2018 09 14

Nenugalima Lietuvos rinktinė išgyveno pragarą – tritaškiais pribaigė Kroatiją

Lietuvos rinktinės neišgąsdino lažybininkų prognozės, keturi NBA žaidėjai ar kaitinanti atmosfera sausakimšoje Osijeko arenoje. Lietuviai parodė kietą charakterį ir sudavė skaudų smūgį 84:83 favorite laikytai Kroatijos rinktinei. Su septyniomis pergalėmis J grupėje lietuviams pasaulio čempionatas Kinijoje jau ranka pasiekiamas.
Mantas Kalnietis
Balkanų karščiu dvelkiantis mūšis: Kroatija – Lietuva / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Lietuvos rinktinę pirmoje rungtynių dalyje gelbėjo gili rotacija ir taiklūs tritaškiai, tačiau Kroatija ne ta rinktinė, kuri pasiduos. Ketvirtajame kėlinyje užvirė tikras pragaras, iš kurio sausi išėjo lietuviai. Juos išgelbėjo meistriškai ir kritiniu metu pataikyti tritaškiai.

Po pirmojo kėlinio rezultatas buvo lygus 21:21, tačiau antrąjį kėlinį lietuviai pradėjo spurtu 7:0 ir privertė sunerimti varžovus.

Kroatus baudė netikėti ginklai. Kol Artūras Gudaitis ir Mindaugas Kuzminskas sėdėjo su nuliais, po antrojo kėlinio Lietuvos rinktinės lyderiai buvo po 8 taškus surinkę Eimantas Bendžius ir Adas Juškevičius.

Antrajame kėlinyje Lietuvos rinktinės pranašumas buvo išaugęs iki 12 taškų, bet prieš didžiąją pertrauką liko septynių taškų persvara 43:36.

Pirmoje rungtynių dalyje lietuviams puikiai pataikė tritaškius (5/12) ir vengė klaidų (4).

Lietuvos rinktinę gelbėjo ir savęs neradęs Bojanas Bogdanovičius, tačiau trečiajame kėlinyje žvėris pabudo. Per kėlinį jis pelnė 15 taškų, tačiau Lietuva atrado ir savo lyderį – kapitonas M.Kalnietis smeigė efektingą tritaškį kėlinio pabaigoje. Prieš lemiamą ketvirtį Lietuvos rinktinė pirmavo 63:55.

Ketvirtajame kėlinyje Kroatija kilo į lemiamą kovą. Krunoslavas Simonas, likus žaisti dvi minutes, išlygino rezultatą 73:73. Tada pergalingus tritaškius pataikė Adas Juškevičius ir Mantas Kalnietis.

Lietuvos rinktinėje rezultatyviausias buvo 16 taškų surinkęs Eimantas Bendžius, kuris pataikė keturis tritaškius iš septynių. 15 taškų pridėjo M.Kalnietis, 14 – A.Juškevičius.

Septintą pergalę iškovojusi Lietuvos rinktinė J grupėje dominuoja ir jau beveik užsitikrino bilietą į pasaulio čempionatą.

Kroatijai tai buvo itin skaudus pralaimėjimas. Po ketvirto pralaimėjimo jie nukrito į penktą vietą grupėje ir rimtai rizikuoja nepatekti į pasaulio čempionatą.

Pirmadienį Vilniuje Lietuvos rinktinė susitiks su Nyderlandų rinktine.

Kroatija: B.Bogdanovičius 22, D.Šaričius 19, K.Simonas 16, I.Zubacas 11.

Lietuva: E.Bendžius 16, M.Kalnietis 15, A.Juškevičius 14, L.Lekavičius 10, E.Kairys, E.Ulanovas ir R.Seibutis po 6, R.Giedraitis 5, E.Želionis, A.Gudaitis ir M.Kuzminskas po 2.

Ketvirtasis kėlinys: Kroatija – Lietuva 83:84

40 min. I.Zubacas dėjimu mažino skirtumą 75:77. Tačiau M.Kalnietis tritaškiu pribaigė Kroatiją.

38 min. K.Simonas išlygino rezultatą. A.Juškevičius atsakė tuo pačiu – 76:73.

37 min. L.Lekavičius pataikė per B.Bogdanovičių – 73:70.

Donatas Urbonas

DONATAS URBONAS, 24sek žurnalistas Osijeke

KLASĖ. Kai Bogdanovičius pakilo į orą su Giedraičiu, viskas sustingo. Pašėlusios tribūnos nutilo. Atrodo, jie ten ore laikėsi minutę. Giedraičio ranka buvo per milimetrą nuo kamuolio, bet kroatas išmetė kamuolį ir pataikė. Antroje rungtynių pusėje Bogdanovičius skaičiuoja jau 17 tašką.

36 min. Kas gi daugiau. B.Bogdanovičius sumažino skirtumą iki taško – 70:71.

