2017 09 17 /23:21

Fantastiško grožio finale slovėnai nukovė serbus ir pirmąkart tapo Europos čempionais

Beprotiško tempo finale slovėnai rezultatu 93:85 (20:22, 36:25, 15:20, 22:18) įveikė Serbiją ir pirmąkart istorijoje tapo Europos krepšinio čempionais. Tai apskritai pirmas Slovėnijos medalis didžiuosiuose turnyruose.
Slovėnų triumfas
Slovėnų triumfas / „Scanpix“ nuotr.

Aukščiausią pavarą įjungę slovėnai po dviejų kėlinių pirmavo 56:47, Goranas Dragičius per du kėlinius pelnė 26 taškus.

Jis provokavo pražangas, draskė serbų gynybą prasiveržimais ir laidė tolimus metimus: Aleksandro Džordževičiaus auklėtiniai buvo tiesiog bejėgiai sustabdyti G.Dragičių.

Vien per antrą kėlinį slovėnų lyderis pelnė 20 taškų, o rungtynes baigė savo sąskaitoje turėdamas 35 taškus.

Tiesa, mačo pabaigoje G.Dragičius jau buvo fiziškai pavargęs ir išsikvėpęs, tad paskutines žaidimo minutes stebėjo nuo atsarginių suolo.

Maža to, trečiajame kėlinyje traumą patyrė slovėnų vunderkindas Luka Dončičius. 8 taškus finale pelnęs 18-metis nesėkmingai nusileido ant parketo ir susižeidė čiurną.

Serbai kantriai tramdė uraganines slovėnų atakas ir ketvirtajame kėlinyje buvo išsiveržę į priekį. Tačiau slovėnai šiose rungtynėse turėjo „atsarginį“ lyderį – Klemeną Prepeličių, kuris, iškritus G.Dragičiui ir L.Dončičiui, patempė slovėnus iki istorinio titulo.

Slovėnija: Goranas Dragičius 35, Klemenas Prepeličius 21 (4/8 trit.), Anthony Randolphas 11 (3 bl.), Luka Dončičius 8 (7 atk. kam.), Jaka Blažičius 7.

Serbija: Bogdanas Bogdanovičius 22 (5 rez. perd..), Milanas Mačvanas 18 (5 atk. kam.), Vladimiras Lučičius 9 (8 atk. kam.), Stefanas Birčevičius 8.

Slovėnai, kurie dažnai suburdavo galingą rinktinę, iki šio vakaro nė karto per dvylika Europos čempionatų nebuvo laimėję medalių.

Iki šiol Slovėnijos rinktinė geriausiai buvo pasirodžiusi 2009-aisiais, kai liko ketvirta. Praėjusiose pirmenybėse ji užėmė tik 12 vietą.

Serbai nuo 1995 metų žemyno pirmenybėse triumfavo tris kartus (1995, 1997, 2001 m.). Tiesa, tada serbai dar atstovavo Jugoslavijai, kurios garbę gynė ir juodkalniečiai. Kaip atskira šalis Serbija 2009 m. iškovojo sidabro apdovanojimus. 2015 m. čempionate serbai buvo ketvirti.

Serbijos krepšininkai puikiai pasirodė Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse ir praėjusiame pasaulio čempionate, kur finale nusileido tik JAV rinktinei.

Anksčiau serbai su slovėnais, taip pat krotais, bosniais ir juodkalniečiais kartu gynė Jugoslavijos garbę. Ši rinktinė Europos čempione tapo penkis kartus.

„Eurobasket 2017“ pusfinalyje slovėnai kiek netikėtai užtikrintai 92:72 pranoko čempionų titulą praradusius ispanus, o serbai po įnirtingos kovos 87:79 palaužė rusus.

Slovėnijos komanda čempionate per 9 dvikovas nepatyrė nė vieno pralaimėjimo, o Serbija pirmajame etape buvo nusileidusi rusams (72:75).

Dėl įvairių priežasčių Serbijos rinktinei čempionate nepadėjo daugybė aukščiausio lygio žaidėjų: Milošas Teodosičius, Nikola Jokičius, Nemanja Bjelica, Nikola Kaliničius, Nemanja Nedovičius, Miroslavas Raduljica ir kai kurie kiti. Tuo tarpu slovėnai žaidė kone pajėgiausios sudėties.

RUNGTYNIŲ IEGA:

40 min. Pražangų taktika serbams neišdegė. Slovėnai – Europos čempionai.

39 min. A.Randolpho prasiveržimas baigėsi dviem taškais su pražanga (86:82). G.Vidmaras blokuoja B.Bogdanovičiaus metimą. K.Prepeličius išprovokuoja pražangą mesdamas iš toli. Slovėnai arti aukso (88:82).

38 min. O.Kuzmičius prametė abu baudos metimus, o K.Prepeličius atsilošdamas pataikė dvitaškį (84:82).

36 min. M.Mačvanas „centruodamas“ išveda serbus į priekį, bet K.Prepeličius šauna sudėtingą tritaškį. M.Mačvanas dar vienu dvitaškiu lygina rezultatą (80:80).

35 min. V.Lučičius mažina atsilikimą (77:76).

34 min. Po G.Dragičiaus verpstės V.Mičičius krito ant žemės ir užsidirbo techninę pražangą. Tokia nuobaudą serbai šiose rungtynėse gavo antrą kartą. G.Dragičius prametė baudos metimą, o po to ir tritaškį. Panašu, slovėnų lyderis pavargo.

33 min. Po B.Bogdanovičiaus ir V.Mičičiaus taškų komandas skiria trys taškai (77:74). Kamuolys po G.Dragičiaus tolimo metimo neliečia lanko.

