Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 15d. 15:01

Vilniaus „Rytui“ – rimti kaltinimai: ispano istorija atskleidžia nuslėptus mokesčius?

Darius Gudelis ir Alberto Blanco
15min ir Alfredo Pliadžio nuotr. / Darius Gudelis ir Alberto Blanco

Savivaldybės finansuojamam Vilniaus „Rytui“ keliami rimti įtarimai. Valstybinė mokesčių ir darbo inspekcijos pradėjo patikrinimą dėl Lietuvos vicečempionų krepšinio klubo. Nuo komandos izoliuoto „Ryto“ asistento Alberto Blanco surinkti duomenys rodo, kad sostinės ekipa galėjo nuslėpti nesumokėtus mokesčius. Atvirame interviu 24sek A.Blanco atskleidė dar daugiau „Ryto“ vidinių srovių. Tuo tarpu Vilniaus klubas nuo A.Blanco atsakymų ginasi ir pats atakuoja, teigdamas, jog įgaliojimai dokumentams nėra gauti, o ispanas viliojo žaidėjus iš Lietuvos. Ilga istorija, kurioje ispanas žaidžia prieš savo buvusį klubą.

Vieną penktadienio rytą prie „Ryto“ arenos prisistatė policijos ekipažas. Iš jo su policijos palyda išlipo klubui vis dar dirbantis, bet nuo komandos izoliuotas trenerio asistentas Alberto Blanco.

48-erių ispanas atvyko į „Ryto“ biurą atsiimti savo krepšių. Dirbti į Ispaniją perkeltas A.Blanco prašė komandos atsiųsti jam asmeninius daiktus, bet „Rytas“ delsė tiek, kad jis pats nusprendė atskristi į Vilnių ir prisistatyti į darbovietę.

Ta treneriui nemaloni situacija tetruko 5 minutes, bet dėl jų A.Blanco prieš tai negalėjo miegoti visą naktį. Tokių bemiegių naktų pastaraisiais mėnesiais buvo dar daugiau dėl mįslingo konflikto su „Ryto“ organizacija.

Ispano santykiai su „Rytu“ paaštrėjo praėjusio sezono pabaigoje – trečiojo jam sostinės komandoje.

A.Blanco vienu metu buvo pradėjęs vykdyti ne tik trenerio asistento ir tarptautinio skauto funkcijas, kurioms jį įpareigojo 2017-aisiais sudarytas dvejų metų kontraktas, bet ir sporto direktoriaus užduotis. Kaip A.Blanco teigė 24sek, „Ryto“ generalinis direktorius Darius Gudelis jau buvo pasirengęs paskirti jį sporto direktoriumi ir leisti formuoti klubo strategiją.

Bet baigiantis 2017-2018 m. sezonui D.Gudelis staiga persigalvojo dėl A.Blanco vaidmens klubo struktūroje, o viskas baigėsi tuo, kad rugpjūtį užsienietis buvo izoliuotas nuo komandos. Jam buvo uždrausta bendrauti su žaidėjais ir treneriais bei pasirodyti „Ryto“ arenoje. Klubas nurodė jam dirbti iš namų Ispanijoje – ruošti varžovų ir „Ryto“ žaidimo analizę bei siūlyti Linui Kleizai potencialius pirkinius. Esą A.Blanco savo trenerių štabe nepageidavo matyti Dainius Adomaitis, su savimi atsivedęs naują komandą.

Tiesa, A.Blanco atsisakė tą daryti, nes ispano teigimu, klubas jam iki šiol yra neišmokėjęs dalies pinigų. Be to, asistentas nesuprato, kaip galės vykdyti jam pavestas užduotis, jei organizacija uždraudė jam tiesiogiai bendrauti su trenerių štabu ir krepšininkais.

„Ryto“ nurodymas buvo griežtas: jeigu A.Blanco be vadovų sutikimo bandys pasikalbėti su treneriais ir žaidėjais arba įžengs į „Ryto“ salę, klubas tai traktuos kaip šiurkštų sutarties pažeidimą ir nutrauks kontraktą.

Alfredo Pliadžio nuotr./„Ryto“ logotipas
Alfredo Pliadžio nuotr./„Ryto“ logotipas

Savo vizitu Vilniuje nustebinęs „Ryto“ vadovus, A.Blanco grįžo į Lietuvą ne tik atsiimti kelių krepšių. Pradėjęs domėtis savo sutartimi ir mokesčiais valstybei, A.Blanco išsiaiškino keletą keistų aplinkybių. Jis apsilankė „Sodroje“, kuri jį informavo, kad VšĮ „KK Statyba“ niekuomet nebuvo sumokėję už jį jokių valstybinio socialinio draudimo (VSD) įmokų, todėl jis nėra ir niekada nebuvo draustas. Tai reiškia, kad per trejus metus „Ryto“ komandoje jis neturėjo jokių socialinių draudimų ir garantijų, nutrūko jo darbo stažas ir pensijos kaupimas.

Pavyzdžiui, jei Ispanijos mokesčių institucijos patikrintų A.Blanco pajamas, vyrui greičiausiai tektų sumokėti visus mokesčius, kuriuos už jį Lietuvos valstybei privalėjo sumokėti VšĮ „KK Statyba“.

LR Kūno kultūros ir sporto įstatymo 28 straipsnis aiškiai nurodo, kad organizacijos su treneriais turi pasirašyti arba darbo sutartis, arba jie gali verstis individualia veikla. A.Blanco teigimu, su VšĮ „KK Statyba“ jis pasirašė tris darbo sutartis, o individualia veikla niekuomet nesivertė.

Pagal įstatymus, likus dienai iki oficialaus A.Blanco įdarbinimo, VšĮ „KK Statyba“ turėjo apie ispano įdarbinimą informuoti „Sodros“ teritorinį skyrių. Tačiau „Sodra“ savo sistemoje apie A.Blanco iki pat ispano apsilankymo neturėjo jokių duomenų.

Pagal Lietuvos įstatymus, tai vadinama nelegaliu darbu. Už šį pažeidimą darbdaviui taikoma administracinė atsakomybė.

24sek žiniomis, „Sodra“ A.Blanco sutartį su VšĮ „KK Statyba“ prilygintų darbo sutarčiai ir pasiūlė treneriui kreiptis į Valstybinę mokesčių inspekciją (VMI) dėl skubaus VšĮ „KK Statyba“ patikrinimo.

Kai ispanas kreipėsi į VMI su prašymu pateikti informaciją apie jo vardu sumokėtus mokesčius, VMI pateikė duomenis, iš kurių matėsi, jog VšĮ „KK Statyba“ už A.Blanco mokėjo tik dalį mokesčių – t.y. Gyventojų pajamų mokestį (GPM).

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Alberto Blanco
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Alberto Blanco

Pavyzdžiui, kai Lietuvoje krepšinio klubas pasirašo sutartį su užsienio krepšininku, už jį dažniausiai moka tik 15 proc. dalį GPM. Panašiu principu VšĮ „KK Statyba“ mokėjo ir už A.Blanco, nors, anot asistento, šį su klubu saistė kitokia – darbo sutartis. Lietuvoje krepšininko ir trenerio kontraktą įstatymai traktuoja skirtingai. Pagal darbo sutartį klubas tris kartus, kai buvo pasirašytas kontraktas, įsipareigojo A.Blanco vardu sumokėti visus mokesčius Lietuvos valstybei. Bet VMI pateikti duomenys rodo, kad klubas tai įvertino ne kaip darbo sutartį, o individualią veiklą, ir mokėjo tik GPM.

Jeigu „Rytas“ neteisus, 24sek skaičiavimais, klubas valstybei galėjo nesumokėti apie 60 tūkst. eurų mokesčių.

