Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

NCAA netrūksta mokslo diplomo Amerikoje siekiančių Lietuvos krepšininkų

Egidijus Mockevičius
fibaeurope.com nuotr. / Egidijus Mockevičius
Šaltinis: Eurobasket.lt
0
A A

Prasidėjo naujasis Nacionalinės studentų sporto asociacijos (NCAA) sezonas ir dauguma iš 344 universitetų komandų jau apšilo kojas krepšinio arenose, sutraukusiose šimtus tūkstančių žiūrovų. Ir šiemet NCAA išvysime jaunųjų krepšininkų iš Lietuvos, kurie aukštumų siekia ne tik krepšinio aikštelėje, bet ir moksluose.

Tarp dvylikos šį sezoną NCAA kovosiančių lietuvių krepšinio sirgaliai gali rasti ir jau anksčiau girdėtų pavardžių.

Ko reikia žaidėjams, savo tikslų siekiantiems anapus Atlanto? Kuo žaidimas Jungtinėse Amerikos Valstijose skiriasi nuo žaidimo gimtojoje Lietuvoje? Apie tai „Eurobasket.lt“ tinklalapiui papasakojo jau profesionalių krepšininkų duoną valgantys krepšininkai, kadaise žaidę NCAA. O šiuo metu JAV studentų lygoje dar žaidžiantys ir šalies universitetuose besimokantys krepšininkai pasidalijo žaidimo ir gyvenimo svetimoje šalyje įspūdžiais.

Pranašumas: galimybė ir sportuoti, ir įgyti išsilavinimą

Kiekvienais metais į JAV plūsta jaunieji Lietuvos krepšininkai. Daugumą jų sieja noras suderinti sportą ir mokslą.

Kad tai žaidimo Amerikoje pranašumas, sutinka ir šiuo metu Utenos „Juventus“ atstovaujantis krepšininkas Laimonas Kisielius.

„Žaidimo universitete didžiausias pliusas yra tas, kad mes galime žaisti aukšto lygio krepšinį, o kartu ir gauti gerą išsilavinimą, be to, įgyjame labai daug gyvenimiškos patirties.

Čia žaidėjai neuždirba pinigų, ir tai leidžia mažesniems universitetams bent šiek tiek pakovoti dėl geriausių vidurinių mokyklų krepšininkų. Jie gauna stipendiją ir pragyvenimą universitete, kas kainuoja didelius pinigus“, – sakė puolėjas, ne vienerius metus praleidęs „William & Marry“ koledže.

Panašiai kalba ir „Šiaulių“ ekipos garbę ginantis Vytautas Šulskis, kuris ketverius metus praleido „Youngstown State“ universitete. Jis teigia, jog nesigaili sprendimo išvykti į JAV.

„Išvykęs ten baigiau mokslus ir žaidžiau ganėtinai aukšto profesionalumo komandoje. Nors ir negaudavau atlyginimo, bet stipendija tuo metu padengdavo visas išlaidas.

JAV sudarytos geresnės sąlygos nei Lietuvoje, ten yra specialūs patarėjai, kurie padeda susidėlioti paskaitų laikus taip, kad nepraleistum jų, kai vyksta krepšinio sezonas. Ten dėstytojai yra supratingi, nors nuo tada, kai aš išvykau į JAV, situacija Lietuvoje taip pat smarkiai pagerėjo“, – savo įspūdžiais pasidalijo atakuojančio gynėjo ir lengvojo krašto puolėjo pozicijose rungtyniaujantis krepšininkas.

Daugiau aukštaūgių nei gynėjų

Iš dvylikos lietuvių, šį sezoną žaisiančių NCAA, vos du rungtyniauja gynėjų pozicijose. Vilniaus „Lietuvos ryto“ atakuojančio gynėjo Deivido Dulkio manymu, tiek mažai gynėjų iš Lietuvos gali būti dėl to, jog mažiau atletiškiems lietuviams į lygą patekti yra sudėtingiau nei ūgiu išsiskiriantiems jaunuoliams.

„Lietuviai yra žinomi dėl savo ūgio, mažiau atletiškiems gynėjams prasimušti į NCAA yra sunku. Daug talentingų gynėjų lieka Lietuvoje, čia pasirašo profesionalius kontraktus ir pagal NCAA taisykles jiems nebeleidžiama žaisti už universitetą. Tikrai sunku pasakyti, kodėl yra tiek mažai gynėjų“, – svarstė pagrindiniu „Florida State“ snaiperiu buvęs krepšininkas.

Visgi net ir aukštaūgiams patekti į NCAA 1-ojo diviziono universitetą nėra paprasta, o norinčių žaisti yra daugybė.

„Ką patarčiau? Miegoti krepšinio salėje. Jei nori žaisti, turi būti geresnis už visus“, – patarimo nepagailėjo L.Kisielius.

Aukštaūgiai iš Lietuvos išvyko dėl mokslų

Vienas iš Lietuvą palikusių aukštaūgių – Egidijus Mockevičius. Dvidešimtmetis 204 cm ūgio vidurio puolėjas, 2011 m. pripažintas naudingiausiu Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) žaidėju, nusprendė rinktis ne profesionalo karjerą, o studijas Amerikoje.

