Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2012 gegužės 21d. 11:23

Supertalentas dar netapo superžaidėju: ar Jonas Valančiūnas pasirengęs debiutui NBA?

Jonas Valančiūnas kels sparnus į NBA
15min ir Scanpix nuotr. / Jonas Valančiūnas kels sparnus į NBA
Jonas Valančiūnas sužaidė paskutinį savo sezoną Europoje ir keliasi į NBA. Vilniaus „Lietuvos ryto“ vidurio puolėjas kitą sezoną turėtų debiutuoti Toronto „Raptors“ ekipoje, kuri lietuvį 2011 metų NBA naujokų biržoje pasirinko 5 numeriu.

Ar J.Valančiūnas, žaisdamas Aleksandro Džikičiaus treniruojamame „Lietuvos ryte“ ir ragaudamas ne Eurolygos, o tik Europos taurės ir VTB Jungtinės lygos skonį, padarė tą pažangą, kurios buvo tikimasi prieš sezoną? Ar perspektyviausiu Lietuvoje vadinamas krepšininkas pasiruošęs žaidimui NBA?

„Nežinau, kokios pažangos iš jo buvo tikimasi, bet kad pažangą padarė – savaime aišku. Dėl to, kad ne pagal savo lygį sužaidė finalus, negalima sakyti, kad nepadarė pažangos“, – teigia vienas „Lietuvos ryto“ trenerių Darius Maskoliūnas.

„Galbūt kažkas tikėjosi dar daugiau, bet reiktų žinoti jo gimimo metus – jam tik šiemet sukako 20, – pridūrė treneris. – Manau, žmonės per daug iš jo tikisi. Tobulėjimo prasme jis kryptingai juda į priekį. Kad spragų yra, net kalbų nėra. Nėra abejonės, kad bus kur tobulėti nuvykus į NBA. Būtų keista teigti, kad jis visiškai – tiek techniškai, tiek fiziškai, tiek psichologiškai – jau dabar yra pasiruošęs NBA.“

D.Motiejūnas tobulėja sparčiau

Alfredo Pliadžio nuotr./Rūtenis Paulauskas
Rūtenis Paulauskas

Krepšinio treneris Rūtenis Paulauskas linkęs prieštarauti D.Maskoliūnui: akivaizdžią pažangą J.Valančiūno žaidime sunku įžvelgti. Lygindamas jis pasitelkia rudenį Hjustono „Rockets“ duris praversiančio Donato Motiejūno pavyzdį, o kalbėdamas apie silpno J.Valančiūno sezono priežastis pirštu duria į komandos strategą A.Džikičių.

„Kartais buvo gaila žiūrėti į J.Valančiūną. Tikėjausi, kad bus išnaudojamas šiek tiek geriau, kad jam bus suteikta daugiau galimybių ir turės geresnes sąlygas tobulėti. Manau, jis ir pats to tikėjosi. Nenoriu smerkti ar kaltinti paties krepšininko, nes matau, kad tai yra ne tik neeilinių gabumų žaidėjas, bet ir atviras ir doras žmogus, kuris stengėsi būti lojalus komandai ir vykdyti trenerio nurodymus, bet, deja, ne viskas išėjo kaip norėta. J.Valančiūnas dėl to ir liko šioje komandoje, kad paaugtų kaip žaidėjas. Ar paaugo? Mano manymu, nelabai“, – kalbėjo R.Paulauskas.

Manau, tiek klubas, tiek pats J.Valančiūnas tikėjosi didesnės pažangos, bet sąlygos ir aplinka, kurią kuria treneris, jam to neleido padaryti, sakė R.Paulauskas.

„Galime lyginti su D.Motiejūnu. Sopoto komandoje D.Motiejūnui buvo leidžiama labai daug. Jam buvo suteikiama ir laisvė, ir skiepijama drausmė. Nebuvo draudžiama žaisti individualiai, bet su sąlyga, kad ir komandos draugai nenukentės. Mes pamatėme, kokį kokybinį šuolį atliko šis žaidėjas. Nors prieš sezoną vienareikšmiškai buvo sakoma, kad J.Valančiūnas žymiai gabesnis ir perspektyvesnis jaunas žaidėjas nei D.Motiejūnas, dabar aiškiai matome, kad didesnę pažangą padarė pastarasis“, – lygino R.Paulauskas.