A.Blanco kontrakto istorija
2015-07-03 sutartis su VšĮ „Krepšinio rytas“ (dabar Všį „KK Statyba“) – įdarbintas trenerio asistentu. Sutartis galiojo iki 2016-ųjų birželio.
2016-06-08 sutartis su Všį „Krepšinio rytas“/VšĮ „KK Statyba“ – įdarbintas trenerio asistentu. Sutartis galiojo iki 2017-06-15.
2017-07-04 sutartis su VšĮ „Krepšinio rytas“/ VšĮ „KK Statyba“ – įdarbintas trenerio asistentu-tarptautiniu skautu. Sutartis galioja iki 2019-06-30.

A.Blanco 24sek teigė, kad dėl savo situacijos jis kelis kartus kreipėsi ir į „Ryto“ klubą, tačiau šis ignoravo asistento prašymus pateikti su VMI ir „Sodros“ įmokomis susijusią informaciją.

Įdomu, kad kai A.Blanco dėl asmeninių krepšių pasirodė „Ryto“ biure su policijos palyda, asistento teigimu, klubas tą pačią dieną pervedė jam atlyginimą.

A.Blanco valstybinėms institucijoms skundėsi, kad VšĮ „KK Statyba“ jam melavo, jog jo vardu yra mokamos privalomos sveikatos draudimo įmokos ir jis apdraustas sveikatos draudimu, kuris galioja visoje Europos Sąjungoje. Tą pats VšĮ „KK Statyba“ juodu ant balto nurodė bendraudamas su A.Blanco oficialiais laiškais dar šių metų rudenį.

Beje, A.Blanco atkreipė dėmesį į krūvą neatitikimų. VšĮ „KK Statyba“ deklaravo, kad 2015 m. asistentui išmokėjo 32 tūkst. eurų, nors pagal sutarties grafiką, anot ispano, privalėjo išmokėti 16 tūkst. eurų, o realiai išmokėjo 12 tūkst.

A.Blanco skaičiavimais, 2016 m. „KK Statyba“ išmokėta suma nuo deklaruotos sumos skyrėsi beveik 1 tūkst. eurų, 2017-aisiais – net 19,4 tūkst. eurų.

2018-ųjų sausį „Rytas“ visam trenerių štabui keitė algų mokėjimo sistemą, pagal kurią treneriai turėjo nutraukti darbo sutartis ir dirbti pagal individualią veiklą, taip klubui sutaupant mokesčių išlaidas. Bet A.Blanco atsisakė keisti kontrakto statusą, kadangi jam tai būtų finansiškai nenaudinga dėl įstatymų Ispanijoje. Galiausiai su „KK Statyba“, anot A.Blanco, liko galioti 2017-aisiais pasirašyta darbo sutartis.

Išsiaiškinęs savo situaciją, A.Blanco kreipėsi į VMI ir darbo inspekciją dėl skubaus VšĮ „KK Statyba“ patikrinimo.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Pajamų deklaravimas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Pajamų deklaravimas

VDI patvirtino 24sek, kad Vilniaus skyriaus inspektoriai pradėjo tyrimą dėl VšĮ „KK Statyba“.

Pagal Administracinių nusižengimų kodekso 95 straipsnio 1 dalį nelegalus darbas darbdaviams ar kitiems atsakingiems asmenims užtraukia baudą nuo vieno iki penkių tūkstančių eurų. Taip pat gali būti skiriama bauda juridiniam asmeniui pagal Užimtumo įstatymo 56 straipsnio 1 dalį, kuris numato, kad juridiniam asmeniui gali būti taikoma bauda nuo 868 iki 2896 eurų už kiekvieną nelegaliai dirbusį asmenį.

VMI tikrina A.Blanco pateiktą informaciją dėl VšĮ „KK Statyba“ išmokėtų išmokų priskyrimo sporto veiklos pajamoms.

Kaip 24sek informavo VMI, už Lietuvos Respublikos darbo kodekse, kolektyvinėje arba darbo sutartyje nustatytos darbo užmokesčio apskaičiavimo ir mokėjimo tvarkos pažeidimus užtraukia baudą darbdaviams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 150 iki 1450 eurų. Pakartotinai padarius tokį nusižengimą, bauda gali siekti nuo 1400 iki 3 tūkst. eurų.

Tyčinis Lietuvos Respublikos darbo kodekse, kolektyvinėje arba darbo sutartyje nustatytos darbo užmokesčio apskaičiavimo ir mokėjimo tvarkos pažeidimas arba darbo užmokesčio ir kitų su darbo santykiais susijusių išmokų, neįtrauktų į buhalterinės apskaitos dokumentus, išmokėjimas užtraukia baudą darbdaviams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 2,7 tūkst. iki 6 tūkst. eurų.

Vienu metu vos nepasirašiau trejų metų sutarties su „Rytu“, pagal kurią būčiau tapęs klubo sporto direktoriumi. Nuo to viskas ir prasidėjo.

24sek primena, kad Vilniaus miesto savivaldybė yra viena „Ryto“ klubo dalininkių.

Pavyzdžiui, pagal ilgalaikę sutartį 2018 metams „Rytui“ buvo numatyta 1,158 mln. eurų dotacija, kuri sudaro daugiau nei ketvirtadalį planuojamo klubo biudžeto.

Netikėtas D.Gudelio pasitraukimas

24sek nuo savaitės pradžios prašė „Ryto“ klubo pakomentuoti A.Blanco teiginius. Iš pradžių klubas 24sek planavo pateikti atsakymus trečiadienį, vėliau paprašė daugiau laiko ir pažadėjo tą padaryti iki ketvirtadienio vakaro, bet jau ketvirtadienio popietę „Rytas“ išplatino pranešimą, kuriame D.Gudelis paskelbė apie pasitraukimą iš klubo generalinio direktoriaus pareigų.

D.Gudelis pranešime spaudai tikina, jog tikisi, kad jo pasitraukimas išjudins Vilniaus ir krepšinio bendruomenių diskusijas dėl sostinės klubo ateities ir identiteto.

Tiesa, D.Gudelis lieka vienu iš „Ryto“ dalininkų.

Krepšinio klubas „Rytas“ priklauso penkiems dalininkams: Vilniaus miesto savivaldybei, D.Gudeliui, klubo sporto direktoriui Linui Kleizai, VšĮ „Perlas“ ir UAB „Norvelita“.

Atviras A.Blanco interviu

Prieš D.Gudelio pasitraukimą, A.Blanco 24sek davė išskirtinį interviu apie konfliktą su Vilniaus „Rytu“. Jame ilgametis klubo asistentas atskleidė paslaptis ir apie vidines klubo sroves.

– Alberto, kas jus sugrąžino į Vilnių ir kas nutiko tarp jūsų ir Vilniaus „Ryto“?24sek paklausė A.Blanco.

– Atvykau į Vilnių išsiaiškinti savo situacijos. Per pastaruosius tris mėnesius išsiaiškinau daug mano situaciją sunkinančių dalykų. Apie mano tikrąją situaciją šioje valstybėje. Atvykau išsiaiškinti su institucijomis, kas nutiko.

– Tai kokia ta situacija ir kas nutiko?

– Situacija atrodo labai blogai. Kaip visi žinote, trejus metus dirbau „Ryto“ komandoje. Mano sutartis dar galioja iki sezono pabaigos. Šį sezoną klubas man liepė dirbti iš Ispanijos. Tam labai prieštaravau, bet jei jie taip sako... Nieko negalėjau padaryti.

Bet tada sužinojau, kad už mane nebuvo mokami mokesčiai. Sužinojau, kad kažkas labai negerai su „Sodra“. Ir kažkas negerai su mano legalumo statusu Lietuvoje. Grįžau tam, kad susitvarkyčiau savo asmeninius reikalus: dėl savęs, vaikų, savo ateities, pensijos.

