Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Arvydo Sabonio istorija: sudyla ir geležiniai Kauno vyrai

R.Kurtinaitis (dešinėje) ir A.Sabonis (kairėje) buvo vadinami geležiniais žmonėmis, nes gyveno ir žaidė netausodami savęs.
K.Vanago/BFL nuotr. / R.Kurtinaitis (dešinėje) ir A.Sabonis (kairėje) buvo vadinami geležiniais žmonėmis, nes gyveno ir žaidė netausodami savęs.
Šaltinis: 15min
0
A A

Legendinį krepšininką Arvydą Sabonį ištikęs infarktas tapo signalu geležiniais vyrais vadintiems jo kartos krepšininkams susirūpinti širdies reikalais ir kitomis sveikatos bėdomis. Lietuvą pasaulyje išgarsinę mūšiai krepšinio aikštelėje „auksinės gvardijos“ kariams kainavo išsukinėtus sąnarius, lūžusias galūnes, širdies aritmiją ir skrandžio opas.

Kauno „Žalgirio“ prezidentą A.Sabonį miokardo infarktas ištiko antradienio vakarą. Pasivaržęs su draugais krepšinio aikštelėje A.Sabonis po rungtynių pasijuto blogai. Iškviesta greitoji pagalba krepšininką skubiai nugabeno į Kauno klinikas.

Patyrę medikai išgelbėjo jo gyvybę. Kardiologai specialiu zondu pateko į priekinę vainikinę širdies arteriją ir pašalino joje buvusį nedidelį trombą. Po trumpos operacijos širdies darbas grįžo į normalų ritmą.

Pusantros paros Kauno klinikų Intensyviosios terapijos skyriuje praleidęs A.Sabonis vakar anksti ryte buvo perkeltas į paprastą palatą.

„Jo sveikata šiuo metu yra puiki. Rezultatais mes tikrai džiaugiamės ir aš tikiuosi, kad viskas bus gerai“, – sakė Kauno klinikų Kardiologijos klinikos vadovas prof. Remigijus Žaliūnas. Profesorius patikino, kad jei paciento sveikata taisysis taip sparčiai, kaip tikimasi, jis Kauno klinikose praleis maždaug 7–8 dienas. Vėliau A.Sabonio lauks kur kas ilgiau truksianti reabilitacija.

„15min“ kalbinti 46 metų A.Sabonio ir vyresnės kartos krepšinio veteranai pripažįsta, jog posakis „sportas – sveikata“ jų atžvilgiu skamba kaip juodojo humoro kalambūras.

Skausmas – gyvenimo palydovas

Jau per 40 metų perkopusius vyrus labiausiai kankina jaunystėje patirtos traumos, nuolatinė įtampa ir ne visada sveikas gyvenimo būdas.

Žalgirietis Gintaras Krapikas vaikšto su dirbtiniu klubo sąnariu, meniskas operuotas Valdemarui Chomičiui, chirurgo peilis ne kartą prisilietė prie jo bendraamžių Algimanto Brazio, Rimo Kurtinaičio, Šarūno Marčiulionio ir kitų krepšininkų.

„Skausmas yra profesionalaus sportininko gyvenimo dalis, su juo susitaikai. Žinoma, traumų sukeltą skausmą galima įveikti nuskausminamaisiais vaistais, tačiau jis veikia nervų sistemą, per tai ir širdį“ – „15min“ aiškino R.Kurtinaitis, kuriam teko žaisti Madrido „Real“ sulaužyta plaštaka, o į Seulo olimpiadą jis vyko kentėdamas kojos skausmus, bet drauge su SSRS rinktine iškovojo auksą.

Atidžiau rūpinsis sveikata

Vienas iš „Žalgirio“ šlovingosios 9-ojo dešimtmečio kartos žaidėjų V.Chomičius sakė jaunystėje nekreipęs didelio dėmesio į savo sveikatą.

„Tais laikais nebuvo tokios geros medicinos diagnostinės įrangos ir griežtos priežiūros, maisto papildų. Varydavom į aikštelę ištampytais kelių  raiščiais,  1995 m. Europos čempionate žaidžiau, nors buvo sužeistas kelio meniskas, net nežinojau to. Niekam nebuvo įdomu, kad alini savo sveikatą, privalėjai kautis negalvodamas, sušlubuos tau širdis sulaukus 40 metų, ar ne. Tais laikais buvo labai aiški motyvacija: iškrisi iš aukščiausios lygos, nežinia tuomet kokią duoną krimsi, ar iš viso jos turėsi“, – prisiminė dabar ne ką lengvesnę trenerio duoną kremtantis legendinis „Žalgirio“ kapitonas.

Krepšinio veteranai sakė, jog sovietiniais laikais ir truputį vėliau niekas nežinojo apie cholesterolį, nekalbėjo apie sveikatą tausojančias dietas.

V.Chomičius ir dabar, kaip ir jaunystės laikais, valgo tai, kas patinka, nežiūri į cholesterolio lenteles. Tačiau A.Sabonį ištikęs infarktas sujaudino buvusį komandos draugą.

„Nei Sabas, nei aš ar kiti mūsiškiai nebuvome pratę lakstyti pas daktarus vos šonui suskaudus. Bet reikės dažniau pasitikrinti pas gydytoją. Ką aš žinau, gal ir mano širdis jau nesveika, tik nieko nejaučiu. Kai pajausiu, kad tik nebūtų per vėlu. Nors man geriausi vaistai yra sportas. Gerai jaučiuosi pavargęs, o drybsant ant sofos apninka depresija“, – kalbėjo geležiniu žmogumi vadintas V.Chomičius.

Nežinojo, kokias tabletes ryja

Sužinojęs apie A.Sabonio ligą, atidžiau savo sveikatos žiūrėti nusprendė ir dar vienas buvęs žalgirietis A.Brazys.

Keista, kad Arvydui pirmajam, jauniausiam iš mūsų kartos, sušlubavo širdis

„Keista, kad Arvydui pirmajam, jauniausiam iš mūsų kartos, sušlubavo širdis. Jis žaidimo laikais sveikata nesiskųsdavo, išskyrus nuolatinę jo bėdą – kulno traumą“, – stebėjosi sportininkas. A.Brazys teigė, jog dabar krepšininkai gauna žymiai kokybiškesnes medicinos paslaugas, nei jo karta praėjusio amžiaus paskutiniais dešimtmečiais.

Tačiau tais laikais, jo manymu, sportininkai valgė daug sveikesnį, natūralesnį maistą, be genetiškai modifikuotų ir sintetinių medžiagų.

Kita vertus, nebuvo ir sveikatą stiprinančių maisto papildų, juos atstojo anuomet populiarios vitamino C injekcijos.

Tiesa, Šarūnas Marčiulionis prisiminė, jog sovietinių laikų pabaigoje krepšininkams būdavo siūlomos įvairios tabletės, kurių poveikis nežinomas.

„Mums tarsi bandomiesiems triušiams duodavo kažkokių preparatų. Nežinia, kokia jų sudėtis, koks poveikis sveikatai. Aš jų negerdavau, man geriausias papildas buvo šokoladas“,  – juokavo Š.Marčiulionis.

Pastaruoju metu krepšinio žvaigždė didelių problemų dėl sveikatos neturi, jų kildavo jaunesniame amžiuje. Po 1986 m. Johnsono taurės žaidynių įtampa Š.Marčiulioniui susargdino skrandį, teko operuoti stemplės opą.

Pakeitė gyvenimo įpročius

Šiuo metu rusų ekipą „Chimki“ treniruojantis R.Kurtinaitis nelaukė, kol sustreikuos širdis, jau prieš 15 metų pradėjo nuolat rūpintis savo sveikata.

Metė rūkyti, nevalgo riebaus maisto, jo mėgstamiausias patiekalas – kviečių gemalai, populiarus sveikuolių maistas.

Buvęs snaiperis pripažino, jog jaunystės laikais su draugais mostelėdavo ir stipresnio gėrimo stiklą, ir dūmą užtraukdavo. „Juk buvome jauni vyrai. Po sezono buvo tokia tradicija, atsipalaiduoti, alaus atsigerti. Bet saikingai ir laiku, nemanau, kad būtent jaunystės šėlionės paveikė A.Sabonio ir kitų mūsų draugų sveikatą“, – svarstė R.Kurtinaitis.

Kviečia į senjorų klubą

A.Sabonį ištikusios bėdos žinomos ir vyresnės kartos žalgiriečiams. Kauno miesto tarybos narys, 67 metų „Žalgirio“ veteranas Gediminas Budnikas, sirgo širdies aritmija, o jo bendraamžis, krepšinio veteranas Romas Venzbergas gyvena su šuntuota širdimi.

G.Budnikas mano, jog stambaus sudėjimo A.Sabonis pernelyg save alina daug sportuodamas, užmiršdamas, jog jam jau 46 metai.

Arvydas negali nelaimėti, jis trūks plyš veržiasi į pirmąsias gretas

„Arvydas negali nelaimėti, jis trūks plyš veržiasi į pirmąsias gretas. Bet reikia pasižiūrėti ir į pasą, į savo gimimo metus. A.Sabonis galėtų ateiti į mūsų, veteranų, klubą. Mes žaidžiame krepšinį eikvodami jėgų tiek, kiek leidžia medikai“,  – gyvenimiškos išminties jaunesnį kolegą mokė G.Budnikas.

Skaudžios netektys

Bene didžiausia Lietuvos krepšinio istorijoje tragedija įvyko 2004 m. spalio 16-ąją Kaune, Vidaus reikalų ministerijos (dabar Policijos mokymo centro) sporto salėje.

LKL rungtynių tarp  „Hidruvos-Atleto“ ir „Žalgirio“ metu mirė „Hidruvos-Atleto“ ekipos žaidėjas,  34 metų buvęs žalgirietis Tauras Stumbrys.

Prisėdusį pailsėti krepšininką staiga ėmė purtyti traukuliai, vyras išbalo, veidą iškreipė skausmas. Prišokę medikai, komandos draugai niekuo nebegalėjo padėti, krepšininkas mirė sustojus širdžiai.

Anksčiau laiko į Anapilį išėjo ir buvęs A.Sabonio kovų bendražygis Raimundas Čivilis. Jis mirė 2000 m. Kaune nuo tuberkuliozės, sulaukęs 41 metų. Baigęs sportininko karjerą R.Čivilis įniko į alkoholį, gyveno skurde, jį nuolat kankino širdies sutrikimai.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 24sek