Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti
2021 01 07

Liūdna „Ryto“ realybė: pykčiai treniruotėse ir D.Kairio nemėgstamieji

Donaldas Kairys į Lietuvos klubinio krepšinio sceną žengė su fanfaromis, tačiau įpusėjus sezonui Vilniaus „Rytas“ prasmego nesėkmių liūne ir atsidūrė ties bedugnės riba FIBA Čempionų lygoje ir pralaimėjo pirmąjį KMT taurės ketvirtfinalio mačą. Dalis sirgalių prašo vyriausiojo trenerio ir pagrindinio klubo dalininko galvų. Kita savaitė žada „Rytui“ maksimalius išbandymus, o ar atneš permainas?

„Tegul prasideda titulo vagystė!“, – tokį plakatą, kurio centre atsidūrė Dainių Adomaitį vasarą sostinėje pakeitęs Donaldas Kairys, LKL sezono atidarymo rungtynėse „Jeep“ arenoje iškėlė ištikimiausių Vilniaus „Ryto“ sirgalių grupė „B tribūna“.

Praėjo vos trys mėnesiai ir tie patys aistruoliai reikalauja pokyčių sostinės klube, o tiksliau – trenerio Donaldo Kairio bei pagrindinio dalininko Dariaus Gudelio galvų.

Nors pradžia buvo graži ir nuteikianti pozityviai. Vilniečiai sezoną pradėjo šluodami visus iš kelio – šešios pergalės iš šešių vidutiniu kosminiu 23 taškų pranašumu.

Nebuvo aišku, kaip šį sezoną atrodys naują trenerį tarpsezonio metu pasirinkęs ir kita kryptimi organizaciją pastūmėjęs Kauno „Žalgiris“, tad „Ryto“ sirgalių širdyse sužibo viltis nutraukti dešimtmetį trunkantį žaliai baltą dominavimą Lietuvoje.

Užkulisiuose imta kalbėti apie galimą iššūkį daugkartiniams čempionams, o šiuo tikėjimu, pasak 15min šaltinių, „Ryto“ būstinėje spinduliavo ir vyriausiasis komandos treneris.

„Kodėl gi ne, kodėl negalima? – prieš pirmąją dvikovą su „Žalgiriu“ 15min sakė Donaldas Kairys. – Žinoma, finansai lemia nemažai, bet kartais dvigubai didesnis biudžetas neduoda dvigubai geresnio žaidimo. Manau, kad tai visi suprantame. Yra daug kitų dalykų. Jei susikomplektuoji komandą labai teisingai, kad ir už pusantro milijono eurų, tu gali žaisti beveik su visais varžovais Europoje. Galbūt ne su pačiais turtingiausiais, kurių biudžetai siekia 40 ar 50 milijonų, bet tai yra įmanoma. Jei teisingai sukomplektuoji sudėtį ir teisingai sumodeliuoji žaidimą, esi motyvuotas, o tu visada esi motyvuotas žaisdamas prieš „Žalgirį“ ar kitus Eurolygos klubus, viskas yra įmanoma.“

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./LKL susitinka: Vilniaus „Rytas“ – Kauno „Žalgiris“
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./LKL susitinka: Vilniaus „Rytas“ – Kauno „Žalgiris“

Vilniečiai principiniame šalies derbyje kovėsi pirmuosius du kėlinius. O per pertrauką – pirmieji Andrew Goudelocko išstojimai dėl netinkamo jo išnaudojimo aikštelėje.

Skaudžiai pralaimėta „Žalgiriui“, skaudžiai startuota ir Čempionų lygoje prieš Atėnų „Peristeri“. Kortų namelis ėmė griūti.

Šešių pergalių seriją pakeitė žlugdanti ir itin retai Vilniuje matoma atkarpa – paguldyti vos 3 iš 12 varžovų.

Kaip šią savaitę minėjo ir pats D.Kairys, spalio pabaigoje vykęs mūšis su „Žalgiriu“ tapo lemtingu.

Demetrius Jacksonas paliko Vilnių dangstydamasis problemomis šeimoje, kitas amerikietis Andrew Goudelockas liko, tačiau demonstravo viešą nepasitenkinimą trenerio darbu bei savo vaidmeniu ekipoje.

„Ryto“ laivo apsauginės plokštės ėmė trūkinėti dar neatėjus lapkričiui.

