Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 21d. 07:33

Vėliau gali būti per vėlu: „Rytui“ laikas išrauti savo piktžolę

Dominique'as Suttonas ir Dainius Adomaitis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Dominique'as Suttonas ir Dainius Adomaitis

NBA vadovai turi nerašytą taisyklę – permainų imtis geriau per anksti nei per vėlai. Vilniaus „Rytas“ smarkiai vėluoja, bet dar ne per vėlu išrauti didžiausią komandos piktžolę.

Šis sprendimas turėjo būti priimtas dar prieš mėnesį.

Dominique'as Suttonas toliau kelia chaosą Vilniaus „Ryto“ organizacijoje. Po gėdingo sostinės komandos pasirodymo šeštadienį, amerikietis dar sykį stebino savo žinutėmis socialiniuose tinkluose.

„Koks tai buvo šou! Sukūrėme puikų!“ – po kapituliacijos prieš Panevėžio „Lietkabelį“ 75:96 instagrame įrašu dalijosi D.Suttonas.

Soc. tinklų nuotr./Dominique'o Suttono žinutė
Soc. tinklų nuotr./Dominique'o Suttono žinutė

Kai „Ryto“ kapitonas Chrisas Krameris po mačo tarė „gėda“, vienas brangiausių komandos žaidėjų taip komunikavo soc. tinkluose po vieno skaudžiausių ekipos pralaimėjimų šį sezoną. Per vyr. trenerio gimtadienį.

Nieko keisto, kad D.Suttonas vėl sulaukė būrio „Ryto“ sirgalių atakų. Šie rašinėjo amerikiečiui, kaip šis drįsta taip rašyti po tokio jiems skaudaus pralaimėjimo. Įdomu, kad D.Suttonas rado laiko jiems atsakyti, o vėliau dalijosi dar vienu įrašu.

„Jeigu dar nesupratote, aš sakysiu tai, ką noriu. Ir nesvarbu, jums patinka tai ar ne“, – gūžčiojo pečiais 32-ejų legionierius, D.Adomaičio sprendimu, sekmadienį nepasirodęs aikštėje starto penkete ir nebeišleistas ant parketo ketvirtajame kėlinyje.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dominique'as Suttonas ir Dainius Adomaitis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dominique'as Suttonas ir Dainius Adomaitis

Keista, kodėl sekmadienį iš „Ryto“ nesulaukėme oficialių naujienų apie D.Suttono atleidimą, bet reikia tikėtis, jog beliko tik sutvarkyti sutarties nutraukimo formalumus. Kitaip „Ryto“, kaip ambicingų tikslų siekiančios organizacijos, neveiksnumas būtų ydingas.

D.Suttono elgesys komandoje virto augliu, o neišpjautas jis gali išplisti nebepagydomai.

Kai D.Suttonas prieš mėnesį žaidėjų akivaizdoje konfrontavo treniruotėje su D.Adomaičiu, „Rytas“ jau tada turėjo aiškiai išreikšti savo poziciją – įspėti, suspenduoti arba išprašyti amerikietį iš komandos.

Ko gero, „Ryto“ vadovybė tada pabūgo imtis permainų, nes traumų kamuotas klubas nė negalėjo organizuoti normalių treniruočių.

Bet D.Suttono kaprizų toleravimas buvo pirmasis smūgis D.Adomaičiui.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Linas Kleiza
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Linas Kleiza

Krepšinio komanda kažkuo panaši į vilkų būrį. Čia svarbi hierarchija.

Normalioje krepšinio komandoje svarbiausias žmogus yra vyr. treneris, po juo rikiuojasi asistentai, o visi krepšininkai turi paklusti trenerių štabui.

Vilkų būrys irgi turi savo vedlį. Kartais būryje atsiranda vilkų, kurie vedliui meta iššūkį. Ir jeigu vedlys pralaimi kovą, jam gali tekti netgi palikti būrį ir klajoti vienam. Priešingu atveju, galimas ir toks variantas, kad iššūkį metęs vilkas privalo atsiskirti.

Atrodo, panašiai vadovybė turėtų spręsti „Ryto“ hierarchijos klausimą: arba D.Adomaitis, arba D.Suttonas.

Atsakymas čia turėtų būti paprastas – juk „Rytas“ ne veltui su D.Adomaičiu sudarė sutartį pagal sutartį 2+1.

