2020 02 24

Košmaro išvengti pavyko: Lietuva galingu spurtu parbloškė Čekiją

Lietuvos rinktinė pirmajame atrankos į 2021-ųjų Europos čempionatą lange juodžiausio įmanomo scenarijaus išvengė. Beviltiškai penktadienį Belgijoje kritę lietuviai per vargus, bet sugebėjo reabilituotis – pirmadienio vakarą Dariaus Maskoliūno auklėtiniai po nuostabaus ketvirto kėlinio 97:89 (19:20, 23:27, 20:20, 35:22) nugalėjo Čekijos rinktinę. Nors vargo buvo labai daug.
Eimantas Bendžius
Eimantas Bendžius / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Čekai, beje, yra garantuoti dėl dalyvavimo Senojo žemyno pirmenybėse, mat turnyras vyks jų šalyje.

Bet tai nesumažino Čekijos ambicijų Vilniaus „Siemens“ arenoje. Jau nuo rungtynių pradžios svečiai išsiveržė į priekį 6:0, o D.Maskoliūnas greitai ant suolo patupdė Donatą Motiejūną, nespėjusį paskui oponentus gynyboje. Į aikštę žengęs Laurynas Birutis ir kovingumą demonstravęs Arnas Butkevičius laikė Lietuvos komandą kovoje. Po pirmų 10-ties minučių čekai priekyje buvo 20:19.

Po pasitarimo vaizdas tik pablogėjo, kai Čekija pradėjo kiek geriau pataikyti iš toli. Tuomet Lietuvos vežimą pats vienas tempti ėmė Eimantas Bendžius, įsišaudęs iš trijų taškų zonos sau gerai pažįstamoje arenoje. Net 17 taškų per antrąjį ketvirtį suvertęs Vilniaus „Ryto“ puolėjas neleido varžovams sprukti į priekį, bet į pertrauką mūsiškiai išėjo atsilikdami 42:47.

Trečiajame kėlinyje Lietuvos komanda turėjo jau ir 9 taškų deficitą po geros čekų atkarpos (56:65), bet tuomet A.Butkevičiaus dvitaškis su pražanga ir vėl apie save priminęs E.Bendžius kiek apkarpė varžovų pranašumą. D.Maskoliūnas ne kartą skėsčiojo rankomis ir dengėsi delnais veidą, bet mažai kas sekėsi mūsų komandai. Prieš lemiamą atkarpą Čekija buvo priekyje 67:62.

18:0 – taip kėlinį pradėjo Lietuvos rinktinė, pagaliau pradėjusi žaisti protingai, kietai ir simpatiškai. „Siemens“ arena užsikūrė, o jos šeimininkai įgijo ir dviženklę persvarą (80:67). Nors lietuvių pabėgimas turėjo pabaigą, bet susikrauto pranašumo D.Maskoliūno auklėtiniai jau neišbarstė.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Eimantas Bendžius

Net 26 taškus Lietuvos komandai pelnė E.Bendžius, pataikęs abu dvitaškius ir 6 tritaškius iš 9. Puolėjo sąskaitoje – 29 naudingumo balai.

Po krepšiais puikiai tvarkęsis L.Birutis surinko 17 taškų.

Rinktinėje debiutavęs Rokas Jokubaitis antroje susitikimo pusėje pavadavo krūtinę susižeidusį Mantą Kalnietį, bet į ugnį įmestas jaunuolis iš pradžių kiek perskubėjo, tačiau nesudegė svarbiausiu metu. Žalgirietis per 22 minutes pelnė 7 taškus (2/7 dvit., 0/1 trit.) ir atliko 6 rezultatyvius perdavimus.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Laurynas Birutis ir Rokas Jokubaitis

Lietuviai šiame susitikime pataikė 49 proc. dvitaškių (20/41) ir net 52 proc. tritaškių (12/23).

Kovą dėl kamuolių aikštės šeimininkai laimėjo 36:26. Iš viso Lietuvos komanda atliko net 30 rezultatyvių perdavimų.

Kitose C grupės rungtynėse Belgija 88:72 nugalėjo Daniją ir įsitvirtino lentelės viršuje.