„Akivaizdu, kad šį kartą suklydome, per daug patikėjome, gal net padarėme meškos paslaugą. Su tokiu užsivedimu ir choreo sezono pradžioje leidome treneriui pačiam per daug pakilti į žvaigždes ir įtikėti savo idėjomis“, – rašoma „B tribūnos“ žinutėje „Facebook“ tinkle.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Donaldas Kairys
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Donaldas Kairys

Donaldas Kairys prioritetą teikia legionieriams. Tai yra faktas. Jei pažvelgtume į šio trenerio karjerą, pagrindinę naštą šiose komandose visad nešė užsieniečiai krepšininkai.

Pasak 15min šaltinių, legionieriams Vilniuje yra atleidžiamos nuodėmės aikštelėje ir už jos ribų, tuo metu jauni ir didelio vardo dar neturintys lietuviai gauna pylos, kartais – net ir už legionierių daromas klaidas.

Kaip pasakoja 15min šaltiniai, Vilniaus komandoje atsirado trintis ir atskirtis, kurios iki šiol darko mikroklimatą ir skaldo „Rytą“.

Vieša paslaptimi tapo įvykis treniruotėje antradienį, mačo išvakarėse prieš pirmąjį KMT ketvirtfinalio mūšį su Utenos „Juventus“.

D.Kairio filosofija – žaidėjas turi pats žinoti, kokią gynybos sistemą jam tuo metu reikia naudoti aikštelėje. Tokia laisvė kai kuriems žaidėjams, pratusiems prie aiškių nurodymų ir detalių, susuka galvą.

Du Arno Butkevičiaus ir Maurice'o Ndouro klausimai „kaip ginamės?“ išvedė šilutiškį trenerį iš kantrybės. Dar nesibaigus pratyboms visi krepšininkai buvo pasiųsti į rūbinę.

„Tai kas čia treneris?“, – 15min duomenimis D.Kairiui kirto „Ryto“ kapitonas, sunkiai save randantis 43-ejų metų specialisto žaidimo schemose.

Bet tai nebuvo pirmas kartas, kai „Ryto“ treniruotė baigėsi anksčiau laiko. Tokios žiežirbos „Jeep“ areną nutvieskė ir prieš pirmąjį susitikimą Čempionų lygoje su Rygos VEF.

Reta praktika trenerių gretose, naudojama nebent prieš ypatingos svarbos mūšius, bandant mobilizuoti auklėtinius. Kartą per sezoną.

Deja, bet šįkart ji nepasiteisino – abejos rungtynės baigėsi pralaimėjimais.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Arnas Butkevičius
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Arnas Butkevičius

Sezonas prasidėjo didžiulėmis svajomis, bet viltys tėškėsi į realybės uolą, o sezonas pakibo ant plauko.

Nuo kalbų apie galimą Čempionų lygos finalo ketvertą Vilniuje ir norų žengti toli, iki stebuklo laukimo norint išeiti iš grupės.

Karaliaus Mindaugo taurės ketvirtfinalyje – būtinas revanšas Utenos „Juventus“ komandai didesniu nei dviejų taškų pranašumu.

Lietuvos krepšinio lygoje – jau 5 pralaimėjimai. Daugiau nei Panevėžio „Lietkabelio“ ar „Juventus“ komandos, kurios klupo po 4 kartus, bet viena mažiau už Pasvalio „Pieno žvaigždes“, savo sąskaitoje turinčias 6 nesėkmes.

„Rytas“ jau antrą mėnesį negali sustabdyti kraujavimo, o trenerio pusėje galime rasti ne vieną pasiteisinimą: traumuoti žaidėjai, kurių buvo apstu, COVID-19 susirgimų sujauktas tvarkaraštis ir treniruočių procesas.

Vis dėlto problemų dirva pradėta ruošti buvo dar praėjusią vasarą, kai su daugeliu žaidėjų „Rytas“ sudarė pernelyg lanksčius kontraktus, su geru žaidimu atveriančius jiems kelią palikti Vilnių.

15min šaltiniai akcentuoja, jog bent kelių „Ryto“ žaidėjų D.Kairio trokštamų krepšininkų sąraše nebuvo, esą tai prastas buvusio klubo vadovo Rolando Jaručio palikimas.

A.Goudelocko treneris nenorėjo dėl krepšininko sudėtingo charakterio ir traumų istorijos.

Dovis Bičkauskis yra buvusio trenerio Dainiaus Adomaičio palikimas.

Gytis Radzevičius ir Rokas Gustys pirkti su sąlyga, kad R.Jarutis atgabens Kinijoje dabar siautėjantį Arnettą Moultrie, kurio taip troško D.Kairys.

