Dabar populiaru
Publikuota: 2020 liepos 1d. 07:32

Išsilakstę „Ryto“ talentai – kur dreifuoja Vilniaus krepšinio laivas?

Trys prarasti talentingi žaidėjai per vieną tarpsezonį bet kuriame krepšinio klube Europoje įprastai reikštų didelį smūgį, tačiau Vilniuje gimusių ir augusių Deivido Sirvydžio, Ąžuolo Tubelio ir Mareko Blaževičiaus per penkias savaites netekęs „Rytas“ kaltų ieško išorėje, o ne viduje.

Vilniuje pastaraisiais metais susiformavo perspektyvių žaidėjų karta, rodžiusi įspūdingus rezultatus tarp bendraamžių, žengusi žingsnį į vyrų krepšinį bei savo spindesiu link Lietuvos traukusi ir NBA žvalgų akis.

Auksarankis snaiperis Deividas Sirvydis sulaukė „Detroit Pistons“ kvietimo NBA naujokų biržoje, o į stipriausią planetos lygą patekti ruošiasi ir išskirtinėmis fizinėmis savybėmis pasižymintis Ąžuolas Tubelis bei vis garsiau Lietuvos krepšinyje skambantis kovingasis centras Marekas Blaževičius.

Apmaudu, tačiau NBA svajonės vyrukai sieks ne pro „Ryto“ komandos pravertus vartus.

Kas nutiko, jog meilę miestui ir komandai prisiekinėję didieji Vilniaus krepšinio talentai staiga ėmė iš „Ryto“ bėgti lyg iš skęstančio laivo?

Klubo vadovybė dėl susidariusios situacijos kaltina suinteresuotus agentus, šališką žiniasklaidą bei buvusios valdžios paliktus nedėkingus kontraktus, bet jei krepšininkai nesijaučia laukiami ir laimingi „Ryte“, galbūt priežastys slypi ne išorėje, o viduje?

Krepšinio užkulisiuose vis labiau akcentuojama prasta ir nestabili finansinė situacija klube, kuri tik dar labiau ėmė kraujuoti nuo sunkius laikus dėl pandemijos išgyvenančių kreditorių spaudimo.

Tai paaiškina į piniginės storį suinteresuotus „Ryto“ ėjimus – finansiškai paremtą ir labai palankų perėjimą į Čempionų lygą, 190 tūkst. eurų gautą išpirką už D.Sirvydį iš Jeruzalės „Hapoel“ bei 120 tūkst. eurų injekciją iš Kauno „Žalgirio“ už M.Blaževičių.

Šiai kompanijai nepriklauso Ą.Tubelis, savo kelią į NBA bandysiantis tiesti per NCAA, kur atstovaus Arizonos universitetui. Šiose imtynėse dėl Eurolygos jaunimo atrankos turnyro MVP parašo „Rytas“ šansų tiesiog neturėjo.

Bendraamžių tarpe dominavęs 18-metis Ą.Tubelis Eurolygos atrankoje Kaune rinko po 20,5 taško, atkovojo po 12,5 ir perėmė po 2 kamuolius, atliko po 2,5 rezultatyvaus perdavimo ir fiksavo po 34,5 naudingumo balo.

Sakysite, kad palikti „Rytą“ už išpirką yra asmeninis žaidėjų pasirinkimas? Na, taip, bet šie pasirinkimai būna sąlygoti sirgaliams nematomų klubo veiksmų bei rodomo dėmesio.

Žaidėjai ėjo ten, kur jie buvo laukiami ir norimi.

Sakysite, kad komandoje liko perspektyvus Augustas Marčiulionis, vadinasi, viskas nėra taip blogai. Jūs teisūs, legendinio Šarūno Marčiulionio sūnus, taip pat rungtyniaujantis įžaidėjo pozicijoje, liko Vilniuje ir laukia debiuto „Ryte“, tačiau toks sprendimas yra saugus pasirinkimas, labiausiai siejamas su koronaviruso užkirstais keliais skristi bei pasirodyti koledžams JAV.

O susidomėjimo buvo, ir ne bet kokio – sezono metu lietuvį po padidinamuoju stiklu sekė keletas garsiosios „Pac-12“ konferencijos universitetų, tarp kurių – ir Ą.Tubelio pasirinktoji Arizona.

Nuo moksleivių krepšinio lygos laikų kartu augęs duetas praėjusio sezono metu dalyvavo „Visų žvaigždžių“ savaitgalio metu vykusioje „Krepšinio be sienų“ stovykloje.

JAV universitetų dėmesio A.Marčiulioniui netruks ir kitą tarpsezonį.