Komanda Sužaista Perg. Pral. % Pelnyta Praleista +/- Tšk.
1. Belgija 2 2 0 100 174 137 37 4
2. Lietuva 2 1 1 50.0 162 175 -13 3
3. Čekija 2 1 1 50.0 164 168 -4 3
4. Danija 2 0 2 0 143 163 -20 2

Lietuva: E.Bendžius 26 (2/2 dvit., 6/9 trit., 4/5 baud. met., 4 atk. kam., 29 naud. bal.), L.Birutis 17 (5/8 dvit.), A.Butkevičius 11 (8 atk. kam., 15 naud. bal.), D.Motiejūnas 10 (7 atk. kam.), M.Kuzminskas 9, T.Dimša 8, R.Jokubaitis 7 (6 rez. perd.), P.Valinskas 5 (3 rez. perd.), J.Mačiulis 4.

Čekija: V.Hrubanas 26, P.Auda 16, J.Bohačikas 11.

Lietuva STATISTIKA Čekija
20/41 (49 proc.) Dvitaškių pataikymas 29/42 (69 proc.)
12/23 (52 proc.) Tritaškių pataikymas 7/23 (30 proc.)
21/28 (75 proc.) Baudų metimų pataikymas 10/17 (59 proc.)

Ketvirtas kėlinys. Lietuva – Čekija

40 min. Pergalė.

39 min. L.Birutis nubaustas nesportine pražanga už smūgį varžovui alkūne, bet pergalė jau kišenėje – 92:80.

Donatas Urbonas Donatas URBONAS, Eurolyga.lt redaktorius

Šių rungtynių pozityvas – Rokas Jokubaitis. Neįtikėtina, kaip 19-metis įžaidėjas suvaldė savo emocijas debiutinėse rungtynėse ir iš perdegusio debiutanto sugebėjo iškepti gerą blyną. Jis visiškai sukontroliavo kritinę situaciją ketvirtajame kėlinyje, kai dėl traumos žaisti nebegalėjo Mantas. Rungtynių pozityvas Nr. 2 – Laurynas Birutis, puikiai pakeitęs paskui čekus ir D.Maskoliūno nurodymus nesuspėjusį D.Motiejūną. Dėl pergalės ramu, bet rinktinės trenerių štabas ateičiai turės daug apmąstymų.

38 min. Skirtumas laikosi toliau. L.Birutis užtikrintai žaidžia puolime – 89:78.

36 min. T.Dimša irgi pataikė iš toli – 83:73.

Kęstas Rimkus Kęstas RIMKUS, 15min sporto redaktorius

„Siemens“ arenoje kažkas sunkaus nukrito nuo širdies. Lietuvių spurtas 22:1 su emocijomis trykštančiu R.Jokubaičiu, tritaškius pataikiusiais E.Bendžiumi ir M.Kuzminsku bei po krepšiais lėtai, bet užtikrintai besisukančiu L.Biručiu.

34 min. Protingas žaidimas toliau duoda vaisių. R.Jokubaitis pagaliau pelnė taškus po prasiveržimo – 76:67.

33 min. Na pagaliau galima sakyti, kad Lietuva žaidžia simpatišką krepšinį. E.Bendžiaus ir M.Kuzminsko tritaškiai didina persvarą – 74:67.

32 min. L.Birutis! Du taškai ir pražanga – 68:67.

31 min. P.Valinskas pataikė tritaškį paskutinėmis atakos laiko sekundėmis – 65:67.

Trečias kėlinys. Lietuva – Čekija 62:67

30 min. E.Bendžius vėl priminė apie save. Šįkart pataikė dvitaškį su pražanga – 62:66.

Mantas kalnietis purto galvą. Jis skausmo perkreiptu veidu sako treneriui, kad „ne“. Prie įžaidėjo prisistato ir Vytenis Trumpickas, ir Rimtautas Gudas – Lietuvos rinktinės gydytojai. Baisu, bet rungtynes greičiausiai teks baigti žaidimui diriguojant 19-mečiui Rokui Jokubaičiui.

29 min. Dar du varžovų taškai. Atsilikome jau devyniais taškais, bet tuomet A.Butkevičius pataikė tritaškį – 59:65.