„Matau, kad J.Valančiūnui trūksta komandinio žaidimo patirties, greitesnio situacijų skaitymo, geresnio kamuolio perdavimo ir panašiai. Bet šis žaidėjas vis tiek yra nepaprastai pajėgus. Turi nepaprastai gerą šuolį, galėtų žymiai geriau būti išnaudojamas gynyboje, turi neblogą vidutinį metimą – buvo galima leisti dažniau jam atakuoti iš distancijos. Jis yra nepaprastai geras kovotojas, uždega komandos draugus, gali, kaip sakoma, numirti aikštelėje dėl kiekvieno kamuolio. Tai yra žaidėjas, kuriam reikėjo suteikti pasitikėjimo kreditą. Pajutęs, kad juo pasitikima, J.Valančiūnas būtų tobulėjęs kur kas sparčiau“, – svarstė krepšinio treneris.

Trūko Š.Jasikevičiaus?

Po blankių J.Valančiūno rungtynių neretai būdavo linksniuojamos Tyrese'o Rice'o ir Aleksandro Rašičiaus pavardės. „Lietuvos ryto“ įžaidėjams buvo dažnai priekaištaujama, kad jie nesugebėdavo išnaudoti J.Valančiūno.

D.Maskoliūnas kolegos A.Džikičiaus darbo nenorėjo komentuoti, tačiau savo nuomonę apie J.Valančiūno ir įžaidėjų sąsajas išsakė. Pasak jo, bėda ta, kad lietuviai visus įžaidėjus lygina su Šarūnu Jasikevičiumi.

„Š.Jasikevičius tik vienas toks Europoje, bet visi pagal tą patį kurpalių – pagal tai, ką matė Europos čempionate, pagal tai, kaip J.Valančiūnas buvo išnaudojamas rinktinėje, vertino ir T.Rice'ą bei A.Rašičių. Tačiau, kaip sakiau, Š.Jasikevičius tik vienas yra. Tiek T.Rice'as, tiek A.Rašičius, kiek jiems pavyko, stengėsi, ir nemanau, kad tikslinga juos kažkuo kaltinti.“

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Paulius Jankūnas,  `arūnas Jasikevičius ir Jonas Valančiūnas
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Paulius Jankūnas, Šarūnas Jasikevičius ir Jonas Valančiūnas

Galbūt tai, kad J.Valančiūnas yra pernelyg priklausomas nuo įžaidėjo, ir yra didžiausias jo trūkumas?

R.Paulauskas purto galvą: „Khalidas El-Aminas („Lietuvos ryto“ įžaidėjas 2010–2011 metų sezone, – red. past.) taip pat nebuvo puikiai kamuolius dalijantis įžaidėjas, tačiau tai netrukdė J.Valančiūnui žaisti labai naudingai. Nė vienas geras vidurio puolėjas nežaidžia labai gerai be įžaidėjo. Tai faktas. Nei Mike'as Batiste, nei Robertas Javtokas, nei kiti. Jei ir žaidžia gerai, gynybos dvigubinimas tą žaidimą gali nuslopinti. Todėl nematau didelio J.Valančiūno trūkumo šioje srityje.“

NBA pritaps nuo pirmų dienų?

Ir vis dėlto – ar J.Valančiūnas pasiruošęs debiutui NBA? Kiek svarbus jis bus „Raptors“ ekipai jau pirmąjį sezoną?

Nenorėkime dabar jau turėti superžaidėją. Kol kas J.Valančiūnas toks nėra. Jis vis dar supertalentas. Dar labai toli, kad taptų superžaidėju

„Daug priklausys nuo to, koks vaidmuo jam bus suteiktas. Ar daug bus žaidžiama per jį, ar jo vaidmuo bus tik epizodinis. Sunku prognozuoti, bet aš turiu nuojautą, kad NBA lygoje jis pritaps nuo pirmų dienų“, – teigė D.Maskoliūnas.