Augustas šiemet pasirinko likti Vilniuje, bet ar čia liks ir po metų?

zalgiris.lt nuotr./Marek Blaževič
zalgiris.lt nuotr./Marek Blaževič

Marekas Blaževičius tikrai mylėjo „Rytą“ bei gerbė komandos sirgalius, tad noras palikti Vilnių negimė per naktį.

Nors „Žalgirio“ žvilgsnį jis galėjo jausti jau trečią vasarą iš eilės.

Tokio pobūdžio skausmingus sprendimus keisti komandą, kaip ir, pasak Šarūno Jasikevičiaus, įvykius krepšinio aikštelėje, dažnai lemia detalės.

Klubo neparodytas dėmesys, nenoras suteikti sąlygų sportuoti tarpsezonio metu, nesėkmingas pokalbis su naujuoju treneriu Donaldu Kairiu ar bendros vizijos neturėjimas, atsispindintis šio teksto paraštėse likusiuose pasakojimuose.

Vėluojančių atlyginimų klasika ir situacijos nepagerino.

Nereikia pamiršti ir to, kad „Rytas“ metė Europos taurę dėl finansinio Čempionų lygos duodamo kąsnio, kas irgi galimai prisidėjo prie sprendimo išvykti ir varžytis aukščiausiame Senojo žemyno krepšinio lygyje.

Tai situacija, kai argumentai likti remiasi nebent tik į sentimentus gimtojo miesto komandai, bet sentimentais karjeros nenusiklosi.

Išvykti apsisprendęs Marekas jau buvo mintimis Krasnodaro „Lokomotiv“, bet galiausiai tapo žalgiriečiu.

„Tai buvo tikrai sunkus sprendimas, nes viena koja jau buvau užsienyje, bet tada paskambino Robertas Javtokas, buvau susitikęs su treneriu. Tai viską pakeitė į tą pusę, kur esame dabar. Manau, kad tai bus geras sprendimas, – „Žalgiris TV“ sakė M.Blaževičius, kurio sprendimui įtakos turėjo Š.Jasikevičiaus parodytas dėmesys. – Įspūdį paliko žmogaus savybės ir visų pirma – atvirumas. Tada tai, kaip nerealiai jis supranta krepšinį ir kiek iš tikro paprastas žmogus jis yra. Galbūt šalia aikštelės jis atrodo piktas, kad ant visų rėkia, bet iš tikro jis yra paprastas ir nuoširdus žmogus.“

18-mečio M.Blaževičiaus perėjimas iš Vilniaus į kitą barikadų pusę bei sudarytas trejų metų kontraktas tapo lemiamu išsilaksčiusio jaunimo akordu.

Tai žaidėjas, kurį sirgaliai regėjo kaip ateities „Ryto“ klubo veidą. Kovingas charakteris ir autoritetų nepaisymas jį lydi per dar trumpą, bet visą karjerą.

Sausio mėnesio pabaigoje, kai „Žalgirio“ arenoje susirinkusiems sirgaliams centras siuntė oro bučinius ir įnirtingai ant žemės grūmėsi su Kauno ekipos kapitonu Pauliumi Jankūnu, būtų buvę neįmanoma įsivaizduoti, jog po pusmečio jis grįš į šią areną ir pozuos su žaliai baltais marškinėliais.

Normalu, kad toks krepšininko perėjimas yra skaudus dalykas visiems ekipos aistruoliams, kuriam suvirškinti dar reikės laiko, tačiau „Ryto“ vadovai džiaugiasi augindami žaidėjus „Žalgiriu“.

„Aš manau, kad mes padarėme daugiau negu galėjome. Situaciją turime tokią, kokia ji yra. Ar skaudu? Ne, mes turime didžiuotis, kad iš Vilniaus „Ryto“ klubo, mūsų sistemos žaidėjai išeina į Eurolygos komandas ar NBA klubus. Aš manau, kad reikia tik didžiuotis ir džiaugtis, kad Vilnius ugdo ir ruošia aukšto lygio krepšininkus“, – LRT žurnalistei Dovilei Šeduikytei sakė Rolandas Jarutis.

Simboliška, tačiau ryškiausią sezono mačą 207 cm ūgio aukštaūgis sužaidė būtent Kaune, kai emocingame mūšyje „Žalgiriui“ atseikėjo 7 dvitaškius iš 9, pelnė 18 taškų bei atkovojo 4 kamuolius.

Apie pirmąjį NBA naujokų biržos 15-uką svajojantis Marekas per praėjusį sezoną labai ūgtelėjo – tiek kaip žaidėjas, tiek kaip asmenybė.

Dabar jo fokusas darbui bei noras tobulėti yra maksimalus, o galutinis tikslas – žaidimas NBA.