Paprašiau „Ryto“ pateikti visus dokumentus, kaip buvo mokami mano mokesčiai. Mano kontrakte labai aiškiai nurodyta, kad pagal darbo sutartį klubas turi už mane sumokėti mokesčius valstybei. Ir išsiaiškinau, kad tai nebuvo padaryta.

Dabar aš bandau suprasti, kas nutiko. Tas procesas užtrunka. Bet man ši situacija atrodo labai blogai.

Geriau nesakyti, ką jie sakė (šypsosi, – aut. past.). Nes jie buvo daugiau nei šokiruoti. Ypač kai pamatė, apie kokį pavadinimą mes kalbame.

– Kaip sužinojote apie nesumokėtus mokesčius?

– Paprašiau klubo pateikti dokumentus. Kai „Rytas“ paprašė manęs dirbti iš Ispanijos, pasakiau, kad nenoriu taip dirbti. Sutikau tik su sąlyga, kad klubas pateiks man keletą dalykų. Pavyzdžiui, mano darbo legalumo Lietuvoje, mokesčių „Sodrai“, sveikatos draudimo informaciją. Klubas dokumentų man nepateikė.

Pasijutau labai blogai, nes išaiškėjo, kad neturiu draudimo. Tą sužinojau kompiuteryje atsidaręs savo banko sąskaitą. Informacija parodė, kad aš nebuvau apdraustas – klubas nemokėjo už mane mokesčių.

Ar galite įsivaizduoti tokią situaciją, kai turite tris vaikus? Mano vaikai neapdrausti – tėvas jiems negali duoti nieko. Nors kontrakte buvo aiškiai numatyta, kad klubas privalo sumokėti visus mano mokesčius ir apmokėti asmeninį draudimą. O aš nieko neturiu.

Ir tada pradėjau gilintis. Aš vėl jų paprašiau pateikti dokumentus, nes maniau, kad gal klystu arba jie gal mokėjo kažkaip kitaip. Paprašiau šios informacijos ir jie nedavė atsakymų... Klubas mane ignoravo.

– Kaip supratau, tada nusprendėte kreiptis į Lietuvos institucijas?

– Bandžiau išsiaiškinti skambučiais iš Ispanijos, bet sunku rasti angliškai kalbantį žmogų Tad pradėjau organizuoti susitikimus su žmonėmis iš skirtingų institucijų ir rodyti jiems mano dokumentus. Tam išleidau labai daug pinigų, nes turėjau versti visus dokumentus, visus susirašinėjimus. Tai kainuoja pinigus, nes viskas turi būti oficialu.

Visą tą laiką jaučiausi nesaugus. Ir dabar jaučiuosi nesaugus. Jei kas nors nutiktų mano vaikams, nežinau, kas būtų. Net negalėtume kreiptis į ligoninę. Nebent tai būtų pirmosios pagalbos situacija.

Jeigu dabar jie susirgtų ir jiems reikėtų eiti pas daktarą, aš turėčiau už viską mokėti. Taip, mokėčiau, bet tai neteisinga, nes esu darbuotojas. O kaip darbuotojas, aš turiu teisių.

– Kaip į jūsų skundus reagavo Lietuvos institucijos?

– Geriau nesakyti, ką jie sakė (šypsosi, – aut. past.). Nes jie buvo daugiau nei šokiruoti. Ypač kai pamatė, apie kokį pavadinimą mes kalbame.

Juk tai („Rytas“) didžiulis vardas Lietuvoje. Tai krepšinio organizacija, kurią aš myliu. Aš myliu miestą, šią valstybę. Ir jie negalėjo suprasti, kad vyksta tokie dalykai. Bent jau mano atveju. Nežinau, kaip ten yra su kitais – dabar aš tiesiog ginu savo teises ir rūpinuosi savo ateitimi.

Taip negali būti, kad per trejus metus aš negavau nieko. Dėl to galiu turėti problemų savo šalyje, nes visi mokėjimai buvo vykdyti banko pavedimais. Vieną dieną Ispanijos valdžios žmonės gali ateiti ir paklausti manęs, iš kur tie pinigai. Pasakysiu jiems, kad iš Lietuvos, bet jei jie kreipsis į Lietuvos institucijas ir šios pasakys, kad nežino, už ką buvo gauti šie pinigai, tai kas bus tada? Turėsiu problemų.

Tai reiškia, kad trejus metus dirbau, nežinau... Afganistane? Kaip Afrikos imigrantas? Jaučiuosi panašiai.

Ir kai žinome, kad klubas remiamas savivaldybės pinigais, tai ką galima galvoti apie tokią situaciją? Ir man labai gaila, nes tiesiog prašiau dalykų, kurių man reikia: draudimo, mokesčių mokėjimo ir viskas. Bet nuo tada atsidūrėme šioje situacijoje.

Ir ji nėra lengva. Ne man – nieko nelegalaus nepadariau. Bet nežinau... Tai ne mano reikalas ir aš tiesiog esu krepšinio treneris.

Kleiza su policininku bendravo lietuviškai, bet man pasisekė, nes viską užfiksavau ir po to draugas man viską išvertė ir paaiškino.

- Ką „Rytas“ atsakydavo jums tada, kai pasigedote informacijos dėl jūsų mokesčių ir kreipėtės į klubą su šiais turimais duomenimis?

– Rašiau jiems tris atskirus laiškus su prašymu: prašau, pateikite – prašau! Ką man daugiau daryti?

Dar paprašiau klubo atsiųsti į Ispaniją mano daiktus, bet turėjau juos pasiimti pats.

Su policijos palyda atvykau į biurą. Prašiau tų daiktų oficialiu laišku, bet klubas juos ignoravo. Kai atsiėmiau daiktus su policijos palyda, jie man iškart rašė, kad kam to reikėjo: kam reikėjo policijos? Klubas man rašė, kad jie jau buvo pasirengę man atsiųsti daiktus. Dabar? Nes atvykau su policija? Nes trimis laiškais iš eilės maldavau sugrąžinti mano asmeninius daiktus?

Jei jau liepė man dirbti iš Ispanijos, turėjau juos pasiimti – Lietuvoje liko 4-5 mano krepšiai. Kiek kartų turėjau prašyti?

Birželį grįžau į Ispaniją su vienu lagaminu, nes viską palikau kitam sezonui. Ką daugiau turėjau daryti? Gal turėjau nusipirkti naujus drabužius? Leisti pinigus todėl, kad negalite atsiųsti man mano daiktų?

Tikiu, kad vienerius metus vadovaudamas „Ryto“ organizacijai D.Gudelis galbūt suprato, kad klubą turėtų vesti kitokia asmenybė. Gal toje pozicijoje jis matė mane. Bet kas nutiko...

– Kokia buvo klubo reakcija jus išvydus su policijos palyda?

– Tai buvo labai nemaloni akimirka. Su policija dar buvo ir mano vienas draugas. O klubo biure buvo Linas Kleiza ir Chrisas Krameris. Chrisas išėjo į salę, o Kleiza pradėjo meluoti policininkams. Kad tai konfliktas, kad jie jau ruošėsi išsiųsti daiktus, bet neva pats turėjau susimokėti už tuos krepšius.

Kleiza su policininku bendravo lietuviškai, bet man pasisekė, nes viską užfiksavau ir po to draugas man viską išvertė ir paaiškino.

Aš laukiau už durų. Nėjau į biurą, nes Linas neleido niekam užeiti. Jie atidavė krepšius ir išvykau. Tai užtruko gal 5 minutes, bet tai buvo taip... Man tai buvo labai nepatogi situacija.

Nemiegojau naktį prieš, nemiegojau... Nežinau, kiek laiko nemiegojau dėl visos šitos situacijos. Jaučiausi, net nežinau, kaip čia pasakyti... Man sunku viską suprasti.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Linas Kleiza
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Linas Kleiza

– Buvote „Ryto“ trenerio asistentas, vos netapote klubo sporto direktoriumi, bet galiausiai organizacija jus izoliavo nuo komandos ir gavote nurodymą dirbti iš Ispanijos. Kodėl viskas taip pasikeitė?