„Trys sekundės! Trys sekundės!“ – šaukia Arvydas Sabonis teisėjui, kuris leido Dario Šaričiui karaliauti lietuvių baudos aikštelėje. Arbitras turėjo girdėti LKF galvos riksmus visa gerkle, bet švilpukas tylėjo. Užtat greitai Sabą nutildė įkaitusios „Gradski Vrt“ tribūnos. Kroatai kyla į lemiamą šturmą ir mažina skirtumą iki vieno metimo.

35 min. D.Šaričius sumažino skirtumą iki trijų taškų – 68:71.

34 min. I.Zubacas mažino skirtumą iki keturių, bet E.Bendžius smeigė labai reikalingą tritaškį – 64:71.

33 min. I.Ramljako tritaškis sumažino skirtumą iki 6 taškų ir D.Adomaitis paprašė pasitarimo – 62:68.

31 min. E.Bendžius dar vieną kėlinį pradėjo tritaškiu – 66:55.

Trečiasis kėlinys: Kroatija – Lietuva 55:63

30 min. B.Bogdanovičius baudos metimais savo sąskaitą papildė iki 10 taškų, bet tai nė motais, nes M.Kalnietis smeigė tritaškį. Deja, bet taiklus ir B.Bogdanovičius. Kova dar tikrai nebaigta.

29 min. M.Kalnietis sugrąžino lietuviams dviženklę persvarą – 60:50.

Kroatų gyvybės aparatą dabar palaiko tik Bogdanovičius – net Šaričius švaisto progas iš po krepšio. Jūs matytumėte, kaip Adomaitis šokinėjo palei šoninę liniją, kai Adas Juškevičius neiškėlė rankos prieš 203 cm ūgio snaiperį, kuris ramiai įraitė 8 tašką per 7 trečiojo kėlinio minutes. Nuo suolo šokinėja ir Benas Matkevičius. Ginantis prieš „Indiana Pacers“ snaiperį svarbus kiekvienas centimetras.

27 min. R.Giedraitis leido lengviau atsikvėpti penkiais taškais iš eilės, bet B.Bogdanovičius atsakė savo tolimu metimu – 47:56.

Iškart po pertraukos – labai geri ženklai. Šaričius meta sveikatai žalingą metimą iš negyvos vidutinio nuotolio zonos. Per taip aukštai iškeltą Kuzminsko ranką, kad metimas liečia tik tinklelį. Kitoje atakoje kroatai mindami liniją traukia iš užribio kamuolį, kuris ten lekia nuo lietuvių rankos. Tai – panikos požymiai. Vienintelė problema – Bogdanovičius pelno 5 taškus iš eilės. Žvėris bunda.

26 min. B.Bogdanovičius atgijo ir penkiais taškais iš eilės sumažino skirtumą iki šešių taškų – 44:50.

23 min. M.Kuzminskas pelnė pirmuosius taškus po D.Šaričiaus tritaškio – 48:39.

22 min. R.Seibutis atidarė kėlinį dar vienu tritaškiu – 46:36.

Atkreipkite dėmesį į potencialių puolimo lyderių taškus: Kuzminskas ir Gudaitis dar neatidarė savo taškų sąskaitos. Užtat kokį didžiulį darbą daro antrasis penketas. Būtent ilgesnis rinktinės atsarginių suolas ir turėjo būti mūsiškių pranašumas. Tokie žaidėjai kaip Bendžius ir Juškevičius (po 8 tšk.) tapo maloniais „X faktoriais”. Lekavičius taip pat pridėjo 8 taškus. Lietuvių „suolas“ pranoksta kroatų 30:13.

Lietuvos rinktinei bus nelengva išlaikyti pranašumą antroje rungtynių dalyje. Po tris pražangas jau turi Gudaitis, Kairys, Seibutis ir Bendžius. Lietuviai ginasi labai kibiai ir agresyviai. Palyginimui, kroatai pirmoje rungtynių pusėje prasižengė 7 kartais mažiau (10).

Antrasis kėlinys: Kroatija – Lietuva 36:43

20 min. Kėlinio pabaigoje kroatai savo padėtį gerino baudos metimais. B.Bogdanovičius pagaliau pataikė pirmą metimą iš žaidimo ir tai buvo tritaškis. L.Lekavičius atsakė dvitaškiu.

18 min. A.Juškevičius dar vienu tritaškiu padidino skirtumą iki dviženklio – 39:29.

Ne Artūro Gudaičio vakaras. Po trečios pražangos jis piktas atsisėdo ant suolo ir ilgai nuleidęs akis žiūrėjo žemyn. Pagrindinio rinktinės centro problema – ilgų galūnių trūkumas. Kroatai būtent savo ilgomis rankomis ir centimetrais stabdo Gudo reidus ir bandymus alkūnėmis prasibrauti arčiau lanko. Visa laimė, kad greitai su trimis pražangomis pavyko eliminuoti ir Ivicą Zubacą. Tačiau Artūras Gudaitis turėtų būti atsargesnis su savo pražangomis. Evaldas Kairys dar fiziškai neatlaiko intensyvaus krepšinio, o Edgaras Želionis gali žaisti tik prieš specifinius kroatų penketus. Rinktinei reikia Gudaičio.