Jau antrą kartą per šį mačą lietuviai žaidžia žemu penketu be tikro vidurio puolėjo. Bet ir tai neveikia. Gal pirmojoje eilėje sėdintys broliai Lavrinovičiai praverstų? Jie persimetė keliais žodžiais su greta sėdinčiu Jonu Kazlausku, kuris turbūt užjaučia D.Maskoliūną. J.Kazlauskas vieną nesėkmę mače su čekais buvo patyręs 1999 metų Europos čempionate.

27 min. Sėkminga Čekijos atkarpa didina Lietuvos deficitą – 56:63.

26 min. Nelengvas, bet svarbu taiklus J.Mačiulio dvitaškis – 55:57.

D.Maskoliūnas nusivylęs užsidengė rankomis veidą. Prieš tai jis žėrė priekaištų laviną D.Motiejūnui, kai šis atšoko nuo Vojtechno Hrubano, palikęs taikliarankį čeką. Treneris dūsavo visu kūnu ir po to, kai Tomas Dimša įlipo į čekišką gynybos sieną.

25 min. Dar vienas J.Bohačiko sėkmingas epizodas.

Mantas Kalnietis skausmo persmelktu veidu sėdi atsarginių suolo gale. Įžaidėjas susiėmęs ar tai už krūtinės raumens, ar už peties. Iš skausmo jis net nežiūri į parketą. Mums skauda kartu su Mantu. Ir žiūrint į aikštę.

23 min. D.Maskoniūnas užsidengė veidą rankomis po eilinių varžovų taškų „du prieš du“ situacijoje. Lietuva pralaimi – 50:53.

21 min. D.Motiejūnas taškais pradėjo antrąją rungtynių pusę – 46:47.

Antras kėlinys. Lietuva – Čekija 42:47

20 min. Kėlinį čekai uždarė dvitaškiu paskutinę sekundę. Vaizdelis prastokas.

19 min. V.Hrubanas pataikė tritaškį ir lietuviai vėl atsilieka – 42:44.

Čekai randa kelius link lietuvių krepšio taip pat lengvai, kaip kareivis Šveikas atsidurdavo traktieriuje. Gerai, kad yra Eimantas Bendžius šįvakar nuostabus, jis žino visus kelius „Siemens“ arenoje.

Matosi, kas čia šeimininkas! Penki tritaškiai ir 17 Eimanto Bendžiaus taškų vien per antrą kėlinį!

18 min. E.Bendžiuuuus! Jau prašė keitimo E.Bendžius, bet smeigė ir dar kartą iš trijų taškų zonos – 42:41.

18 taškų „Ryto“ puolėjo sąskaitoje.

17 min. Dar vienas E.Bendžiaus šūvis iš toli – 37:41.

15 min. Tritaškį pataikė ir A.Butkevičius. Labai reikia tolimų metimų lietuviams šiose rungtynėse – 34:39.

14 min. Oi, oi, oi... M.Kalniečio perdavimas į užribį, o Čekija per nepilnas 4 minutes šiame kėlinyje pelnė 17 taškų. E.Bendžius bando laikyti Lietuvą rungtynėse tritaškiais – 31:37.

Kibirkštys prie Lietuvos rinktinės suolo. Darius Maskoliūnas išsitraukia vieną piktesnių Šaro versijų ir prie šoninės linijos auklėja Paulių Valinską. Pokalbis tęsiasi ir po minutės pertraukėlės. Keistas emocijų protrūkis.

13 min. V.Hrubanas ir E.Bendžius apsikeitė tritaškiais. Dar vieną tolimą bombą įleido M.Peterka. Lietuviai vis dar nesėkmingai vejasi svečius – 28:35.

12 min. Lietuviai gerai pasidalino kamuoliu, o tos dalybos baigėsi E.Bendžiaus tritaškiu – 25:25.

Netrukus pats E.Bendžius gavo nesportinę pražangą. Kiek keistokas švilpukas.

11 min. M.Kuzminskas tritaškiu sušvelnino rezultatą – 22:23.