– Vienu metu vos nepasirašiau trejų metų sutarties su „Rytu“, pagal kurią būčiau tapęs klubo sporto direktoriumi. Nuo to viskas ir prasidėjo.

Turiu Dariaus Gudelio laiškus, žinutes. Mums jau beveik trūko tik parašų. Bet staiga, per vieną dieną, kažkas pasikeitė. Dėl vieno dalyko, su kuriuo aš neturiu nieko bendro.

Netrukus jis pranešė, kad tai buvo jų klaida ir nuo tos dienos prasidėjo baudos, reikalavimai... Bandžiau išlikti ramus. Nepamesti galvos. Susitelkti darbui.

Vasarą turėjau važiuoti į JAV (A.Blanco užėmė trenerio-skauto pareigas, pagal kurias lankydavosi NBA Vasaros lygoje ir ieškojo komandai naujų žaidėjų, – aut. past.), bet jie man nurodė to nedaryti. Nors tai įrašyta mano kontrakte – privalau vykti į Ameriką ir jie turi tai apmokėti. Tokios sutarties sąlygos.

O jie man siuntė laiškus, kad ne, nereikia – turime finansinių problemų ir už tai nemokėsime.

Tačiau iki dabar klubas man dar neapmokėjo 2017-ųjų kelionės į Ameriką. Jie man sakė, kad aš jiems niekada nepateikiau sąskaitų-faktūrų. Aš turiu visus laiškus ir žinutes su įrodymais, kad tai yra melas. Bet, žinote, aš visiškai sutrikęs dėl to, kaip jie su manimi elgiasi.

Visi jų bandymai aiškinti, kad padariau tą, aną... Nežinau... Žinote, aš labai... Aš jaučiuosi labai blogai. Labai blogai. Nes labai spaudžiau save dėl šio darbo. Kad mestumėme iššūkį „Žalgiriui“.

Gerai, rėmėsi klubas mano patarimais ar ne, tai jau jų sprendimas. Bet turiu bent kelias klubo prezidento žinutes, kur jis sako, kad mano patarimai visada buvo teisingi. Ir kad jis pavargo klausytis visų kitų žmonių, todėl seks paskui mane. Aš tą turiu savo telefone, el. pašte.

Tačiau klubas vasarą išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuris man pasirodė labai įdomus. Turiu toliau dirbti klubui, bet nežinau, ar tai politinės priežastys, ar kas, bet tai ne mano protui suvokti, kas nutiko.

– Kada jūs vos netapote „Ryto“ sporto direktoriumi?

– Balandį. Tai buvo laikotarpis, kai Gudelis buvo pasirašęs ar kaip tik pasirašinėjo kontraktą su Dainiumi Adomaičiu. Aš tada jam patarinėjau, kaip elgtis. Gudelis prašė manęs pateikti trijų trenerių pavardes ir aš jas pateikiau.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Dainius Adomaitis, Linas Kleiza, Darius Gudelis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Dainius Adomaitis, Linas Kleiza, Darius Gudelis

– Kaip nutiko, kad iš asistento vos netapote sporto direktoriumi? Šiose pareigose turėjote pakeisti Liną Kleizą?

– Linas tuo metu niekada nebuvo sporto direktoriumi. Jis norėjo tokiu būti, bet niekada nebuvo. Jis buvo kaip viceprezidentas.

Tikiu, kad vienerius metus vadovaudamas „Ryto“ organizacijai D.Gudelis galbūt suprato, kad klubą turėtų vesti kitokia asmenybė. Gal toje pozicijoje jis matė mane. Bet kas nutiko... Tą lėmė labai daug dalykų. Buvo labai daug smulkmenų.

– Kas turėjo nutikti tokio, kad nuo be penkių minučių naujojo „Ryto“ sporto direktoriaus buvote izoliuotas nuo komandos ir į savo buvusį biurą dabar turite grįžti su policijos palyda?

– Gudelis dėl vienos priežasties prarado pasitikėjimą manimi. Vieną dieną dėl vienos priežasties, dėl kurios jis neteisus.

Pirmiausia, jis man davė gal 15 naujų užduočių kaip sporto direktoriui. Aš jau buvau pradėjęs vykdyti šias pareigas, bet mano agentas perspėjo mane geriau dar nieko nedaryti, kol nepersirašiau naujų pareigų sutarties.

Bet aš tiesiog norėjau stengtis ir parodyti, ką galime padaryti. Pradėjau susitikinėti su Linu Kleiza, Dariumi Gudeliu ir tarėmės dėl klubo vizijos. Aš turėjau Adomaičio kontrakto juodraštį. Aš dirbau su šiuo kontraktu – buvau įtrauktas į derybas. Nes manęs prašė mano prezidentas (Darius Gudelis, – aut. past.).

Manau, nemažai žmonių buvo išsigandę, jog gausiu šį darbą. Galbūt nemažai žmonių būtų turėję keisti darbovietę.

Aš niekada neveidmainiauju – jei aš tavęs nemėgstu, tau nereikia man spausti rankos. Tas žmogus iškart viską gali suprasti. Šiuo klausimu aš labai kategoriškas. Gal dėl to su manimi dirbti nėra lengva. Jeigu aš kažko nemėgstu, geriau mums tiesiog eiti skirtingais keliais ir tiek.

Ir jeigu man kažkas nepatinka, aš visada atvirai tą pasakau. Gal tai nėra gerai, bet toks jau esu.

Patikėkite, jei būčiau tapęs sporto direktoriumi, iškart būčiau atleidęs Gronskį. Aš tą jau buvau pasakęs Gudeliui. Buvau labai kategoriškas.

– Apie kokį žmogų kalbate?

– Pagrindinė problema buvo Gronskis. Jis skundėsi dėl mano darbo.

Žinote, turėjau būti jo asistentas jaunimo Eurolygos finalo ketverto turnyre Belgrade. Bet Gudeliui Serbijoje manęs reikėjo kaip jo dešinės rankos, kad pristatyčiau jį krepšinio žmonėms ir kartu prisistatyčiau kaip sporto direktorius.

Tomis dienomis buvau labai užsiėmęs. Negalėjau dalyvauti „Ryto“ dublerių treniruotėje, nes turėjau susitikimą su Šarūnu Broga. Kalbėjome dėl kelių galimų „Ryto“ žaidėjų. Negalėjau ateiti į treniruotę ir nuo tada prasidėjo blogi dalykai. Gronskis skundėsi dėl mano darbo. Dėl kažkokios priežasties Gudelis juo pasitikėjo ir...

Ir nuo tos akimirkos, kai turėjau vykti į Belgradą, buvau praspirtas.

– Kodėl Arvydas Gronskis galėjo jūsų nemėgti?

– Nes jis žino mano nuomonę apie jį. Aš turiu labai aiškią nuomonę ir man jis nepatinka.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Arvydas Gronskis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Arvydas Gronskis

– Kodėl?

– Jis yra viena didžiausių „Ryto“ problemų. Jokios abejonės. Ir tokia buvo daugybę metų. Tą supratau trejus metus dirbdamas „Ryto“ komandoje. Jis yra viena didžiausių „Ryto“ problemų.

– Kodėl? Juk tai toks gerbiamas „Ryto“ programos treneris.

– Kiek trenerių buvo atleista per tuos darbo metus, kai Gronskis dirbo jų asistentu? Kiek? 35? 40? Jums reikia daugiau paaiškinimų?

Galiu pasakyti tik vieną – Aurimas Jasilionis treniravo „Ryto“ pagrindinę komandą 15 dienų. Po 15 dienų jis vėl buvo pakeistas.

Man nepatinka žmonės, kurie elgiasi... Žinote, mėgstu atvirumą. Pokalbį akis į akį, ne už nugaros. Bet neapsimetinėkite su manimi geriečiu, jeigu žudysite mane iš nugaros.

– Tai manote, kad Arvydas Gronskis „Ryto“ klube turėjo tokią didžiulę įtaką nepaisant fakto, kad jis tebuvo ilgametis asistentas, o vėliau – dublerių komandos treneris?

– Nežinau, nežinau... Tikrai nežinau. Bet žinau, kad problemos prasidėjo su Gronskiu ir nuo tos treniruotės. Vėliau gavau keletą žinučių ir viskas prasidėjo būtent dėl to.

Patikėkite, jei būčiau tapęs sporto direktoriumi, iškart būčiau atleidęs Gronskį. Aš tą jau buvau pasakęs Gudeliui. Buvau labai kategoriškas. Maniau, kad tai buvo klubo silpnoji vieta ir norėjau pasukti komandą kita kryptimi.

– Ką sakė Darius Gudelis, kai staiga pokalbių su jumis tonas pasikeitė ir ruoštos sporto direktoriaus pareigos prapuolė?

– Turėjome porą susitikimų. Vienas buvo labai įdomu, nes jis įvyko po Maurizio Gherardini paskaitos Kaune. Maurizio mane pažįsta. Jis supranta, kaip aš dirbu.

Susitikome su Gudeliu kitą dieną, vėliau – dar sykį. Ir bandėme sugrąžinti santykius, surasti sprendimą. Bet jo neberadome.

Jis norėjo, kad smarkiai susimažinčiau atlyginimą. Ir jis niekada nepasakė taip: kad jeigu padarysi tai, gausi tai. Mes buvome apsitarę, bet negalėjau sutikti, kad jis taip ženkliai sumažintų mano atlyginimą.

Aš sutikau susimažinti atlygį 25 procentais, bet tik tuo atveju, jei gausiu kitokių naudingų dalykų. Jis pasakė ne ir diskusijos baigėsi.

Nuo tos dienos – viskas.

– Kaip tada dirbote iki sezono pabaigos?

– Viskas buvo aišku – dariau viską, kas man buvo liepta. Nieko nenutiko. Bet kai tik išskridau namo į Ispaniją, gavau tik laiškus ir baudas. Laiškus ir baudas.

– Baudas už ką?

– Už daug dalykų, kuriuos neva padariau blogai.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Alberto Blanco
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Alberto Blanco

– Pavyzdžiui?

– Kad be klubo leidimo buvau Ispanijoje po „Ryto“ rungtynių Bilbao mieste. Neįtikėtina. Manote, kad protingas žmogus liktų Ispanijoje be jokio leidimo? Manote, kad taip įmanoma? Tikrai tikite, kad bent kiek proto turintis žmogus...?

Arba manote, kad vykau į Gruziją susitikti su Gruzijos krepšinio federacijos prezidentu, o klubas deklaruoja, kad ten vykau kalbėtis dėl darbo Vitorijos „Baskonia“? Nesąmonė! Taip, „Baskonia“ ten rengė stovyklą, bet man tai visiškai nerūpėjo – turėjau susitikimą su Gruzijos krepšinio federacijos prezidentu dėl bendradarbiavimo ateityje.

Ne tik kad turiu Gruzijos krepšinio federacijos prezidento laišką, kuriame patvirtinamas susitikimo tikslas. O jie sakė: nieko panašaus – tu važiavai dirbti baskonijai!

Niekada jai nedirbau. Norėčiau! Nes tai didelis vardas (juokiasi.). Bet nedirbau jiems.

– Kada vykote į tą susitikimą?

– LKL finalo serijos metu. Bet turėjau paties Gudelio sutikimą. Turėjau klubo sutikimą. Nes pasakiau Gudeliui, kad porai dienų vykstu į Gruziją dėl to ir ano. Jis pasakė „gerai“.

Dabar klubas mane baudžia argumentuodamas, kad melavau klubo prezidentui ir į Gruziją vykau dėl asmeninių įsidarbinimo tikslų. Nežinau kaip, gal kokiame interneto puslapyje, bet jie sužinojo, kad „Baskonia“ ten tuo pačiu metu rengė stovyklą.

– Jeigu tai, ką sakote, yra tiesa, tokius dalykus galima suprasti kaip bandymus rasti pagrindą jiems naudingai nutraukti kontraktą neišmokant kompensacijos?

– Būtent. Liepos viduryje jie išsiuntė agentui pasiūlymą nutraukti kontraktą abipusiu susitarimu už tam tikrą kompensaciją. Bet tai buvo kvaili pinigai. Pasakiau „ne“. Pirmiausia dėl to, kad jie tos informacijos nepersiuntė mano teisininkei. Jie neturėjo „kiaušinių“ to padaryti. Teisininkė tik gavo informaciją apie mano baudas, bet apie sutarties nutraukimą – nieko.

– Su klubu turėjote kontraktą dar vieneriems metams?

– Taip.

– Kada jį pasirašėte?

– Praėjusį sezoną. Kai atvykau į komandą rugpjūtį, maždaug rugsėjį turėjome trenerių ir klubo teisininkų susitikimą. Jie norėjo pakeisti trenerių kontraktus: iš darbuotojų sutarčių perrašyti juos ant individualios veiklos. Kad klubas mokėtų mažiau mokesčių. Aš buvau vienintelis, pasakęs „ne“.

Kodėl? Aš jiems viską paaiškinau. Mano šalyje, Ispanijoje, tai būtų labai didelis pasikeitimas. Nes jei turi reguliarią darbo sutartį, Ispanijoje turi labai daug teisių. Labai daug. Palyginimui, netekęs darbo aš galėčiau gauti darbo pašalpą.

Yra daugiau dalykų: vykdydamas individualią veiklą baigęs darbus aš negausiu nieko. Konsultavausi su teisininke ir ji pasakė, kad elgiuosi visiškai teisingai. Ir kad man tikrai nereikia keisti kontrakto sąlygų, nes prarasiu per daug dalykų.

Klubas bandė keisti esminį sutarties žodį: treneris. Pasakiau – ne. Jeigu norite pakeisti mano sutartį, turime iš naujo dėl jos susiderėti. Nenorėjau keisti nė vieno žodžio, nė vienos frazės.

Suprantu, kad klubas norėjo sutaupyti. Bet turime gerbti kontraktus – viskas labai paprasta.

Buvau vienintelis, kuris nusprendė taip laikytis savo pozicijos. Turiu tris vaikus. Turiu galvoti apie juos. Apie jų ateitį. Aš dirbu čia ir prarandu daug, negalėdamas čia atsivežti visos šeimos. Leisti vaikus į mokyklą čia man per brangu.

Vieną atsivežiau prieš dvejus metus. Bet kai likus trims mėnesiams iki sezono pabaigos buvau paleistas, supratau, kad taip kenkiu savo dukrai. Nors jai čia labai patiko. Ji mylėjo Vilniaus gyvenimą.

– Į Vilnių atvykote 2015-aisiais. Kokia tai buvo sutartis?

– Iš pradžių tai buvo vienerių metų kontraktas. Po pirmojo sezono gavau dar vieną. Buvau atleistas kovą, sutartis baigėsi birželį, o liepos 4-ąją pasirašiau naują dvejų metų kontraktą. Pasirašinėjau jį kasmet. Iš viso pasirašiau tris kontraktus.

– Ir jūs teigiate, kad „Rytas“ niekada nemokėjo jokių mokesčių?

– „Sodrai“ – 0. Nieko. „Sodroje“ aš neegzistuoju.

Dalį mokesčių klubas sumokėjo. Ne viską, bet kažkiek mokėjo. Kas irgi nėra gerai. Bet suprantate, kad galėjau dėl to turėti problemų Ispanijoje?

Negaliu apgaudinėti savo šalies. Ir nenoriu. Nes visada mokėjau mokesčius. Mano situacija yra tokia, kad turiu parodyti, iš kur man ateina pinigai.

Jeigu kažkurioje šalyje gyveni daugiau nei šešis mėnesius, reiškia, joje moki mokesčius. 2015-aisiais aš mokėjau mokesčius Ispanijoje, nes ten gyvenau iki rugpjūčio. Mokėjau juos iš pajamų Ispanijoje ir dar Lietuvoje – iš esmės, mokėjau dvigubai.

„Rytas“ čia mokėjo mokesčius, bet taip pat mokėjau mokesčius Ispanijoje. Gal man to nereikėjo, bet aš dėl visa ko permokėjau Ispanijai.

2016 ir 2017 metais nemokėjau Ispanijai mokesčių, nes man juos priklausė mokėti Lietuvai. Bet kai sužinai, kad mano vardu „Sodrai“ nebuvo sumokėti jokie mokesčiai... Kas tai?

Klubams samdyti trenerį yra tik du būdai: pagal darbo sutartį arba individualią veiklą. Daugiau nėra jokių variantų. Žaidėjams – kitaip.

„Sodroje“ turėjau mokyti vieną vyruką, ką kur paspausti ir kur ką surasti. Net „Sodros“ žmonės nežinojo šių niuansų, nes tai labai specifinė sritis – tiesiog negali visko žinoti.

Bet man nerūpi kiti. Aš ginu tik savo teises. Kaip Alberto Blanco: ispanas, trijų vaikų tėvas, galvojantis apie ateitį ir pensiją. Viskas.

Neturiu nieko prieš klubą. Nenoriu pakenkti komandai. Bet noriu, kad mano mokesčiai būtų sumokėti. Ir viskas.

Visa kita – ne mano reikalas. Man svarbiausia – parodyti, kad jei susirgsiu ir išeisiu į pensiją, legaliai dirbau šioje šalyje, mano mokesčiai buvo sumokėti ir savo šalyje aš galėsiu atgauti pinigus. Manau, toks yra bet kurio darbuotojo tikslas. Aš nesu verslininkas – esu darbuotojas. Ir mes dėl to dirbame.

Bet nuo mažiausių smulkmenų atradau didžiulių dalykų. Mes kalbame apie kriminalinius dalykus...

Nelabai tą suprantu, nes bandau suvokti savo situaciją. Mane tai kankina naktimis, dienomis. Vartoju vaistus, kad nusiraminčiau. Nes jaučiuosi LABAI blogai.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Alberto Blanco
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Alberto Blanco

– Kaip atrodo pastarieji jūsų mėnesiai Ispanijoje?

– Pastebėjau, kad pradėjau rėkti ant savo vaikų. O aš to niekada nedarydavau. Ir tai buvo pirmas faktorius, kai supratau, kad esu labai blogoje situacijoje – kai pradėjau nederamai elgtis su vaikais. Tai reiškia, kad kažkas negerai.

Normalu, kad vaikai krečia išdaigas – aš niekada dėl to nesikarščiuodavau. Bet pradėjau nervintis.

Turėjau eiti pas daktarus ir mokėti iš savo kišenės – nes, kaip sužinojau, nemokėjau mokesčių.

Kodėl turiu eiti pas privatų daktarą, jei klubas laiškuose teigia, kad turiu privalomąjį sveikatos draudimą? Aš turiu visus laiškus apie privalomąjį draudimą. Apie kokį draudimą mes kalbame, jei nuėjau į „Sodrą“ ir sužinojau, kad mano vardas ten neegzistuoja?

Kai atidarau savo banko sąskaitą ir man teigia, kad aš jiems net neegzistuoju? Kaip gali rašyti tokius dalykus ir kaltinti...?

Nežinau, kuriame dabar asmeniniame gyvenimo taške esu, bet man reikės laiko sugrįžti į normalų gyvenimą. Dabar patiriu labai didelį spaudimą. Per tuos trejus metus sugėriau daug negerų dalykų, bet dabar tai pradėjo kenkti ir mano vaikams. Man tai kaip vidinis naikinimasis. Tai mane ėda iš vidaus.

Aš negaliu pabėgti nuo šitų minčių.

– Kas toliau šioje konfliktinėje jūsų istorijoje su „Rytu“?

– Kai viską išsiaiškinsiu ir kai pasitvirtins tai, kas įtariama, be abejo, aš paduosiu klubą į teismą. Kad tik būtų sumokėti mano mokesčiai. Noriu tai užbaigti.

Nekišiu nosies ten, kur tai nėra mano reikalas. Tik ginsiu savo teises. Kiekviename laiške jie sakė, kad yra taip ir taip. Gal aš viską prarasiu, nes jie teisūs... Bet tokia mano pozicija.

Netikiu, kad jie laimės. Bet...

– Kokios mokesčių sumos galėjo būti nuslėptos?

– Neįsivaizduoju. Aš jau pateikiau užklausą, kiek pinigų jie teoriškai turi sumokėti mano vardu.

– Ar bandėte apie tai kalbėti su „Rytu“ po susitikimų su Lietuvos institucijomis?

– Buvo labai linksma, nes penktadienį jų teisininkas paskambino mano teisininkei ir klausinėjo, ką Alberto išdarinėja klubo biure su policija. Ką ten jam patarinėji? – klausė jis. O ji jam sako: ką čia kalbi? Jis nuėjo pasiimti savo daiktų. Klubo teisininkas tikino, kad jau ketino atsiųsti laišką. Nejaugi? Lyg tyčia, visai atsitiktinai, norėjote atsiųsti man laišką dėl Vilniuje užsilikusių mano asmeninių daiktų kaip tik tą dieną, kai pasirodė policija?

Linas tuo pačiu metu apie tai melavo. Sakė manęs, kad atvykau į klubo biurą rasti taikaus sprendimo. Kokio dar taikaus sprendimo? Vienintelis sprendimas – sumokėti mokesčius, sugrąžinti mano poziciją – asistento poziciją, ir aš dirbsiu.

Jie išsiuntė mane į Ispaniją ir skyrė užduotis. Paprašiau tam darbui atlikti būtinų įrankių. Iš pradžių jie nuo manęs slėpė vaizdo archyvų ir statistikos sistemą, kurią jiems nemokamai suteikė LKL.

Jie mane ignoravo. Turėjau prašyti dar kartą, kur gauti Europos taurės rungtynes – tyla.

Aš streikuoju jau keletą savaičių. Ir staiga jie man sumokėjo.

Paaiškinkite, kodėl jie sumokėjo? Neįsivaizduoju. Prieš tris savaites pasakiau, kad streikuoju dėl neišmokėtų mokesčių. Neturiu automobilio, buto, televizijos. Tai mano kontraktas – jūs turite viską padengti. Dėl to aš streikuoju.

Sakė, kad nemokės man, nes nevykdau įsipareigojimų. Ir staiga, kai policija pasirodė salėje, aš gavau atlyginimą. Kodėl? Nes dabar atrodo, kad aš labai blogas, o jie labai geri? Kokia to prasmė?

Penktadienio naktį ir po to negalėjau užmigti galvodamas apie tai, kas įvyko.

Vilniaus „Rytas“ pateikė atsakymus

Ketvirtadienio pavakarę 24sek sulaukė „Ryto“ klubo atsakymų į raštu pateiktus klausimus apie A.Blanco padėtį.

– Pagal kokią sutartį Alberto Blanco buvo įdarbintas „Ryto“ klube: darbo ar individualią veiklą?

– Klubo ir Alberto Blanco niekada nesiejo darbo santykiai, todėl su juo darbo sutarčių nesudarė ir ankstesnioji klubo administracija 2015 metais. Su Alberto Blanco buvo sudaryti susitarimai, pagal kuriuos jis teikė savo, kaip profesionalių krepšininkų paieškos bei atrankos specialisto (t. y. skauto) paslaugas. Kiek mums yra žinoma, tai yra standartinė praktika tarp Lietuvos, Europos ir užsienio krepšinio klubų, kad skautai, kurie yra atsakingi už potencialių žaidėjų paiešką bei pritraukimą, krepšinio klubams teikia paslaugas ir su jais yra sudaromi įprasti kontraktai konkrečiam terminui (pvz., dviem ar vienam krepšinio sezonui), o ne darbo sutartys. Skautai įprastai nėra įdarbinami krepšinio klubuose, nes jų teikiamos paslaugos yra savarankiško pobūdžio – jie yra patys atsakingi už žaidėjų paieškos strategiją, darbų planavimą, krepšinio klubai nenustato konkretaus jų darbo laiko ir t. t.

Tokie profesiniai santykiai buvo ir tarp klubo ir Alberto Blanco. Pastarasis pats savarankiškai planavo savo darbo laiką, buvo pats atsakingas už žaidėjų paieškos strategiją bei jos įgyvendinimą, jam nebuvo numatytas konkretus priklausantis atostogų laikas, jis neturėjo nuolatinės darbo vietos klubo patalpose, buvo sudaryti kontraktai konkrečiam terminui, paslaugos buvo teikiamos tik klubo sezono metu ir t. t.

Klubo santykiai su Alberto Blanco visą laiką buvo geri, kol neseniai Alberto Blanco grubiai pažeidė sutarties su klubu sąlygas. Dėl konfidencialumo apribojimų negalime pateikti tikslios informacijos, tačiau šio pažeidimo esmė susijusi su akivaizdžiu skauto ir jo kliento – klubo, interesų supainiojimu. Pasirašęs paslaugų sutartį su klubu jis įsipareigojo teikti paslaugas klubui ir šios sutarties kontekste veikti klubo naudai. Tuo tarpu klubą pasiekė informacija, kad jis, tikėtina, su kito užsienio klubo žinia, kenkė krepšinio klubui, tokius veiksmus nuslėpdamas nuo klubo vadovybės.

Klubas, sužinojęs apie atliktą grubų sutartinį pažeidimą, iš karto inicijavo sutartinių santykių nutraukimo procedūrą bei pagal sutartį paskyrė baudą skautui dėl žalos, padarytos klubui.

Kilus šiam konfliktui, mūsų vertinimu, Alberto Blanco prieš klubą pradėjo didelės apimties šmeižto kompaniją. Jis dėl įvairių tariamų klubo padarytų pažeidimų pateikė tikrovės neatitinkančią informaciją eilei valstybės institucijų, įskaitant Sodrą, VMI, Policiją ir kt. Šiuo metu klubas priverstas samdyti teisininkus, kurie rengia atsakymus įvairioms institucijoms į nepagrįstus Alberto Blanco kaltinimus.

Klubas taip pat skaičiuoja žalą, kurią patyrė dėl tokių Alberto Blanco veiksmų, o teisininkai svarsto galimybes kreiptis į teismą dėl žalos, padarytos tikrovės neatitinkančios paskleidimu, atlyginimo.

– Kodėl klubas neinformavo apie A.Blanco įdarbinimą „Sodros“ dar 2015-ais metais?

– Nes tuometinė administracija su Alberto Blanco nesudarė darbo sutarties, t. y. jis tuometiniame „Lietuvos ryto“ klube nebuvo įdarbintas. Šis faktas buvo aiškus visoms šalims. Tačiau dabar Alberto Blanco sau palankia prasme interpretuoja netikslias sutarties formuluotes (atskirus žodžius), bet nevertina jos turinio, taip patekdamas akivaizdžiai neteisingą informaciją apie tariamą įdarbinimą klube.

– A.Blanco teigimu, 2018-ųjų sausį prašėte viso trenerių štabo persirašyti sutartis iš darbo sutarties į individualią veiklą. Ar toks prašymas buvo?

– 2017 metų pabaigoje atlikdamas auditą klubas paprašė išorinių teisininkų, kad jie peržiūrėtų kai kurias klubo sudarytas sutartis. Teisininkai anksčiau sudarytoje sutartyje rado kelias esmines klaidas, kurios neatitiko tarp skauto ir klubo faktiškai susiklosčiusių santykių, todėl paprašė jo persirašyti sutartis su minimaliomis korekcijomis. Kaip ir minėjome, Alberto Blanco niekada nebuvo įdarbintas klube (paslaugas teikė ne pagal darbo sutartį), todėl tos korekcijos nebuvo susijusios su pačių santykių su juo perkvalifikavimu.

Klubo teisininkai iš Alberto teisininkės Ispanijoje gavo keisto turinio laišką, tvirtinantį, kad Ispanijoje jis kažkokiu būdu gauna dideles socialines išmokas (jis yra kažkaip tą susitvarkęs), todėl nenorėdamas prarasti išmokų jokių pakoreguotų sutarčių jis nepasirašys.

Klubas su Ispanijos teisininkų pagalba išsiaiškino, kad, tikėtina, jog Alberto Blanco nuo Lietuvoje uždirbtų pajamų Ispanijoje turėjo mokėti, bet nemokėjo socialinio draudimo įmokų. Šiuo metu klubo teisininkai Ispanijoje bando iki galo suprasti situaciją ir apie ją pranešti kompetentingoms Ispanijos institucijoms.

– Kodėl A.Blanco buvo nuspręsta išsiųsti dirbti į Ispaniją?

– Prie komandos prisijungus treneriui Dainiui Adomaičiui ir jam formuojant naują trenerių štabą A.Blanco vietos jame neliko. Vasaros metu klubas strategui siūlė nutraukti sutartį jam palankiomis sąlygomis, tačiau A.Blanco to padaryti nesutiko.

Vykdydami sutarties sąlygas nusprendėme, jog Alberto savo patirtį galės išnaudoti dirbdamas iš savo gyvenamosios vietos Ispanijoje ir atlikdamas tarptautinio skauto pareigas – analizuodamas klubo priešininkų žaidimą, ieškodamas potencialių žaidėjų, galinčių papildyti tiek Vilniaus „Ryto“ pagrindinę, tiek ir jaunimo komandas.

– Kodėl 2017-2018 m. sezono metu A.Blanco buvo žodžiu paskirtos sporto direktoriaus pareigos ir kodėl staiga buvo atsisakyta šios idėjos?

– A.Blanco buvo paskirtas jaunimo programos koordinatoriumi. Tuomet jis pradėjo dirbti kartu su treneriu Arvydu Gronskiu klubo jaunimo komandoje, kuri ruošėsi Eurolygos jaunimo atrankos turnyrui Kaune bei vėliau – pagrindiniam turnyrui Belgrade.

Tačiau treniruočių metu prasidėjo nesutarimai tarp jo ir vyriausiojo trenerio A.Gronskio. Dėl šios priežasties planų matyti A.Blanco jaunimo sistemoje buvo atsisakyta.

Prie to matyt neprisidėjo ir pradėjusios sklandyti kalboms, jog A.Blanco bando vilioti mūsų jaunuosius talentus išvykti iš Lietuvos.

– A.Blanco teigimu, šį rudenį ignoravote jo prašymus pateikti jam su VMI ir „Sodra“ susijusią informaciją. Kodėl?

– Klubas, gavęs Alberto Blanco prašymą, jį informavo, kad prisijungimams prie mokesčių administratoriaus sistemų ir duomenims gauti, reikalingi atitinkami įgaliojimai, suteikiantys teisę tai padaryti. Kadangi įgaliojimai nebuvo gauti, klubas neturėjo galimybės pateikti minimos informacijos.

