iš Rusijos. Būtent su šia ekipa lietuviai grumsis šeštadienį dėl teisės jau sekmadienį siekti iškovoti 5 vietą.

Rungtynės

Pirmasis kėlinys

Pirmieji kamuolį atkovojo Lietuvos jaunieji krepšininkai ir komandos lyderis Domantas Sabonis pelnė 2 taškus iš po krepšio. Tiesa, latviai tuoj pat išlygino rezultatą – 2:2.

Nors komandos nutarė žaisti greitą krepšinį, vis dėlto, klaidos puolime ir netaiklūs metimai lėmė, jog per 4 mačo minutes komandos pelnė po 4 taškus – 4:4.

Tačiau jau 5-ąją kėlinio minutę, po sėkmingo presingo per visą aikštę, latviai išsiveržė į priekį 8:6, 10:6. Supratęs, kad ekipa neturi priešnuodžių, Lietuvos rinktinės treneris Saulius Štombergas paėmė minutės pertraukėlę.

Tačiau latviai vis tiek diktavo savo sąlygas – 8 min. šeimininkai pirmavo 14:9. Sirgalių palaikomi jaunieji Latvijos krepšininkai be vargo laimėjo pirmąjį kėlinį 16:11.

Antrasis kėlinys

D.Sabonio pastangomis antrame kėlinyje lietuviams 2 min. pasisekė sumažinti skirtumą iki 16:18. D.Sabonis buvo pelnęs jau 6 taškus ir atkovojęs 5 kamuolius. Maža to – po Ričardo Verbicko mestų ir pataikytų trijų baudos metimų Lietuva 4 min. išsiveržė į priekį 19:18, bet latviai tuoj pat atsakė dvitaškių – 21:19.

Tačiau jau po Gedimino Žalalio dvitaškio Lietuvos rinktinė 6 min. susikrovė didžiausią persvarą – 24:21, o dar po kelių sekundžių – 27:21.

Latviai puolė mažinti skirtumą ir 8 min. jis tapo lygus 29:29. Per kitą minutę komandos taškus rinko baudų metimais, ir paskutinę kėlinio minutę rezultatas buvo 33:33. Nors per 60 sek. abi komandos galėjo pelnyti ne po du taškus, vis dėlto, po dviejų kėlinių rezultatas buvo lygos – 35:35.

Trečiasis kėlinys

3-iąją min. latviai turėjo 1 taško persvarą – 39:38. Laikrodžiui tiksint 4-ąją min. latviai surengė spurtą ir pabėgo 44:38. Tik sužaidus dar 3 min. Lietuvos komanda sugebėjo pelnyti bent tašką, bet latviai atsakė dar vienu taikliu metimu – 46:39.

Lietuvos krepšininkai siekė sumažinti skirtumą tritaškiais metimais, tačiau jie nekrito – jie pataikė vos 3 metimus iš 10. Likuis žaisti 2 min. latviai pirmavo 49:42.

Paskutinę kėlinio minutę šeimininkai įgijo dviženklę persvarą – 55:44, bet D.Sabonis šią persvarą sumažino trimis taškais – 55:47.

Tačiau latviai dar kartą sėkmingai atakavo ir po trijų kėlinių turėjo 9 taškų persvarą – 56:47.

Ketvirtasis kėlinys

3-iąją kėlinio minutę latviai jau turėjo 13 taškų pranašumą – 60:47. Nors lietuviai siekė kuo greičiau mažinti skirtumą, to padaryti nesisekė ir įpusėjus kėliniui latviai pirmavo 64:50.

Likus kovoit 3 min. Latvijos žaidėjai pelnė tritaškį ir rezultatas tapo itin tragiškas lietuviams – 54:69. Per likusias 180 sek. jie privalėjo panaikinti 15 taškų skirtumą. Deja, lietuviai per tas tris minutes nepelnė taškų ir nusileido 54:71.