17 min. Lietuviai susigrąžino didžiausią devynių taškų persvarą – 36:27.

16 min. I.Zubacas baudos metimais mažino skirtumą, bet A.Juškevičius nuramino taikliu metimu – 27:34.

14 min. E.Bendžius dėjimu žlugdė kroatų planus grįžti į kovą. Netrukus rezultatyvią ataką surezgė ir M.Kalnietis – 32:23.

Bojanas Bogdanovičius 13-ąją minutę pirmą kartą sėda ant suolo ir tą daro tuščias. Pro šalį skriejo visi keturi jo metimai. Lietuviai ginasi kolektyvinėmis pastangomis. Pastarąjį kartą po krepšiu atstovėjo net ir Rokas Giedraitis. Kroatas prieš jį paleido beviltišką metimą į lentos kraštą ir nusivylęs žvelgė į tribūnas, nebeskubėdamas grįžti į savo aikštės pusę, kurioje lietuviai surezgė rezultatyvią ataką. Lietuviai šį vakarą apsunkino gyvenimą B.Bogdanovičiui.

13 min. E.Kairys didino lietuvių pranašumą iki septynių taškų ir kroatams teko prašyti minutės pertraukėlės – 28:21.

Krunoslavas Simonas prasižengia prieš Mantą Kalnietį ir iškart atsiprašo lietuvio. Buvę bendraklubiai pliaukšteli vienas kitam delnais. Nieko nuostabaus – lietuvis su kroatu geri bičiuliai. M.Kalnietis dar ketvirtadienį nėjo registruotis į savo kambarį, kol nesulaukė K.Simono ir su juo nešnektelėjo.

12 min. A.Juškevičius kėlinį pradėjo tritaškiu – 24:21.

Pirmasis kėlinys: Kroatija – Lietuva 21:21

Kova su Bogdanovičiumi ir Zubacu reikalauja žvėriškų pastangų. Edgaras Ulanovas prabėgus vos 4 minutėms nuo kėlinio pradžios vos gaudydamas kvapą prašo keitimo. Artūras Gudaitis irgi visas išvargęs. Tai bus ilgas vakaras lietuviams. Bet pradžia nebloga – kroatai meta daug sunkių metimų.

10 min. E.Bendžius pataikė antrą tolimą metimą iš eilės, bet kėlinys baigėsi lygybe po J.Mustapičiaus metimo.

9 min. E.Bendžius smeigė labai reikalingą tritaškį – 18:15.

8 min. Tęsėsi kova taškas į tašką. L.Lekavičius pataikė du metimus iš eilės ir išvedė Lietuvos rinktinę į priekį 15:13.

5 min. D.Šaričius taip pat pataikė iš toli ir išlygino rezultatą – 9:9.

4 min. R.Seibutis pataikė pirmąjį rungtynių tritaškį ir kiek apramino lūžtančias tribūnas – 9:4.

2 min. E.Ulanovas ir M.Kalnietis leido lietuviams sėkmingai pradėti rungtynes ir kiek atsipalaiduoti – 4:0.

Linkėjimai iš Kroatijos! Gal kas turite vietoje ausų kamštukų? Prie Lietuvos rinktinės suolo pastatyta milžiniška muzikos kolonėlė. Sėdint per porą metrų nuo jos, viena ausis jau beveik apkurto. Patys kroatai mėgaujasi kroatiškomis dainomis ir su alumi rankose linguoja į taktą. Lietuvos rinktinės personalas šypsosi. Vietiniai žurnalistai pasakoja, kad Osijekas turi pačius karščiausius krepšinio sirgalius šalyje. Bus karšta!

Alus Osijeke liejasi laisvai! Gydytojas Vytenis Trumpickas prašo šluotos prie atsarginių suolo – rungtynių belaukę linguojantys kroatai išpilstė alų prie pat atsarginių suolo. Komandos atstovas spaudai Vaidotas Zajarskas nusipelnė premijos – su šluota išvalė šlapią parketą.

Šioks toks sujudimas prie rinktinės suolo. Kroatų gerbėjai taip arti komandos, kad rinktinės atstovai prašo kroatų apsaugos pakeisti pozicijas ir pasistengti, kad per turėklus persisvėrę kroatų aistruoliai būtų toliau nuo nacionalinės komandos.

Startiniai penketai

Kroatija: Josipas Bilinovacas, Bojanas Bogdanovičius, Dario Šaričius, Rokas Stipcevičius, Ivica Zubacas.

Lietuva: Artūras Gudaitis, Mantas Kalnietis, Mindaugas Kuzminskas, Renaldas Seibutis, Edgaras Ulanovas.