„70 proc. NBA žaidžiančių vidurio puolėjų turi tam tikrų užduočių ir yra ribotų galimybių. Jei gerai ginasi, į aikštelę leidžiami dėl gynybos. Jei atkovoja kamuolius, jie tai ir daro. O europiečiai, tokie kaip J.Valančiūnas, Darko Miličičius ar Nikola Pekovičius, be to, ką moka geriausiai, neblogai atlieka ir kitus veiksmus. Dėl to tokie žaidėjai yra brangūs, jie yra vertinami ir patrauklūs NBA rinkai“, – kalbėjo R.Paulauskas.

Anot jo, sunku pasakyti, ar J.Valančiūnas jau pasiruošęs žaidimui NBA. Bet, pasak R.Paulausko, jis dar turi laiko pasiruošti.

Nereikalaus greitų rezultatų

AFP/Scanpix nuotr./Jonas Valančiūnas
Jonas Valančiūnas

„Raptors“ iš J.Valančiūno kol kas labai daug nesitiki: tai ilgalaikis projektas ir niekas Toronte nepanikuos, jei lietuviui reikės laiko įsivažiuoti. Kita vertus, neslepiami ir lūkesčiai, kad jau pirmąjį sezoną J.Valančiūnas taps vienu pagrindinių veiksnių, siekiant vietos atkrintamosiose varžybose.

„Problema ta, kad naujokai retai sužiba iškart, ypač aukštaūgiai. Timą Duncaną, Amare’ą Stoudemire'ą ir Pau Gasolį galima vadinti išimtimis, – teigia Ericas Koreenas, „National Post“ krepšinio apžvalgininkas. – Neskaitant P.Gasolio, turime daugybę pavyzdžių, įrodančių, kaip vidurio puolėjams iš Europos būna sunku prisitaikyti NBA vos atvykus. Ypač tokiems žaidėjams, kurie mėgsta žaisti po krepšiu ir nepasižymi metimu iš vidutinio nuotolio.“

Patirtis, įgyta žaidžiant Europoje, daro J.Valančiūną išskirtiniu, kitokiu nei dauguma naujokų, sakė „Raptors“ strategas D.Casey

„Aš tikrai tikiu, kad patirtis, įgyta žaidžiant Europoje, daro J.Valančiūną išskirtiniu, kitokiu nei dauguma naujokų, kuriuos mes pasikviečiame. Europoje jis žaidė krepšinį su tikrais vyrais, ir tai, manau, yra priežastis, kodėl jis bus žingsneliu priekyje kitų naujokų“, – viename iš paskutinių pasisakymų apie J.Valančiūną kalbėjo „Raptors“ strategas Dwane'as Casey.

Pagrindiniais J.Valančiūno konkurentais kovoje dėl minučių aikštelėje įvardijami Edas Davisas ir Amiras Johnsonas. E.Davisas, 208 cm ūgio E.Davisas NBA lygoje praleido antrą sezoną. Šiemet 23 metų krepšininkas sužaidė 66 rungtynes (starto penkete – 9), vidutiniškai per 23,9 min. pelnydamas po 6,3 taško ir atkovodamas po 6,9 kamuolius. 206 cm ūgio 25 metų A.Johnsonui tai buvo septintas NBA sezonas, kuriame jis sužaidė 64 mačus (starto penkete – 43), vidutiniškai per 24,3 minutes rinkdamas po 7,1 taško ir atkovodamas po 6,4 kamuolio.

„Jauniems žaidėjams reikia laiko, kol perpranta visus NBA niuansus. Aš manau, kad Jonas su tuo susitvarkys. Bet mes tikrai neforsuosime įvykių. Aš tikrai nesakysiu treneriui, kad J.Valančiūnas privalo rungtynes pradėti starto penkete ar būtinai žaisti tiek ir tiek minučių. To tikrai nebus“, – tikina „Raptors“ prezidentas Bryanas Colangelo.

„Nenorėkime dabar jau turėti superžaidėją. Kol kas J.Valančiūnas toks nėra. Jis vis dar supertalentas. Dar labai toli, kad taptų superžaidėju“, – bene taikliausiai reziumavo D.Maskoliūnas.

Juliaus Kalinsko/15 minučių nuotr./Jonas Valančiūnas
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Darius Maskoliūnas ir Jonas Valančiūnas

FAKTAI

  • Sparčiausiai kylanti Europos taurės turnyro žvaigždė ir naudingiausias LKL reguliaraus sezono krepšininkas – tai vieninteliai titulai, kuriuos J.Valančiūnas pelnė šį sezoną. Jokių komandinių trofėjų.
  • „Lietuvos rytas“ šį sezoną įvairiuose turnyruose sužaidė net 73 oficialias rungtynes. 31-eriose iš jų J.Valančiūnas buvo naudingiausias (pagal statistiką) komandos žaidėjas. Palyginimui, Renaldas Seibutis naudingiausias „Lietuvos ryto“ krepšininkas buvo vos 10 rungtynių.

Jonas Valančiūnas: sunkus sezonas grūdino

Juliaus Kalinsko/15 minučių nuotr./Jonas Valančiūnas
Jonas Valančiūnas

„Šis sezonas man tikrai buvo labai sunkus tiek fiziškai, tiek psichologiškai, bet džiaugiuosi, kad jis buvo būtent toks. Kiekvienas sunkus dalykas mane grūdina. Kad ir kokie buvo sunkumai, mūsų komanda liko labai vieninga kaip kumštis. Nepaisant visų nesėkmių. Aš pats visuomet jaučiau komandos draugų palaikymą. Komanda nelaimėjo, o sau priekaištų visada turiu. Ir daug. Manau, pagerinti būtų galima viską, nes tobulėjimui ribų nėra. Tai priklauso nuo to, kiek dirbsi ir kiek nori iš savęs išspausti. Aš visuomet noriu maksimumo. Iki NBA dar laukia vasara. Aš daug dirbsiu, stengsiuosi sustiprėti fiziškai. Sunkumų nebijau. Jeigu nuo jų bėgsiu ir bandysiu išvengti, nebus gerai. Važiuosiu ten su pozityviomis mintimis. Važiuosiu alkanas.“

UŽSIENIO SPECIALISTŲ NUOMONĖS

Nuomonės apie J.Valančiūno pažangą ir pasirengimą šuoliui į NBA paklausėme ir užsienio krepšinio apžvalgininkų. Jiems uždavėme tuos pačius du klausimus: ar J.Valančiūnas per sezoną padarė tokią pažangą, kokios tikėjotės, ar debiutui NBA „Lietuvos ryto“ aukštaūgis jau pasiruošęs?

  • Rafaelis Uehara | Thebasketballpost.com apžvalgininkas:

„J.Valančiūnas nepatobulėjo tiek, kiek aš tikėjausi. Žaidimo minutės nebuvo problema, todėl akivaizdaus progreso nebuvimas yra sunkiai suprantamas. Sunku pasakyti, kiek tai jo paties, kiek trenerio kaltė. Kita vertus, jaučiu, kad žaisti NBA fiziškai jis yra pasiruošęs. Viršutinę kūno dalį, žinoma, dar reikia patreniruoti, tačiau J.Valančiūnas atrodo gana tvirtas, kad galėtų stumdytis su varžovais, vos atvykęs į NBA. Gynyboje jo ilgos rankos ir mobilumas „Raptors“ komandai iš karto duos tą naudą, kurios tikimasi. Tai treneris D.Casey mielai išnaudos, tikėdamasis, kad komandoje turi antrą Tysoną Chandlerį.“

  • Cagri Turhanas | Turkijos krepšinio apžvalgininkas (Yazihaneden.com)

„Puolimo įgūdžių jis nepagerino tiek, kiek aš tikėjausi. Kita vertus, aukštaūgiams paprastai prireikia daugiau laiko, kol pagerina savo žaidimą, tad apčiuopiamo progreso nebuvimas iš dalies yra suprantamas. Svarbu tai, kad šiemet komandoje jam teko žymiai didesnis vaidmuo nei anksčiau. Tad net jei ir nepatobulino žaidimo baudos aikštelėje ar metimo iš vidutinio nuotolio įgūdžių, įgyta patirtis jam padėjo paaugti kaip žaidėjui. Be to, gynyboje J.Valančiūnas tapo kur patikimesnis žaidėjas. Tai pažanga, kurios statistikos skaičiuose neįžvelgsi.

Tai, kad šiemet teko žaisti su mažiau kūrybingais įžaidėjais, tik padėjo jam tobulėti. Paprasta užbaigti atakas dėjimais, kai kamuolį tarsi ant lėkštutės padeda tokie įžaidėjai kaip Š.Jasikevičius

Ar jis pasiruošęs NBA? Tai susiję su tuo, kiek „Raptors“ planuoja jį išnaudoti. Kad gautų daugiau žaidimo minučių, J.Valančiūnas turi tapti patikimesniu metiku ir gerokai praplėsti veiksmų baudos aikštelės prieigose arsenalą. Kita vertus, dėl dalykų, kuriuos jau dabar atlieka gerai, jis jau dabar vertas 15-20 minučių aikštelėje per kiekvienas rungtynes. Puikiai kovoja dėl kamuolių ir žino, kaip pabaigti ataką, atsidūrus arčiau krepšio. Kaip solidus kovotojas dėl atšokusių kamuolių jis, ko gero, užsirekomenduos anksčiau nei kaip stiprus vidurio puolėjas.

Vis dėlto komandos žaidimo koncepcija ir trenerio pasitikėjimas taps svarbiausiu dalyku. Tinkama įžaidėjo buvimas šalia gali gerokai pagerinti jo žaidimą, ypač jei bus išnaudojamas žaidime du prieš du. Visi puikiai pamename, kaip Jonas žaidė Europos čempionate, kai šalia buvo Šaras. Toronte jam teks žaisti su Jose Manueliu Calderonu, ir tai, ko gero, ne pats geriausias variantas J.Valančiūnui. Jei pavyks susitvarkyti su spaudimu, kurį kelia į jį dedamos viltys, J.Valančiūnas gali tapti daugiau nei vidutinio lygio vidurio puolėju, o tai NBA lygoje jau yra vertinama.“

  • Simonas Jatschas | In-the-game.org apžvalgininkas:

„Ar padarė pažangą, kurios tikėjausi? Be abejonės, taip. Aš suprantu, kad Lietuva ir, ko gero, Torontas, turėdami tokį perspektyvų žaidėją, yra labai nekantrūs, ir tai normalu. Tačiau Jonui tik 20 metų. Negali tikėtis, kad būdamas tokio amžiaus jis jau bus visiškai subrendęs krepšininkas. Manau tai, kad šiemet teko žaisti su mažiau kūrybingais įžaidėjais, tik padėjo jam tobulėti. Paprasta užbaigti atakas dėjimais arba metimais iš po krepšio, kai kamuolį tarsi ant lėkštutės padeda tokie žaidėjai kaip Š.Jasikevičius ar K. El-Aminas. Šiemet dažniau teko pačiam bandyti susikurti progas metimui ir pasistumdyti baudos aikštelėje. Tai paaiškina suprastėjusį pataikymo procentą. Pagal tai, ką mačiau, galiu pasakyti, kad, kaip 20-metis vidurio puolėjas, baudos aikštelėje žaidžia tikrai daug žadančiai. Dėl „Lietuvos ryto“ žaidimo stiliaus, pagrįsto nuolatiniu kamuolio judėjimu, kamuolio perdavimo įgūdžiai taip pat patobulėję. Jam dažnai tekdavo „perskaityti“ varžovų gynybą, kad galėtų priimti sprendimą, kada geriausia atmesti kamuolį gynėjams.