Nors aukštaūgis vis dar nėra apsisprendęs, kokią specialybę norėtų rinktis (JAV universitetuose tai galima padaryti kiek vėliau, nes iš pradžių mokomi visi pagrindiniai dalykai, o po to leidžiama apsispręsti – „Eurobasket.lt“),  jis yra tikras, jog toks sprendimas jam yra geriausias.

„Svarbiausia tokio pasirinkimo priežastis yra išsilavinimas. Po to bandymas save realizuoti kažkur kitur, kitoje šalyje bei kultūroje. Bet svarbiausia – išsilavinimas“, – savo pasirinkimo priežastis vardijo Europos čempionas.

„Evansville“ universiteto krepšininkas teigė, jog turėjo ir kitų variantų tiek JAV, tiek gimtinėje, tačiau pasirinko tai, kas jam atrodė geriausia. „Evansville“ jis bus ne vienas lietuvis – šiam universitetui taip pat atstovauja ir antrakursis Rokas Česnulevičius, tad, E.Mockevičiaus teigimu, apsiprasti naujoje šalyje ir komandoje jam nebuvo itin sudėtinga.

„Sunku tikrai nebuvo, nes apsiprasti padėjo draugas. Taip pat adaptaciją pagreitino treneriai su komanda“, – sakė jis.

Kitas aukštaūgis – Gabrielius Maldūnas – jau pradėjo savo antrąjį sezoną NCAA pirmenybėse. 206 cm ūgio devyniolikmetis  atstovauja „Darmouth“ universitetui.

Jaunasis krepšininkas tinklapiui „Eurobasket.lt“ sutiko kiek plačiau nupasakoti savo sprendimo priežastis bei pasidalinti įspūdžiais apie laiką, praleistą Amerikoje.

– Kodėl nusprendėte žaisti NCAA?

– Lietuvoje turėjau gana neblogas krepšinio perspektyvas, bet Steponas Kairys man suteikė galimybę išvykti mokytis į JAV. Tada buvau tik dešimtokas. S.Kairys man ir mano šeimai papasakojo apie JAV mokyklų ir universitetų mokslų ir sporto sistemą ir aš tiesiog negalėjau atsispirti pagundai ten pasimokyti ir pasportuoti.

Čia mokslai daug geriau suderinti su sportu. Visos mokyklos ir universitetai rūpinasi savo atletais, bando prisivilioti kuo geresnius sportininkus, kadangi Amerikoje visi žmonės domisi universitetų sportu. Čia visi sportininkai kovoja už savo universitetą ne dėl pinigų, o dėl to, kad gautų gerą išsilavinimą, kadangi universitetai suteikia sporto stipendijas.

– Kam teikiate prioritetą – krepšiniui ar mokslams?

– Mokausi bene stipriausioje NCAA lygoje pagal mokslą, todėl mokslas man lygiai tiek pat svarbus kiek ir krepšinis. Krepšinio visą gyvenimą nežaisiu, todėl noriu turėti ir atsarginį variantą. Visada bandau abu dalykus kuo geriau suderinti ir nenoriu, kad vienas kuris nukentėtų, nes niekada nežinau, kaip mano gyvenimas gali pasisukti.

– Kaip manote, ar JAV universitetuose yra suteikiamos geresnės sąlygos mokytis ir sportuoti nei Lietuvoje?

– JAV universitetuose sąlygos sportuoti ir mokytis yra žymiai geresnės nei Lietuvoje. Lietuvoje jauni krepšininkai žaidžia profesionaliai, todėl jų mokslas ryškiai nukenčia, nes suderinti treniruočių ir paskaitų grafikus yra labai sunku. JAV universitetuose viskas yra suderinta ir treneriai nori, kad jų žaidėjai gautų kuo geresnius pažymius. Sportininkai atstovauja tik savo universitetui. Taip yra lengviau viską suderinti nei Lietuvoje.

– Pirmas jūsų sezonas NCAA buvo sėkmingas. Ar po jo nesvarstėte galimybės pereiti į pajėgesnį universitetą, kuriame galėtumėte būti pastebėtas?

– Apie galimybę persikelti į kitą universitetą net nesvarsčiau, nes „Ivy“ lyga, kurioje žaidžiu, kasmet  kyla reitingų lentelėje. Šias metais iš daugiau kaip 30-ies konferencijų, esame 12-oje vietoje, nors prieš kelerius metus buvome  lentelės gale.

Treneris manimi labai pasitiki, esame jauniausia komanda visoje NCAA lygoje, todėl mūsų ateitis žada daug. O pastebėtas galiu būti ir čia. Europoje yra nemažai krepšininkų iš „Ivy“ lygos, tarp jų ir du Kauno „Žalgirio“ naujokai – Ibrahimas Jaaberas ir Jeffas Foote'as.

Visi lietuviai, įtraukti į šių metų NCAA komandų sudėtis: Lukas Poderis („East Tennessee State“), Rokas Česnulevičius („Evansville“), Eivydas Petrulis („Saint Mary‘s“), Martynas Bareika („Chattanooga“), Gabrielius Maldūnas („Darmouth“), Paulius Vinogradovas („Norfolk State“), Egidijus Mockevičius („Evansville“), Robertas Puleikis („Drake“), Michailas Bedulskis („UNC–Asheville“), Mindaugas Kačinas („South Carolina“), Laimonas Chatkevičius („South Carolina“), Nikolas Stauskas („Michigan“).

Eurobasket.lt
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 24sek