Ar šis žaidėjas neturėjo tapti pagrindiniu „Ryto“ tarpsezonio išsaugojimo prioritetu?

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Deividas Sirvydis
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Deividas Sirvydis

Vieni gali kritikuoti jį dėl žaidimo trūkumų, tačiau 37-asis NBA naujokų biržos šaukimas yra pakankamas Deivido Sirvydžio talento įvertinimas.

Šis 20-metis buvęs „Ryto“ sistemos deimantas tapo pirmuoju, pakėlusiu bures bei išplaukusiu iš Vilniaus,

„Labai džiaugiuosi čia atvykęs, – 15min žurnalistui Donatui Urbonui įspūdžiais iš Jeruzalės dalijosi D.Sirvydis. – Jeruzalės klubas manimi labai domėjosi, visas kolektyvas manęs labai norėjo. Jau per šitas 2–3 savaites pajutau, kad patobulėjau daugiau nei per ilgą laiką. Čia treniruotėse gaunu didžiulę laisvę, jaučiasi didžiulis pozityvas. Visa tai atrišo mano senąjį žaidimą, kai nesivaržau ir per daug negalvoju.“

Tai žaidėjas, kuris 2018-aisiais atvedė „Ryto“ jaunimą iki Eurolygos titulo Belgrade bei tapo šio turnyro MVP.

Norą palikti Vilnių vėl lėmė daugybė detalių, kurios atsirėmė į bendro požiūrio taškų stoką. Trumpai tariant, Deivis nesijautė norimas bei užsigeidė pakeisti aplinką.

Nors pastarasis sezonas buvo prastas, bet juk vienas prastas sezonas nenubraukia grėsmingo potencialo, kurį įžvelgė „Pistons“?

204 cm ūgio plastiškas snaiperis nuo šiol augs ir svajonių sieks „Hapoel“ klube.

„Daugiau rungtynių pradiniame etape reiškia, kad galėsime suteikti papildomų progų mūsų komandos jaunimui“, – po perėjimo iš Eurolygos šeimos į Čempionų lygą kalbėjo R.Jarutis.

Tai žodžiai, kurie, stebint dabartinį jaunųjų talentų nutekėjimą, skamba pakankamai ironiškai. Bet laikas parodys, galbūt iš tikrųjų Vilniaus komanda kitą sezoną tarptautiniame sezone duos šansų ateities komandos lyderiams.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Arnas Butkevičius
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Arnas Butkevičius

Jei jaunojo Mareko Blaževičiaus išvykimas iš Vilniaus jau buvo išrašytas žvaigždėse, tai apie legionieriaus duoną svajojusio Arno Butkevičiaus sprendimas likti sostinėje, apie kurį pirmasis pranešė „basketnews.lt“ žurnalistas Lukas Malinauskas, maloniai nustebino „Ryto“ sirgalius ir buvo pasitiktas kaip didžiulis klubo laimėjimas.

Kaip užsiminė R.Jarutis, gautos išpirkos gali padėti ir išlaikyti A.Butkevičių, ir Eimantą Bendžių.

„Tai yra normali praktika, jog gautos išpirkos naudojamos kito sezono komplektacijai, kažkiek uždarant kitus finansinius klausimus“, – sakė „Ryto“ vadovas.

Tiesa, situacija su Arnu dar nėra visiškai aiški.

15min žiniomis, siekdamas ilgam susisieti su komandos žvaigžde, „Rytas“ pasiūlymą buvo padidinęs iki trejų metų ir 600 tūkst. eurų, tačiau atletiškasis 199 cm ūgio puolėjas šį variantą atmetė.

Liepos 1-oji yra diena, kai „Rytas“ aktyvuoja kontrakte numatytą „pliusą“, o tuomet, kaip ir rašė 15min žurnalistas Donatas Urbonas, yra galimi du variantai.

Labai reali tikimybė, kad sostinės komandos marškinėlius puolėjas vilkės vos vieną, o galbūt du sezonus.

Kyla didysis klausimas – ar trumaplaikis vieno ar dviejų lyderių išlaikymas Vilniuje atstoja išskirtinę klasę jaunuolių, kurių karjeros gali vesti net iki NBA?

Jei klubą spaudžia finansinės bėdos, galbūt jaunimo išsaugojimas ir spartesnis integravimas į žaidimą turėtų tapti prioritetu?

Ar trumpalaikiai planai kitam sezonui perspjauna ilgalaikę viziją, kuri galėjo remtis į išskirtinio talento vietinį jaunimą?

Ir vis dėlto, kokia yra ta „Ryto“ vizija?

Komentarai: 11

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

11:55
26:29
01:19

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 24sek