Pirmas kėlinys. Lietuva – Čekija 19:20

Lietuvos rinktinė vien per pirmą kėlinį atkovojo net 11 kamuolių puolime. Nesu matęs tokių skaičių. Tie antrieji šansai kol kas gelbėja nacionalinę komandą, kurios žaidimas per 10 pirmųjų minučių paliko labai slogų įspūdį. Labai.

Lietuvos rinktinės vyrų nusiteikimas visiškai kitas nei prieš tris dienas Belgijoje. Nors susižaidimo akivaizdžiai trūksta, bent jau kovoje dėl kamuolių pirmaujame 18:7, ypač aršiai lipant Arnui Butkevičiui, Laurynui Biručiui ir Donatui Motiejūnui.

10 min. Dar vieną komandos draugo metimą pataisė D.Motiejūnas. Lietuviai po pirmųjų 10-ties minučių atsiliko – 19:20.

9 min. Vos ant parketo į aikštę sugrįžęs D.Motiejūnas iškart atakuojamas. Varžovai išprovokavo centro pražangą, o Lietuva po kitoje aikštės pusėje pelnytų D-Mo taškų toliau atsilieka – 15:16.

7 min. J.Bohačikas pataikė tritaškį, R.Jokubaitis gavo bloką greitoje atakoje, o tuomet lietuviai praleido ir dvitaškį su pražanga. Prasta atkarpa – 12:15.

Rokas Jokubaitis pirmą kartą karjeroje išbėgęs į aikštę su nacionalinės komandos marškinėliais pamiršo, kad aplinkui turi dar keturis komandos draugus ir tai nėra „šiukšlių“ minutės ketvirtajame Eurolygos kėlinyje prie aiškaus „Žalgirio“ rezultato.

Per minutės pertraukėlę D.Maskoliūnas nepagailėjo karčių žodžių R.Jokubaičiui dėl to gauto bloko, tuomet žėrė pastabas dėl nepadarytų pražangų.

6 min. Puikiai į žaidimą įsiliejęs L.Birutis krovė iš viršaus ir provokavo varžovų nesėkmingus veiksmus – 11:10.

Aikštėje pasirodė ir debiutantas R.Jokubaitis.

5 min. D.Maskoliūnas ploja komandai po greitos atakos, pasibaigusios kieta pražanga prieš L.Birutį – 9:10.

4 min. A.Butkevičius lupasi po krepšiu ir tai davė vaisių, kai puolėjas išprovokavo pražangą. Greitas D.Maskoliūno keitimas vidurio puolėjo pozicijoje – D.Motiejūną pakeitė L.Birutis.

Benas Matkevičius jau mažiausiai du kartus skėsčioja aukštai iškeltomis rankomis, negalėdamas suprasti Donato Motiejūno gynybos. Ši yra vienas didesnių nemalonesnių šio pasaulio čempionato lango siurprizų. Darius Maskoliūnas su D-Mo turi asmeninį pokalbį. Donatas jau sėda ant suolo ketvirtą rungtynių minutę.

3 min. Pagaliau pirmi taškai, kuriuos pelnė „Siemens“ arenoje lyg namuose besijaučiantis A.Butkevičius. Dar vieną dvitaškį pridėjo J.Mačiulis – 4:6.

1 min. D.Motiejūnas neapsigynė prieš tiesioginį varžovą, o tuomet prasižengė puolime. Kol kas lietuviai be taškų – 0:4.

Apie 6 tūkst. sirgalių šįvakar suplūdo į „Siemens“ areną, tarp jų Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda. Buvo svarstoma galimybė, kad jūs būtų užsukęs penktadienį į mačą su Belgija, bet tą košmarišką vakarą liko su reikalais Briuselyje. Dabar sirgaliai tikisi kito scenarijaus. „Griebsime čekus už gerklės nuo pat pradžių“, - tikėjo Tomas Balaišis-Sėkla, kaip visad esantis tribūnoje su savo būgnu.

0 min. Buvusio NBA komisaro Davido Sterno ir žuvusio krepšininko Kobe Bryanto garbei rungtynės pradėtos tylos minute.

Lietuvos starto penketas: Mantas Kalnietis, Tomas Dimša, Jonas Mačiulis, Arnas Butkevičius, Donatas Motiejūnas.