Laiko prisitaikyti NBA reikia netgi tokiems patyrusiems žaidėjams kaip Tiago Splitteris. Jono tai taip pat laukia. Kai tik pereis šį periodą, viskas bus gerai. Jis turi puikų darbinį motorą, pasižymi pavyzdine darbo etika. Manau, kovoti dėl atšokusių kamuolių NBA lygoje jam išties seksis puikiai. Tai suteiks pasitikėjimo. Žinoma, sudėtingesnis klausimas – kiek efektyvus J.Valančiūnas bus puolime? Manau, kad Jonas solidžiu NBA žaidėju taps kur kas anksčiau nei efektyvia ir subalansuota jėga atakose.“

FIBA nuotr./Jonas Valančiūnas (kairėje)
FIBA nuotr./Jonas Valančiūnas (kairėje)
  • Ryanas Wolstatas | „Toronto Sun“ krepšinio apžvalgininkas:

„Nedaug šiemet mačiau jį žaidžiantį, todėl nėra lengva atsakyti. Pagal tai, ką mačiau, jis neatrodė pasimetęs, žaisdamas vyrų krepšinį. Žinoma, dar reikia sutvirtėti, tačiau žaidė produktyviai ir ypač solidžiai atrodė gynyboje. Aš pasikliauju ekspertais, kurie J.Valančiūną, nepaisant jauno amžiaus, išrinko geriausiu vidurio puolėju LKL. Tai sufleruoja, kad jam sekėsi gerai ir kad jis patobulėjo. Žinau, kad Sonny Weemsas ir kiti buvę NBA žaidėjai, rungtyniavę Lietuvoje, liko juo sužavėti. Žinau ir tai, kad „Raptors“ klubas taip pat yra patenkintas J.Valančiūno progresu.

Ar jis pasiruošęs NBA? Taip. Ar jis pasiruošęs taip, kad taptų NBA žvaigžde jau pirmąją dieną? Ne. Aukštaūgiams visuomet reikia laiko.

Ar jis pasiruošęs NBA? Taip. Ar jis pasiruošęs taip, kad taptų NBA žvaigžde jau pirmąją dieną? Ne. Aukštaūgiams visuomet reikia laiko. Tačiau jis turi didelį pranašumą prieš vidurio puolėjus, kurie į NBA ateina iš NCAA – jis turi kelerių metų vyrų varžybų patirties. NBA yra kitokia, žaidėjai čia stipresni ir didesni, bet tas skirtumas Jonui nebus toks ekstremaliai didelis, koks būna iš universitetų atėjusiems žaidėjams. Be to, tos patirties J.Valančiūnas semsis ir vasarą – jis žais prieš geriausius pasaulio vidurio puolėjus olimpinėse žaidynėse (neįsivaizduoju, kad Lietuva ten nepatektų). Visiškai tikiu tuo, kad Jonas Toronte taps svarbiu žaidėju vos atvykęs.

Jis čia žais su puikiai žaidimą du prieš du išmanančiu įžaidėju. Kad ir kas tai bebūtų – J.Calderonas ar Steve'as Nashas, su kuriuo „Raptors“ sieks pasirašyti sutartį. Jei nepavyks susitarti su S.Nashu, „Raptors“ bandys prisivilioti Jeremy Liną arba Goraną Dragičių. Bet kuris iš šių įžaidėjų tiktų J.Valančiūnui, kuris mėgsta žaisti du prieš du.

Manau, kad „Raptors“ neskubės mesti J.Valančiūno į katilą. Manau, sezoną Jonas pradės kaip atsarginis žaidėjas, pirmaisiais mėnesiais vietą starto penkete užleisdamas, pavyzdžiui, Aaronui Gray'ui. Jam reikės įrodyti, kad yra vertas daugiau minučių. Vis dėlto nemanau, kad Jonas iš pradžių bus tik statistas – matau jį kaip produktyvų atsarginį žaidėją. Tačiau reikės laiko, kol jis taps vidutinio lygio ar pirmo ryškumo starto penketo vidurio puolėju.“

T.Lukaio/BFL nuotr./Robertas Javtokas ir Jonas Valančiūnas
T.Lukšio/BFL nuotr./Robertas Javtokas ir Jonas Valančiūnas

 

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tik prenumeratoriams

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

00:42
06:13
24:15

15min metų knygų rinkimai

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Naujas testas
Parašykite atsiliepimą apie 24sek