Šis krepšininkas buvo didžiausias D.Kairio pageidavimas. Jis, trenerio manymu, LKL čempionate rinktų po 20 taškų ir padėtų „Rytui“ kovoti dėl aukščiausių tikslų.

Chrisą McCullough treneris norėjo išsikviesti nebent į peržiūrą, tačiau klubas su juo sudarė sutartį iki sezono pabaigos, su galimybe ją nutraukti. „Rytui“ kiek pasisekė, kad aikštingasis amerikietis prisivirė košės anksčiau laiko.

Pabrėžiama ir Augusto Marčiulionio kontrakte įrašyta sąlyga – 13 minučių per mačą vidurkis. Nors tai pateikiama kaip siurprizas, tačiau D.Kairys nuo pirmosios dienos žinojo šią situaciją.

Nors Demetrius Jacksonas siautėjo, jis trokštamų įžaidėjų sąraše buvo trečias.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Augustas Marčiulionis
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Augustas Marčiulionis

Kitas klausimas – ar treneris neturėtų bandyti prisitaikyti prie esamos situacijos ir žaidėjų? Kiek strategų Europoje turi laisvę pagal save rinkti sudėtį?

D.Kairio žaidimas išsiskiria intensyvumu, dažnais keitimais, kelias sekundes trunkančiais perėjimais iš vienos aikštelės pusės į kitą, individualiu gynėjų meistriškumu.

Tai nedaro įspūdžio varžovams. Po pergalės prieš Vilniaus komandą „Juventus“ treneris Žydrūnas Urbonas tikino, kad „Ryto“ puolime komandinių veiksmų – mažai, daugiausiai viskas bandoma spręsti individualiai.

„Dėl to ir laksto Butkevičius ratais, kvadratais negaudamas kamuolio, jam sunku“, – šypsojosi Ž.Urbonas.

Nuo gražaus starto iki įjungto avarinio signalo sausio pirmąją savaitę. Vilniaus „Ryto“ laukia maksimalių išbandymų metas, kai per savaitę jie gali paleisti net du turnyrus.

Sausio 12-ąją laukia mūšis Atėnuose su „Peristeri“, o sausio 16-ąją – atsakomasis mačas Vilniuje prieš „Juventus“.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Donaldas Kairys
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Donaldas Kairys

Galimų skyrybų klausimas „Ryto“ galvoms turėtų būti opus – Donaldo Kairio vizija patikėję ir su Dainiumi Adomaičiu atsisveikinę Vilniaus klubo vadovai šilutiškiui įteikė trejų metų kontraktą, pagal formulę „2+1“, o jo metinis uždarbis siekia 70 tūkst. eurų.

Sutartyje įrašytos dosnios premijos, bet jų šio sezono horizonte nematyti.

15min duomenimis, kaip ir kasmet panašiu laikotarpiu, „Ryte“ pradėjo vėluoti atlyginimai – už gruodį buvo sumokėta po 30 proc. numatyto uždarbio.

Dažniausiai ši bėda išsprendžiama būna kovą, sulaukus patvirtinimo dėl savivaldybės paramos klubui.

Taigi, ar skolų ne pirmą sezoną pažeistas „Rytas“ gali sau leisti nutraukti kontraktą su D.Kairiu, mokėti jam kompensaciją ir toliau gilinti skolų naštą, kol jis susiras naują darbovietę?

Ar rinkoje yra „Ryto“ kalibrą, norus ir viziją atitinkantis treneris, galintis pakeisti D.Kairį?

Kas taptų naujuoju sporto direktoriumi? Ar tai būtų dabartinis klubo direktorius Justas Jankauskas? Ar šioms pareigoms jaunam vadovui pakaktų patirties, įgūdžių ir kontaktų?

Galiausiai, ką apie visa tai galvoja pagrindinis klubo dalininkas Darius Gudelis? „Rytas“ dar prieš mėnesį žadėjo tinklalaidę, ar dar bus?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
IKEA tvarumo ir klimato ataskaitose – išradimai iš Lietuvos
Reklama
Gyvenimiško patarimo – ne į ekspertus, o į būrėjus: sėkmės kavos tirščiuose ieško 12 proc. lietuvių
Reklama
Išskaidote investicijas? Ar žinote visas rizikas bei galimybes?
Reklama
Lietuvių sukurtas dokumentinis serialas – odė Baltijos šalių šefams
Užsisakykite 15min naujienlaiškius