– A.Blanco teigimu, užfiksuoti neatitikimai tarp jo pajamų Vilniuje ir „Ryto“ mokėjimų deklaracijos VMI. Kaip galima paaiškinti bendrą 41 tūkst. eurų susidariusį skirtumą?

– Informacija apie atitinkamus klubo mokėjimus yra konfidenciali. Ji taip pat yra susijusi su fiziniu asmeniu, todėl laikantis galiojančių asmens duomenų apsaugos teisės aktų, klubas jos negali atskleisti.

– Ar Rytas nėra skolingas Alberto Blanco už atlyginimus ar komandiruotpinigius ar bet kokius kitus įsipareigojimus skaičiuojant nuo 2015-ųjų?

– Už visas jo suteiktas paslaugas yra pilnai atsiskaityta.

– A.Blanco teigimu, tądien, kai jis spalį pasirodė klubo biure su policijos palyda, tą pačią dieną pervedėte jam atlyginimą. Kodėl?

– A. Blanco labai nustebino visus susirinkusius atvykęs į klubą su policija. Mes nesuprantame, kodėl jis tai daro, nebent tik, kad pakenkti klubui ir Lietuvos krepšiniui. Su atlyginimo mokėjimu tai nieko bendro neturi. Mes nežinojome, kad jis yra Lietuvoje. Nepaisant jo šiurkštaus elgesio ir atvykimo į klubo būstinę su policijos palyda, taip bandant iššaukti konfliktą, mes savo sutarties sąlygas vykdėme.

– Kodėl A.Blanco uždraudėte patekti į Ryto areną ir bendrauti su žaidėjais bei treneriais, jei toliau jam pavedėte eiti asistento/skauto pareigas iš Ispanijos?

– Vasarą jis nesutiko nutraukti sutarties su Vilniaus „Ryto“ ekipa ir sklandant kalboms apie jo pastangas Lietuvos žaidėjus vilioti iš Lietuvos bei siekiant išvengti galimų nesusipratimų ir konfliktų, kurie gali paveikti komandos rezultatus, buvo nuspręsta nesuteikti jam priėjimo prie komandos, o savo sutarties sąlygas vykdyti iš savo namų Ispanijoje.

Tačiau A.Blanco klubo atstovų pateiktų darbų nevykdo. Jam buvo nusiųstas darbų sąrašas, kartu su jų pateikimo datomis, tačiau klubas iki lapkričio pradžios gavo vos vieną atmestinai atliktą varžovų analizę. Kitų darbų A.Blanco neatliko.

– Už ką treneriui A.Blanco vėliau skyrėte nuobaudas?

– Už padarytus sutarties pažeidimus. Dėl konfidencialumo įsipareigojimų pažeidimų turinio negalime atskleisti.

– Ar D.Gudelis jau turėjo susitikimą su VDI, VMI arba „Sodros“ darbuotojais? Jei taip, kaip vertinama konfliktinė situacija ir klubo pozicija?

– Jeigu tik institucijos mus priims, mielai atvyksime ir viską paaiškinsime.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Patikrinta 15min Verslas

Tiesa ar melas? Lietuvos bankas: transporto priemonių draudimas atpigo

Aktualu

Daugelis britų nieko nenutuokia apie Europos Sąjungą

Aktualu

A.Jurgelevičius: jei bus uždaromos mokyklos, mes streikuosim

24sek

Ypatingo lietuviško palaikymo sulaukęs Domantas Sabonis surinko solidų dvigubą dublį

Vardai

Išrinkta naujoji „Mis Visata“: grožio karaliene ketvirąkart tapo Filipinų atstovė

Gazas

Kelininkai: gatvės valomos visais pajėgumais, bet eismo sąlygos sunkios

Aktualu

Orai.lt: intensyvų snygį keis šaltukas

Vitaminai sielai. J.Statkevičius apie didžiausią savo priešą – liežuvį, draugystę ir meilę

Aktualu

Vyriausybė žada, kad mūsų vėl bus trys milijonai, ekspertai gūžčioja pečiais

Verslas

Skolininkai nuo antstolių ar VMI slepiasi po „Revolut“, bet startuolis žada pokyčius

24sek

Be J.Valančiūno likęs „Raptors“ krito antrą kartą iš eilės

Gyvenimas

Vita apie šeimoje patirtą pragarą: „Gulėjau ant grindų ir nesuvokiau, kad tai vyksta su manimi“

24sek

Agresijos pliūpsnis – po rungtynių Artūras Gudaitis susimušė su varžovu

Vardai

Dramatiška baigtis „Lietuvos balso“ ketvirtfinalyje – projektą paliko du favoritai

Sportas

S.Gaižauskas ringe „užsidirbo“ neįtikėtino dydžio guzą: „Tokio dar neturėjau“

Vardai

Donata Gutauskienė-Laisva apsisprendė – didinsis krūtinę: „Noriu gražios, telpančios į delniuką“

Kultūra

15min knygų rinkimuose apdovanota vertėja I.Aleksaitė: „Prie Gombrowicziaus prieinu šonu, kad susmigčiau į jį ašmenimis“

Aktualu

Premjerui daugiausia sunkumų kilo ieškant naujojo švietimo ministro

Verslas

Pirmadienis – paskutinė diena sumokėti NT mokestį

Pasaulis kišenėje

Ką atrasti naujojoje Lietuvos kultūros sostinėje

Naujienos

Sportas

Šachmatų genijų kovoje – penktosios lygiosios ir M.Carlseno pareiškimas

Laisvalaikis

Oksfordo žodyno išrinktas 2018 metų žodis – „toksiškas“

Aktualu

Mįslė kariuomenėje: ligoninėje guli 8 apsinuodiję kariai, o Vaidoto batalionas tai neigia

24sek

Šaras subtiliai sureagavo į „Barcelona“ trenerio gnybtelėjimus

Gazas

„Toyota GT86“ nėra toks paprastas kaip atrodo: nuo cilindrų iki duslintuvo

Vardai

19-ąjį gimtadienį švenčianti Iglė: „Dar niekada nesijaučiau tokia mylima ir mylinti“

24sek

„Barcelona“ treneris įgėlė „Žalgiriui“: lengva Eurolygoje, kai Lietuvoje nėra ką veikti

Aktualu

„MG Baltic“ voratinklį narpliojęs D.Dargis: „Abejoju, kad kaltinamieji byloje sės į kalėjimą“

Verslas

Konkursas „Už darnią plėtrą“: būstai prie Vingio parko su vaizdu į Nerį

Aktualu

Nacionalinėje žiniasklaidoje populiariausi I.Šimonytė ir G.Nausėda, regionuose – A.Juozaitis

Gyvenimas

Ūsuotasis Vilnius: kodėl barzda ir ūsai laikomi vyro sveikatos simboliais?

Aktualu

Prie JAV sienos jau atvyko daugiau kaip 1,5 tūkst. migrantų karavano narių

Mokslas.IT

Astronomai atrado aplink Saulės kaimynę skriejančią „superžemę“

Aktualu

Traukiantis JK kabineto nariams Th.May tikina, kad „Brexit“ susitarimo alternatyva – jokio „Brexit“

Aktualu

Vyriausiasis Kauno prokuroras paaiškino painiavą dėl E.Kručinskienei reiškiamų įtarimų

Kultūra

„Scanorama“ meta inkarą Klaipėdoje: repertuare – populiariausi festivalio filmai

24sek

Marius Grigonis apie „Barcelona“ pergalių seriją: pralaimėjimai turi ateiti

Gazas

Renkame Lietuvos Šimtmečio automobilį: „Moskvich-400“

Vardai

Dėl krūtinės sukritikuota S.Burbaitė: „Jei atrodo, kad be krūtinės nėra gyvenimo, man jūsų gaila“

Verslas

Miško pardavėjams palankiausias metas parduoti – dabar

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 24sek