Krepšinio klubas turi eiti į priekį su vyr. treneriu ir tikėti jo vizija. Trenerių karuselės taktika jau seniai nepasiteisino, o kitam sezonui savo sprintą planavusi organizacija šiemet ir nekėlė žūtbūtinių uždavinių.

Bet kol kas organizacija visiškai nepadeda savo vedliui.

Toleravę D.Suttono išsišokimus gruodžio pradžioje, „Ryto“ vadovai susilpnino D.Adomaičio pozicijas kitų krepšininkų akivaizdoje.

Išvydę, kad konfrontuojantis D.Suttonas nesulaukė jokių pasekmių, jie galėjo suabejoti D.Adomaičio alfa statusu. Maža to, tai galėjo sukelti jų vidinį pyktį dėl neliečiamojo, kuriam komandoje galima viskas.

Reikia pabrėžti, kad D.Adomaitis jau ir taip nuolaidžiaudavo D.Suttonui. „Ryto“ treneris nusprendė imtis pasyvios kritikos taktikos. Atrodo, neprognozuojamas amerikietis yra iš tų krepšininkų, kurie į kritiką reaguoja atmestinai ir labai neigiamai, tad net ir po absurdiškų D.Suttono sprendimų ant parketo, D.Adomaitis bandydavo išlaikyti kantrybę.

Be abejo, kai su kitais krepšininkais elgiesi griežčiau, šiems tai gali duoti peno kreivai žvilgčioti į trenerio nuolaidžiavimus komandos peštukui. Natūralu, kad po pralaimėjimų kitiems toks kontrastas gali įgristi.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dominique'as Suttonas ir Dainius Adomaitis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dominique'as Suttonas ir Dainius Adomaitis

D.Suttonas kartą per mėnesį pademonstruoja NBA lygio žaidimą, kai jo negali sustabdyti joks žaidėjas Europoje: įmeta tritaškius per rankas, savo fizine jėga bloškia visas krepšio link pasitaikiusias kliūtis ir dominuoja ant parketo.

Bet tie 196 cm ūgio puolėjo blykstelėjimai nebeatperka jo neigiamo efekto.

Gal mes nesuprantame D.Suttono, bet joks profesionalus krepšininkas aikštėje ar už jos ribų negali sau leisti kelti abejonių dėl savo atsidavimo komandai ir nepasitikėjimo kitais komandos nariais.

Tai yra didžiulė nepagarba komandai, organizacijai ir tiems, kurie ją palaiko jau 20 metų.

Blogiausia, kad D.Suttonas pastaruoju metu tapo problema ne tik „Ryto“ rūbinėje, bet ir aikštėje.

Mįslingas D.Suttono įrašas instagrame
Mįslingas D.Suttono įrašas instagrame

Per pirmąsias penkerias šio sezono Europos taurės rungtynes D.Suttonas rinko vid. 13,8 taško ir 16,4 naudingumo balo, metė į krepšį 48,8 proc. tikslumu ir buvo geriausias „Ryto“ žaidėjas.

Bet išskyrus tuos du kosminius kėlinius su Belgrado „Partizan“, per kitas 7 Europos taurės rungtynes jis rinko vid. 8,1 taško, 8,1 naudingumo balo ir krepšį atakavo vos 33,8 proc. tikslumu.

Rungtynių Monake pabaiga. Ruošdamas ekstremalaus išsigelbėjimo planą, Dainius Adomaitis nubraižo du derinius, kuriais „Rytas“ galėtų įmesti greitus aukšto procento taškus. Žvilgteli į D.Suttoną ir šis linkteli galva.

Krepšininkai grįžta į aikštę ir kamuolys išsimetamas iš užribio. Jį priėmęs Dominique'as Suttonas nieko nelaukęs šveičia tritaškę plytą per rankas ir sodina Dainių Adomaitį į savo kėdę skėsčiojantį rankomis. Pirmasis pralaimėjimas „Top 16“ varžybose 70:75.

Mačas su Berlyno ALBA: minusinis D.Suttonas nebenaudojamas ant parketo paskutines 20 mačo minučių. Antroji nesėkmė 86:94, nors pergalę ir be D.Suttono rankose jau laikęs „Rytas“ ją atidavė pats.

Gėda su „Lietkabeliu“: D.Suttonas apatiškai pradeda susitikimą neįleistas į starto penketą, nebenaudojamas aikštėje ketvirtajame kėlinyje ir pirmas skuodžia į rūbinę finalinei sirenai skelbiant kapituliaciją 75:96.

Nors amerikietis nebuvo prasčiausias žaidėjas aikštėje, bet D.Adomaičio komentaras spaudos konferencijoje iškalbingas: „Jei matau, kad žaidėjas 100 proc. neatsiduoda aikštėje, aš ieškau žaidėjo, kuris nori.“

Į klausimą, ar yra problemų su D.Suttono atsidavimu komandai, D.Adomaitis nedaugžodžiauja: „Patys matote.“

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dominique'as Suttonas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dominique'as Suttonas

Akivaizdu, kad šis vyrukas nejaučia malonumo žaisdamas Vilniuje. 24sek žiniomis, D.Suttonas netgi yra prasimuliavęs keletą treniruočių. Tai kam kankintis?

Ko gero, egzistuoja vienintelė logiškesnė priežastis, kodėl „Ryto“ vadovybė neskuba išsiųsti amerikiečio ten, kur nėra sniego ir kur į visas rungtynes renkasi pilnos tribūnos sirgalių.

Tai finansinė „Ryto“ situacija. 24sek žiniomis, klubas skaičiuoja pinigus iki paskutinio euro cento ir nėra finansiškai tvirtas.

Tai reiškia, kad net ir atsisveikinus su D.Suttonu, nebūtinai visi jo atlyginimui numatyti pinigai galėtų būti skirti naujam krepšininkui. „Rytas“ šiuo metu dar turi neblogus šansus prasibrauti į Europos taurės ketvirtfinalį ir prieš svarbią trejų rungtynių atkarpą, galbūt bijo sutrumpinti savo rotaciją. Maža to, rinkoje nėra daug laisvų neblogo lygio ketvirtųjų numerių, o išpirkoms „Rytas“ dabar gali būti finansiškai per silpnas.

Kita vertus, vien D.Suttono buvimas komandoje jai kenkia. Statistiškai, būdamas ant parketo D.Suttonas pernelyg negelbėja „Ryto“ reikalų. „Overbasket.com“ skaičiavimais, su amerikiečiu aikštėje, vilniečiai per 100 atakų vidurkį nusileidžia priešininkams 3,6 taško skirtumu, o kai šis sėdi ant suolo, skirtumas auga iki 7,1.

Kita vertus, kai žmogus taip išbalansuoja komandą, gal tada jau geriau nieko nei su D.Suttonu?

Tai ne Mike'o Jameso lygio žaidėjas, kuriam Eurolygoje pataikauja Milano „Olimpia“, bet kuriai jis stabiliu aukščiausios klasės žaidimu atnešė ne vieną pergalę.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Julius Sarapinas ir Linas Kleiza
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Julius Sarapinas ir Linas Kleiza

„Rytui“ reikia tvarkyti šią betvarkę.

Tvarką turi daryti šeimininkas, bet net ir kolegoms iš kitų komandų iki galo taip ir neaišku, kas jis toks Vilniuje: sporto direktorius Linas Kleiza, generalinio direktoriaus pareigų atsisakęs, bet aktyviai prie klubo veiklos prisidedantis dalininkas Darius Gudelis ar jo postą perėmęs, tačiau daugiau administracinius reikalus tvarkantis Julius Sarapinas?

Situacija karšta, bet dar ne vėlu.

„Rytas“ turi visus šansus prasibrauti į Europos taurės ketvirtfinalį. Pirmos trejos rungtynės su Belgrado „Partizan“, „Monaco“ ir Berlyno ALBA ekipomis parodė, kad net ir geriausio krepšinio nerodantis „Rytas“ gali susitvarkyti su savo oponentais.

Už mėnesio „Ryto“ laukia mūšiai Karaliaus Mindaugo taurėje. Persigrupavęs Vilniaus klubas yra pajėgus įnešti intrigos, ypač su vietos sirgalių užnugariu.

E grupė W L +/-
1. AS Monaco 2 1 0
2. ALBA Berlin 2 1 -3
3. Partizan NIS Belgrade 1 2 2
4. Rytas Vilnius 1 2 1

Pirmasis D.Suttono akibrokštas socialiniuose tinkluose klubo sporto direktoriaus buvo nurašytas „žurnalistams, kurie prirašo garsias antraštes ir laukia kiekvieno grūdelio kuo greičiau prirašyti, įterpti savo nuomonę ir sukelti diskusijas“.

Lauksime efektyvesnio antrojo „Ryto“ dublio.

TAIP PAT SKAITYKITE: D.Suttonas pritaria sirgaliui: Dainius Adomaitis turėtų atsistatydinti

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

01:36
01:48
02:04

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 24sek