32 min. M.Mačvanas pataiko iš toli, bet slovėnų lyderio vadeles perėmė J.Blažičius, taip pat smeigęs tritaškį (77:70). Į aikštę grįžta G.Dragičius.

31 min. G.Dragičius praranda kamuolį. Slovėnų lyderis vėl sėda pailsėti. Bet klysta ir serbai. M.Guduričius baudžiamas nesportinte pražanga už bandymą stabdyti greitą ataką. Slovėnai tuo pasinaudoja: du baudos metimai ir J.Blažičiaus prasiveržimas (75:67).

30 min. S.Birčevičius leidžia įkvėpti oro serbams, pataikydamas tritaškį (69:64). B.Bogdanovičius taip pat pataiko iš toli (69:67), tačiau kėlinį užbaigia G.Dragičiaus baudos metimai (71:67).

29 min. A.Randolphas dukart blokavo V.Štimaco metimus. G.Dragičius dar kartą perskrodė serbų gynybą, o K.Prepeličius sumetė abi baudas (69:61).

28 min. B.Marjanovičiui aukšto tempo rungtynėse sunku prisitaikyti, todėl A.Džordževičius į kovą metė V.Štimacą. Šis įrideno kamuolį iš po krepšio, palikdamas slovėnams tik 2 taškų pranašumą (63:61).

27 min. B.Bogdanovičius sėkmingai užbaigia prasiveržimą ir serbai atsilieka jau tik 4 taškais (63:59). Slovėnai žaidžia be traumą patyrusio L.Dončičiaus ir poilsio minučių gavusio G.Dragičiaus. K.Prepeličius bando tempti slovėnus, bet jo tolimas metimas labai netikslus – nepasiekė lanko.

26 min. L.Dončičius rėkdamas iš skausmo krito ant parketo. Jaunasis talentas, panašu, susižeidė čiurną ir aikštę paliko padedamas komandos draugų.

24 min. Komandos pasikeitė keliomis chaotiškomis atakomis. L.Dončičius skėsčioja rankomis nesulaukęs švilpuko, „turėjusio“ fiksuoti serbų pražangą, o G.Dragičius ramiu veidu pelno 31-ąjį tašką.

22 min. Serbai kantriai renka taškus, tačiau slovėnai tai daro efektingiau: G.Vidmaro dėjimas su pražanga (61:53).

21 min. Trečias kėlinys prasidėjo tolimu G.Dragičiaus metimu (59:47).

20 min. Dar du G.Dragičiaus taškai. B.Bogdanovičius sudėtingu metimu kaire ranka sumažino atsilikimą (56:47).

19 min. Vos po 3 taškus iki finalo turnyre rinkęs M.Guduričius pataiko antrą tritaškį, bet tai niekai palyginus su tuo, ką išdarinėja G.Dragičius. G.Dragičius pataikė du tritaškius iš eilės, jo sąskaitoje jau 24 taškai (54:44).

17 min. Serbai bando atsitiesti. V.Lučičius rankų miške po krepšiu sukrapšto du taškus su pražanga, o po netikslios slovėnų atakos M.Guduričius pataiko iš toli greitos atakos metu (43:38)

„Scanpix“ nuotr./Slovėnija – Serbija

16 min. K.Prepeličiaus dar kartą sudrasko tinklelį fantastišku tolimu metimu. Serbus bando tempti M.Mačvanas (41:32). Dar dvi baudas sumetęs ir 16 taškų surinkęs G.Dragičius sėda pailsėti (43:32).

15 min. Slovėnai vis tvirčiau periima iniciatyvą. Išnaudodamas savo greitį G.Dragičius baudžia serbus 6 taškais iš eilės (38:28).

14 min. S.Bircevičius ir K.Prepeličius apsikeičia tritaškiais (30:28). O L.Dončičius atsikovojęs kamuolį po savo krepšiu perskrodžia visą aikštę ir užbaigia sprintą galingu dėjimu. Slovėnų vunderkindas šaukia atvira gerklę, o serbai prašo dar vienos minutės pertraukėlės (32:28).

12 min. Serbai nesutriko: B.Bogdanovičius smeigė tolimą šūvį, bet A.Randolphas atsakė tolimu dvitaškiu (27:25).

11 min. A.Randolphas išprovokuoja pražangą, mesdamas iš toli. Po trijų taiklių baudos metimų slovėnai žaibiškai perima kamuolį: dar du G.Dragičiaus taškai ir slovėnų spurtas 5:0 (25:22). A.Džordževičius pirmąkart prašo minutės pertraukėlės.

10 min. Slovėnams nepavyko išlyginti ar persverti rezultato paskutinės kėlinio atakos metu (20:22).

8 min. Po B.Bogdanovičiaus taškų slovėnai priversti prašyti minutės pertraukėlės (13:18). Po jos K.Prepeličius smeigė tritaškį (16:18).

7 min. G.Dragičius pelnė keturis taškus iš eilės, bet slovėnai turi savų problemų: aikštėje pasirodęs B.Marjanovičius provokuoja vieną pražangą po kitos, slovėnai atsilieka 13:16.

5 min. Kiekvienas sėkmingas abiejų komandų metimas sutinkamas ovacijomis tribūnose. Akivaizdu, atvyko daug sirgalių iš abiejų šalių.

4 min. O.Kuzmičių serbai toliau matina kamuoliais – vidurio puolėjas pelnė pirmuosius 6 serbų taškus.

2 min. L.Dončičius demonstruoja milžinišką pasitikėjimą savimi, tačiau metimas iš labai toli – netikslus.

1 min. O.Kuzmičius užbaigė pirmąją serbų ataką, tačiau slovėnai atsakė tritaškiu – E.Muričius pakėlė iš vietų slovėnų sirgalius.

Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas